Top software: Total Commander 6.53

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Top software: Total Commander 6.53

Software 01.02.06

Když jsem před nějakými 20 lety pracoval pod DOSem, základním programem na tomto triviálním operačním systému (pokud jej tak vůbec můžeme nazývat) byl Norton Commander (nc) pro práci se soubory. Nicméně pozdější Windows 95 měly jednu zásadní vadu, Norton Commander pro ně neexistoval, a práce se soubory pomocí Exploreru je, byla a bude naprostá šílenost.

Později jsem objevil program nazvaný Windows Commander, už pár let přejmenovaný na Total Commander, a někdy roce 1999 si jej koupil, tedy před 7 lety. Do dnešní doby je Total Commander prvním programem, který si na čisté Windows XP instaluji.

Licencejedna z prvních licencí TC (platí pro veškeré verze)

Total Commander umí nejen kopírovat, mazat a přesouvat soubory, a to mnohem efektivněji než neuvěřitelně pomalé přesouvání myší, ale také obsahuje tisíce dalších funkcí (některé pomocí pluginů) pro pakování souborů, FTP klienta, mapování síťových disků, napojení na Symbian telefony, přenos souborů přes SFTP/SSH2, a další.

Veškeré tyto funkce mají samozřejmě své klávesové zkratky, které jsou mimochodem shodné se stařičkým Norton Commanderem. Výborná je třeba zkratka Ctrl+B, která zobrazí veškeré soubory v aktuálním adresáři i podadresářích, a můžete s nimi dále pracovat, prohledávání adresářů při stisku písmena, či Ctrl+Enter pro zkopírování souboru do příkazové řádky.

Total CommanderTotal Commander - geniální nástroj pro správu souborů

Různé „klony“ Total Commanderu vznikají i na Linuxu, ať už je to Gnome Commander pro Gnome či Krusader pro KDE, nicméně kvalit svého vzoru zatím nedosahují.

Tento článek nemá být recenzí ani mini-recenzí, jen jsem chtěl upozornit na nástroj, bez kterého si nedokážu představit denní práci ve Windows, tedy Total Commander.


Bodové ohodnocení WELL.DONE: 100/100


Komentáře

 1. 1 Soustruh 01.02.06, 02:04:53
  FB

  tak toto je jeden z mála případů, kdy musím úplně souhlasit s článkem na tomto webu :) prostě práce s windows bez total commander je jako skákat bungee bez bungee :) za přijatelnou cenu program k nezaplacení...

 2. 2 Luděk Roleček 01.02.06, 03:58:35
  FB

  Total Commander je možná výborný program, ale pokaždé, když ho chci jednou za čas znovu zkusit, to s ním nevydržím déle než několik minut. Neuvěřitelně mi vadí, jak je všechno tučným písmem. Stejně jako považuji za zbytečné hranaté závorky kolem adresářů. Společně s tučným písmem je to pro mě naprosto smrtící kombinace, díky které tento program nedokáži používat. Nikdy jsem nepříšel na to, zda jde toto chování někde vypnout nebo změnit, ale je pravda, že už je to zase téměř 3/4 roku, co jsou TC zkoušel naposledy. K plné spokojenosti používám ve chvílích potřeby SpeedCommander (http://www.speedproject.de).

 3. 3 Scotty 01.02.06, 07:07:16
  FB

  Radku,nechcete taky psát k programům i ceny?Kdyz uz tak bojujete proti WAREZu apod...

 4. 4 BirkoffSVK 01.02.06, 07:25:42
  FB

  Tak tomuto som na chuť nikdy neprišiel... V Total Commanderi mi to všetko pripadá nejaké zvláštne... Neorientujem sa v ňom tak dobre ako vo Windows...

 5. 5 johny 01.02.06, 07:32:16
  FB

  Souhlasim, že jde o dobrej program, ale já jsem si zvykl používat Salamandra (altap.cz), hlavně na něm oceňuji větší pohodlí ovládání. A tušim od verze 2.5b9 má i ftp klienta, takže nic dalšího nepotřebuji.

 6. 6 ofr 01.02.06, 07:34:39
  FB

  doporučuji nástroj tc2usb - zkopíruje TC na USB stick, včetně nastavení(barvy a spol) - takže máš vždy u sebe svůj nastavený TC

 7. 7 lilek 01.02.06, 07:38:18
  FB

  V této souvislosti bych rád upozornil na další program z řady souborových manažeru, kterým je český Servant Salamander. Množstvím integrovaných funkcí sice Total Commanderu konkurovat nemůže, ale pro běžného uživatele jsou naprosto dostačující.
  Navíc, ve své starší verzi 1.53, je nabízen k nekomerčnímu používání zcela zdarma...

 8. 8 Radek Hulán 01.02.06, 07:44:05

  [2] tak to jsi asi Total Commander neviděl, písmo se dá změnit v Nastavení - Vzhled - Písmo, závorky zrušíš tak, že do wincmd.ini napíšeš DirBrackets=0

  [4] Total Commander je pro profesionály, není to pro každého..

  [5] Salamander je ok, je sice pomalý a umí toho méně (testoval jsem veerzi 2.0 a 1.5), ale zase je zdarma (starší verze)

 9. 9 Meap 01.02.06, 08:05:01
  FB

  a) Servant Salamander neni zadarmo, plati se za neho stejne jako za Total Commander

  b) Norton Commander existoval i pro Windows jen se o nem asi tak nevedelo (asi se tolik nekradl)

  http://en.wikipedia.org/wiki/I...

 10. 10 Radek Hulán 01.02.06, 08:09:37

  [9] existoval, já vím, také jsem jej chvíli používal, ale nebyla to nativní Windows aplikace, takže žádný clipboard, drag-and-drop, atd. Navíc Windows Commander byl prostě lepší, a dosud se drží na špičce, neporažen nějakým Salamanderem, FARem a dalšími klony..

 11. 11 lukyn.v 01.02.06, 08:28:17
  FB

  [2] Doporučuji k TC vyzkoušet Tweak TC. Přes tuto aplikaci odstraníš závorky jediným kliknutím a nastavíš mnoho dalších věcí podle svého.
  http://www.totalcmd.net/plugri...

 12. 12 Milda Evilda 01.02.06, 08:55:55
  FB

  Nic není černobíle, jednou nepříjemností TC je, že dokáže zcela zatuhnout při procházení sítě, pokud není dobře zkonfigurovaná a druhou, že příšerně dlouho přemýšlí, když se zvolí CD/DVD mechanika bez vloženého média.
  Jinak souhlasím, že se jedná o vynikající program.

 13. 13 Radek Hulán 01.02.06, 09:01:07

  [12] TC nemůže nijak ovlivnit rychlost či pomalost přístupu k CD, toto záleží na mechanice a Windows..

 14. 14 Lukáš Kovář 01.02.06, 09:19:11
  FB

  Jako obvykle jste mě potěšil, protože jsme zřejmě stejného věku a máme stejné zkušenosti a stejný vkus na SW (byť nyní na služebce např. skvělou Operu nemohu používat). Také jsem kdysi pracoval s NC a po přechodu na Windows (nechápu magory s Apple, v tomto se NAPROSTO shodneme) jsem si zakoupil licenci Windows Commanderu. Mám sice o něco starší personal licenci než vy (ne o moc, ale už jsem si konec konců zvykl, že jste vždy alespoň malý krůček přede mnou – ať už to je v maličkostech jako je výkon vašeho PC nebo Vaše bydliště (Praha je přece jen lepší než Bratislava, kde dlouhodobě bydlím), nebo ve větších věcech jako je Vaše produktivita v oblasti vývoje SW – teď myslím Blog:CMS; a jsem zvědav jestli můj syn, kterého se ženou čekáme v dubnu, bude ovládat PC taky tak brzy a dobře jako Vaše dcerka), ale také jsem patřil zřejmě k jedněm z prvních platících uživatelů v Čechách a na Slovensku.
  Windows Commander tehdy stál (a stále stojí) opravdu pakatel, ale i přesto mě neskutečně rozčilují zástupy neplatících – jak to říct a neurazit – no řekněme „voličů ČSSD“, to není vysloveně urážka a přitom to zní (alespoň mě) mnohem urážlivěji než lecjaké sprosté slovo... Ale Vy už jste to ve svých článcích vyjádřil myslím dost výstižně. Autor TC si zaslouží především platící uživatele, kteří znají hodnotu jeho práce. Nechci opakovat Vaše slova o teenagerech, jen bych doplnil: většina z nich ještě nikdy (skutečně) nepracovala, proto možná hodnotu práce neznají.

 15. 15 Lada 01.02.06, 09:20:18
  FB

  Naprostý souhlas s Radkem, TC je u mě také to první, co do čistých Windows instaluji. Perfektní intuitivní ovládání, interní pakovače, zobrazování náhledů obrázků bez potřeby dalšího softu a s pomocí plug-inu i přímé pálení CD, to se u ostatních managerů nevidí. Stejně tak perfektní přizpůsobení vzhledu a ovládání přesně na míru pro uživatele. To platí už od dob Windows Commanderu. (pozn. - používám verzi 6.51, vyhazovat peníze za nepatrné změny ve v.6.53 se mi nechce).

 16. 16 Filda 01.02.06, 09:41:46
  FB

  TC je vůbec nejlepší udělátko který používám. Pár věcí mi stejně ale chybí/vadí. Největší problem je asi to, že okno hledání je modální. Pak mi chybí možnost nastavit si externí nástroj na porovnávání souborů/adresářů. Ten integrovanej má sice dost funkcí, ale winmerge je imho lepší i když neumí porovnávat oproti FTP. A třetí věc mi chybí jenom někdy. Občas by se hodila podpora SCP.

 17. 17 karlik 01.02.06, 09:44:21
  FB

  [1] Úplne súhlasím, prvý program čo inštalujem na Windows je práve TC. Vražda je že v práci musím stále preskakovať tie windows okienka.

 18. 18 OLE 01.02.06, 10:00:48
  FB

  [15] Za 6.53 sa musí platiť niečo naviac? Inak s článkom súhlas, Total Commander je absolútna nutnosť pre skutočne efektívnu prácu... TC/WinC používam už od verzie pre Windows 3.1.

 19. 19 pablo 01.02.06, 10:08:27
  FB

  TC je jeden z programů, které každý správný odborník i rádoby odborník používá, ale já mu prostě ne a ne přijít na chuť. Vůbec mi nedělá problém pracovat s Průzkumníkem - mám tam strom, můžu si tahat myší mezi okny a co potřebuju víc?

  Jasně, nc jsem používal a kopíroval soubory F5, ale po příchodu oken jsem to opustil. Asi je to otázka zvyku, rychlosti práce apod., ale já asi tak moc nespěchám.

 20. 20 Miloslav Ponkrác 01.02.06, 10:09:15
  FB

  Taky jsem používal Total Commandera do doby, než jsem zjistil, že neumí nic pořádně. Pominu spoustu věcí, které se dají nastavit, ale na co jsem sáhl, o tom jsem se přesvědčil, že nemá TC dotažené. Mohl bych mluvit dlouho, ale třeba používání FTP na horších a zarušených sítích s TC je naprosto nepoužitelné. Nastane-li chyba v komunikaci s FTP, TC se dost často dostane do naprosto nedefinovatelného stavu, ze kterého jej vyvede jen ukončení TC a spuštění znovu (platí i pro nejnovější verzi). TC v takovém případě začne hlásit různé hlášky jako "chyba v portu", apod.. Po ukončení TC a znovunahození chyby mizí, ale jen do příštího problému.

  Jsem dlouholetým a spokojeným uživatelem Servant Salamanderu, který považuji po všech stránkách za kvalitnější a dotaženější soft. Dokud nezažijete ten pocit, kdy brontosaurus TC sice pracuje, ale Servant vám prostě dělá pod rukama to co chcete, klávesové zkratky jsou nastaveny už od spuštění promyšleně, apod.., tak nepochopíte. Servant je pro profíky, TC je pro ty, co občas potřebují zkopírovat pár souborů. Říkejte si co chcete, TC mě nepřesvědčil.

 21. 21 Kouzer 01.02.06, 10:15:07
  FB

  Nevím co je na Salamanderu pomalého. Sice se spouští o trošku déle, ale není to nic hrozného. Jinak všechny funkce fungují stejně rychle jako v TC. Dokonce kopírování má lepší, když po něm defragmentujete disk, tak to netrvá tak dlouho. Škoda jen, že nemá ještě procházení pc v síti a že se zatím nedají pro něj dělat pluginy.

 22. 22 Radek Hulán 01.02.06, 10:16:43

  [20] neumí nic pořádně - přeháníš, je pravda, že na mizerné lince může mít FTP klient problém, a vede to k násilnému ukončení TC, za posledních 7 let jsou to zažil asi 10x. Ale proto přece nemůžeš prohlásit, že "neumí nic pořádně" ;-)

  Servant Salamander je oproti TC kopie, zatín navíc v beta verzi... Já mám radši originál, nicméně požádal jsem Altap.cz o zaslání licence na 2.5 Beta, takže možná bude recenze.. :-)

 23. 23 Radek Hulán 01.02.06, 10:22:00

  [21] http://www.ghisler.com/plugins...

 24. 24 mepp 01.02.06, 10:22:09
  FB

  V dávných dobách pln DOSu jsem byl navyknut na Volcov commander, špičková to věc,bohužel vývoj ustrnul , pak sem přešel též na NC , později na Salamander a poté na Krusader...

 25. 25 Peter 01.02.06, 10:46:16
  FB

  TC používam k plnej spokojnosti už niekoľko rokov. Spočiatku som si naň musel zvykať, ale dnes už si prácu so súbormi neviem bez TC ani predstaviť.
  Mimochodom, po zaplatení za licenciu dostanete emailom malý súbor, ktorý stačí nakopírovať do inštalačného adresára a máte tak doživotne registrovanú každú verziu TC.

 26. 26 Kouzer 01.02.06, 11:11:23
  FB

  [23] Myslel jsem to s těmi pluginy, tak že je škoda, že se zatím nedají pro Salamandera dělat vlastní pluginy... viz. roadmap na serveru Altapu.

 27. 27 Jakub Vrána 01.02.06, 11:55:44
  FB

  Možná by někoho zajímal seznam pokročilejších funkcí, kvůli kterým si Total Commanderu také velmi cením.

 28. 28 Lada 01.02.06, 12:06:22
  FB

  [18] Ono by se nemuselo, kdybych si idiot nesmazal nezazálohovaný soubor, který mi došel e-mailem a pomocí kterého je každá nová verze registrována.

 29. 29 Martin Picek 01.02.06, 13:25:45
  FB

  Zdravím, rád bych upozornil, že kromě Gnome Commanderu je pro Linux zajímavý například Tux Commander.

 30. 30 martin 01.02.06, 16:13:37
  FB

  [28] Napiš si na technickou podporu programu - pokud jsi jeho legálním vlastníkem a dokážeš to, pošlou ti nový klíč.

  Jinak upgrade na všechny novější verze jsou až do odvolání autorem zdarma. Stále funguje ten samý klíč.

 31. 31 Lukes 01.02.06, 16:22:13
  FB

  Total Commander je extrémně dobrej program, práci bez něj si nedokážu představit, ale FTP klient je nějakej divnej. Občas odmítne nahrát zpět soubor, který jste editovali přímo ze serveru a musíte ho potom hledat v tempu a nahrávat ručně, občas se zasekne i při normálním uploadu. Pokud stahuju z FTP něco většího a nejsem u počítače, raděj spouštím FlashFXP.

 32. 32 Keff 01.02.06, 21:14:20
  FB

  [8] Diky za radu s DirBrackets, zase je zivot o neco prijemnejsi :).
  U Salamandra vznika verze 2.5 (beta ke stazeni na http://www.altap.cz) a ta je myslim daleko pred 2.0 a dokonce i pred TC. Namatkou - volitelne zobrazeni miniatur, vsechny operace jsou neblokujici (tedy kopirovani, presouvani, mazani probiha ve svem theradu a tak lze delat spoustu veci najednou bez cekani, spousta pluginu, rychlost a konfigurovatelnost).
  BTW, jako perlicku uvedu toto list ceskych vyvojaru salamandra:
  ...
  Document robustness of Servant Salamander files handling routines and weaknesses of competitors (Total Commander and Windows Explorer). Publish speed benchmarks for common operations

  LOL :))

 33. 33 Jirka 03.02.06, 12:44:56
  FB

  [2] Na LCD monitoru je tlusté písmo čitelnějí :-)

 34. 34 Martin Dzubak 03.02.06, 20:50:56
  FB

  Vyšla nová verzia Total Commander-a 6.54.
  Podľa changelogov je tam kopec zmien/oprav.

 35. 35 nedaj 04.02.06, 07:29:44
  FB

  Ahoj prosím vás o radu kde seženu českou nápovědu do TC? Jde mi hlavně o klávesové zkratky bez jejich znalosti se neda pořádne pouzívat ale to urcite víte -)) nebo jestli někdo máte soubor který mi můžete poslat tak posílejte prosím sem nedaj@seznam.cz děkuji předem ahoj nedaj

 36. 36 nedaj 10.02.06, 23:59:11
  FB

  Ahoj tak po hodně dlouhém a usilovném hledání jsem našel něco co mi plně vyhovuje a to je FreeCommander 2005 je to podle mě jednička co vy na to?

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem