T-Mobile MDA Compact III - první dojmy

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

T-Mobile MDA Compact III - první dojmy

MDA compact III

T-Mobile MDA compact III je telefon jinak prodávaný pod oficiální značkou HTC Artemis. Tento výborný mobil obsahuje poslední verzi Windows Mobile 5 operačního systému s AKU 3.3, je překvapivě rychlý (přestože má pouze 200MHz TI OMAP procesor), a disponuje kvalitní integrovanou GPS a rádiem.

Osobně používám HTC TyTN, top model mezi mobilními telefony, s integrovanou hardwarovou klávesnicí, 400MHz procesorem, 3G, video-telefonováním, a dalšími funkcemi, nicméně, MDA compact III mě přesto zaujal. Je to velice příjemný a (oproti TyTN) malý mobil.

Očekával jsem, že MDA compact III bude pomalý telefon, ale není to pravda. Oproti původní verzi HTC TyTN s ROM WM5 AKU 2.x je dokonce pro řadu operací rychlejší, přestože TI OMAP procesor má 2x nižší frekvenci než Samsung procesor v TyTN. Pozdější verze ROM pro TyTN samozřejmě rychlost podstatně zvyšují, zvláště WM6 ROM, nicméně pokud se bojíte "pomalosti" MDA compact III, tak opravdu nemusíte. V ROM je navíc plně integrovaná čeština (nedá se tedy odinstalovat), nicméně absolutně systém nezpomaluje.

MDA compact III je sympaticky malý, v ruce máte pocit, že držíte běžný telefon, což v případě TyTN neplatí. Výborná je i cena, pokud máte smlouvu s T-Mobile na 2 roky, či nějaké bonus body, dostanete se běžně na částku kolem 5.000 Kč, což je "téměř zadarmo".

Úžasně rychlá je předinstalovaná navigace TomTom 6, spouští se za cca 2 sekundy (na TyTN cca 8-10 sekund), zjevně je pro MDA compact III výborně optimalizovaná. Integrovaná GPS je mírně méně citlivější než kvalitní externí Bluetooh SiRF III moduly umístěné za oknem auta, přesto je citlivost naprosto dostatečná, a kvůli QuickGPS funkci, stahující pravidelně almanachy satelitů z internetu, i s velice rychlým fixováním pozice.

Mírně déle trvá jen přepočítání pozice u dlouhé trasy (stovky km, plus složité trasy po městě), zatímco na TyTN to je 1 sekunda, na MDA compact III to mohou být 2-3 sekundy. Pokud tedy procesor nepřetaktujete, například pomocí aplikace BatteryStatus, procesor poté dynamicky mění rychlost například od 143MHz do 286MHz, dle zatížení, a navigace v případě potřeby počítá na maximum.

Přes všechna pozitiva má MDA compact III dvě zásadní vady, jednou "konstrukční" je absence hardwarové klávesnice (pokud často píšete emaily či SMS, bude vám tato "vlastnost" opravdu velice vadit, psát totiž na obrazovce, byť s fullscreen softwarovou klávesnicí, je mnohem pomalejší), a druhou "politickou" je absence Wifi. Zatímco originální HTC Artemis, model ARTE100, Wifi obsahuje, T-Mobile verze, označovaná také jako ARTE110, nikoliv. T-Mobile zjevně chce, abyste utráceli za jeho GPRS/EDGE, takže Wifi chip v modelu fyzicky není (nejde Wifi tedy získat ani flashnutím na HTC Artemis ROM).

Pokud chcete především výbornou navigaci, pohledný a malý přístroj, dostatečně rychlý a s dlouhou výdrží, a pokud potřebujete především číst, a jen velice málo psát, můžete o MDA compact III uvažovat. Zásadně mrzet vás bude jen absence Wifi, nicméně za cenu cca 5.000 Kč se pro některé uživatele zřejmě dá Wifi oželet. TyTN stojí 18.000 Kč, Artemis 14.000 Kč, a to je velký rozdíl. Na druhou stranu, u MDA compact III zase de-facto musíte počítat s datovým paušálem, s nímž za rok bez problému utratíte rozdíl ceny mezi Artemis a MDA compact III…

Závěr? MDA compact III bych doporučil především Windows Mobile začátečníkům a slečnám :-)


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem