Windows 7 - nejmodernější operační systém se představuje

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Windows 7 - nejmodernější operační systém se představuje

Windows 7 30.05.09
Windows 7

Osobně jsem moc spokojen s Windows Vista x64, podobně jako stovky miliónů jiných lidí. Microsoft v roce 2006 představil systém, který o několik let předběhl konkurenci, což mu posléze vyneslo nejen pozitivní, ale částečně i negativní publicitu. 

Proč tu pozitivní? Nejdůležitější část každého operačního systému, kernel, nemá ve Vista x64 v zásadě konkurenci, od verze SP1 je mimochodem shodný s Windows 2008 Serverem, a charakterizuje jej výborná bezpečnost, dokonalá stabilita, která není nikdy narušena ani chybně napsanými programy třetích stran, podpora pro vícejádrové procesory a obecně pro nejmodernější hardware, a výborné UI. Toto jsou věci, které řada lidí ocenila. Přidejte si k tomu ještě zdarma dostupné Windows Live aplikace napojené na Live.com služby (také zdarma) a máte pro velký segment trhu vítěze. IT odborníci Vista x64 doslova milují.

Proč negativní? Někteří lidé se dva roky dozadu pokoušeli instalovat Windows Vista na zastaralé počítače s troškou RAM, jiní si je ukradli a poté nadávali (nikoliv) na nestabilní cracky, ale Microsoftu. Toto vytvářelo u části IT nevzdělané populace a -náctiletých zlodějů negativní dojem.

Windows 7 a jejich vztah k Windows Vista

Doba se samozřejmě posunula a v roce 2009 máme trošku jiné vnímání průměrného hardware než v roce 2006. Windows 7 nemá výrazně odlišné hardwarové požadavky než Windows Vista ani přelomové nové koncepty, můžeme je spíše chápat jako dokonale vyladěné Windows Vista.

Pokud jste (jako já) velice spokojeni s Vista x64, budete z Windows 7 nadšeni. Pokud stále z nějakých důvodů preferujete Windows XP, protože máte starý a pomalý hardware, budete z Windows 7 zřejmě nadšeni také. I na pomalém hardware by Windows 7 mělo běžet slušně.

Windows 7 tedy staví na kvalitních základech a architektuře, která se představila ve Windows Vista x64, vývojářský team nicméně analyzoval tisíce požadavků uživatelů, a tyto zapracoval do nové verze.

Moderní UI, které je rychlejší a celkově svěží

Taskbar!

Některé věci a změny ve Windows 7 jsou spíše drobnosti, zejména v UI, ale způsobují, že operační systém i na starším hardware či na low-endových noteboocích je pocitově svižnější.

Ke "svěžímu pocitu" zase přispívá odlehčené UI po vzoru nových verzí Windows Live aplikací.

Inovace v taskbaru znamenají, že práce s aplikacemi a úkoly s tím spojenými se stala ještě efektivnější. Představují se "jump-lists" u podporovaných aplikací či snadné přepínání nejen aplikací, ale i tabů či dokumentů (včetně jejich náhledu) v rámci jedné aplikace. Podporovány budou samozřejmě nejen aplikace Microsoftu, včetně Internet Exploreru 8 a Microsoft Office, ale díky API i aktualizované aplikace třetích stran.

Toto znamená velký rozdíl v produktivitě (a ve srovnání na moderní UI ve Windows 7 se OS X a jeho tragická správa oken jeví ještě zaostalejší) a samo o sobě dobrý důvod pro upgrade.

Snazší připojení k sítím, snazší správa zařízení

Zatímco v jiných operačních systémech je připojení k sítím, domácí sdílení souborů či konfigurace Wifi poměrně velký problém, Windows 7 toto dále zjednodušuje.

Pro běžné uživatele se tyto složité operace Windows 7 snaží dělat jednodušší a přímější. Jedna z těchto inovací je "HomeGroup", kdy je vytvoření domácí sítě otázkou jednoho kliknutí.

Snazší je i správa připojených zařízení, ať už to jsou tiskárny, scannery, MP3 přehrávače, telefony a další.

Zlepšený BitLocker

Pro firmy (a nejenom pro ně) byla naprosto zásadní inovace ve Windows Vista Ultimate a Enterprise funkce BitLocker. Jedná se o šifrování disků, s využitím TPM, PINu, či USB pro uložení šifrovacího klíče.

Ve Windows 7 bude BitLocker dále rozšířen - bootovací disk, nyní označován jako S: s velikostí 1.5GB, bude nově vytvářen jako skrytý oddíl a o velikosti pouhých 200MB.

Navíc existuje nová funkcionalita Bitlocker OnGo, která umožní snadno šifrovat USB klíčenky a ochránit tak vaše data.

Změny v kernelu, zvýšení rychlosti, zvýšení spolehlivosti

Vývojáři se zaměřili i na další zlepšení kernelu (ve Windows 7 pro změnu shodného s Windows 2008 Server R2) a na ještě lepší management paměti.

Implementace se dočkala nová funkce "fault-tolerant recovery" pro chyby paměti, což předejde obrovskému množství systémových a aplikačních pádů díky vadnému hardware.

Zlepšení se dočkala i síťová připojení, například po probuzení počítače ze spánku bude Wifi síť připojena ihned po probuzení, bez nutnosti žádat o novou IP adresu či její obnovu.

Celkově se udělala spousta práce na zrychlení slabších míst, které jednotlivě nemusí vadit či je vědomě nezaznamenáte, ale pokud se jako celek zlepší, výsledkem je celkově svižnější systém a lepší pocit práce s ním.

Výborné je i standardní zahrnutí PowerShell 2.0 "příkazové řádky", která možnostmi výrazně překonává zastaralá řešení typu Bash.

Virtual PC a Windows XP Mode

Jako download zdarma bude k Windows 7 Ultimate a dalším edicím dostupná i virtualizační platforma Virtual PC, která se dočká velkých zlepšení. Osobně na Windows Vista x64 používám komerční VMWare Workstation 6.5, s podporou hardwarové vitualizace a "unity mode", ale Virtual PC dostupné zdarma nabídne veškeré tyto funkce a navíc předinstalované Windows XP, jako jeden z virtuálních strojů, a to včetně začlenění Windows XP aplikací do běžného Start menu ve Windows 7.

Dle informací vývojového teamu by měla být podporována i DirectX akcelerace.

Virtual PC by mělo podporovat i ne-Microsoftí operační systémy, takže můžete virtualizovaně provozovat i UNIX či Linux, pokud jsou potřeba pro některé projekty.

Další změny

Změn se dočkáme i ve formě integrace (současného nejlepšího) prohlížeče Internet Explorer 8, inovovaného Desktop Search, nové služby Windows Troubleshooting, která bude schopna odhalovat a automaticky řešit více problémů.

Jako preferovaná verze bude pro středně výkonné a lepší stroje jednoznačně doporučována ta 64bitová, což je trend, který je možné pozorovat i u Windows Vista - IT odborníci jednoznačně preferují x64 verze a masová veřejnost pomalu také.

Závěr

Microsoft nepředstavil ve Windows 7 revoluční systém - to udělal už s výbornými Windows Vista x64 - ale na jejich kvalitním základě navrhnul řadu vylepšení, takže výsledek je moderní, rychlý a "svěží" (UI) operační systém, který si už před vydáním finální verze získal obrovskou popularitu.

Libovolná konkurence (pokud se tak dá pár outsiderů nazývat) je oproti němu několik let pozadu.

Pokud se nemůžete dočkat finální verze, můžete si již nyní stáhnout Release Candidate verzi. Osobně čekám s instalací na produkční stroj až na finální verzi, ale poté co vyjde, neváhám s upgrade ani minutu. :-)


Komentáře

 1. 1 Blecha Lukáš 30.05.09, 17:05:28
  FB

  Zdravím. Narazil jsem na problém. Protože používám software, který funguje pouze s IE6, narazil jsem na problém při používání ve Windows Vista a Windows 7. Rozhodl jsem se tedy vyřešit problém virtualizací, čili jsem rozchodil software pod VMWare (a nově i XP Mode ve Windows 7). Problém je ale následující. Jak v host OS, tak ve virtual OS potřebuji pracovat ve stejné složce (a sdílet tak soubory v ní). Dejme tomu C:/software. Na HOST OS pracuji normálně, teď jde o to, že do této složky potřebuji přístup i z virtualizovaného OS tak, aby také směřoval i z virtuální mašiny C:/software. Napadlo mě toto vyřešit pomocí junction. Namapoval jsem ve virtuální mašině disk C: hostitele. Poté ve virtuálu pustil program Jnction Magic a snažil se vytvořit junction z virtuálu C:/software na namapovaný disk X: (což je C: hostitele) na X:/software. Jenže takový junction se odmítá vytvořit... Za nápady díky.

 2. 2 Miki Horáček 30.05.09, 17:23:19
  FB

  Já na pracovním stroji (prof. grafik) testuji již od 12.5. a nemohu si sťěžovat, Photoshop CS4 mi běhá o 8% svizněji a bezproblémů fungují i starší programy které pod Vistou nešly ani nainstalovat. Stabilita je bezproblémová (ani jednou) a domácí síť jsem měl rozeběhnutou rychle jako nikdy (asi 12 min. is nastavením detailů). S článkem nemohu než souhlasit a 7 nic než doporučit již niní. S novým taskbarem se po pár dnech skvěle pracuje. Co se týká her, tak jsem rozeběhl (troubleshot) od Starcaftu I po Zaklínače, Crysis a Starcaft 2. Opakuji: Nemohu než doporučit!

 3. 3 Petr 30.05.09, 22:01:27
  FB

  [1] A přes sdílení na síti by to nešlo?

 4. 4 Michal Daříček 30.05.09, 23:12:27

  Predsa len som narazil po upgrade s vista x64 (legálna) na win 7 x64 RC1 na jeden, pre mňa dosť markantný problém -> režim Suspend To Ram tento systém, neviem prečo podporuje chybne. Detailne, keď dám suspend to ram, PC pri viste cca 2-3 sekundy niečo robil (aktivita diskov) a "vypol sa". Spustenie trvalo opäť 2-3 sekundy - nabehnutá plocha, počítač prevádzky schopný. Funkčné vždy.
  Ale pri Win 7 po suspend to ram počítač niekedy spraví to čo má, ale veľmi často spraví to že cca viac ako minútu dačo robí (najprv mierna aktivita diskov a potom nič až do vypnutia) a vypne sa, s tým že pri zapnutí štartuje PC od začiatku s obrazovkou že PC nebol správne vypnutý.

  Toto je pre mňa dosť veľká chyba Windows 7 - > keďže PC nevypínam nikdy, a suspend to ram používam namiesto vypínania PC. Podotýkam že to bola čistá inštalácia na naformátovaný disk - nič okrem OS sa nemenilo.

 5. 5 Radek Hulán 30.05.09, 23:25:37

  [4] jedná se o RELEASE CANDIDATE, finální verze dozná ještě změn

 6. 6 Tomáš Vaisar 31.05.09, 12:00:53
  FB

  [2] Můžeš mi říct, kde jsi sehnal StarCraft 2? ;)

 7. 7 Mařák Roman 31.05.09, 13:40:19
  FB

  Windows 7 bude asi první operační systém, za který microsoftu zaplatím... Konečně když odešlete zprávu o chybách se dočkáte i odpovědi :-D (Např.: Padl mi párkrát Oblivion a hned druhý den mi to vypsalo odkaz kde si na to můžu stáhnout opravný patch.)

 8. 8 Michlovský Jakub 31.05.09, 13:44:23
  FB

  Na mém notebooku (Core duo 1,6 GHz, 1GB ram) letí sedmičky jak splašené. V momentě kdy se začnou prodávat, neváhám a nakupuju. Jediný problém je to, že se mi občas zblázní WMP.

 9. 9 Miki Horáček 31.05.09, 14:51:26
  FB

  [6] Před pár dny vyšla první betatesterská verze (jsem jeden z prvních oficiálních betatesterů v Čechách). Ale je to opravdu jenom 1.betaverze (neni hotová ani půlka).

 10. 10 Rasputin Putin 31.05.09, 18:20:52
  FB

  Mám pár poznámek k Windows 7:

  - lze ještě připomínkovat a navrhovat změny? Mám jich celkem dost a zajímá mě, jestli se bude něco měnit? ( článek Dotazy na W7 jsem zaznamenal pozdě....)

  - Opravdová senzace, je že jsem je rozběhl i na 4 roky starém Aušusu s AMD, nemluvě o svižném chodu na mém novém Dellu s C2D T8100 + 4GB RAM.

  - Připravenost k použití hned po instalaci (nalezení ovladačů) a troubleshooting jsou taktéž super.

  - Trochu mě zděsila velikost základní instalace 7GB. (Nevím, kolik má Vista, tu jsem `přeskočil`.)

  - Další super vlastnost je snížená spotřeba 14W oproti 19W na XP.

  - Bohužel IE8 je pro mě zaostalý prohlížeč. IE8 nenese ani zárodky funkcí Opery dotažených k dokonalosti a její absolutní customizaci ( již před x lety). Ovšem pro běžné lidi je IE8 na postačující úrovni a kromě toho jde o zvyk.

  - V jedné 3D hře je obraz trhanější než v XP, což mě trochu mrzí. Asi špatně napsané ovladače nebo zatím nezjištěné nastavení omezující výkon....

 11. 11 Blecha Lukáš 31.05.09, 19:14:16
  FB

  [3] Sdílení tohle neřeší... Já mám disky nasdílené a vzájemně namapované (jak píšu v textu). Potřeboval bych udělat to, aby cesta C:/software směřovala do STEJNÉHO adresáře jak z hlavního OS, tak z virtualizovaného OS... Čili jsem se pokoušel o to z virtuální mašiny vytvořit symbolický odkaz (junction) z C:/software na namapovaný síťový disk hostitelského OS X:/software (což je C:/software hostitele), ale toto se mi odmítlo vytvořit... Někdo nějaké řešení?

 12. 12 J. S. 01.06.09, 12:22:52
  FB

  Myslíte, že by W7 bežal na AMD Mobile Sempron 3000+ (1,8), 1,25 GB Ram DDR1, ATI Moblitiy Radeon 64 VRAM?

 13. 13 Rosta Stych 01.06.09, 13:07:02
  FB

  Už to tady asi bylo:
  Windows 7 hardwarové nároky (minimální požadavky)

  Procesor: 1 GHz 32-bit nebo 64-bit procesor
  Paměť: 1 GB systémové paměti
  Pevný disk: 16 GB volného místa
  Grafická karta: Podpora pro grafiku DirectX 9 – 128 MB paměti (za účelem umožnit Aero)

 14. 14 Michal Tetour 01.06.09, 15:32:35
  FB

  S článkem jednoznačně souhlasím... proto.. jsem sám komu připadá opakujicí se doba s win 2k a xp? ... "dnes" Vista přinesla ohromnej posun a 7čkách se to dotáhne (jako dříve v XP) do plné spokojenosti :-) Taktéž mě potěšilo že nebudou natvrdo instalované některé aplikace ale budou doinstalovatelné z Live. Microsoft poslední dobou dělá jen radost.

 15. 15 Ondřej Koubek 01.06.09, 17:40:10
  FB

  Dění okolo Windows 7 s poměrně velkým nadšením sleduji a přestože jsem více než spokojený s Windows Vista (systém mám více než dva roky bez reinstalace a šlape jako švýcarské hodinky), pořád víc a víc mě láká zkusit RC Win7. Jediné, co mě brzdí, je způsob, kterým se připojuji k internetu - používám totiž PCMCIA kartu 4G Combo od T-Mobilu a spolu s tím také jejich software web`n`walk manager. Nemáte tu někdo zkušenosti, jestli si Win7 dokáže poradit s tímto hardwarem a způsobem připojení? Dotaz už jsem napsal i T-Mobilu, ale na odpověď stále čekám...

 16. 16 Martin Lefler 01.06.09, 19:07:09
  FB

  [11] Tak co tak na host OS namapovat adresář jako disk přes subst, nasdílet ho a ve VM ho namapovat jako síťový disk.

 17. 17 Mojmír Hartman 01.06.09, 21:05:41
  FB

  [7] Už XP umí odkázat na záplatu. Pravda je, že se to moc často nestává. Na druhou stranu záplaty vychází, takže s těmi daty MS pracuje.

 18. 18 Josef Bek 02.06.09, 01:26:53
  FB

  [7] Nechci ti kazit iluze, ale tohle umí i Windows Vista :)

 19. 19 Jaroslav Šmíd 02.06.09, 02:31:12
  FB

  [1] Na nějaký program jánevimco se vykašli. Otevři příkazový řádek a udělej to programem mklink. V tvém případě na to stačí i obyčejný symlink. A nebo rovnou sdílený adresář připoj do adresáře disku, NTFS tohle umožňuje.

 20. 20 Ladislav Zelenka 02.06.09, 09:49:23

  Windows 7 jsem používal (i když jen ve virtuálním stroji) již od prvních beta verzí, poté jako dualboot s Vistou Premium x64, dokonce mi Microsoft zaslal zdarma instalační DVD :), RC jsem riskl nasadit do "ostrého" provozu a nelituji. Systém je stabilní, rychlý, lepší správa paměti (mám sice jen 4GB, ale i tak je to znát), zatím jsem nezaznamenal žádné potíže s instalací a provozem jakéhokoli softwaru. Naopak, neexistovalo žádné dodatečné hledání ovladačů k HW (až na monitor, systém použil generický ovladač pnp LCD, "schroupl" ale předhozený ovladač od LG pro Vistu). Doporučuji každému upgradovat, ať již z WinXP nebo Visty, pro ty, kteří tvrdí že jim to nebo ono nejde mám jednu radu: problémový SW si kupte, vsadím se, že na rozdíl od upirátěného a cracknutého SW vám legální verze budou chodit.Jen mi chybí u RC verze (build 7100) možnost jednoduchého feedbacku která byla v beta verzích, ale to je již o něčem jiném.

 21. 21 Ladislav Horváth 02.06.09, 15:10:49
  FB

  Novy TV uz par dni mam http://www.videoexpert.sk/lcd-televizory/samsung-le46b750...
  a zajtra mi prijde kurierom Elite + Orange Box + GoW :)
  Treba zacat pekne od zaciatku :))

 22. 22 Ľudovít 02.06.09, 16:03:50
  FB

  Ako vo Win7 v programe, ktorý je na lište vyvolám menu (ako vo Viste pravým tlačítkom) pretože tu namiesto toho vybehne jumplist ale keď chcem napr. Spustiť ako správca alebo Vlastnosti tak to tam nieje.

 23. 23 Mařák Roman 02.06.09, 22:40:53
  FB

  [21] Aha. Vistě jsem se snažil vyhýbat, ale na přednášce od Microsoftu co jsme měli ve škole, jako jednu z novinek win 7 uváděli tohle odesílání chyb.

 24. 24 Blecha Lukáš 04.06.09, 16:46:00
  FB

  [22] Zkoušel jsem znovu, a opět neúspěch... Hlavní problém vidím v tom, že klasické sdílení a zobrazení počítačů v síti mezi VirtualXP a W7 prostě nefunguje. Nevím proč. Z VirtualXP se na disky hostitelského W7 dostanu jen z automaticky namapovaných složek (\\tsclient\C), jinak procházení sítě nefunguje a není možnost tedy vytvořit symlinky. Mimochodem, v XP program mklink ani není, JunctionMagic odmítá symbolické odkazy na \\tsclient\C vytvořit... Na obou strojích je stejný uživatel se stejným hesle, skupina stejná, ale prostě se nevidí (adaptér nastaven na Shared NAT). Někdo nějaké rady? Díky moc.

 25. 25 Martin Herman 21.07.09, 06:04:57
  FB

  Ahoj radku zdá se mi že nám náctiletým trochu křivdíš že jsme zloději mě je třeba 17 let a software si kupuju.Proč si myslíš že zrovna náctiletí jen kradou?odpověz samozdřejmě nic proti tobě.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem