Programátorův mozek

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Programátorův mozek

Mám rád... 26.02.07

Každý pořádný programátor se občas cítí jako naprostý pitomec. Když člověk pracuje na velkém projektu, má v hlavě celý ten propletený diagram a toky dat, následně rozpracované až do posledních podrobností, je to pozoruhodný výkon. Skutečně pouze málo lidí musí někdy v životě promyslet věci tak důkladně jako to dnes a denně dělají programátoři.

Občas se ale člověk zasekne, a kouká 60 minut na jedno místo do zdrojáku, jako tupá ovce, debuguje a ladí, a pořád nechápe, proč to nefunguje a proč je výsledek pořád "nula". Nakonec přijde na to, že v jedné uložené (dávno zapomenuté) proceduře napsal v SQL dotazu UNIX_TIMESTAMP('datum') místo správného UNIX_TIMESTAMP(`datum`), ozve se malé zabučení, a jde si dát kafe.

Je to běžná věc, pokud je v jedné místnosti 10 programátorů, a jeden se nad něčím "zasekne", druhý co jde kolem mu zcela běžně ukáže na jednu řádku zdrojáku a řekne: "hele, tady máš chybu", napsal jsi "=" místo "==". Podobné pitomé chyby se strašně těžko hledají, když člověk sám prochází zdroják, tak v něm občas vidí to, co tam má být, a ne to, co tam skutečně je.

Když mi bylo 18 let, pracoval jsem 15 hodin denně na nějakém projektu (7 dní v týdnu), poté si dal sprchu, vlezl do postele, a následně se probudil ze spaní, protože odpočatý mozek vymyslel geniálně jednoduché řešení dosud "neřešitelného" problému. Mozek je úžasný v tom, že přemýšlí, i když o tom vědomě "nevíte". Následně si na to dokonce zvyknete, a věci neřešíte vědomě vůbec, protože on to mozek nějak zvládne sám. Jen mu dodáte podklady, zadání, a on se v tom poté začne nějak hrabat. Skoro potají. Funguje to. Věci není potřeba dělat násilně.

Každopádně jisté "intelektuální vzrušení" z programátorského výkonu člověka jen tak neomrzí. Není to zdaleka tak dobré jako sex, ale zase se to nestává tak opakujícím se a mírně stereotypním jako sex.

Nedávno jsem se bavil s jednou kamarádkou o tom, že (dle Borata) mají ženy mozek velký jako veverka. Velikost mozku sice přímo neudává inteligenci, nicméně, jeho rýhování už ano, a protože hustota rýh není nekonečná, ale naráží na jistá fyzikální omezení, dá se usoudit, že větší mozek znamená vyšší inteligenci (mužů).

Moc jsem se nasmál, když následně dlouho (a zcela vážně) přemýšlela o tom, zda je to pravda… Veverka. :-)

mužský mozek