Windows Vista WEI - index uživatelských zkušeností

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows Vista WEI - index uživatelských zkušeností

Windows Vista 15.04.07

Windows Vista obsahují svůj vlastní integrovaný bechmark, který je schopen otestovat výkon počítače a není jen samoúčelný. Nazývá se "Windows Experience Index" (WEI) či "Index uživatelských zkušeností" (IUZ). Toto skóre je užitečnější než většina ostatních benchmarků, je na ně navázáno rozhraní Aero, a na základě jeho celkové hodnoty se můžete rozhodovat i o tom, zda vám poběží náročnější aplikace (typicky hry).

Windows (Vista) Experience IndexWindows (Vista) Experience Index

WEI se skládá z testů rychlosti procesoru, testů rychlosti paměťového subsystému, 2D a 3D výkonu grafické karty a přenosové rychlosti primárního pevného disku. Maximální dosažitelné skóre je (zřejmě) 5.9 v každé z oblastí, s tím, že celkové skóre je rovno nejmenší dosažené hodnotě v libovolné měřené položce, je tedy kladen důraz na celkové "sladění" výkonu počítače.

Supreme Commander

Následně je zajímavý "Správce her", který načítá automaticky z internetu minimální a doporučené požadavky na každou hru, popřípadě umí zobrazit software, který výkonem vašemu počítači vyhovuje. Takto například vypadá zápis pro Supreme Commander, s minimálním skóre 4.0 a doporučeným 5.0 (pro maximální zážitek ze hry).

WEI je dobrý koncept, který se do Windows Vista dostal, a s tím, jak jej začnou používat stále více výrobci her a aplikací, získá na větším a větším významu, zejména pro běžné uživatele, kteří se věčně ptají "pojede to na mém stroji?". WEI jim na to dává poměrně jasnou odpověď…

Do budoucna se dá předpokládat, že minimální a doporučené WEI číslo budou na obalech uvádět nejen výrobci her, ale i producenti ostatních náročnějších aplikací.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem