Windows XP: Home kontra Professional

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows XP: Home kontra Professional

Windows XP 12.09.04

Myslel som si, že Windows XP sú na trhu dostatočne dlho (4 roky) nato aby boli všetkým známe rozdiely medzi verziami Home Edition a Professional. Ale pri mojom nepravidelnom chatovaní som sa presvedčil, že opak je pravdou. O rozdieloch medzi Home a Professional kolujú mnohé fámy, ktorých výsledkom je, že Windows XP Home edition je na nič a každý nutne potrebuje verziu Professional.

Najčastejšie sa vyskytuje táto fáma: “S Windows XP Home nezosieťujem dva počítače, resp. Home má problém so sieťou”. To je absolútny nezmysel. Okrem práce v NT doméne, používajú obe verzie rovnaké sieťové prvky.

Skutočné rozdiely medzi Windows Home a Professional:

 • Home nemá Remote Desktop.
 • len Professional má podporu viacerých procesorov.
 • Home nemá EFS - Encrypting File System.
 • Professional má podporu "Windows Servers and management".
 • Do Home sa nedajú inštalovať jazykové MUI.

Jejich řešení:

 • Remote Desktop má na Windows platforme alternatívy: Symantec pcAnywhere, alebo free TightVNC.
 • nepredpokladám, že niekto kto má viacprocesorový systém bude používať Windows.
 • EFS sa takisto dá nahradiť: Iron Key. Navyše neexistuje ochrana ktorá by sa nedala prelomiť - viď prelomenie OpenPGP.
 • Keď spĺňate tento bod, to už Windows XP Professional máte a najskôr tento článok vôbec nečítate.
 • Ak už máte lokalizovanú verziu, jazykové paky nepotrebujete (alebo sa plánujete učiť japonsky?).

Na záver: Cenový rozdiel medzi týmito verziami je minimálne 1500 Kč. Pokiaľ máte Windows XP ukradnúť, ukradnite si Profi verziu. Ak ste spolu s počítačom dostali Windows Home ostaňte pri ňom. Ak nie ste fanúšikom Windows kúpte si Suse Home.

Všetky rozdiely nájdete na microsoft.com.


Poznámka Radka Hulána k článku: dnešní domácí uživatel má již poměrně běžně k dispozici procesor P-IV/HT, což je multi-procesorové řešení v jednom jediném chipu, zde je potřeba nasadit Windows XP Professional.

Rovněž SuSE 9.1 Personal, řešení, které osobně používám, není nutno kupovat, lze si je zdarma stáhnout z webu (a samozřejmě obsahuje systém pro jeden a více procesorů, dále programy pro internet, grafiku, Office, kvalitní firewall, a mnohé další).


Komentáře

 1. 1 Jiří Macich ml. 11.09.04, 23:49:03
  FB

  Takže na Windows XP Home mi bude procesor s HT k ničemu? To je dost síla, protože hodně sestav s HT se prodává s Home, aby se stlačila cena. Fungovat to tedy musí, otázkou je jak. Tuším, že stejně jako kdyby tam HT vůbec nebyla. Huh

 2. 2 n00b 12.09.04, 00:12:50
  FB

  Hm to me teda nenapadlo.Kazdopadne jestli je to pravda tak je to zajimave ;)

 3. 3 Marián Hello 12.09.04, 02:55:49
  FB

  Ešte mi dodatočne napadlo, že väčšina userov má problém so zdielaním vo verzii Home. Je to preto, lebo Home potrebuje povoliť Guest account (Pofessional ho povoliť nepotrebuje). Ale povoliť Guesta v Home neprináša ďalšie bezpečnostné riziko, pretože uživateľská politika vo Windows je nebezpečná sama o sebe. Veď štandartne po inštalácii systém beží pod Administrátorom, čo je samo o sebe najväčšie bezpečnostné riziko a zdroj úspešného šírenia vírov a trojanov.

 4. 4 Jiří Macich ml. 12.09.04, 09:30:41
  FB

  Tak už asi vím, že HT Windows XP Home podporují, ale prosil bych, kdyby si to ještě někdo přečetl a řekl mi, jestli to pochopil stejně jako já: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;810231...

  Windows XP Home fyzické dva a více procesorů nepodporují, ale virtuální v podobě HT ano. Tak jsem to pochopil.

 5. 5 Pavel@cetoraz 12.09.04, 09:35:06
  FB

  1) Nejsem si jist, že dnešní domácí uživatel má již poměrně běžně k dispozici procesor P-IV/HT, domácí uživatel si spíš pořizuje AMD

  2) SUSE je SUSE, ne Suse ani SuSE ani suse ani SuSe ani SusE :-)

 6. 6 Pavel@cetoraz 12.09.04, 09:58:51
  FB

  [5] 2) SUSE je SUSE, ne Suse ani SuSE ani suse ani SuSe ani SusE :-) Tak asi kecám, oni sami v tom nemají jasno. České zastoupení je SuSE CR, hlavní společnost je SUSE AG, distribuce se jednou jmenuje SuSE, pak zase SUSE a vydaná Novellem v Resource Kitu je SUSE.

 7. 7 bauer 12.09.04, 10:45:16
  FB

  [3] to s tim guest accountem je jinak. Mam na notebooku home edition a sdileni funguje i bez povoleneho guest accountu.
  Jeste bych dodal ze spoustu veci je mozne upravit spustenim, zakazanim nebo doplneni prislusnych services... na internetu se navody najdou...

 8. 8 Jaroslav Šeděnka 12.09.04, 10:57:40
  FB

  [6] SuSE je starsi nazev, ktery uz tak pul roku neplati, postupne se prechazi na SUSE. Mimochodem SuSE CR uz je nejakou dobu uplne zrusena, zastoupeni v CR zajistuje Novell (meli tu maly odbyt, tak se na nas vykaslali :-)

 9. 9 Jaroslav Šeděnka 12.09.04, 11:04:53
  FB

  [7] Neni to nahodou tak, ze pri sdileni Home <-> Professional musi byt Guest povoleny na tom pocitaci s Professionalama? U Home je IMO Guest povoleny porad.

  Co presne znamena "Windows Servers and Management"? Nepujde se pripojit vzdalenou MMC / remote desktop klientem na server, nebo se tim jenom oznacuje nemoznost pripojeni do trusted domeny? Co treba pripojeni k Sharepoint Services apod.?

 10. 10 Mitchi 12.09.04, 12:28:27
  FB

  Jak poznam ze XP home podporuji HT? V task manageru to dva procesory ukazuje tak nevim proc by to nemelo fungovat :-(

 11. 11 Jiří Macich ml. 12.09.04, 12:35:41
  FB

  [10] To by mě také zajímalo. Přečti si http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;810231.... Podle mého výkladu tohoto článku znalostní báze nejen, že to funguje, ale je to i využíváno. Podle té stránky je HT něco jiného než dva (a více) fyzické procesory.

 12. 12 Marián Hello 12.09.04, 13:52:24
  FB

  [9] Áno máte pravdu. Práve som to vyskúšal, kedže mi na stole ležia vedľa seba Home aj Profi. Teda Windows XP Professional vie pristupovať k shared folders aj bez Guest účtu. Ale ak chcete v Home pristupovať k Professional shared folders, musíte povoliť Guesta.
  K tej druhej časti Vašich otázok: predpokladám, že v Home nebude fungovať ani jedna zo spomenutých (ale to je len môj dohad).

 13. 13 Pavel@cetoraz 12.09.04, 16:19:44
  FB

  [8] SuSE CR není zrušená, ani podle obchodního rejstříku, navíc, v konferenci linux@linux.cz se stále objevují inzeráty, nabírající nové lidi do SuSE CR.

 14. 14 noname 13.09.04, 00:48:30
  FB

  Jinak samozřejmě ten rozdíl je technicky v pár položkách registru (třeba hodnota maximální počet procesorů se jmenuje nějak jako maxprocessors a dá se změnit, i když u některých nastaneví to není trivka a musí se na to takovým menším "hackem".
  Dá se přepsat i identifikace a tak se pak systém tváří vůči těm službám jako remote desktop jako profi a jdou nainstalovat taky. Jenže zatímco pouhá změna registru není imho právně napadnutelná jako porušení autorského zákona, náhrání dalších souborů už ano, takže pro ty kdo to chtějí dělat už je stejně nelegální si vzít normální instalaci.
  P.S.: jinak další rozdíl je v maximálním počtu najednou se připojivších uživatelů k síťovým zdrojům (tuším 5 versus 20)

 15. 15 noname 13.09.04, 00:56:30
  FB

  [14] jo takže pro info je to myslím
  HKEY_LOCAL_MACHINE - SYSTEM - ControlSet001 - ControlSession - ManagerLicensedProcessors nebo RegisteredProcessors

 16. 16 flyingbird 13.09.04, 08:27:15
  FB

  nepredpokladám, že niekto kto má viacprocesorový systém bude používať Windows.

  To má být vtip ?

  Autor zapoměl na další "bezvýznamný" rozdíl: Access Control – restrict access to selected files, applications, and other resources. Neboli k čemu je tam NTFS když nemůžete nastavovat přístupová práva ? WinXP Home je prostě crippleware.

 17. 17 Radek Hulán 13.09.04, 08:57:36

  [16] nastavení přístupových práv domácího uživatele naprosto nevzrušuje.. 99% lidí stejně jede jako Admin, nebe s Admin právy na WinXP

 18. 18 flyingbird 13.09.04, 09:19:14
  FB

  [17] Jistě že nevrušuje - to je výsledek osvěty Microsoftu - hlavně že to je easy & fun...

 19. 19 noname 13.09.04, 10:31:32
  FB

  práva k souborům jsou pro domácího uživatele s jedním počítačem, případně více ovšem s plnou důvěrou naprosto k ničemu. Jestliže náhodou někdo takový počítač používá "víceuživatelsky" tj. nehlásí se pod jedním účtem, tak každý uživatel má svou složku se svými právy chráněnou před ostatními uživateli (vyjma admina), a pak složku sdílenou. Když někdo potřebuje složku nasdílet na síť (k čemu ovšem home nejsou), pak je zde možnost nastavovat síťová práva přístupu.
  Je to prostě software určený k používání, jestli si někdo myslí, že když by tito uživatelé měli xp profi či linux a plné možnosti nastavování práv tak že by něco nastavovali, tak se hluboce mýlí. Po pravdě neznám VŮBEC NIKOHO kdo nastavuje práva k souborům vyjma adminů serverů, kteří tak jednorázově dělají při zakládání sdílených složek.
  P.S.: nemyslím si, že 99% uživatelů jede na admina - už jsem to instaloval dávno ale myslím že to chtělo zadat heslo pro admina a pak vaše jméno a vaše heslo a administrátor je při přihlašování skrytý, takže naopak většina uživatelů ani neví, jak se přes admina přihlásit.
  P.S.: Já vím že je populární na windows nadávat a vychvalovat Linux, pravda je ale taková, že blbečkovi nabourají i kalkulačku v trezoru, profík je bezpečný i s nezáplatovanými win95.

 20. 20 Hawkey 13.09.04, 13:24:08
  FB

  [19] Plny suhlas, nasa sekretarka chyti vira aj cez "bezpecnu" Mozillu/Firefoxa/Thunderbirda. Navyse by som chcel vediet ci napr. na workstationoch od SGI, mam na mysli tie Intel based NTckove, nahodou nebezi multiprocessing na Windows... a z lenivosti robim neustale ako admin a uz som dost dlho videl iba neaktivne virusy v Quarantine Folder, a ak live, tak nie u mna...

 21. 21 cobratec 15.09.04, 07:50:28
  FB

  No jestli jsem dobre cetl tu stranku s rozdilama, tak Home se neumi pripojit do domeny. To mi prave nejvic vadi, zvlast u notebooku do firmy to je potreba a slabsi konfigurace (ktery ale na praci toho cloveka bohate staci) se skoro vzdy prodavaji s Home a casto se neda ani u prodejce ta licence vymenit - krome koupe novych Pro, ale ty i v OLP vyjdou draho a OEM bych (teoreticky) kupovat nemel kdyz uz k tomu jeden OEM OS je.

 22. 22 olin 16.09.04, 15:13:54
  FB

  Popis rozdílů v češtině:
  http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/pro/howtobuy/choosing2.asp...

 23. 23 Keeper 12.02.05, 17:28:07
  FB

  [3] blbost chlape ak pouzivas admin ucet tak si viacej nechraneny alebo nieco v tom zmysle? ja pouzivam iba admin ucet uz pomaly od kedy pouzivam doma xp to jest asi 1-2 roky a nikdy nic, ziadne napadnutie ani nic ine v tom zmysle co si napisal

 24. 24 xpmax 20.09.05, 22:23:31
  FB

  mam zasadnu otazku:

  ako nastavit selektivny pristup k adresarom jednoho pc roznym uzivatelom v sieti pod win xp he a xp pro? t.j. aby jeden mohol iba citat, druhy aj citat aj pisat a uplna fantazia by bola, aby treti nevidel zdielany adresar alebo cele zdielane pc, takisto zdielanie selektivne tlaciarni, ide to vobec?

  otazka B:
  ako je to s win98se a xphe v jednej sieti, z xphe sa da pristupit a 98se ale opacne nie, iba pc je vidno, pri pristupe pyta ale nejake heslo, pricom na xphe ziadne heslo zadane nebolo. takze ako na to?

  velka otazka c:
  vo win98se exituje moznost nastavenia selektivneho zdielania pristupu, nastavenie vyzaduje ale nejaky subor, vie niekto, aky subor by to mal byt? /odhadujem, ze nejaka databaz uzivatleov v sieti a tam nastavene ich prava, ale odkial to vziat?/

  diky

 25. 25 Tom Abe 22.10.05, 12:02:50
  FB

  Ja mam legalni Windows XP Home a procesor Pentium 4 s HT, normalne mi HT funguje (vidim ve spravci uloh dva procesory). To ze HT nefunguje na Windows XP home je dalsi fama!

 26. 26 Kovis 25.10.05, 16:42:46
  FB

  Odpovim na bod A - pokud chcete zpristupnit rozsirene sdileni a security pod XP Home, postupujte podle nasledujiciho navodu (anglicky). Vyzkouseno na nekolika pocitacich.

  http://www.scottxp.com/winxp.php.

  P.S. Jsou tam i jine uzitecne tipy.

 27. 27 mosor 28.07.06, 20:52:32
  FB

  ja mam kupeny windows home ale v slovenskej jaz mutaci sa nepredava len v anglickej a ked chcem sk tak musim instalovat slovencinu z pridavneho cd, neni to nahodou v rozpore s 5tym bodom vaseho porovnania? (Do Home sa nedajú inštalovať jazykové MUI.)

 28. 28 misojogi 15.01.07, 00:44:57
  FB

  existuje MUI pack pre HOME
  a MUI pack pre Profesional
  a navzájom sa nedajú zameniť

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem