ZEN Micro 5GB od Creative - buďte jiní než iPod Mini!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

ZEN Micro 5GB od Creative - buďte jiní než iPod Mini!

Hudba 14.04.05
ZEN Micro

Jdete po ulici a 9 z 10 lidí má na uších bílá sluchátka s nápisem Apple iPod. Vy samozřejmě také. Tak zajdete do obchodu s elektronikou a koupíte si ZEN Micro abyste tu masu lidí s iPodem trochu narušil, a pak jdete dál po ulici, a už jen 8 z 10 lidí má na uších iPod sluchátka. Vy totiž máte ZEN Micro!

ZEN Micro se společnosti Creative velice podařil. Má jen 100 gramů (jako iPod Mini), přehraje MP3 i WMA soubory, podporuje USB Mass Storage protokol (funguje jako pevný disk; i když omezeně) i MTP od Microsoftu (Media Transfer Protocol) pro PlaysForSure zařízení, takže pro synchronizaci ZEN Micro s Vaším počítačem můžete použít třeba Windows Media Player 10 (nebo Real Player 10.5 Gold či třeba MusicMatch). Prostě to, co Vám nejlépe vyhovuje.

První dojmy

Vybalil jsem stříbrný ZEN Micro z krabice, a byl překvapen, že je ještě menší a mnohem krásnější, než jsem si představoval. Přední část se hliníkově leskne, a zadní část je zase v ergonomickém tvaru vajíčka, takže perfektně sedne do dlaně. K tomu dostanete bílá sluchátka, bílý USB kabel, a bílou nabíječku (která nápadně připomíná nabíječku mého Apple PowerBooku; Creative se Apple iPodem rozhodně nechal inspiroval).

Pokud se Vám nelíbí stříbrná, máte na výběr následujících 10 barev:

ZEN Micro Color

ZEN Micro je nejen krásný, ale i příjemně levný přehrávač, stojí 5,860 Kč (cena včetně DPH) s hard-diskem 5GB, zatímco Apple iPod, který má hard-disk jen 4GB (a postrádá dalších pár věcí, ale k tomu dále) se prodává za 7,120 Kč, tedy o 20% dráže.

Jen tak pro zajímavost, v zahraničí se ZEN Micro a iPod Mini prodávají za stejnou cenu, ale v ČR je Apple nechutně předražený díky jeho distributorovi.

Jak se to proboha ovládá?

Následně jsem k ZEN Micro připojil sluchátka, na kterých se leskl nápis Creative, zapnul jsem jej, a potom jsem krátkodobě ohluchnul. Hlasitost byla totiž z výroby nastavená na maximum. Poté, co jsem se trochu vzpamatoval z tohoto šoku, jsem začal zkoumat, jak hlasitost ZENu snížit.

Ono je ovládání ZEN Micro vlastně nesmírně jednoduché, ale musíte přijít na to, že celá přední plocha je obdoba touchpadu z notebooku, takže je po ní potřeba šoupat prstem místo poťukávání. No, já jsem asi minutu ťukal, a ono pořád nic, hlasitost stále na maximum, tak jsem začal (asi rozčílením nad svojí vlastní neschopností) šoupat, a najednou to šlo ovládat. Po 10 minutách šoupání jsem si na to tak zvyknul, že tento způsob pokládám nyní za nejlepší možný a na ZEN Micro šoupám již zcela profesionálně. :-)

Jak se do ZEN Micro nahrává hudba?

Tři předehrané demo skladby na ZEN Micro od Creative mě nemohly uspokojit. Připojil jsem tedy jeden konec dodávaného USB kabelu k ZEN Micro a druhý k mému PC, a Windows XP zamrzly. Následoval reset počítače, znovupřipojení, a znovuzamrznutí. Nicméně, na vině nebyl ZEN Micro, ale moje základní deska (MSI Neo-875P), její externí USB porty zjevně neposkytují pro ZEN Micro dostatek proudu pro připojení a nabíjení prázdné baterky ZENu. Problém se naštěstí vyřešil zapojením ZEN Micro na jeden ze 4 USB 2.0 portů umístěných přímo na základní desce.

Nicméně, ani po tomto připojení jsem ZEN Micro neviděl jako externí disk. ZEN Micro sice podporuje USB Mass Storage, ale ne pro hudbu. Můžete jej do U.M.S. módu přepnout, problém je ale v tom, že oddíl dat a oddíl hudby jsou na sobě zcela nezávislé. Skladby, která přes USB Mass Storage nahrajete do ZEN Micro si prostě na něm nepřehrajete. Ale jako USB disk je to skvěle použitelné, nemusíte nic instalovat a máte s sebou neustále kapacitu 128MB až 2GB (tuto velikost můžete dynamicky nastavovat v menu ZEN Micro).

Pro nahrání a synchronizaci hudby do ZEN Micro musíte nainstalovat ZEN Media Explorer, který se integruje do Microsoftího Průzkumníka, a funguje velice komfortně. ZEN Media Explorer se nachází na přiloženém CD, takže jsem jej nainstaloval a transferoval do ZENu nějakou tu hudbu:

Druhou možností je použít aplikaci ZEN Import Wizard, který je naopak poměrně spartánský, vyberete si v něm Vaše skladby, a ty se nakopírují do ZEN Micro:

ZEN Micro a podpora pro Microsoft PlaysForSure

Obě možnosti transferu souborů do ZEN Micro, tedy pomocí ZEN Media Explorer a ZEN Import Wizard, jsou plně funkční, nicméně, existuje i další, a podstatně lepší možnost.

Pro tuto možnost musíte ovšem zamířit na stránky creative.com/support/downloads/ a zde si stáhnout nejnovější firmware verze 2.11.02 BETA (ano, firmware ZENu se dá upgradovat!), který podporuje MTP protokol. ZEN Micro se poté chová jako PlaysForSure zařízení, a je možné v něm spravovat skladby třeba přes Windows Media Player 10 či RealPlayer 10.5, a to je již podstatně zajímavější varianta než ZEN Media Explorer či ZEN Media Source.

Takto vypadá aplikace pro upgrade firmware:

ZEN Firmware

Při ugprade firmware bohužel dojde i k přeformátování interního 5 GB disku, takže si předem veškeré hudební i jiné soubory zazálohujte. PlaysForSure zařízení a firmware totiž vyžadují zcela jinou strukturu dat.

Následně jsem již ovšem mohl spravovat mimořádně pohodlně ZEN Micro pomocí RealPlayer 10.5 GOLD, stačilo jej připojit, a byl ihned rozpoznán jako MTP / PlaysForSure zařízení. Pomocí RealPlayer 10.5 nebo Microsoft Windows Media Player 10 můžete na Vašem PC přímo přehrávat i skladby umístěné na ZEN Micro, online.

Podpora ve Windows Media Player 10 pro PlaysForSure zařízení s MTP protokolem vypadá takto:

Obecně je nutné říci, že podpora pro PlaysForSure a MTP v ZEN Micro je skvěle provedená a funkční. Osobně nemám rád Creative Media Source pro správu hudby, a také není nutné jej používat, díky podpoře pro MTP můžete použít řadu těch nejlepších přehrávačů. Apple iPod Mini, přímý konkurent ZEN Micro, něco takového nenabízí.

Jak ZEN Micro hraje?

Do ZEN Micro se vydá zhruba 2.000 až 2.500 songů ve formátech MP3, WMA a WAV, záleží samozřejmě na jejich bitrate, omezeni jste jenom interním diskem o kapacitě 5 GB. Zkoušel jsem testovat zvuk ihned po prvním nahraném albu, ale kvalita mě moc nepotěšila. Na vině ovšem není samotný ZEN Micro, ale dodávaná sluchátka, ta jsou sice krásná na pohled, ale zvukově mizerná (hrají zhruba stejně jako ta, co dodává Apple pro iPod Mini).

Na standardní sluchátka je zvuk ZEN Micro nevýrazný, bez basů, středy jsou utlumené, a výšky nemístně přesycené. Na Creative sluchátka jsem vydržel poslouchat přesně 5 minut, a celou tu dobu jsem trpěl.

Potom jsem tato sluchátka odhodil v dál, a připojil moje otevřená "počítačová" sluchátka Beyerdynamic DT-331 a užasnul jsem, jak ZEN Micro najednou krásně hraje. Středy i výšky jsou čisté, basy pevné. Jediné, co by šlo vytknout, je fakt, že maximální úroveň hlasitosti by mohla být o dalších pár dB výš, na extrémně hlučné prostředí to pro některé hlasitostní fanatiky může být na hranici. Postrádám prostě pro hlasitost příjemný pocit přebytku výkonu, pocit, že mohu zesilovat, pokud bych teoreticky ještě někdy chtěl.

Pokud budete chtít super-kvalitní poslech, standardní Creative sluchátka Vám nebudou stačit, takže počítejte s investicí zhruba 1.000 - 3.000 Kč do lepších sluchátek. Mohou to být například výborné "špunty" Koss KSC/22 v ceně 920 Kč, asi nejlepší "špunty" Koss The Plug, či poněkud rozměrově větší (ale přenosné a velice oblíbené pro svoji kvalitu) Koss Porta Pro v ceně 2,280 Kč.

Nicméně, i s touto koupí zůstanete stále pod cenovou úrovní Apple iPod Mini, a získáte přitom mnohem lepší výsledný zvuk a také celkovou funkčnost přehrávače.

Další funkce ZEN Micro

Další zajímavé funkce:

 • FM-tuner, s digitálním laděním a desítkou předvoleb,
 • možnost nahrávání FM-rádia na disk,
 • vestavěný mikrofon a možnost použití ZEN Micro jako diktafonu,
 • (omezená, viz výše) podpora pro USB Mass Storage,
 • podpora pro Microsoft PlaysForSure a DRM,
 • synchronizace na adresář, kalendář a kontaky v Microsoft Outlooku,
 • výdrž baterie zhruba 10 hodin hraní,
 • nabíjí se z USB portu,
 • AC/DC nabíječka má koncovku pro USB port.

ZEN Micro je fantastický v ještě jedné věci - hraje ihned po zapnutí. Tedy žádné čekání na roztočení disku, a projití adresáře skladeb přehrávačem, start je opravdu okamžitý, takže Vám připadá, že vlastníte flashový MP3 přehrávač, a nikoliv hard-diskový.

Zápory a negativa:

 • 160x104 px velký displej je poměrně málo kontrastní, zvláště na slunci,
 • pouze průměrná kvalita přiložených sluchátek,
 • při maximální hlasitosti (25) je ze sluchátek mírně slyšet šum.

Závěr

ZEN Micro

ZEN Micro je skvělý přehrávač, poměrně nepokrytě sice kopíruje Apple iPod Mini, ale oproti němu nabízí ještě lepší design a ovládání, FM-rádio, diktafon, a perfektní kompatibilitu se světem MS Windows, a to všechno za cenu o 20% nižší než je stanovena u Apple iPod Mini.

ZEN Micro je perfektní volba i co se týče kvality zvuku, pokud mu tedy dopřejete jedny z lepších (Koss, Seinheiser, Beyerdyamic) sluchátek. Vzhledem k ceně je ZEN Micro rozhodně maximálně doporučená koupě, a je bezesporu lepší než Apple iPod Mini.

Otázkou ovšem zůstává, zda místo ZEN Micro za 5,860 Kč nejít rovnou do ZEN Touch 20GB, který nabízí vše co ZEN Micro, ale navíc má 20GB disk, a stojí jenom 6,500 Kč (také ale místo 100 gramů váží 200 gramů), nebo rovnou ZEN Touch 40GB za 8,370 Kč či ZEN NX Xtra 60GB za 9.730 Kč.

Hlavním konkurentem pro ZEN Micro se tak dle mého názoru stává především jeho stájový kolega (ZEN Touch 20GB) a bude záležet na Vás, zda Vám 15 GB písniček navíc stojí či nestojí za 100 gramů v kapse navíc :-)


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem