XStandard - skutečně vynikající WYSIWYG editor

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

XStandard - skutečně vynikající WYSIWYG editor

XStandard mini

XStandard je dle mého názoru nejlepší komerční WYSIWYG editor pro vkládání a úpravu článků, jaký si lze pořídit. Tento editor pracuje interně na bázi XML struktury a generuje tak naprosto čistý a validní XHTML kód. Veškerá konfigurace editoru se děje pomocí XML souborů a editor je tak možno libovolně přizpůsobit požadavkům redakčního systému.

Editor umožňuje rovněž přímé kopírování textu z Wordu a Excelu s tím, že text je pročištěn a upraven jako validní XML, obrázky jsou zcela automaticky nahrány na server, a text je během 10 sekund publikován v naprosto profesionální podobě.

Bez zajímavosti není ani integrovaný spell-checker, včetně návrhů možných oprav slov. Editor je v tomto případě samozřejmě nutné integrovat s PHP, ASP či ASP.NET a například knihovnou PSPELL.

XStandard je obsažen v redakčním systému F-ART:CMS, ale je možné jej dodat a integrovat uživatelům GNU GPL verze BLOG:CMS (v případě, že máte o tuto placenou službu zájem, pošlete mi email).

Samotná licence editoru XStandard pro 10 uživatelů (to je licenční minimum) a 1 URL stojí $179 (+DPH).

Osobně jsem tuto licenci mimochodem pro WELL.DONE získal zdarma, protože jsem udělal dokončení českého překladu tohoto editoru a poté rovněž zprovoznění spell-checkeru pro češtinu v PHP. XStandard používá většina klientů F-ART:CMS.

Práce s XStandard WYSIWYG editorem:

XStandard WYSIWYGhlavní okno WYSIWYG editoru
Obrázek z počítačevložení obrázku z lokálního disku a jeho nahrání na server
Vzdálené FTPvýběr obrázku, který je již nahrán na serveru, a jeho vložení do textu
Definované tagyXHTML značky je možné uživatelsky definovat
Pravopiskontrola pravopisu a překlepů v dokumentu včetně nabídky variant
Uživatelský slovníkpřidání slova do uživatelského slovníku
XMLzobrazení a ruční editace XML struktury dokumentu
Tabulkyvytvoření tabulky a změna jejích vlastností
Vlastnosti odkazueditace vlastností vloženého obrázku
Kontextové menukontextové menu

Komentáře

 1. 1 lukas 02.08.05, 03:16:17
  FB

  A jaký používáš ne-ActiveX WYSIWYG editor? Žádný z nich sice AFAIK nedokáže tvořit XHTML validní kód (a pokud vkládát přes schránku, tak ani XML wellformed kód, takže do XML souborů je to nutné vkládat přes CDATA sekci a pak do toho šahat regexpama), ale zase se nemusí nic instalovat. Má ten XStandard i jednoduchý grafický editor? Teď jsem viděl (placený) AJAX plugin, který to docela hezky zvládal (ořezávání, kontrast, jas - to docela stačí).

  Hmmm, pokud tady někdo používáte normální javascriptový WYSIWYG editor, tak by mě zajímalo, jestli by někdo nevěděl, jak ho donutit, aby při změně rozměrů obrázků v MSIE zachovával poměr stran (Mozilla to dělá by default).

 2. 2 Tomáš 02.08.05, 08:33:57
  FB

  Něco podobného by se mi občas hodilo... Není něco takového ve freeware nebo GNU/GPL licenci?

 3. 3 Radek Hulán 02.08.05, 09:59:47

  [1] Xstandard funguje v MSIE, Firefoxu a Mozille na Windows, což mi stačí, hodila by se i Opera, ale to není klíčové. Pro klienty to znamená pokrytí jejich potřeb ze 100%.

  [2] není, existuje třeba http://fckeditor.net ale ten je tak nekvalitní, že je lepší používat textarea

 4. 4 Miroslav Navrátil 02.08.05, 10:14:09
  FB

  Zajímavý editor, generuje hodně dobrej kód, ale ... já už si tak navykl na Texy ... :-)) WYSIWYGy nemusím, i když uznávám, pro klienty to má 100% úspěch. I když copy&paste z Wordu taky nemusí být pravý ořechový ...

  Když to bude psát v obyč. textarea & Texy, tak si uvědomí, že ta stránka by opravdu neměla mít 2000 řádků, ale že by stačilo mnohem míň.

 5. 5 Radek Hulán 02.08.05, 10:20:14

  [4] nechci znevažovat Texy, ale to je jen jiný způsob zápisu HTML, tedy zcela nepoužitelné. Navíc takový spell-checker či špičkový manažer obrázků či copy-and-paste z Wordu, které pročistí text a automaticky nahraje obrázky v Texy není a být principiálně nemůže..

 6. 6 Miroslav Navrátil 02.08.05, 12:16:55
  FB

  [4] však je, já ti to neberu :-) WYSIWYG je pro jinou cílovou skupinu lidí. V zásadě mě na něm bere jen to nahrávání obrázků.

  Ale jak říkám, hlavní výhoda Texy je v tom, že ta stránka nebude dlouhá jak výroční zpráva (nebo podobný dokumenty...) a Copy&Paste z Wordu nebude mít úspěch ... ;)

 7. 7 Radek Hulán 02.08.05, 12:38:15

  [6] to v případě XStandard také ne, je to validní XHTML 1.1 editor.. Texy je jen jiná syntaxe jak psát HTML, nic víc.

 8. 8 hony 03.08.05, 21:17:54
  FB

  [3] Velice kvalitní JavaScript OpenSource WYSIWYG editor je TinyMCE. Lepší v současné době neznám. Rychlý, nastavitelný do nejmenšího detailu, s řadou pluginů (např. image manager) a mnoha uživateli na fóru. S problémovým FCKeditorem zcela nesrovnatelný! Vřele doporučuji.

 9. 9 Radek Hulán 03.08.05, 21:26:40

  [8] problém všech JavaScriptových editorků je v tom, že produkují šílený a nevalidní HTML kód, a často tak běžný uživatel rozhodí stránku. To se s XStandard prostě nestane. Rovněž nemají propracovaný Image Manager a SpellChecker.

 10. 10 hony 03.08.05, 21:40:29
  FB

  [9] Jasně, je to trochu jiná kategorie. Přesto myslím, že stojí za pozornost. Produkovaný HTML kód z TinyMCE vypadá velice rozumně (ve srovnání s jinými JS WYSIWYG). Důležité je běžným uživatelům zpřístupnit jen skutečně potřebná tlačítka a popř. výběr stylů (stejně jako u Xstandard).

 11. 11 Jiří Sekera 04.08.05, 10:17:43
  FB

  Není XStandard Liste zdarma?

 12. 12 Radek Hulán 04.08.05, 10:47:31

  [11] Lite verze neumí IMage Manager, Spell Checker a řadu dalších věcí, bohužel

 13. 13 lukas 09.08.05, 00:34:24
  FB

  [12] Teď jsem zkoušel lite verzi a už z toho bohuźel nejsem tak nadšený jako předtím. Chvíli mi trvalo, než se mi podařilo smazat tabulku (ne vždy se to podaří), ale co je horší - kde jsou u obrázku "úchyty" pomocí kterých ho můžu zvětšit (to musím vlést do properties a tam to udělat ručně?)

  Ale jinak se na to samozřejmě nic nehrabe, jenže - zatím je jednodušší zůstat u normální HTMLArei a prohodit to tagwallem.

 14. 14 Broli 14.12.05, 16:36:33
  FB

  již nějakou dobu používám XStandard Lite, ale nyní jsem narazil na problém. Na jednom PC se mi nenačítají dodatečné soubory (styles.xml, vlastní soubor se styly, preview.xsl). Jako by prostě byla špatná URL,což ale není. Na jiném PC to běhá v pohodě. Zkoušel jsem snad vše, hrabal jsem se v nastavení internetu a povypínal (povolil), co se dalo a pořád nic... Nevíte někdo, čím by to mohlo být? :(

 15. 15 Jan Mikula 01.04.06, 10:12:29
  FB

  Právě se mi povedlo rozběhat Xstrandard lite na Opeře 9, stačí překopírovat soubor NPXStandard.dll do složky plugins.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem