VyVolení online versus BigBrother - hlubší psychosonda

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

VyVolení online versus BigBrother - hlubší psychosonda

VyVolení

Když jsem před týdnem psal o reality show VyVolení jako o šanci na skvělou psychologickou sondu, vůbec jsem netušil, jak rychlá a hluboká ta sonda bude. VyVolení (oficiální web vyvoleni.centrum.cz a dobrý fandovský web reality-show.panacek.com) je bezkonkurenčně nejlepší show v dnešní TV nabídce, vedle ní jsou veškeré české či zahraniční seriály přitroublé a špatné, a Hollywoodské filmy nudně předvídatelné, prostě běžný odpad.

VyVolení mají totiž sílu v tom, že je tam řada normálních lidí, prostě podobných typů, jaké známe ze svého okolí, a jejich psychologický rozpad či vývoj je uměle urychlen. Je to jako by si člověk ve vlastním životě zapnul 1000x vyšší rychlost, a toto poté sledoval.

Vztahy mezi 13 lidmi se během jediného týdne velice zajímavě obrací, původně zcela negativní Regina je prezentována jako vcelku kladná osobnost, přitom ji VyVolení poslali z vily ven, a většina z nich ji nesnáší, a naopak slizoun Petr, který si znechutil 99% televizních diváků svým dokonale narcistním monologem, jak jsou všichni špína, a jen on je dokonalý, je mezi lidmi ve vile zjevně relativně oblíben a uznáván. Proč? Právě pro odpověď na tuto otázku má smysl VyVolené sledovat.

A nyní si musí VyVolenými vyřazená Regina zvolit někoho, kdo s ní bude soupeřit ve vyřazení o (ne)přízeň diváků. Zvolí se Petra? Nebo jej kdesi v podvědomí vlastně uctívá? Nebo si jej nezvolí právě proto, že je to pro ni příliš velký protivník? Nevíte? Já také ne…

Je naprosto fantastické, kolik otázek a odpovědí se dá pokládat na tuto show. Žádný scénárista žádného seriálu toto nedokáže napsat, to dokáže jen uměle urychlený "reálný" život. VyVolení jsou prostě až překvapivě zajímaví. Přispívá k tomu i bezvadný sestřih Prima TV, která se nás také snaží manipulovat mimořádně pozitivní prezentací kamaráda Reginy, který ji jen a pouze chválí, a naopak vypíchnutím negativním momentů Petra.

Naopak Vladka, s homosexuální orientací, prezentuje jako jednoznačného klaďase, a až dnes nasadila i pár jeho hádek a negativních momentů. Nejlepší to ovšem mají ti nevýrazní, taková Katka, naivní husička která nic nedělá, nemá názor, a jen přežívá, nemůže nikoho zaujmout, ale ani urazit. Tupostí a pasivitou do finále? Možná…

V určitém chápání je to právě Prima TV, její režiséři, novodobým Bohem, který celou show řídí, a hraje si jak s jejími účastníky, tak s televizními diváky. A dělá to velice dobře. Nabízí nám velice zajímavou skládačku, která se neustále doplňuje a rozvíjí. Normálně televizi prakticky nesleduji (kromě dvou inteligentních talk-show), na filmy chodím do kina, ale VyVolené si pustím :-)


Komentáře

 1. 1 Nastěnka 31.08.05, 21:13:53
  FB

  No, musím říci, že televizní obrazovka není zrovna mým nejlepším kamarádem, nicméně na VyVolené se dívám. A rád.

  Nejsem skalní příznivec, neslintám nad všemi kamerami na oficiálních stránkách reality show, neposílám hlasy, ale prostě mě baví se večer mrknout, co se stalo nového.

  Co se konkurenčního Big Brothera týče, viděl jsem jen první díl, a celou show označuji za nepovedenou. Začíná to výběrem lidí, nejspíše dle kritérií: muži - svaly, ženy - prsa, všichni - IQ 70 a méně.

  Zatímco VyVolení působí příjemným dojmem, prostředí je celkem domácké, Big Brother připomíná ultra_mega_gala_večer křížený s estrádou.

  Navíc se mi nelíbí hlas Velkého Bratra, při jeho poslechu se cítím asi jako před očekávanou návštěvou gestapa.

  Rozhodně jsem nikdy podobnou zábavu nevyhledával, a přesto se mi VyVolení líbí. Apeluji proto na ostatní, ať se ze svých pozic "intelektuálů" reality show neposmívají, že se jedná o zábavu pro primitivy. Není to totiž pravda.

  P.S.: Kromě vybraných talk show sleduji ještě nedělní politické debaty a večerní zprávy. A filmy moc nesleduji. (To jen pro srovnání s Radkovým výčtem.)

 2. 2 jakub 31.08.05, 21:14:14
  FB

  VyVolení jsou opravdu překvapivě dobrý pořad, Big Brother zatím silně pokulhává...

  Příští stupeň bude Truman Show, kdy soutěžící nebudou vědět, že je natáčí :-)

 3. 3 Ondra D. 31.08.05, 21:48:11
  FB

  Můžu se zeptat, co má společného homosexuální orientace Vladka se skutečností, že je prezentován jako klaďas (když jsou tyto dvě informace řečeny v jedné větě)?

 4. 4 Tonio 31.08.05, 21:52:09
  FB

  Včera jsem poprvé viděl část Vyvolených. Přišel jsem z práce a manželka to měla puštěné. Tak jsem si sednul a díval se. Nevím jaké mám IQ (nikdy jsem to nezjišťoval - takže pořád žiju v naději :-) ) a za intelektuála se nepovažuju.
  Vyvolení zrovna řešili koho, že to nechtějí. K formátu téhle show jsem od začátku přistupoval více méně negativně. Nesedí mi to. Možná, že pro někoho je zajímavé sledovat co je člověk schopen udělat za určitý obnos peněz. Mě ne. Mám skoro strach to vědět. A navíc v real life se s tím všichni můžeme setkávat každý den. Možná, že ve mě malý kousek zvědavosti je, ale ten je zatím tiše v koutku. Až se stane, že bude potřeba oživit sledovanost nějakým jako skandálem, třeba se připojím a budu se dívat. Ale zatím stále přetrvává odpor.
  Co se týče soutěžících a chování - nepřipadá mi to normální a přirozené - spíš to na mě působí hrané až přehrávané, ale tohle může být způsobeno tím umělým zrychlením o kterém psal Radek.
  Perličkou byl včerejší zoom na penis ve sprše. Nepohoršilo mě to, to v žádném případě, ale bylo to až směšně účelové a opravdu zaměřené na šmíráky, protože jinak si tenhle záběr nedokážu zdůvodnit.

 5. 5 Peta 31.08.05, 22:15:04
  FB

  Při čteni Radkova článku (ten poslední odstavec) mě taky napadla Truman Show. Taky to sledovali všichni - od babiček, přes burany až po puberťáky (já vím byl to film, ale skončilo by to tak určite i v realitě!). Jinak mám stejné názory jako všichni tady, takže už to nebudu opakovat..

  I když si ale nemyslim, že by ty sestřihy TV Prima byly až tak užasné.
  Přesto show sleduju rád.

 6. 6 Shodan 01.09.05, 01:24:13
  FB

  "Vztahy mezi 13 lidmi se během jediného týdne velice zajímavě obrací, původně zcela negativní Regina je prezentována jako vcelku kladná osobnost, přitom ji VyVolení poslali z vily ven, a většina z nich ji nesnáší, a naopak slizoun Petr, který si znechutil 99% televizních diváků svým dokonale narcistním monologem, jak jsou všichni špína, a jen on je dokonalý, je mezi lidmi ve vile zjevně relativně oblíben a uznáván. Proč? Právě pro odpověď na tuto otázku má smysl VyVolené sledovat."

  Jediná možná odpověd jsou zmanipulovaný sestřihy..

 7. 7 markon2 01.09.05, 09:17:11
  FB

  [6] Ne, to nejsou, povaha některých lidí se nedá poznat hned, i když to nebyl případ Reginy, která druhý den sama ráno uklízela a cítila se osamělá.

  Je ovšem zvláštní, jak jsou vztahy napjaté a to ani o nic nejde. Mají bydlení, jídlo a vše. Až si uvědomí, že musí pár lidí vyřadit, bude to teprve zajímavé.

 8. 8 Lokutus 01.09.05, 09:49:19
  FB

  Eh,... svůj názor jsem řekl minule. Tak snad jen malý dotaz.
  Proč je název článku:
  VyVolení online versus BigBrother - hlubší psychosonda
  Nikde jsem v článku neviděl zmínku o konkurenčním pořadu BigBrother.
  Populizmus, nebo autor zapomněl zmínit?

 9. 9 Radek Hulán 01.09.05, 09:53:59

  [7] jsou to chudí lidé, kterým jde o 11 mil Kč, nikoliv o nic..

  [8] SEO, co jiného..

 10. 10 Fanda 01.09.05, 10:08:45
  FB

  Já osobně jsem VyVolené viděl párkrát. Nemůžu si pomoct, ale když se zamyslím nad aktivním publikem, které posílá SMSky svým favoritům, napadají mě hlavně žáci 2. stupně základní školy. Nevím, jestli je tento pořad zrovna tím nejvhodnějším pro jejich oči - podle mě se rozhodně nejedná (ačkoliv se to tak prezentuje) o "reální život", avšak děti do cca 12ti let toto nepoznají, berou to jako normální a pak se i podobně chovají. Stejně tak puberťačky se utvrdí v tom, že je trapné mít "v 19ti letech pouze tři kluky" a po vzoru Reginy jich mít raději desítky... (jeden z prvních dílů, vysíláno po osmé večer!)
  Mně VyVolení nevadí, občas se na ně podívám - něco to do sebe má. Raději bych ale uvítal pořad (nepamatuji si na jméno) podobný tomu, který běžel před několika lety - skupina lidí na opuštěném ostrově, plnili úkoly, museli spolupracovat, večer vždycky někoho vyhodili... Princip je podobný, ale ne stejný - záleželo na schopnostech soutěžících a vyhrál (řekl bych) jeden z nejschopnějších, ne ten, komu třináctileté publikum poslalo nejvíc hlasů.
  Pro upřesnění - jsem studentem pedagogické fakulty, IQ jsem si měřil a je to 138.

 11. 11 Nastěnka 01.09.05, 10:48:12
  FB

  [10] To už ale záleží na rodičích, jestli dovolí dítěti se na tyto reality show dívat... A hlavně - obsah nevhodný pro děti není jen v těchto reality show, je i v jiných pořadech do 22:00.

  Když rodiče budou své dítě dobře vychovávat a poskytnou mu informace o čemkoli bude chtít, tak dítěti reality show nemůže ublížit...

 12. 12 Radek Hulán 01.09.05, 10:52:24

  [11] přesně tak, důležité je s dítětem mluvit, jako s dospělým člověkem, a věci mu vysvětlovat a ne přikazovat ve smyslu "na toto se dívat nesmíš, je to pro tebe špatné". Mnohem lepší je vysvětlit CO je na tom špatného, či nereálného..

 13. 13 Fanda 01.09.05, 11:56:51
  FB

  to rADO, Nástěnka:
  hezký názor, ale kolik rodičů se s dětmi dívá na televizi a kolik jich s nimi diskutuje o tom, co tam viděli?
  Spíše se setkávám s tím, že rodiče děti k televizi "odloží" a nechají je dívat na co se jim chce. Nebo jim koupí nadupaný počítač, dítko si sežene hry, kde stisknutím tlačítka myši padají davy mrtvých lidí nebo přejede mateřskou školu na procházce. Rodiče jsou spíš rádi, že od dítěte mají pokoj, než aby ho nějakým způsobem vedli (samozřejmě ne všichni!).
  Děti pak přestávají komunikovat, a když, tak po vzoru z televize. A s tímhle materiálem pak ve škole pracujte..

 14. 14 Radek Hulán 01.09.05, 14:35:29

  [13] naprosto souhlas, ale ta chyba je, jak správně říkáš, v rodičích a jejich nezájmu, lhostejnosti či nedostatku času, nikoliv v moderních technologiích či nějakých pořadech..

 15. 15 jakub.s 01.09.05, 15:39:58
  FB

  tak mě tak napadá: co když ti ve vile se společně s tv Prima baví tím, jakou komedii rozehráli tady venku, jak půlka národa nesnáší Petra a miluje Reginu a jak sosáme všechny drby z Blesku, internetu, diskutujeme a diskutujeme a žijeme jenom reality show;-)

 16. 16 DragonBase 01.09.05, 15:48:58
  FB

  http://petrzverina.wz.cz/

 17. 17 an_tony 02.09.05, 09:13:43
  FB

  btw: VyVolení na WAPu jsem našel na:
  http://maxigate.com/vyvoleni/
  :)

 18. 18 Tonio 02.09.05, 09:18:52
  FB

  [15] Ano, taky mám pocit, že těmi manipulovanými nejsou jen vyvolení ve vile...Možná, že tohle je to, co působí mou nedůvěru a mírný odpor k té soutěži - celý národ šílí přesně jak si v Primě přejí. Velmi se to podobá šílenství se Superstar.

 19. 19 honza 02.09.05, 12:29:59
  FB

  No právě katka na to sazí. Co je lepšího než nechat silné at bojuji a pak je vyčerpané zníčit? Problém ale nastává, když si někoho takového veme silnej soupeř do duelu. Tam už se ta šedost nemusí vyplatit. Protože diváci o ni nevědí, tak nedostane tolik hlasů. Vsadim se že Regina se do vily vrátí.

 20. 20 Bochi 02.09.05, 21:29:43
  FB

  [14] Neviděl bych to až tak striktně. Přeci nemusím sledovat všecny pořady, jako moje děti. A naopak nebudu omezovat rozsah pořadů, na které dovolím děcku se dívat, na to, na co mám čas a o co mám zájem. A když VyVolené nežeru jako většina národa - mám se na ně útrpně dívat, abych mohl tu šaškárnu pak se svými dětmi prodiskutovat, nebo jim mám sledování zakázat? Není to tak jednoduché.

 21. 21 Krmi 03.09.05, 07:18:08
  FB

  Když už to má být Vyvolení vs BigBrother, tak si myslim že Prima velmi dobře vyhmátla to, že si lidi SMSkama před začátkem vybrali svojeho oblíbence. Přeci jenom je to velký rozdíl, když máte sledovat někoho koho jste si vybrali a někoho kdo se ve vile najednou objevil. Proto bych řekl, že budou VVčka předhánět BB ve sledovanosti.
  Co se týče Regíny tak nejsem žádnej psycholog, ale připadá mi to od ní jenom nahraný. Myslim že chce divákům ukázat jak to se všema myslí dobře, jak tam přišla aby mezi hráčema šířila dobro a jaká je proto chudinka neprávem osočovaná.
  Mě teda těma svýma výstupama spíš utvrdila v tom, že tam ostatní ještě víc štve a že má vypadnout jako první.
  Jinak ten vybranej sestřih Primy, může určitě hrozne ovlivňovat diváky ke komu se přikloněj. Už teď maj k dispozici asi ohromný množství záběrů, který nikdo neviděl a kdyby třeba jeden den vypadla technika tak asi neni problém si ten jeden den nastříhat a nikdo nic nepozná :))

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem