Vývoj webu s IE8, IE DebugBar a IE Tester

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Vývoj webu s IE8, IE DebugBar a IE Tester

IE8 je současný nejlepší prohlížeč z mnoha hledisek (ergonomické a rychlé zobrazování stránek jsou hlavní devizou oproti pomalému a zastaralému Firefoxu). Už v základu má IE8 navíc skutečně povedené vývojářské nástroje od Microsoftu (jedná se o vylepšenou verzi staršího IE Developer Toolbar):

Vývojářské nástroje Microsoftu v IE8Vývojářské nástroje Microsoftu v IE8

Společnost CoreServices k tomu ovšem doplňuje alternativní nástroje, kde oceňuji zejména dva - IE DebugBar a IE Tester. IE Debug Bar doplňuje do IE8 podobné funkce jako nabízí nástroje vestavěné, je tedy částečně duplicitní, má ovšem výhodu, že se zobrazuje v tom samém okně a nabízí některé informace a funkce navíc. Nejdůležitější věcí je ovšem lišta (vpravo nahoře), která upozorňuje na použitý vykreslovací mód, umí rychle zapínat a vypínat zobrazování chyb skriptů, a umí rychle spustit prohlížení daného webu v IE5.5, IE6, a IE7.

IE Debug Bar

Druhým doplňkem je již zmíněný IE Tester. Tato úžasná pomůcka umožňuje zobrazit web najednou ve všech důležitých verzích IE - 5.5, 6, 7 a 8, přičemž je integrována s vývojářskými nástroji IE DebugBar. Dokonalá věc, pokud nějaký skript běží v IE7/8, ale nikoliv pod šestkou.

IE Tester

IE Tester funguje 100% i pod Vista x64, což je většinou slabinou konkurenčních řešení. Žádné jiné řešení není také tak dobře integrováno na vývojářské nástroje.

Obecně, pokud jste webdesignér, IE Debug Bar a IE Tester jsou životní nutností. Šetří hromadu vašeho času.


Komentáře

 1. 1 Jakub Kotál 02.04.09, 22:52:26
  FB

  I vestavěné vývojářské nástroje v IE se dají připíchnout do stejného okna jako zobrazená stránka. Slouží k tomu tlačítko pod zavíracím křížkem vpravo nahoře, ale asi nejde zobrazit do postranního panelu (na to jsem tedy zatím nepřišel).

  Měl bych ještš jeden trochu OT: Radku, nevíte, jestli se dá v IE8 změnit pozice postranního panelu z levé na pravou stranu? Přeci jen na pravé straně je to takové šikovnější.

 2. 2 Radek Hulán 02.04.09, 23:26:12

  [1] díky, to připíchnutí horizontálně je také docela fajn..

 3. 3 Richard Jonáš 03.04.09, 19:53:38
  FB

  Možno IE8 je v súčasnosti najlepší prehliadač, ale mojim snom je, aby konečne zmizol z povrchu zemského IE6, ktorý mi pije
  doslova krv a nesiaha Firefoxu ani po päty.

 4. 4 Miro Jurčík 03.04.09, 21:25:40

  To bude asi snom nejedného z nás, ja som si už celkom zvykol, že pri tvorení stránky testujem pod x-prehliadačmi, ani IE 7 neni dokonalý a občas ma privádza do zúrivosti. Prakticky s príchodom každého nového prehliadača, - viď. Chrome, len dúfam, aby sa čo najmenej rozšíril. Čím menej prehliadačov, tým menej problémov a roboty pri dolaďovaní stránky.

  V každom prípade, IE 8 je super a hentie nástroje veľmi uľahčia robotu, ako testovať metódou pokusu-omylu a zisťovať, čo robí zlobu.

 5. 5 -- 22.09.09, 19:17:25
  FB

  Musím upozornit na to, že obdobné developerské nástroje existují i pro Firefox (Web developer a Firebug). Z mé zkušenosti je IEtester bohužel velice nestabilní, ale určitě práci zjednoduší. Krom toho: jako programátor webových stránek se už živím nějaký ten pátek a musím říct, že kdyby neexistovalo IE, ubyla by nám polovina práce. S optimalizací pro jakoukoliv verzi ie je problém. Vždy, když něco jede ve FF, mám téměř jistotu, že to pojede v Opeře i v Safari. V IE to skoro určitě zkolabuje. Ani poslední verze nevyhovuje dostatečně standardům. Všeobecně uznávané CSS styly se mnohdy musí nahrazovat javascripty, nebo se musí definovat naprosto speciálním způsobem. Další problém IE je v tom, že prakticky vychází po samostatných verzích, takže se neustále musíme ohlížet na starší verze. FF se automaticky aktualizuje, tudíž je vysoká pravděpodobnost, že si to uživatel stáhne, a můžu se tak spolehnout na funkce, které nová verze přináší. To, že je FF pomalý, je ale pravda. Na druhou stranu je zas alespoň trochu imunní proti všem toolbarům a binci, který se kdeco snaží dostat do IE. Celkově vzato: myslím si, že IE není uživatelsky špatný, ale měl by se zásadně držet mezinárodních standardů. Tato monopolní arogance MS mi dost vadí.

 6. 6 Radek Hulán 22.09.09, 20:12:19

  [6] IE8 podporuje (jako jediný) ze všech prohlížečů plně CSS 2.1 ;) Pokud někdo má problém s webdesignem pro IE, prostě neumí webdesign. Třeba takový Firefox má hodně chyb, různé verze Webkitu mají chyby, Opera si často nerozumí s Javascriptem, atd.

  Jediná výhoda zde je, že starší verze FF či Opery člověk nemusí testovat, lidi je většinou upgradují.

 7. 7 Tomáš Kučera 16.10.09, 19:58:39
  FB

  Já v současné době používám IE7 a to pouze kvůli jedné funkci, kterou přináší IE7Pro. Jedná se o definici řetězce, který otevře danou stránku, funkce se nazývá Address Bar.
  Např. napíšu do adresního řádku "s" a dám Enter, a samo mě to hodí na seznam.cz.

  Tušíte někdo, jestli toto umí pomocí nějakého doplňku i IE8?

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem