Flashovat z Windows je životu nebezpečno

Do dnešního dne jsem moc nerozuměl tomu, proč se i v roce 2006 radí flashovat BIOS základní desky či grafiky z DOSu, nicméně, dělal jsem to. Na „ojetou“ disketu jsem nakopíroval už kolem stovky BIOSů a úspěšně naflashoval. Dnes poprvé jsem si chtěl zjednodušit život. Deska Gigabyte GA-8I955X-Pro nabízí utilitu @BIOS pro Windows XP, která si nový firmware sama stáhne z internetu a automaticky naflashuje. Už žádná disketa.

Zní to docela dobře. Ale teorie je poněkud odlišná. Když jsem utilitu spustil, nalezla F10 BIOS, místo dosavadního F9, a doporučila jeho upgrade. Stisknul jsem tedy Ok, a čekal. Proces se zaseknul na 30%. Minutu se nic nedělo a poté najednou 100% a hláška „Update BIOSu proběhl v pořádku“. Reset, reboot a … nic. Počítač nenajel. Nefungoval monitor ani PS/2 klávesnice. Z diskety se záchranným BIOSem F9 nešlo bootovat. „Dual-BIOS“, kterým je Gigabyte pověstný, také nedělal nic, nastupuje totiž na scénu jen tehdy, když je checksum prvního BIOSu odlišný, a to se zjevně nestalo.

Po dnešním dni mám tedy následující osobní statistiku:

  • úspěšnost flashování z DOSu: 100% (ze cca 100 případů)
  • úspěšnost flashování z Windows XP: 0% (z 1 případu)

Deska tedy bude zítra putovat do CzechComputer.cz na reklamaci / výměnu. Nakonec je ale závěr dobrý, pokud už selžou Windows, či utilita od Gigabyte, je dobré mít partnera, na kterého se člověk může spolehnout, a který promptně a bez průtahů vyřeší tento problém 🙂

Závěr? Nikdy neflashujte z Windows, i když na to výrobce nabízí oficiální utilitku!

Gigabyte deskapracovní počítač - dualcore Intel D930, 2GB DDR2-667, 7600GS grafika

Komentáře 45

  1. #1 Radek

    Přesně takhle jsem se jednou spálil .. z woken naflashovaný BIOS si už ani nepípl. Naštěstí v GM v Sokolovské mi to za 100 Kč na počkání vytáhli z desky, prohlídli (naprostý nesmysly uvnitř), flashnuli a dali zpět. Dobrá lekce.

  2. #2 Paja

    Zas takové zkušenosti jako ty nemám, ale má statistika s deskami od ASUSu
    flashování z DOSu 100% (z 1 případu)
    flashování z Windows XP 100% (z cca 15 případů)
    měl si asi smůlu

  3. #3 Jirka

    Já mám taky Gigabyte a v podstatě jinak než přes @BIOS jsem neflešoval. Zvládlo to i dokonce F10. Možná to byla jen smůla na špatný kus..

  4. #4 Tanya

    zaujímavé, ja na MSI 865 Neo3 som BIOS neflashoval ináč ako z Win, už asi 3krát a bez problémov

  5. #5 marek

    ahoj, s flashováním jsem si taky užil. kdysi pár let zpátky jako student na koleji jsem se snažil flashnout svou tehdejší desku a nepovedlo se. možná jsem tehdy moc experimentoval a nacpal tam trochu jiný bios. tak co mi zbylo, rozhodl jsem se zavolat do prodejny, kde jsem ji koupil a požádat je, jestli nejsou schopni bios přeflashovat (samozřejmě za peníze). ani mě nenapadlo to zkoušet na záruku. o to víc jsem byl překvapen, když se technik po mém dotazu zeptal jestli ji mám koupenou od nich. měl jsem, navíc deska měla ještě tři měsíce do konce záruky. navrhnul mi, že ji zkusí vyreklamovat. a tak se stalo, že ji úspěšně vyreklamovali a dokonce jsem dostal novější model, protože ta moje se už nevyráběla.
    jen pro tvé info - tento odstavec není nutno dávat mezi komentáře - jednalo se o firmu OK Computers z Pardubic a já jsem tam tehdy studoval. jako studenti jsme ji měli v oblibě, chovali se k zákazníkům slušně (možná i dodnes, ale jsem už jinde 😉 a to často dodnes nebývá zvykem.

  6. #6 Martin

    zajímavý postřeh, právě včera jsem flashoval BIOS z Win na ASUS P5WD2-E Premium na betaverzi 0405 a díkybohu se mi nic podobného nestalo, Tedy moje statistika je trochu optimističtější ( a skromnější) - z disket cca 10/10 ( 100%), z Win 2/2 (100%). ( Snad mi tu odpustíte i mírný OT, ten BIOS jsem flashoval proto, že už nevím, kde je chyba, CPU D805 ( pod Zalmanem CNPS9500!) mi hned po instalaci hřeje na 50-55°C. Ale BIOSem to není. Kdyby někdo tušil, kde je zakopanej pes, byl bych vděčnej..)

  7. #7 Philip pips Seyfi

    Myslím že to bylo tím kusem desky... Sám flashuji přes @BIOS svoji desku Gigabyte zatim vzdy vse fungovalo...

  8. #8 mandus

    Ja jsem taky jednou flashnul Bios z windows... A pak jsem po škole (v té době) chodil a hledal PC se stejným chipem. Za běhu PC jsem vyndal čip a dal tam ten svůj a flashnul ho zpět... a zase fungoval 🙂 (opět jsem musel ve Win, protože DOS program hodil hlášku o neshodě - a chyba by ani nenastala, kdybych to rovnou dělal v DOSu)

  9. #9 Tomas

    hmm, ja som flashoval na svojej Intel D875 bios z windows už asi 3x a stále funguje 😉
    ale pravda ja taká, že to má iný priebeh ako pri gigabyte - Intel to totiž vo Win. rozbalí, reštartne a spustí to pred zavádzaním systému - teda podobne ako v DOSe

    olko moja skúsenosť ...

  10. #10 Aida

    rADo, je dobré zůstat věrný svým pocitům, nikdy bych si nezkusil flashovat pod operačním systémem, kde mi sviští ještě dalších X^6 procesů a nikdy nevím, kterj z nich to odpíská.
    Osobní zkušenost, přesně jak píšeš přes DOS nespočetněkrát přes Win nikdy a naprosto bez problémů.

  11. #11 Gringo

    No, já s tímhle nemám problém - úspěšnost 100% (z cca 10-15 případů) - vše Gigabyte z Windows...

    Vůbec, desky Gigabyte jsou dle mého z nejlepších ve své cenové rovině.

  12. #12 Jerry

    Neviem prečo spominaš dusketu, ako keby to bolo nutne zlo. Ja ked idem flashovat BIOS bootujem s USB kľúča, zmacknem F8 zvolim Safe Mode Command Prompt Only a spustam software na flashovanie. Mno a inak ten USB kľuč využivam na zalohovanie a restore partícií. Nechcem aby to vyzeralo ako reklama ale Power Quest Drive Image je asi najlepsi, ked nepotrebuje clovek zalohovat cez LAN.

    PS: Rado mohol by si niekedy spravit nejaky članoček o zalohovaní, čo použicaš ty a ako to robiš. Dosť by ma to zaujimalo a myslim ze nie len mňa.

  13. #13 MildaEvilda

    No já zabil desku i s DOSu, ale to byl problém mezi opěradlem a klávesnicí (BIOS pro jinou desku). Naštěstí dělám ve firmě, kde naprogramovat flashku není problém, jen jsem musel spáchat redukci, protože programátor byl na klasická vývodová pouzdra.
    Jediná nepříjemnost je, že v nové desce od Gigabyte je BIOS zaletovaný.

  14. #14 Mik3cuk

    Haha.... no tak to asi budu mit tvoju desku prackách 🙂 pracuju v gigabite servisu(testing center) v Brně v Tuřanech (centrála pro celo Evropu).Ale jen tak pro vysvetleni BIOS ktery si tam dal může byt poškozený uz v základu tj. vyrobce ho "dojebal" to je každodenní praxe v této firmě proste tohle sou Tchajvanci(Číňani) a ti se s ničím nemažou !!!Ale oprava bude velmi jednoduchá!!! repear engineer to dostane na stůl stím že to ani neťukne...no tak si změří všechny napětí do procáku a pamětí a pokdu mu to bude házet chybu C1 (okdyž všechny napětí budou OK)tak je jasný BIOS v pr...(pokud budou v CC tak chytří tak tam napíší "bad flash BIOS" a bude to ješte lepší)no a repear vezme firemni "nádstavec" na ten chip biosu a pomocí něj odstaví stávající chip z provozu a bootne stím do DOSU no a pak tam frkne ten "správný" no a dílo jedokonáno....(ještě to teda skopčí do backup biosu).Ale pamatujete !!! Gigabyte is shit !!! ikdyž bych to říkat neměl tak je ... vím jak se to vyrábí ještě líp jak opravuje a jak je to "kvalitní" zlatý Asus Abit a MSI.Zdravý Borec z Brna(který tak nesnášíš 🙂)) co si teď proťukne tvůj board 🙂

  15. #15 Borcak

    Zdravim,
    já mam ASUS desku a po flashi z Win sem naštěstí jen "omráčil". Deska se naštěstí BOOTla a Crash Bios Utilita po mně chtěla CD a pak to bylo OK takže už Windows nikdy DOS je DOS.

  16. #16 Crusheer

    No, utilitka od ASUSu na flash z woken je dobrá, asi 5x jsem flashoval a vždy OK...

  17. #17 Doug

    [6] ja som mal ten isty problém a zistil som že doska dávala tomu procesoru o dosť vyššie napätie ako mala, tak som to znížil na 1.3V a už ide v pohode na 40° s boxom

  18. #18 Jakub Podhorský

    ahoj radku bohužel mám naprosto stejnou zkušenost až na to že se mi na desce ulomil kousíček plastu na IDE slotu a tak už je mechanicky poškozená(bohužel nechápu jak se to stalo a mám docela dost pocit že se to stalo při reklamaci desky že to někdo udělal úmyslně...nehodlám říkat jaká firma a ani to dál rozvádět) nicméně deska je flashnutá a pochopitelně jako u tebe se jeví jako mrtvá a já bohužel nevím co s ní 🙁 nemáš nějakou radu prosím? nebo je ta deska v podstatě na vyhození? docela mě to štve protože je nově koupená a tak jsem vyhodil oknem kolem 3 tisíc korun 🙁

  19. #19 Petr

    Tvůj příspěvek do kamene tesat a odkazovat na něj každého, kdo tvrdí že disketovka je mrtvá a do počítače si ji dnes může nainstalovat jen úplný idiot a looser 😉

  20. #20 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [18] zjisti si servis, který to je schopen opravit, za pár stokorun (max) to určitě udělají..