CoPilot Live 8 je navigace, kterou si můžete s cenou zhruba 1800 Kč za mapy celé Evropy (té východní i západní) pořídit na téměř libovolný operační systém. Běží totiž nativně na Windows Mobile 6.x, iPhone i Androidu.
Osobně jsem tuto navigaci vůbec neznal, dokud jsem ji nedostal před deseti dny předinstalovanou na HTC HD2 telefonu. A protože HTC HD2 je současný nejlepší chytrý telefon - má obrovský 4.3" displej s rozlišením 800x480 bodů a neuvěřitelně výkonný 1GHz Snapdragon procesor - tak těžko najdete lepší hardware pro testování této navigace.
Základní popis
CoPilot Live 8 je offline navigace, používá tedy mapy nahrané na paměťové kartě a nepotřebuje přístup k internetu. Pokud ale přístup k internetu máte, je schopna z něj na vyžádání stahovat dopravní situaci, aktuální počasí, nebo třeba zasílat vaši aktuální polohu přátelům.

úvodní obrazovka
Funkce Copilotu jsou podobně pokročilé jako na iGo, od vyhledávání bodů kolem nějakého místa (ideální pro hotel X ve městě Y), změny a přidávání průjezdních bodů, přidávání vlastních POI (dají se načítat ve formátu TomTom - OV2), až po upozornění na radary a podrobnou konfiguraci.
Celkově je Copilot Live 8 příjemná a velice dobře použitelná navigace. Výborná je zejména její rychlost, naplánoval jsem si cca 450km dlouhou trasu a při přejezdu odbočky se přepočítala nová trasa během desetin sekundy (!). To je až neuvěřitelné.
Český hlas v navigaci je jen jeden, ženský a poměrně příjemný. Samotný český překlad je ok. Přes celkovou spokojenost nedosahuje Copilot Live 8 zatím některých "fajnovostí" iGo 8, ale o tom později.
Instalace
Na HTC HD2 jsem nahrál mapy celé Evropy, tato data zaberou cca 1.9GB. Instalace i se stažením zabrala sotva 30 minut. Mapy se dají instalovat i aktualizovat přímo v zařízení, stejně tak aplikace samotná, existuje k tomu ale i zdarma dostupná desktopová aplikace pro Windows (CoPilot Central 2.0).
Mapové podklady dodává NAVTEQ, jsou kvalitní a aktuální. Na pokrytí se můžete podívat zde.
K dispozici je i databáze bezpečnostních kamer pro celou EU (radarů), a to zcela zdarma ke stažení na této adrese, aktualizovat si je ale budete muset ručně, aplikace samotná je z internetu nenahraje.
Samotná aplikace na HTC HD2 startuje do 4 sekund, je možné ji i minimalizovat, poté běží v pozadí, ale posloucháte stále hlasové povely. GPS fix na HD2 je téměř okamžitý, typicky kolem 3 sekund (zapnutá služba A-GPS).
Výborné je, že se celá aplikace dá deaktivovat (při nákupu dostanete licenční klíč, podobně jako třeba u Adobe CS4), přenést na jiné zařízení a tam zase aktivovat, přes internet, takže se dají použít vlastní SD karty a ne dodaný "diktát" výrobce (iGo, TomTom).
Hlavní obrazovky
Ovládání Copilotu je rozděleno na 3 základní obrazovky, první je ukázána v úvodu článku, na druhé je dostupná úprava naplánované cesty a nastavení aplikace:

druhá obrazovka
Třetí obrazovka slouží k aktualizacím aplikace samotné, aktivaci aplikace či stahování map, běžně zde tedy nemusíte nic dělat.

třetí obrazovka
Při jízdě
Při jízdě vidíte poměrně jednoduše zobrazenou mapu s dobře viditelnou naplánovanou trasou. To je skutečně velice přehledné zobrazení, nejste rozptylováni například množstvím POI, které se zobrazí automaticky až po zastavení (tato funkčnost je volitelná).
Pro zvětšování a zmenšování měřítka funguje samozřejmě multitouch.
Dále je na obrazovce vidět další odbočka, vzdálenost do této odbočky, rychlostní omezení, případné překročení rychlosti (pokud jedete rychleji než je povoleno + uživatelsky nastavitelný limit), název další odbočky, a úplně dole je pozice pro maximálně dva údaje - zde může být čas a vzdálenost do cíle, název aktuální ulice, případně další údaje.

mapa při navigaci
Takto můžete konfigurovat spodní informační panel zobrazený při jízdě:

informační panel
Samotné zobrazení mapy je možné přepínat mezi 2D či 3D pohledem, nechat si zobrazit kompas, či itinerář, odbočku je možné navíc zobrazit jen v "bezpečném zobrazení", kdy se ukáže jen detail křižovatky a nic jiného (tomu jsem ale moc na chuť nepřišel).
HTC HD2 také obsahuje vestavěný kompas, ale mám pocit, že Copilot jej vůbec nepoužívá a propočítává směr jen podle GPS pozice, protože ihned po spuštění bývá jeho orientace "rozhozená".
Výpočet trasy
Výpočet trasy byl, pro několik jízd (hlavně) po Praze, překvapivě dobrý, zvolená trasa byla mírně odlišná od toho, co preferuje TomTom či iGo, ale většinou efektivnější a kratší. To jsou ale spíše náhodné dojmy, na zhodnocení co je či není lepší by to chtělo dlouhodobé používání, popřípadě to budou ovlivňovat TeleAtlas mapy u konkurence.
Výborná je rychlost přepočtu trasy, ta je téměř okamžitá a rozhodně rychlejší než u konkurence.
Odbočování
Zde vidím drobnou slabinu Copilotu, alespoň při porovnání na "referenční" iGo8. Odbočování a zobrazení pruhů má konkurence zobrazeno lépe, takže při rychlejší jízdě po dálnici budete muset jednotlivým výjezdům věnovat více pozornosti.

odbočovací pruhy
Rychlostní kamery
Kromě možnosti načítat vlastní POI (ve formátu OV2, tedy formát TomTomu), máte k dispozici zcela zdarma radary pro celou EU, včetně České republiky. Je možné si nastavit počet metrů pro upozornění, zvukové varování, i optické. To je moc příjemná funkce, která vám může uspořit nějaké ty body.

radary
Live služby
Pokud vaše zařízení nemá TMC, můžete si nechat načítat dopravní situaci přes internet (GPRS / 3G). Opět zdarma. Bohužel tato služba asi nefunguje pro ČR, protože za deset dní používání aplikace mi nenačetla jedinou dopravní událost či omezení. Vyzkouším ji ještě v Německu, tak by "internetové TMC" fungovat mělo.
Live služby umožňují i pohled na předpověď počasí, pro aktivní město či pro zvolenou lokaci.

live služby
Zajímavá je i možnost nahrávat svoji pozici na server Copilotu a dívat se na pozice svých přátel, plus nechat se na jejich lokaci navigovat. Příjemná funkce, pokud by ovšem každý používal právě jen a pouze Copilot.
Navigace v tunelu
Copilot má podchycenou i navigaci v tunelu, díky jakési aproximaci. Při vjezdu do tunelu a ztrátě GPS signálu prostě předpokládá, že dále pokračujete stabilní rychlostí a podle toho přizpůsobuje pozici na mapě.
Funguje to docela dobře, ale samozřejmě je to je berlička, která nemůže nahradit navigace stacionárně zabudované ve vozidle a napojené na systémy vozidla.

režim v tunelu
Zájmové body (POI)
Moc pěkné je zobrazení zájmových bodů. Implicitně jsou tyto navíc skryté, takže vás na mapě neruší při jízdě, ale ukáží se ihned jak zastavíte, automaticky.

zájmové body
Kliknutím na zájmový bod se k němu můžete nechat navigovat, popřípadě zavolat dané číslo.

detail POI
Závěr
CoPilot Live 8 je navigace, která může velice dobře nahradit stávající "giganty" jako je TomTom či iGo.
Oproti TomTomu má Copilot Live 8 více funkcí, a oproti TomTomu i iGo je zde zajímavá dostupnost pro veškeré mobilní OS (Windows Mobile, iPhone, Android), snadná aktivace nevázaná na konkrétní SD kartu a tím možnost přenosu navigace na jiné zařízení, snadnost nákupu a stažení map online, online aktualizace aplikace i map přes internet, zdarma dostupná databáze radarů, a opravdu rychlý přepočet trasy.
Výhody iGo oproti CoPilotu naopak vidím v lepším zobrazení odbočovacích pruhů na dálnici, možnosti použití (propracovaných) uživatelských skinů a v dostupnosti řady českých hlasů (to je nakonec výhoda i TomTomu).
Osobně si myslím, že Copilot Live 8 je dobře použitelná navigace s velkým potencionálem, která potřebuje jen trošku "uhladit" pár funkcí, aby byla na špičce, a velice se těším na nové verze aplikace.
Tak to je slušné, 30 minut stažení i instalace 1,9 GB🙂. Já bych byl rád, kdybych měl za 30 minut stáhlých tak 5 % 🙂
[1] stáhnutí je otázka jednotek minut, pak se to rozbaluje, instaluje a kopíruje přes ActiveSync na zařízení, to zabralo celkem tak 25 minut..
Zajímavá navigace. Po vánocích zvažuju, jestli si připlatit za telefon a používat ho zároveň i jako navigaci do auto (HTC Touch HD) nebo si pořídit klasickou navigaci do auta s už předinstalovanými mapy a zakoupit levnější , ale přesto mě dostačující (Touch2 nebo Diamond2). No uvidíme, ale CoPilot vypadá opravdu slušně.
Radku, mně se iGo skvěle osvědčilo a mám s ním jeden jediný vážnější problém - relativně pozdní aktualizace místa při jízdě. Navigace jakoby zaostává za vozidlem, což má při jízdě ve městě s velkým počtem blízkých odboček za sebou někdy i zásadní dopady. Jak je na tom v tomto směru CoPilot?
[3] podle mého názoru bych si nekupoval smartphone jen pro navigaci, ale pokud jej člověk použije i jinak (email, internet, atd.), pak ano
[4] iGo nemá zpoždění, CoPilot také ne, alespoň ne na HD a HD2. To zpoždění bude spíše záviset na kombinaci aplikace - telefon - nastavení
Kolik hodin vydrží HTC Touch HD2 na baterkách, když je zapnutá navigace?
Přemýšlím o nějakém Smartphone, který bude i na navigaci (ve škole na wi-fi), ale buď buď má velký displej a malou výdrž nebo naopak. Nejvíce se mi líbí HTC Touch Diamond 2, který vydrží docela dlouho, ale nevím jestli displej není zas moc malý na navigaci.
[2] A jakou že to máte rychlost downloadu?
Velmi zajímavá navigace. Zajímalo by mě, jestli vytěžuje procesor stejně tak jako iGo, na mém Touch Pro je po pár hodinách navigování s iGo telefon přehřátý. Nedělá tohle CoPilot na HD2?
[5] no právě já to využiji, jen normálně bych nepotřeboval tak velký display a stačil by mi např. touch 2, nakonec jsem se ale kvůli displayi rozhodl pro HD2, přeci jenom pokud to v autě bude sloužit jako navigace, musí to být velký. E-mail, net, FB, office mobile určitě využiju a těším se na sync s outlookem, který na symbian není to nejlepší.
[9] obrovská výhoda HD2 je rychlost. Zatímco veškeré ostatní telefony jsou "v nouzi použitelné", tak HD2 je "s radostí použitelný". Ten 1GHz Snapdragon procesor překonal veškerá očekávání.
Testoval jste navigaci zároveň na HD1, jestli Vaše nadšení z navigace CoPilot Live 8 není zároveň s důsledkem použití 1GHz procesoru?
Myslím si, že nejzajímavější by byla recenze HTC HD2 versus Toshiba TG01.
Nebo ještě přidat levnější Acer neoTouch S200?
[12] ne, HD2 má obrovskou výhoda v software (HTC Sense), který tvoří tak 95% toho, co člověk na telefonu používá, téměř dokonale odstraňuje postarší interface WM 6.5. Je to skvělé prostředí a desítky aplikací. Toto konkurence neumí, proto jednoznačně jen a pouze HTC (HD2) a ne Toshiba nebo Acer.
Jinak jsem testoval jen na HD2. Ten 1GHz Snapdragon procesor je zázrak a běží na něm skvěle jakákoliv navigace (včetně jinde ultrapomalého Garminu) 🙂
Ahoj Radku. Jak je na tom copilot s porovnanim s Sygic? Sam sygic pouzivam,tak ma zaujima ci sa oplati prejst na copilot.
[14] neznám Sygic, nepoužíval jsem jej
Zajimava navigace. podle grafiky se trochu bojim jake to ma naroky na grafiku.
Kaiser jaksi nema 3D ovladace.
Ale to se da zjistit jedine otestovanim.
PS: Navigace v tunelu je bezna vec. TT to umi. iGo urcite take.
Ahoj Radku,
doporučuješ tedy používat navigaci CoPilot, nebo ty sám si ji přeinstaluješ na TomTom, nebo iGo?
[17] od toho testu používám vlastně výhradně Copilot a spokojenost. Aplikace by si zasloužila pár zlepšení, ale to asi každá.. Včera jsem si dokoupil i Severní Ameriku (USA, Kanada, Mexiko) v ceně 350 Kč za lifetime aktualizace. Neuvěřitelná cena 🙂
Jednou se mi stalo, že se navigace bez varování ukončila, sama od sebe, ale nezreprodukoval jsem to.
Osobně se mi hodně líbí ta snadná aktivace a případný přenos na jiné zařízení či paměťovou kartu. To iGo nemá. Zase ale iGo působí takovým "dotaženějším" dojmem.
No a pro ČR mám poté i SmartMaps, mají 100% čísel popisných. Celkově moc dobrá kombinace.
[18] Ahoj Radku, chtěl bych si koupit licenci na Copilota ale na webu http://www.alk.eu.com/buynow/copilot/... jsem našel cenu jenom v eurech. Dá se to zaplatit i v Kč?? protože podle mojí banky by mě jenom převod na účet v EUR stál od 250 do 500Kč. Na webu výrobce uvádí že cena je včetně VAT, nevíš jestli se to dá napsat na firmu v ČR, resp. odečíst si DPH? Díky.
[19] nakupování na internetu a placení převodem snad nikdo nedělá, od toho jsou přece platební karty. Fakturu dostaneš emailem po zaplacení, při platbě firemní kartou ti to odejde z firemního účtu a samozřejmě si to můžeš dát to účetnictví...