Safari: je plné chyb a Apple je šíří jako malware / virus

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Safari: je plné chyb a Apple je šíří jako malware / virus

V posledním týdnu Apple opět prokázal svoji naprostou neschopnost, neomezenou aroganci a pohrdání uživateli. Pokud patříte ke zhruba 500 miliónům uživatelům majícím instalované otřesné iTunes či QuickTime, a s tím i Apple Software Update, tak vám Apple vnutil instalaci zcela jiného softwarového produktu - prohlížeče Safari. Proti tomuto postupu se mimochodem ihned ohradila Mozilla (Firefox).

Safari je, jako naprostá většina Apple software, naprostá tragédie po stránce designu (pokud tedy nemilujete šedou a nic než šedou), (ne)bezpečnosti, rozmazaného písma a velice omezené funkčnosti.

Protože seriózními prostředky Apple "svoje" Safari prosadit neumí, tak vsadil na šíření Safari jako malware, tedy viru. Nebohým uživatelům byl instalován tento prohlížeč téměř bez jejich vědomí, jako defaultně zvolená možnost při aktualizaci zcela jiných produktů - QuickTime či iTunes.

Apple Software Update jako malwareApple Software Update jako malware (zdroj: DailyTech.com)

Samotné Safari přitom není o moc víc než okopírované open-source KHTML, které Apple přejmenoval, doplnil k němu pár funkcí a vydal jako "svůj" prohlížeč. Po celé dva roky poté odmítal komunitě předat tyto úpravy zpět, přestože to licence KHTML vyžaduje.

Co z toho vyplývá? Pokud nechcete ohrozit bezpečnost vašeho operačního systému, vyhledejte si v instalovaných programech cokoliv se slovem Apple, a odinstalujte to... Zejména Apple Software Update, Apple iTunes, Apple Safari, a ze služeb iPod Service, Apple Mobile Device a Bonjour Service (aka Randezvous).

Půvabné také je, že Apple při vnucené instalaci Safari porušuje své vlastní EULA (via DailyTech.com), v němž se praví, že Safari for Windows can be installed on a single Apple-labeled computer at a time. Směšné? Ne, spíše tragické. Jako celý Apple, tragický výrobce druhořadých počítačových cetek a poměrně úspěšný online prodejce hudby a filmů.

Apple je jedna ze společností, kterou slušní lidí musí prostě bojkotovat.


Komentáře

 1. 1 Maros 27.03.08, 21:53:54
  FB

  Mne sa stalo niečo podobné, ale naopak. Apple Safari(mám ho kôli testovaniu web aplikácií) mi nainštaloval iTunes. Softvér od Apple mi naozaj pripomína Spyware

 2. 2 Michal Vácha 27.03.08, 22:26:12
  FB

  Mám nainstalované safari (chtěl jsem vědět jaký je to bastl) a apple mi furt vnucuje ty své dva zmetky itunes+quicktime...
  Safari bojkotuju tím, že pro něj neodlaďuji své stránky...a je mi úplně jedno že safari umí css3, html5 atd...schopnosti safari končí u vykreslování <b>....</b>

 3. 3 Tomas Hak 27.03.08, 23:08:35
  FB

  Měl jsem tu možnost párkrát vyzkoušet quicktime, ale po mých zkušenostech se mi zdá naprosto nepoužitelné, jako asi vše od Apple.

  Jinak jsem našel zajímavej článek o historii Apple, kterej by rozhodně stál za přečtení.

  http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/7E18241C6420DD11C12573F9000497B2...

 4. 4 Nohejl Radek 28.03.08, 10:06:59
  FB

  Aspoň, že mov se dnes už dá přehrávat více způsoby, buď quicktime alternative nebo VLC player a nemusím si do PC dávat jejich přehrávač.

 5. 5 Honza Skýpala 28.03.08, 10:39:52
  FB

  Je to přesně tak. Do počítače doma jsem (bohužel) nainstaloval QuickTime, protože se stále vyskytuje na některých webových stránkách, jsou v něm některá videa z webu apod. Od té doby pravidelně vyskakuje okénko, abych si stáhl iTunes a Safari. V control panelu QuickTime jsem vypnul, že mi má zjišťovat aktualizace, přesto to na mě vyskakuje dál. A navíc to vyskakuje na všech účtech, i na těch, které nemají administrátorská práva (účet mého syna), takže se instalace stejně nezdaří. Akorát to otravuje...

 6. 6 Petr Stohwasser 28.03.08, 17:39:27
  FB

  Zajímalo by mě, proč mají všichni "šedivou" karmu. Asi ale tuším. Zavistiví záškodničtí uživatlé Apple produktů jsou naštvaní, že naletěli, a tak kopou kolem sebe.

 7. 7 VP 29.03.08, 02:17:09
  FB

  Tak zde se mi už jen nabízí otázka kam až Apple zajde? Ze známých firem má prokazatelně nejhorší přístup k zákazníkovi a tohle mi už přijde jako poslední kapka. Není takováhle násilná distribuce softwaru právně napadnutelná? Osobně bych to považoval jak je tu řečeno za malware a přidal to mezi soubory ohrožující bezpečnost počítače. Vzpomínám na den, kdy jsem neprozřetelně nainstaloval QuickTime a během několika dnů to bez jakéhokoliv dotazu či možnosti nastavení stáhlo asi 10 aktualizací a několik dalších softwaru jako je třeba Apple Update nebo jak se to jmenuje. Že by ale QuickTime nějak dobře přehrával video se mi nezdálo.

 8. 8 Jakub Kocourek 29.03.08, 09:21:32
  FB

  Nedávno jsem si pokusně nainstaloval Safari (kvůli testování kompatibility) a musel jsem mu nechat dvě věci: skutečně velice rychle načítá nové stránky (rychleji než IE 7Pro, pomaleji než Opera) a samo si stáhne favourites z IE a Firefoxe (navíc v mém uspořádání, nikoli abecedním). To je moc hezké, ale k čemu to je, když písmo má rozmazané hrany? Sice jen lehce, ale stačí to na to, aby mne po deseti minutách bolely oči. Takže smůla, Steve.

 9. 9 Miro Jurčík 29.03.08, 13:14:53

  [10] V nastaveniach sa dá nastaviť vyhladzovanie písma, najlepšie vyzerá Standard. Ale aj tak to nieje ono.

 10. 10 Marián Ján 30.03.08, 10:33:58
  FB

  Navíc je v licenčním ujednání napsáno, že lze Safari provozovat jen na počítačích Apple :)
  http://www.cdr.cz/a/23960

 11. 11 Zdenek 30.03.08, 16:27:45
  FB

  uzivatelum applu se to tezko vymlouva :D na youtube sem mel tu cest shlednout video s hlavickou "apple vs windows", kde nejaky vasnivy applista ukazoval, jak na iPhonu nejdou nainstalovat windows xp - a tedy z toho plyne, ze windows sou zle a k nicemu... je to extremni zaslepenost, produktum apple se vyhybam uz nekolik let! zacalo to "virem" iTunes po nainstalovani QuickTime. proc se EK nezabyva chovanim applu, ale jen chovanim M$?

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem