Tak nám zabili další restauraci…

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Tak nám zabili další restauraci…

Pizzeria

Centrum Prahy má tisíce výhod pro bydlení, ale spousta kvalitních a snadno dostupných restaurací k nim pomalu přestává patřit. Což o to, v okolí pěti minut chůze mám zhruba dvě stovky restaurací, ale polovina z nich je v hotelích s cenou za hlavní chod přes 500 Kč a především s hodinovým čekáním, další část jsou různé vývařovny typu KFC a McDonald’s, a zbytek jsou odporné restaurace nejnižší cenové skupiny, kde hranolky jsou smažené v deset let starém oleji a všude je zakouřeno.

V pátek zavřela poslední restaurace, kde se v poledne v centru Prahy dalo velice slušně najíst, člověk tam dostal jídlo do 5 minut, celý oběd (polévka, hlavní chod, pití) stál do 200 Kč, a bylo to opravdu chutné. Měl jsem ji docela rád, za pár korun dobré a hlavně rychlé jídlo, třeba králík na smetaně, čerstvý rumpsteak či výborný boršč.

Většina zaměstanců byla vyhozena na hodinu, zbytek tam zůstává, a bude se účastnit slavnostního otevření nové pizzerie. Ach jo. Jako by toho italského těsta nebylo už všude dost. Na každé ulici v centru jsou pizzerie minimálně dvě, přibude tedy další. Vidina účtovat si 300 Kč za oběd ve výrobní ceně 10 Kč turistům je samozřejmě lákavá, je to asi dobrý business.

Zkusil jsem tedy v pátek jinou „českou“ restauraci, a málem jsem se pozvracel. To, co mi donesli, bylo tak odporné, že jsem to nechal netknuté, pohrozil jsem kontrolou z hygieny pokud po mě budou chtít platbu, a odešel jsem. Podávat ve starém oleji před týdnem usmažené a od té doby 100x v mikrovlnce ohřívané hranolky na oběd, to opravdu nesnesu, a přitom je to v malých českých restauracích (nejen v Praze, po celé ČR) normální kolorit.

Na druhou stranu, kousek dál byla otevřena už čtvrtá pekárna v ulici, tentokráte ovšem „domácí“, dělá naprosto luxusní pečivo, a její malinové buchty patří k tomu nejlepšímu „domácímu“ pečivu, co jsem kdy jedl. Doufám, že brzo nezkrachuje, i když její vysoké ceny (menší buchta lahodné chuti stojí kolem 25 Kč) a tudíž minimální zájem lidí by tomu nasvědčoval…


Komentáře

 1. 1 Lucasos 12.02.06, 18:58:06
  FB

  Nedávno jsem řešil podobný problém jako Vy ... nejdříve u nás na maloměstě(Nymburk) a pokud byste někdy mířil na obchodní jednání(o čemž pochybuji :) tak doporučuji pizzerii Tratoria ... nejlepší pizza v ČR , opravdu vynikající ... Příští rok mě pravděpodobně čeká studium v Praze tudíž bych velmi ocenil pokud byste uvedl v některém z dalších článků dobré restaurace v Praze ...

 2. 2 Chuck 12.02.06, 20:44:48
  FB

  prožil jsem také podobnou situaci jako vy... zrušili mi čínský bufet přes ulici (neohrnujte nos, byl fakt luxusní) a teď si pro kung-pao podobné kvality musím jezdit stanici metrem...
  rešíme to ale problémy ;)

 3. 3 aCIDfire 12.02.06, 21:20:49
  FB

  2rADo: ..kde že mají tu „domácí“ pekárnu s malinovejma buchtama,tam bych docela rád zavítal.

 4. 4 SUNíčko 12.02.06, 22:48:04
  FB

  V té souvislosti si dovolím odkaz na jeden zajímavý nový foodblock pana Cuketky - http://www.cuketka.cz/, který jak se zdá navštíví a poreferuje o nejedné (nejen) pražské restauraci.

 5. 5 lukas 12.02.06, 22:48:26
  FB

  Nejde o tuhle pekárnu? http://www.rembrandtdonuts.cz/ Mám ji v Dejvicích za rohem a malinová taštička s tvarohem je fakt bomba.

 6. 6 Bobesh 12.02.06, 22:57:53
  FB

  [3] Připojuju se k dotazu :-)

  Jinak ale máš pravdu, s centrem Prahy to jde od deseti k pěti... A ty restaurace jsou jen jeden z mnoha problémů...

  Další jsou například haldy žebráků, bezdomovců , feťáků , ale taky často uplně mladejch zdravejch nemakačenků (nejen na Václaváku, obzvláštní lahůdka je za Tescem na Národní třídě)...

 7. 7 Radek Hulán 12.02.06, 23:22:16

  [5] ano, to je ona, skutečně výborné pečivo :-)

 8. 8 Marty 12.02.06, 23:37:25
  FB

  Připojuji se k chvále na malinové buchtičky, prostě paráda, štestí, že to mám na Dejvickou kousek.

  Dovolím si ale jeden trochu OT: Už dlouho hledám po Praze nějaký sushi bar, který by neměl jako primární cíl odrbat zákazníka, ale podávat co nejlepší sushi. Pokud by měl někdo dobrý tip, budu vděčný (myslím že si psal, že máš rád sushi, tak bys možná mohl vědět).

 9. 9 Kartelus 13.02.06, 01:12:18
  FB

  [5] Tak to jsem zvědav :). Určitě se tam zastavím 14. až půjdu ráno na studijní.

 10. 10 Bobesh 13.02.06, 09:35:15
  FB

  Jee, tak tuhle pekárnu znám! Do jejich provozovny na M. Horákové cestou z/do práce občas zavítám, jen tu malinovou buchtu jsem ještě nějak nezkoušel... Jinak Berlínská kobliha s lesními plody taky stojí za to (teda alespoň pro mě, jsem docela "koblihovej") :-)

 11. 11 DAvid. 13.02.06, 10:45:23
  FB

  V centru Prahy dobře vaří, máte-li rádi bio, v Albiu v Truhlářské. Nezakouřeno a ceny velmi rozumné.

 12. 12 truss 13.02.06, 11:36:21
  FB

  kvalita většiny restaurací odpovídá kvalitě levné pracovní síly... takže restauracím se raději vyhýbám a to i těm zahraničním s českým personálem... doporučuji raději dietu... vyjímka potvrzuje pravidlo

 13. 13 Štěpán Binko 13.02.06, 12:06:53
  FB

  Na Praze 2 mohu všem doporučit restauraci "U Voraře". Jídlo za pár kaček a fakt hodně dobrý. Kousek odtud pak "Pod Slavínem". Podle mě totálně nejlepší hospoda v Praze i když hodně zakouřeno. Jídlo, pivo a porce vynikající.

 14. 14 dave 13.02.06, 14:41:40
  FB

  Zdravím Vás Radku, omlouvám se za off-topic, ale rád bych se Vás zeptal s ohledem na právě skončený Interzen na Váš názor.
  Nějak jsem Vás nemohl nalézt v hodnocených webech a ani mezi porotci - jak Vám pan Málek přislíbil.
  Znamená to, že jste odmítl jeho nabídku? Pokud ano je to škoda, určitě by mě zajímal Váš názor na hodnocené weby.

 15. 15 default 13.02.06, 15:51:11
  FB

  Ešte si asi nebol v reštaurací na Slovensku, je to tu podobné...Možno ešte horšie.
  Ja si najviac vychutnám bryndzové halušky v strede Slovenska (tam sú väčšinou najlepšie reštaurácie, skvelý prístum, milé hostesky oblečené v krojoch, výborná atmosféra a prijateľné ceny) v malebnej krajinke (najlepšie Vysoké Tatry), s fajnovým kysnutým mliekom a syrovými korbáčmi. Skúšal si niekdy? Kto neskúsil, nevie, čo je dobré jedlo :-).

 16. 16 dENIS 13.02.06, 16:45:32
  FB

  Pánové, to není jen problém centra Prahy a jen restaurací. Byl jsem před vánoci celé odpoledne v Opavě (čekal jsem na plánovanou opravu vozu). Chtěl jsem se projít městem, dát si oběd, koupit nějaké dárky. Nenám žádné předsudky vůči opravdu velmi pracovitým asiatům, ale když na "hlavní obchodní" ulici ve městě velikosti Opavy nenajdete prakticky nic jiného, než "obchodní centra", květinářství a nějaké bankovní pobočky, je to divné.
  Krásná budova prvorepublikového obchoďáku Breda je v přízemí napěchována "butiky", v prvním patře - obchodní centrum a zbytek je zavřený. Člověk by si řekl - neviditelná ruka trhu:). Opravdu chce 99% domácí kino za dva tisíce a rohlík za 40 hal. Kde si mám v Ostravě koupit orig. BT headset k ericssonu, když jediný kus (mnou vybraného modelu) byl v elektroworldu a ten byl vadný.
  To bylo před dvěma měsíci. Od té doby tento obyčejný kus plastu s plošným spojem v žádném specializovaném ostravském obchodě s MT (v jednom na objednávku) ani ve skvělých datártech a dalších chrámech levného konzumu NENÍ.
  Leda že bych si vybral jeden ze tří levných noname handsfree, které mají všichni.

 17. 17 jAMIE 13.02.06, 19:23:01
  FB

  Šel jsem dneska zrovna kolem dejvické pobočky Rembrandt Donuts a neodolal jsem. Chtěl jsem tedy něco ochutnat, a tak jsem vybral tři koblihy s lesnímy plody. Takhle dobrý koblihy jsem snad ještě nikdy nejedl! Mám chuť se tam vrátit a koupit si další pečivo. :-) Dík za tip ;-)

 18. 18 Miroslav Navrátil 13.02.06, 19:33:16
  FB

  [16] V Opavě chodí naši do restaurace "U krbu", ale nevím kde to je, já do Opavy nejezdím... ;-)

 19. 19 stibi 13.02.06, 20:07:17
  FB

  Ano u krbu je moc pěkně ...další fajn hospůdka je na dolňáku...nová...středověká krčma...doporučuji

 20. 20 dENIS 13.02.06, 22:06:13
  FB

  [18] Dík za tip na reštyku v Opavě. Spíše jsem si tady postěžoval na vedlejší účinek globalizovaného trhu, kdy je téměř vše vyráběno s ohledem na nízkou cenu a na kvalitu se kašle. A když chceš něco kvalitnějšího a jsi za to ochoten zaplatit, tak si to můžeš koupit tak leda přes internet. A to já nerad. Kvalitní a trvalejší věci musely ustopit diktátu masové spotřeby. Z hlediska obchodníka je lepší prodat tisíc ultimativních nožů za 1000 za kus než tisíc kvalitnějších za stejné peníze. Vydělá se dvakrát - náklady na šmějd jsou nízké - vysoký zisk, šmejd je po krátkém čase naprd a je třeba koupit nový.
  Jen jeden příklad: z nastalgie jsem nechal doma pevnou linku. Na ní je připojený 50 let starý plně funkční bakelitový telefon Tesla s číselníkem s odstředivým regulátorem:) Kvalitou zvuku, pevností konstrukce a spolehlivostí strčí do kapsy celé zástupy následujících generací...

 21. 21 Miroslav Navrátil 14.02.06, 19:03:26
  FB

  [20] Ale to jo - kdysi jsem v TV viděl, jak se v supermarketu (vypadalo to tak) prodává kvalitní maso z prasátek (nebo divočáků?) chovaných jen na žaludech. Prý je to dobrý, ale drahý jak prase, nicméně lidi si to kupujou!

  Dnes si v krámě radši koupím kilo masa než uzeninu apod., protože mi to prostě nechutná. Proč asi budeme za dva-tři týdny budeme zabíjet? Nechali jsme si u známých chovat prasátko na tradičních surovinách (brambory, mlíko apod.) a to maso je skvělý. Výborný klobásky, který v krámě nekoupím.

  Přitom to kdysi bylo, maximalizace zisku je nanic. Já si opravdu chci koupit kvalitní produkt, ne ošizenej hnus... A klidně si připlatit, nechci "AKCI"! A člověk si to holt nemůže koupit, i když na to má... Ach jo...

 22. 22 Bobesh 15.02.06, 16:23:35
  FB

  Tak jsem dnes měl tu čest... "Pod Slavínem" opravdu doporučím, pivo celkem slušné, jídlo taktéž, a ventilace solidní, takže ačkoli se kouřilo, tak to nebylo jak plynová komora... Čekací doba na smaženou minutku tak 5-10 minut, docela v toleranci...

 23. 23 Bobesh 21.02.06, 09:49:11
  FB

  [19] Jestli pořád existuje v původní /dva roky zpět/ kvalitě, dovolil bych si doporučit v Opavě i restauraci El Paso... taky velmi přijemný podnik...

 24. 24 Bobesh 25.02.06, 17:00:53
  FB

  Ještě mě tak napadlo - abychom nehanili jen české restaurace... Kamarádka teď delší dobu dělala v "lepším venkovském hotýlku pro bohatou klientelu" v Británii a pokud si myslíte, že čuňárny typu 100x ohřívané hranolky se dělají jen tu, tak jste na omylu... Podle jejích slov bylo celkem běžné, že se nedojedená část (například) brambor hodila jako příloha dalšímu hostu... brambory v případě "skromnějších" jedlíků proputovaly takto klidně tři, čtyři talíře, než byly hosty "zlikvidováný" nadobro :-)

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem