Webové aplikace jsou obrovský krok zpět

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Webové aplikace jsou obrovský krok zpět

Webové aplikace jsou hitem posledních dvou let. Google nabízí email, spreadsheet, editor a jabber klienta jako online "aplikace", jiné firmy nabízí grafické editory, icq a yahoo klienty, a mraky dalších věcí. Nic z toho se ovšem nehodí rutinně používat. Stále je to jen "nouzovka". A osobně opravdu nechápu, proč jsou lidé z těchto služeb nadšení.

Vezměme si třeba GMail, nejlepší online emailovou službu s obrovskou kapacitou. Ve své třídě nemá konkurenci. Velký problém ovšem začne mít, pokud ji srovnáme na běžné aplikace na PC, ať už je to Microsoft Outlook, TheBat! či další. Ať se Google snaží sebevíc, přes pouhé XHTML a JavaScript není nikdy schopen nabídnout ani setinu zážitku a komfortu, co umožňuje nativní lokální aplikace.

GMail má samozřejmě pro někoho výhodu v tom, že máte svá data kdykoliv a kdekoliv (jste online), nicméně, kolik lidí, co pracuje s velkým množstvím dat, to skutečně potřebuje? Pokud potřebujete svá data kdykoliv a kdekoliv, pravděpodobně máte notebook a na něm napojení na firemní Exchange server, popřípadě emaily stažené lokálně, a na něm Windows Desktop Search pro jejich prohledávání.

Tyto aplikace jsou funkčností a komfortem ovládání na absolutním vrcholu, a libovolná JavaScriptové hříčka se jim nikdy nemůže ani přiblížit.

Snad jen pár chudých studentů bez notebooku a online připojení pobíhajících po internetových kavárnách potřebuje data "kdykoliv a kdekoliv" (míměno, kdykoliv jsou v internetové kavárně u pronajatého PC). Ostatní lidé mohou nosit na notebooku onen Outlook, a mít na něm data dostupná vždy, ať už jsou online či offline.

I pokud migrujete mezi více počítači, bývá prostě snazší nainstalovat si Outlook a v něm přistupovat na onen GMail pomocí POP3 a SMTP, takže jej vlastně nikdy neuvidíte, jen budete benefitovat z toho, že na dovolené, bez notebooku, se na Gmail můžete podívat, a patřičný přijatý či odeslaný email si dohledat. Používat GMail jen jako záložní skladiště dat, ale zpracovávat je lokálně.

Představa, že bych měl denně místo luxusního Wordu, Excelu a Outlooku používat nic neumějící, pomalé, s vysokou latencí, a principiálně nespolehlivé, online aplikace, mít data jen a pouze u nějakého vzdáleného providera, a nemoci si offline dohledat všechny soubory, emaily a dokumenty jednoho projektu, je zcela nepředstavitelná.

Online aplikace jsou synonymen pro nízkou produktivitu práce a postrádání klíčových dat.

Tipoval bych si, že hlavní klientelou online služeb jsou pubescenti, tedy "nezakotvení", pobíhající sem a tam, pro které je mobilita hlavní prioritou, a použitelnost aplikace jde nutně stranou. Člověk pracující, ten většinou již sedí v nějaké kanceláři na jedné židli, a jeho hlavní prioritou bývá použitelnost, komfort obsluhy a efektivita, což online JavaScript prostě neumí a nikdy umět nebude.

Webové aplikace jsou obrovský krok zpět a rozruch kolem nich je pouze hype neurotických analytiků. Nedokážu si představit, že by skupina mimořádně nenáročných uživatelů, kterým online aplikace mohou stačit, byla nějak významná…

GMailMicrosoft Outlook
GMailMicrosoft Outlook

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem