Rozhovor s Radovanem Kalužou / webhosting banan.cz

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Rozhovor s Radovanem Kalužou / webhosting banan.cz

1) Ahoj, banan s.r.o. jsi zakládal s Michalem Kaděrou před 4 roky, jak jste na tom dnes? Kolik prezentací hostujete, jaký máte podíl na českém trhu, a případně i obrat a zisk?

Společnost jsme založili s vizí stát se významným hráčem na českém internetovém trhu, což se nám podařilo. Po necelých čtyřech letech se pohybujeme v TOP 10 mezi webhostery (dle nezávislých statistik např. zde domeny.lupa.cz/webhosteri).

Ke dnešnímu dni hostujeme přes 6220 aktivních webhostingových účtů, zhruba 2/3 .cz domén, zbytek domény generické a ostatní zahraniční. 

Obrat společnosti se v minulém roce pohyboval kolem 8 000 000 Kč, letos předpokládáme překročení 10 miliónové hranice. Výši čistého zisku společnosti zveřejňovat nechceme, nicméně není tajemstvím, že společnost je zisková, není ve ztrátě a platí řádně daně.

2) Na jakém "železe" (hardware) je hosting provozován? A můžeš prozradit případně i to, kolik prezentací při běžném tarifu 75 Kč / měsíčně utáhne jeden server?

Webhosting v současné době provozujeme na cca 30 serverech, každý měsíc přidáváme 1 až 2 nové servery. Servery jsou umístěny v serverovnách v Praze, Brně a Bratislavě. Většina zařízení je 1U server s dual core procesory AMD Opteron™ a Intel® Core™2 Quad, 8 GB RAM a přiměřeným počtem pevných disků. Počet klientů na server je velmi variabilní, od 20 do 800, podle konkrétních služeb, které daný klient využívá a které technologie potřebuje pro provoz svých aplikací. 

3) Když si vybírám webhosting, proč bych si měl zvolit banan s.r.o.?

Banan.cz webhosting patří v poměru cena / výkon k nejlepším nabídkám na trhu. K běžným službám, které jsou dnes již standardem, nabízíme v ceně 75 Kč / měsíc například databáze PostgreSQL, SqLite, Firebird, nonstop technickou podporu, garanci dostupnosti, spoustu služeb zdarma (instalace spousty opensource na kliknutí v administraci), jsme schopni nabídnout server s možností nastavení safe mod off, podporujeme 140 opensource projektů, k dispozici jsou SVN – Subversion, Ruby on Rails, Mono - podpora ASP skriptů a mnoho dalšího. Nabízíme 8 000 MB prostoru a garantujeme dostupnost.

Seznam nabízených služeb a jejich podrobný popis v tarifu 75 Kč / měsíc přesahuje rámec tohoto rozhovoru. Vše je detailně popsáno na www.banan.cz. Cenově se řadíme k low cost webhosterům, ale nabídkou převyšujeme mnohem dražší konkurenci. V neposlední řadě na naši kvalitu poukazují i reference, např. univerzity, stodolni.cz apod.

4) Jak funguje podpora? Hodně webdesignérů pracuje dlouho do noci, jsou to takové "sovy". Tak mě zajímá, kdy zhruba dostanu odpověď na svůj běžný email (předpokládejme běžný tarif za 75 Kč / měsíčně) poslaný ve 2:00 hodiny ráno? A mohu si případně i zajistit garantovanou podporu s odpovědí do X hodin?

Technická podpora funguje nonstop, tedy 365/24/7 a to i o víkendech a během svátků. Technik podpory je vždy v prostorách společnosti, okamžitě dostupný na icq, telefonu a e-mailu. Klientovi se tedy nemůže stát, že by se dovolal například do tramvaje, nebo technika budil doma, jak je zvykem u jiných prezentovaných “hotline 24 nonstop“. Všichni naši zaměstnanci na technické podpoře jsou opravdu techniky, tzn. i v 02:10 ráno se klient dovolá odborníkovi na daný problém, nebude hovořit s telefonistkou předávající požadavky dále. Vnitřní komunikace ve firmě již nadále umožnuje aktivovat další specialisty, jako správce serverů, aplikací, programátory či vedoucí jednotlivých oddělení apod.

5) Co udělá podpora ve chvíli, kdy jim někdo pošle neurčitý email typu "Můj web XYZ se načítá pomalu, ale myslím, že to není mým PHP skriptem, můžete to nějak ověřit?" Podívá se jen na aktuální zatížení serveru, nebo i podrobněji zkoumá která sdílená webová prezentace kolabuje a proč a řeší to?

V obdobných případech zjišťujeme primárně aktuální vytížení serveru v rozlišení Apache a MySQL. V případě zjištění, kdy některý z webů nadměrně vytěžuje server, provádíme opatření, která tomuto zamezí.

Pokud není problém na straně serveru, testujeme jiné druhy připojení a dále dle logů informujeme klienta. V drtivé většině případů se jedná o umístění nedostupného obsahu na stránce (v tabulkovém layoutu).

6) Troška techniky pro SEO: Nabízíte plnou podporu pro mod_rewrite (.htaccess), mod_expire a další?

Plnou podporu .htaccess a mod_rewrite nabízíme standardně na všech provozovaných serverech. Mod_expire řešíme v případě zájmu klienta, neboť se nejedná o modul, o který by byl masový zájem.

7) A pokročilejší práce s databází: Umíte zajistit vzdálený přístup do    MySQL databáze přes SSL (například pro použití Navicatu či jiných MySQL nástrojů)?

Podporujete views, uložené procedury a triggery nad MySQL 5.x?

 Vzdálený přístup k MySQL databázím nabízíme jako volitelný doplněk služby webhosting. Přístup klienti mohou nastavovat přímo z prostředí administrace. Triggery nad MySQL je možno využívat od verzí 5.0.2. Většina serverů obsahuje novější verze databází, které užití triggerů umožňují. V opačném případě je možno prezentaci klienta přesunout na vyhovující server. Stejně tak je tomu u Views (podpora od 5.0.1) a procedur.

8) Všimnul jsem si akce "ObceZdarma.cz", co vás k tomuto kroku vedlo? Není trošku rozpor v "zdarma" a "75 Kč/měsíc"? Osobně chápu, že opravdu zdarma se nedá dělat nic, a že je to dobrá nabídka, jen tam je ten marketingový rozpor prostě vidět :-)

Aplikace ObceZdarma.cz je opravdu službou zdarma. Vedla nás k tomu myšlenka umožnit našim klientům bez jakýchkoliv dalších nákladů provozovat systémy a www stránky, které by jinde museli zaplatit nemalou částkou. Konkrétně u obcí se tento postup jeví jako správný obchodní tah, o naši aplikaci ObceZdarma.cz je ze stran obcí nemalý zájem. Samozřejmě, že nabídka je zdarma jen pro naše klienty, což je pochopitelné, nicméně klientem se může stát i neplatící subjekt (např. námi sponzorované www stránky). Paralelně nabízíme další podobné projekty, například nově RezervaceZdarma.cz a jiné.

9) Občas jsem, třeba na Lupa.cz, zaznamenal cosi, co osobně chápu jako "spamové komentáře" od banan.cz. Je to firemní aktivita, osobní aktivita zaměstnance, nebo na to nemáte naprosto žádný vliv?

Na oborových diskuzích skutečně doporučujeme webhosting banan.cz, nicméně vždy transparentně pod pravým jménem. Snažíme se reagovat hlavně na výrazně negativní příspěvky, které ve valné většině píšou bývalí klienti, kteří zásadním způsobem porušovali podmínky webhostingu, od zasílání SPAMů až po úmyslné vytěžování serverů.

10) Jaké máš další plány na rozvoj banan s.r.o.? A jak se dělíte o práci s Michalem Kaděrou? Mít dva nezávislé jednatele může znamenat i určité možnosti rozporů...

V době vzniku společnosti jsme měli v plánu založit společnost dokonce ve třech, nicméně všichni, kteří v té době “banánem“ prošli, neměli sílu, výdrž a nevěřili vizi. S Michalem Kaděrou jsme kamarádi a panuje mezi námi potřebná důvěra, což usnadňuje spoustu strategických rozhodnutí. Hned ze začátku jsme si rozdělili pole působnosti, já se zabývám provozem technického zázemí, vývojem aplikací a Internetovou reklamou, kolega řeší reprezentaci společnosti a reklamu mimo Internet, finance, stará se o velké obchodní partnery, zaštiťuje právní stabilitu a správu společnosti. Nezávislost jednatelů proto při jasném rozdělení zodpovědností není problém, navíc máme společný cíl – silná a nepřehlédnutelná společnost na českém Internetovém trhu. 


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem