Recenze AP/switche/routeru Linksys WRT54GC

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Recenze AP/switche/routeru Linksys WRT54GC

PC Hardware 15.11.05

Linksys WRT54GC je jedno z nejmenších zařízení kombinujících WiFi přístupový bod, switch a router pro bezdrátové sítě standardu 802.11b a 802.11g. Hlavní předností tohoto routeru jsou zejména velice kompaktní rozměry (10x10x2.5 cm), ale i podpora většiny současných moderních technologií. Pro řadu lidí bude zajímavý i design, Linksys WRT54GC může být i ozdobou moderní pracovny, nebudete jej muset schovávat pod stolem.

Základní popis Linksys WRT54GC

Box

Linksys WRT54GC podporuje bezdrátové sítě standardu 802.11b a 802.11g, bez podpory pro AfterBurn, s možností zabezpečení sítě pomocí WEP, WPA (TKIP i AES) a WPA2 (AES). Rovněž má jeden WAN port (pro připojení například ADSL modemu či kabelového modemu Chella) a 4 LAN 100Mb porty. K další standardní výbavě patří DHCP server, SPI firewall a filtr MAC adres.

Tradičně výborně je zpracováno nastavení Linksys routerů pomocí webového rozhraní, nastavení je jasné, přehledné, a naviguje k cíli i nezkušené uživatele. Považuji Linksys webové rozhraní za jedno z nejlepších, o třídu komfortnější než u prvků Ovislink či D-Link, a konkurující Asusu.

Součástí Linksysu je i miniaturní integrovaná anténa, bohužel o nevalném dosahu, nicméně přes standardní R-SMA konektor je možno připojit anténu externí. K zařízení je rovněž dodáván externí napájecí zdroj, o 3.3V/2.0A, a zhruba metr dlouhý Ethernet kabel pro propojení s počítačem.

Linksys WRT54GC je na své rozměry velice působivé zařízení, osobně ale moc nerozumím tomu, proč se za každou cenu snažit o minimalizaci krabičky routeru/AP/switche, pokud to s sebou nese kompromisy jako je mizerný dosah WiFi. V praxi bude stejně nutné dokoupit externí anténu se ziskem 7 až 14dB, pro pokrytí několika místností. Zde předbíhám, ale bez externí antény jsem měl problém s dostupností signálu mezi dvěma patry jednoho domu, kdežto v případě montáže externí antény se ziskem 7dB byl signál opět 100%.

Linksys WRT54GC se prodává za 2.000 Kč včetně DPH, což je vynikající cena, nicméně, je dobré nezapomínat, že budete potřebovat i externí anténu se ziskem minimálně 7dB, a poté se cena vyhoupne na úroveň konkurence jako je Asus WL-500g (navíc s jedním USB 1.1 portem), Asus AL-500g Deluxe (který má oproti Linksysu i dva USB 2.0 porty; sem můžete připojit třeba tiskárnu, CDMA modem či USB disk) či rovněž miniaturní Asus WL-530g WiFi mini.

Musím se přiznat, že mám na routery poněkud zaujatý pohled, preferuji totiž modely od Asusu, doma používám Asus WL-500G Deluxe a v práci vynikající Asus SL-1000, který zvládá VPN a NAT s propustností až 90Mb/s, což je 10x více než běžné routery v ceně od 2.000 Kč do 3.000 Kč. Na Asusu je mi sympatické i to, že používá open-source firmware (Linux), což znamená jeho podstatně rychlejší rozvoj a nabídku funkcí než u konkurence. Podle mého názoru zde Asus zjevně vsadil na správného koně a open-source se mu vyplatil. I proto lze Asus routery propojit s tak specificky českými zařízeními jako GTRAN či Anycom CDMA modem, a mnohými dalšími. Ostatní výrobci, včetně Linksysu, toto neumí.

Provedení Linksys WRT54GC

Linksys routery jsou Ciscem velice precizně vyrobeny, a znát je to i na balení. Efektní průhledná krabice se základním popisem funkcí, tak se prezentuje Linksys WRT54GC ještě před vybalením.

Po otevření krabice je jasné, že tištěný manuál se nekoná, z důvody úsporů nákladů, dokumentace je, jak je dnes zvykem, dostupná jen v Adobe Reader (PDF) formátu na dodaném CD. Kromě toho dostanete nabíječku a ethernetový kabel, který použijete pro prvotní konfiguraci routeru (než zapnete a zabezpečíte WiFi).

Photo ContentLinksys WRT54GC po rozbalení

Na levé straně routeru se nachází 1 WAN port, 4 LAN porty, a konektor pro nabíječku:

Porty

Na pravé (typicky přední) straně je řada diod, které indikují provozní stav routeru, napájení, aktivní WiFi a 4 LAN porty:

Diody

Nejpodstatnější pro zprovoznění WiFi je ovšem klapka na horní straně, pod ní se totiž skrývá R-SMA konektor pro externí anténu (kterou si musíte koupit zvlášť, a nemusí být od Linksysu):

Konektor pro anténuR-SMA konektor pro externí WiFi anténu

Nastavení Linksys WRT54GC

V továrním nastavení má Linksys WRT54GC přiřazenu IP adresu 192.168.1.1 a jméno/heslo je nastaveno na admin/admin (naprosto stejné default hodnoty používá mimochodem i Asus), SSID je nastaveno na linksys. Pokud něco nastavíte špatně (nebo třeba po čase zapomenete heslo), a do routeru se nemůžete dostat, je na spodní straně velice užitečné tlačítko RESET.

Po prvním přihlášení do administrace routeru je Vám nabídnuta obrazovka s nastavením Vašeho internetového připojení (statická IP adresa versus automatické nastavení dle DHCP internetového providera), nastavení lokálního DHCP serveru pro Vaši síť a IP adresy routeru. Nastavení je dostatečně „blbuvzdorné“, pokud změníte třeba IP adresu routeru, automaticky se upraví nastavení DHCP serveru, aby bylo na stejné síti, a jste upozorněni na nutnost změny URL ve Vašem browseru.

Basic setup

Obecně je v nastavení celý Linksys velice uživatelsky přívětivý, je to vhodný router/access point pro domácí použití, s výrazným zaměřením na to, aby jej i průměrný domácí uživatel dokázal administrovat. Nutno říci, že Asus firmware nabízí podstatně více možností nastavení, a pro firemní použití bude vhodnější, ale tím také nabízí mnohem více možností, jak nastavení nezkušeným (domácím) uživatelem zcela rozhodit…

V nastavení DHCP serveru Linksysu můžete nadefinovat maximálně 10 stanic s fixně přidělovanou IP adresou. I zde je znát zaměření na domácnosti, firmám by počet 10 stanic rozhodně nestačil. Číslo 10 je ve firmware Linksysu často, i různých pravidel, URL filtrů, atd., může být maximálně 10. Nutno říci, že Asus firmware takového omezení nemá, ale doma to jako omezení rozhodně nepocítíte.

Static IP from DHCP

V nastavení WiFi si můžete zvolit zabezpečení od srandovního WEP, přes WPA až po WPA2 (podpora pro TKIP i AES). Doporučuji samozřejmě použít WPA2, pokud to Váš klient podporuje. Na Windows XP si musíte mimochodem pro zprovoznění WPA2 instalovat Wifi Protected Access 2 update z dubna 2005. Klíč je možno zadat jen jako passphrase, nikoliv jako HEX kód, navíc je k dispozici klíč jenom jeden (Asus firmware umí rotovat až 4 klíče), což znamená pro domácí použití méně omylů, pro firemní použití to může být ale problém.

Wifi security

Ke standardním funkcím patří i filtrování MAC adres, které se k AP mohou (či nemohou) připojit, sem tedy zadáte například MAC adresu Vašeho notebooku a notebooku přítelkyně, a poněkud tím ztížíte Vašemu sousedovi nabourat se do Vaší bezdrátové sítě a používat zadarmo Vaše internetové připojení (či dokonce číst Vaše soubory):

Mac filter

K základnímu zabezpečení patří SPI (Stateful Packet Inspection) Firewall, blokování anonymních dotazů z WAN (třeba ICMP pakety), ale filtrovat je možné i ActiveX objekty, Javu či webové „sušenky“ (jiná věc je, že poté nebude fungovat třeba Windows Update).

Firewall

Poměrně jednoduše (maximálně 10 pravidel) je zpracována i restrikce přístupu na internet, včetně filtrování jednotlivých služeb. Můžete tak přístup na FTP povolit jen v sobotu a v neděli ráno, a přístup na web jen ve středu v noci. Zajímavější je filtr na URL, nicméně vzhledem k omezení na pár položek je to nepříliš praktické, všechny sex stránky a kasina takto dětem rozhodně nevyfiltrujete. Pokud máte ale malé dítě, a chcete aby šlo na internet jen o víkendu s Vaším dozorem, takovýto filtr jste schopni nadefinovat, a v ostatní dny mu můžete povolit si bez omezení poslat a přijmout email (POP3/SMTP). Omezení se samozřejmě definují na konkrétní PC, takže ze svého PC se na kasino podíváte kdykoliv.

Internet Access

Základní funkce routeru a NAT je implementována v Port Range Forwarding, Port Range Triggering a DMZ, je to ale opravdu jen triviální implementace, pro domácí použití to postačí, pro firemní použití musíte sáhnout po vynikajícím Asus SL-1000.

Port Forwarding

Poslední sekcí firmware je sekce Administrace, zde můžete zálohovat a obnovit nastavení routeru (velice praktické!) či změnit heslo pro administrace (nutné!).

Password Settings

V sekci Administrace je rovněž možné aktualizovat vlastní firmware routeru (v době psaní toho článku je na Linksys.com k dispozici verze 1.02.8; v routeru byla přesto ještě novější verze 1.03.0).

Firmware upgrade

Závěr

Linksys WRT54GC je kvalitní router/access point/switch pro domácí použití. Jeho silnou stránkou nejsou dokonalé možnosti nastavení, ale velice dobrá implementace těch nejdůležitějších funkcí pro domácnost při zachování snadného nastavení a obsluhy.

Pro pokročilejší uživatele a pro firemní klienty bych doporučil spíše modely Asusu, ale pro běžné domácí použití je Linksys WRT54GC velice dobrou volbou, navíc s logem a s kvalitou od Cisca.

V případě použití jako access point (AP) je nezbytně nutné k Linksys WRT54GC zakoupit externí anténu.


Komentáře

  1. 1 VoY 15.11.05, 06:11:39
    FB

    Poradil bys prosím nějakou externí anténu? Nejlépe něco, co bych jen koupil a zapojil, nejsem bohužel žádný kutil. Mám ho doma a signál wifi je opravdu slabý.

  2. 2 Radek Hulán 15.11.05, 07:11:05
    FB

    [1] na domácí použití by ti mělo stačit i něco levného se ziskem 5dB, třeba tento US Robotics

  3. 3 FerdaCZ 15.11.05, 08:11:01
    FB

    Zapomněl jsi na jednu podstatnou věc: http://www.openwrt.org/

  4. 4 Radek Hulán 15.11.05, 08:11:10
    FB

    [3] nezapomněl, ale dle mých informací pro tento konkrétní router jiný než firemní firmware neexistuje

  5. 5 Mitchi 15.11.05, 08:11:19
    FB

    Díky pane, to je přesně to co hledám hned to jdu objednat.

  6. 6 DanN 19.08.06, 03:08:27
    FB

    Tento zazrak sa vyraba vo viacerych vyhotoveniach. Osobne som si kupil WRT54GCV2, ktory nedoporucujem nikomu. Jedine co na tomto routri funguje je : mode gateway a pripojenie k dyndns.org. Jo, a aby som nezabudol : wireless security taktiez. Inak nic. Firmware na tento model este nie je. Kontaktoval som linkys online support, boli vcelku promptni co sa tyka odpovede, avsak riesenie je zatial v nedohladne. Moj request posunuli na development (vraj) a v blizkej dobe sa maju ozvat. Verim vsak ze to nebude s riesenim.

  7. 7 Multicast 13.10.06, 10:10:10
    FB

    Podporuju tento routr multicast?

  8. 8 Martin Bielik 02.01.09, 09:01:12
    FB

    Neviete mi prosim poradit, preco mi po urcitom case (cca 5 min.) klesne na tomto routri rychlost? Internetove pripojenie mam 2 MBit/s. Kabel z internetu mam pripojeny priamo do notebooku, nasledne ho prepojim cez router, asi 5 min. mi rychlost ide rovnako ako ked bol kabel priamo z netu do PC (cca 250 kb/s), ale po 5. minutach mi internet ide cez router neskutocne pomaly. Ak kabel od internetu napichnem opat priamo do PC, vsetko je v poriadku. Moze byt chyba niekde v nastaveniach alebo je to skor chyba daneho modelu? Firewall som vypol, skusal som vypnut aj zabezpecenie a vysledok ten isty.