VyVolení - proč se na ně díváme?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

VyVolení - proč se na ně díváme?

VyVolení - Věra

Podle statistik se na VyVolené dívá 72% lidí. Uvažoval jsem o tom, proč tomu tak je, a odpověď je prostá. Ten pořad je prostě zajímavý a kvalitní.

VyVolení jsou skutečně pořad o realitě, není to něco uměle napsaného, předvídatelného a striktně zahraného podle scénáře. Jsou v nich obyčejní lidé, tací, jaké známe ze svého okolí. Určitě znáte ze svého okolí namyšlené manipulátorské Zvěřiny, vykyslé Věry, nudné Kačenky. Vtip je v tom, že v reality-show jsou stejní lidé jako Vaši přátelé, kamarádi, případně i někteří členové rozvětvené rodiny. Ti lidé nejsou herci, kteří dovedně maskují svoje city, jsou to normální lidé, kteří se projevují v krizové situaci, a na kamery často zapomínají.

Reality-show nám pomůže lépe poznat lidi kolem sebe. Vidíme tu zřetelně podanou přetvářku a schizofrenii Já Petra Zvěřiny z Václaváku, který do Prahy nepřijel na babetě, i s komentářem, i když v reálném životě byste jej odhalovali mnohem méně snadno. Tolik faleše a přetvářky není hodně lidem cizí, a Já Petr Zvěřina na to jen nechtěně upozornil. A Já Petr Zvěřina nic nehraje, ta jeho faleš a záchvaty hněvu jsou tak nepromyšlené a nekoordinované, že je jasné, že vycházejí z jeho nejnižších pudů a jeho vlastní osobnosti. Respektive, Zvěřina hraje až teď, poznal situaci venku, má obrovský strach, a snaží se dalším lhaním zachránit si kůži jak to jen jde.

Vidíme tu ubohost naivní Kačenky (a Rosťi, což je Kačenka v mužském provedení), která pobrala sice zajímavou tvářičku, ale prázdnou hlavu, která neví, co je to „k.o.“, která si myslí, že za řvaní fanoušků nemohou puštěné reproduktory, ale déšť, a která, podle její maminky, už dvěma klukům dokonce povolila sex, což muselo být rozhodně úžasné (živě si představuji malou blbou Kačenku jak leží tři minuty s roztaženýma nohama na posteli, kouká do stropu s pořád stejně unylým výrazem, přikrytá dekou, a poté prohlásí, že by to pro dnešek stačilo, že jí to už nebaví). Kačenka je přesto oblíbená, ve své ubohosti souhlasí totiž s každým a se vším, nic jiného jí nezbývá, je to bezpáteřní živočich, který nikoho nenadchne (snad jen další podobné živočichy), ale ani neurazí.

Rovněž tak vykyslou, hysterickou a protivnou starou ženskou, které dávno ujel vlak, mnoho z nás bude znát, a nemusí se jmenovat zrovna Věra, a nemusí to být Vaše tchýně. Budeme znát i mnoho skvělých starších lidí, ale Věra je bohužel reprezentantkou těch méně oblíbených.

Wendy, tlustá -náctiletá panna bez mozku, co se teprve hledá, těchto holek jsou plné ulice, nejsou ani krásné, ani chytré, a tak si to vynahrazují v jídle a v tajném uctívání ostatních. S pocity obyčejné, průměrné a zamindrákované Wendy, která neumí nalézt směr, se zcela jistě ztotožňují masy kolem.

Michal, Saša a Monika jsou v celé show „nejnormálnější“ lidé, příliš se neznásilňují, věří si, a normálně si užívají života, s tím, co jim dal, a jaký je.

Jak ironicky poté působí to, že nejmorálnější a největší chlap ve Vile je Vladko, jinak homosexuál. A z holek je povahově nejlepší Regina, s obrovskou emocionální a uměleckou potencí, ale přesto s velkým vnitřním problémem, který jí způsobilo ne zrovna šťastné dětství.

V reality-show, v jakési hře na pravdu, se ukazují jako nejlepší lidé jedna barová tanečnice a jeden homosexuál. Ti ostatní „normální“ lidé (kteří nepracují v baru a nemají homosexuální orientaci) jsou podrazák, vykyslá stařena, a nula. Docela rána pro běžné české domácnosti, nemyslíte?

Reality-show nám ukazuje lidi takové, jací jsou, a poté můžeme snadno vidět i to, že barová tanečnice je přes svoji práci ve skutečnosti vnitřně lepším člověkem než všichni ostatní. A homosexuál je větším chlapem než horník Emil. Je to divný svět? Nikoliv. Reality-show nám pomáhá zbavit se náhledů na svět zabarvených tradicí, rasismem a xenofobií, a umožňuje nám vidět lidi takové, jací jsou. A proto je to fantastický pořad.

PS: velký dík patří samozřejmě Tereze Pergnerové, jako moderátorka je naprosto skvělá, pohotová i lidská (líbilo se mi třeba, jak povolila Emilovi dát pusu jeho synovi, sice to bylo zjevně proti pravidlům, ale přesto naprosto v pořádku).


Komentáře

 1. 1 Pavel_ 19.09.05, 12:02:32
  FB

  Výborný článek Radku, čekal jsem Tvoje vyjádření k VyVoleným :D super počtení

 2. 2 Tex 19.09.05, 13:20:08
  FB

  Prosím poslechněte si toto aby jste věděli jak je to s tou "realitou"...

  http://downloads.bbc.co.uk/rmhttp/czech/audio/050916_Volek.mp3...

  http://www.bbc.co.uk/czech/interview/story/2005/09/050916_volek.shtml...

  Tex

 3. 3 Funky 19.09.05, 13:26:00
  FB

  Docela rána pro běžné české domácnosti, nemyslíte?
  Nemyslíme, VyVolení nejsou reprezenatativním vzorkem českého národa, tudíž o českých domácnostech nevypovídají vůbec nic.
  Tvrdit, že Vladko je nejvetší chlap mi přijde také poněkud přitažené za vlasy. Podle toho, co jsem mohl vidět, bych řekl, že se chová jako průměrná hysterická ženská. Disponuje zvučným hlasem a sklonem k přehánění, ale to z něj chlapa rozhodně nedělá...

 4. 4 Marty 19.09.05, 13:26:29
  FB

  A co Michal a Emil, na ty jsi nějak v zápalu věci pozapomněl ...

  U podobnejch článků se vždycky dost pobavím (zdá se že bezpáteřené živočichy moc v oblibě nemáš).

  Jen jsem ale chtěl dodat, že ty lidi, které tak barvitě popisuješ neznáme a myslím, že bychom je neměli zas tak tvrdě soudit jen podle toho, co střihač nastříhá do naší oblíbené nereality show.

 5. 5 KK 19.09.05, 13:34:06
  FB

  Nevím co máš proti Zvěřinovi - svým monologem o pakáží mě super pobavil a o to jde.

  Taky nechápu proč to všichni tak prožívají. Nevidím velký rozdíl mezi reality show a seriálem. Až na to že u RS není přísný režisér a pro "herce" je to filmový debut.

 6. 6 LBS 19.09.05, 13:36:15
  FB

  Mimochodem, všimni si jak oblíbenost Vyvolených, potažmo reality show je rozvrstvena mezi voliče jednotlivých stran. Na jedné straně ODS s víc jak tříčtvrtečním souhlasem a na straně druhé voliči KDU-ČSL a hlavně komunistů s naprostým odmítnutím. Statistiky jsou k dohledání na netu.Jak symptomatické :-)

 7. 7 Honza Bláha 19.09.05, 13:39:08
  FB

  Taky musím pochválit, tvoje články o Vyvolených čtu s chutí, protože přesně sedí.

 8. 8 Tonio 19.09.05, 13:42:57
  FB

  Opravdu si myslíš, že to co je v tom pořadu, je holá nefalšovaná zkutečnost? Analýza toho jací doopravdy jsme? Nepolemizuji, ptám se.
  Možná budu trochu polemizovat :-) Jde totiž o to, že to co vidíme v tv není asi tak úplně přesně to, co se ve vile děje. Je to výběr ovlivněný režisérem pořadu. Jistě je to kvalitně udělané, ale pořád do toho zasahuje "vyšší moc" v podobě štábu. Předkládají nám takový mix, aby nás to zaujalo a tím pádem ovlivňují názor, který si o jednotlivých soutěžících utváříme. Nevím - možná že je tohle ta věc, při které mi někde vzadu v hlavě píská varování, že to není až tak real...ale přesto už ta první ostražitost padla a zajímá mě kdo bude příští oběť zúčtování...

 9. 9 LBS 19.09.05, 13:44:06
  FB

  Jinak se připojuji, skvěle napsáno...

 10. 10 carnero 19.09.05, 14:08:37
  FB

  Je mi jasné, že článek měl ukázat "co je na VyVolených", ale já Ti za něj děkuji z jiného důvodu... nádherný, stručný a zábavný výpis některých postaviček :)
  VyVolení mi od začátku přišli jako otázka na odpověď, co se stane, když "tááámhlety" dva z ulice zavřu do jedné místnosti a ještě je donutím spolupracovat. Což mě občas zajímalo, ale nějak to nešlo udělat.
  Navíc je dobré někoho z nich znát osobně, člověk má pak zajímavý pohled na to, které vlastnosti se v "ponorce" projeví nejvíc a nejdřív.

 11. 11 Bobesh 19.09.05, 16:52:58
  FB

  [6] U voličů KDU me to nepřekvapuje... Kdo volí tuhle stranu, tak to má asi v hlavě "úplně jinak" :) No a KSČM, ty volí hlavně důchodci a ti prostě těmhle formátům pořadů nerozumí... Takže se není čemu divit :)

 12. 12 LBS 19.09.05, 19:27:24
  FB

  [3] chlapa z něj dělá, že se i při velice vyhrocené hádce nesníží k primitivním vulgarismům. To je podle mě frajeřina, které jsme málokdo z nás schopen - ruku na srdce.

 13. 13 wowo r![z.]eK Jenda 19.09.05, 20:23:58
  FB

  Regina to vyhraje na 100% je to uz do predu jasne a mohly by vypadnout wendy ta me moc nesedi

 14. 14 XThom 19.09.05, 20:27:01
  FB

  A to u slovenských VyVolených je to v prípade ich intelektuálnej úrovni omnoho horšie... :|

 15. 15 Bobesh 19.09.05, 21:06:45
  FB

  [14] To taky ještě jde? IQ může dosahovat i záporných hodnot? :) BTW viděli jste na netu (tuším že to bylo na centrum.cz) hlasování, "kdo vypadne jako čtvrtý"? 75pct lidí dalo Emila, který má imunitu... Nejen lidi ve vile jsou evidentně skuteční "intoši" :)

 16. 16 Funky 20.09.05, 06:51:36
  FB

  [12] sem tam nějaký vulgarismus mužskou autoritu nijak nijak nesnižuje, řekl bych, že spíš naopak, ale máš pravdu, že ke slečinkám se moc nehodí.

 17. 17 Tex 20.09.05, 08:34:48
  FB

  Tak jsem přemýšlel proč vlastně píšeš o vyvolených a už to vím je to SEO optomalizace - přijde se více lidí. Už je mi to jasný ;-} Super nápad.

 18. 18 Bobesh 20.09.05, 10:26:42
  FB

  [16] Jsou vulgarismy a vulgarismy... Když někomu něco občas ujede, je to celkem běžné, na druhou stranu, když je to jako u P. Zvěřiny, že neřekne mnoha slovy nic a z těch mnoha slov je 40% nadávky, 45% výhrůžky "posláním na dialýzu" a zbytek jsou spojky, citoslovce apod., je to IMHO obyčejné hulvátství...

 19. 19 HAD 26.09.05, 12:51:18
  FB

  Nechápu, co je tak dobrýho na Regině? Je s ní sranda, to jo, ale jak ona dokáže urážet, to snad neumí nikdo. Ona bude urážet každýho a za každou cenu. (Teď nemluvím o Petrovi, to je vážně idiot) Přitom je to taky nicka. Co je na tom, že se chlap neholí pod pažema? Je normální? Ať se holí kde chce, ale proč urážet někoho, kdo to nedělá? Ona je přece podle mě naprosto neschopná. Místo aby jablka, kolem kterých lítají mušky něčím přikryla, nebo to vysvětlila spolubydlícím a vyhodila je - teď myslím ty jabka :o), tak je čímsi postříká. Člověk, kterej je schopen stříkat nějaký vůně do koše, místo aby ho vynesl, nebo to nechal vynést někoho, kdo to má na starosti je podle mě blázen. Ona přece není normální. Kdyby se trochu zamyslela, musí jí být jasný, že to nepomůže. Tak trošku mi to připomíná středověk. Navíc tyhle vůně nejsou vůbec nic zdravýho. On čpavek, kterej v 90% těchto přípravků je, taky není nic zdravýho. Ta holka nemá ponětí o normálním životě. Ještě stále si myslí, že má patent na pravdu. To člověka obvykle přejde po pubertě.
  No a kolem Vladka....možná má charakter, ale ta definice s průměrnou hysterickou ženskou docela sedí.
  Tím, že tu vyzdvihnu tyhle dva, nechci vyjadřovat jakoukoli náklonnost k někomu jinýmu z vily. Ono to tam celkově není nic extra. Chápu ale, že to tam asi není lehký.

 20. 20 Ivan 21.04.06, 00:49:43
  FB

  Jedná se o neuvěřitelně prachbídnou zábavu, která se Vám nutí se všech stran. Co je mi po tom proboha? Chtěl bych říci, že čísla o sledovanosti jsou asi tak pravdivá jako volební účast v Bělorusku. Za rok si na ty nímandy nikdo ani nevzpomene...Možná komerční media budou prezentovat jejich zklamané obličeje na nejskvělejší párty ve městě!

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem