WikiWikiWeb

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

WikiWikiWeb

Technologie 14.11.04

WikiWikiWeb, WackoWiki, Dokuwiki, nebo PmWiki? Nevíte o co se jedná?

WikiWikiWeb, zkráceně jen Wiki, je geniální nástroj pro tvorbu dokumentace, encyklopedií, a spolupráce více lidí na obsahu webu, aniž musí znát XHTML.

Podívejte se třeba na www.blogcms.com/wiki/, kde používám Wiki engine (konkrétně Dokuwiki) pro dokumentaci BLOG:CMS.

Wiki enginy jsou tak mocné a použitelné, že jsem se dokonce rozhodl je zařadit do standardní distribuce BLOG:CMS, viz demo.

Co Wiki enginy umí?

Především jsou zaměřené na to, aby lidé psali text, bez znalosti XHTML, aby rovněž kdokoliv mohl tento text opravit a doplnit, aby se termíny ve Wiki mezi sebou navzájem automaticky linkovali (například v jednom článku píšete o a o Hele, a pak napíšete jiný článek, kde opět vystupuje, a on se automaticky prolinkuje, přes to klíčové slovo , na článek první, a naopak, takže se automaticky tvoří hypertextová struktura webu).

Wiki navíc umí vést revize dané stránky, zobrazit poslední změny, třeba i ve formě RSS, umí samozřejmě nastavit práva na jednotlivé stránky, tedy kdo je může či nemůže modifikovat, a hlavně, podporují speciální, a velice jednoduchou syntax.

Příklad Wiki syntaxe?

Například v XHTML musíte psát toto:

<p><strong>Počítače jsou:</strong></p>
<ul>
<li>modré</li>
<li>zelené</li>
<li>rychlé</li>
<li>sexy</li>
</ul>

A pod Wiki enginem píšete jen text, který se automaticky naformátuje:

**Počítače jsou:**
 
 * modré
 * zelené
 * rychlé
 * sexy

Psaní článků pomocí Textile?

Jednoduché a efektivní, ne? Toto formátování textu se nazývá textile, vymyslel je Dean Allen.

Používat textile můžete nejen ve Wiki, ale taky třeba v BLOG:CMS na psaní Vašich článků (díky pluginu NP_Textile). Generuje se Vám potom automaticky XHTML validní kód, a pro mě osobně je to rychlejší možnost psaní, než používat libovolný WYSIWYG editor. Navíc, mám nad článkem naprostou kontrolu…


Komentáře

 1. 1 Adam Hošek 14.11.04, 14:53:43
  FB

  Textile - to je přesně to, co potřebujeme. WYSIWYG mají určité výhody, ale jsou omezené prohlížečem a většinou při nějakých komplexnějších úpravách dokumentu dělají v kódu pěkné prasárny. Poprvé jsem se s tímto stylem psaní setkal u Bloxxy. Textile vypadá o hodně lepší. Aspoň v tom smyslu, že toho hodně umí. BX tagy z Bloxxy (někde jsem viděl i plugin do BLOG:CMS) jsou ale zase jednoduché a někomu postačí. Ještě by WikiEnginy mohli umět výstup v DocBooku.

 2. 2 Radek Hulán 14.11.04, 16:21:44

  [1] WYSIWYG má výhody pro běžné uživatele.. I proto BLOG:CMS nabízí:

  • FCKEditor WYSIWYG
  • tinyRTE WYWIWYG
  • ImageManager pro upload obrázků s thumbnails
  • klasický image manager
  • Textile
  • konverzi enterů za p tagy, včetně rozpoznání kde je XHTML, a tam se to nekonvertuje
  • automatické formátování a zvýrazňování syntaxe zdrojáků v pre tagu
  • převod normálních uvozovek na typografické
  • převod značek na smajlíky
  • klasická textarea a XHTML
  To je docela pěkný výběr, ne? :-) Lépe už to asi dělat nelze :-))

 3. 3 Radek Hulán 14.11.04, 16:27:20

  tady je syntaxe Textile v BLOG:CMS

 4. 4 Adam Hošek 15.11.04, 17:06:20
  FB

  [2] Tak to jednoznačně. Jen by mě, Radku, zajímalo, jak řešíš třeba konverze mězi těmi formáty. Jestli teda vůbec :). Příklad: já napíšu článek třeba v Textile. Ten se vygeneruje v XHTML, vše je OK. Jenže co se nestane. Bude to chtít někdo upravit a Textile mu nevyhovuje, tak si přepne na WYSIWYG. Jak se zachová CMS? :).

  No určitě mu jde podstrčit to XHTML generované Textilem, jenže jak dosáhnu zpětné vazby? Totiž aby zase třeba někdo jiný mohl ten článek (upravený ve WYSIWYG) upravovat opět přes Textile? Tak si řikám, že při tolika formátech (snad různé WYSIWYG zase tak různý výstup nemají a "nějak" zpracují i cizí výstup, to já nevim) to je snad nemožné.

  Teoreticky by to šlo řešit nějakým společným rozhraním třeba via XML... ale to už asi lezu moc do detailů, co?

 5. 5 Radek Hulán 15.11.04, 17:58:18

  [5] no, mám funkci DeTextile, pokud píšu článek v Textile, při uložení se převede do XHTML, takže se dá klidně editovat i ve WYSIWYGU, a pokud chci, před použitím Textile se zase převede do tohoto formátu :-)

 6. 6 zombux 07.12.04, 10:02:30
  FB

  mám *drobnej* problém, povolil jsem použití textile při tvorbě článku a zakázal jakékoli WYSIWYG i JS toolbar, ale nejde to rozchodit :( vypadá to že cms ignoruje textile syntaxi. neví někdo v čem může bejt problém?

 7. 7 Jiri Zahradil 08.01.05, 19:20:29
  FB

  [6] Já používám ty Bloxxy tagy a bohužel, tam nešlo udělat konverzní funkci. Řeším to tak, že si "zdrojový kód" ukládám do extra struktury v databázy a vždy při ukončení editace vygeneruju XHTML kód jako kdyby se to editovalo standardně. Viz plugin BXTags pro BLOG:CMS v komentáři [4]

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem