Proč IE musí být neodinstalovatelnou součástí Windows?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Proč IE musí být neodinstalovatelnou součástí Windows?

Někteří lidé bez základních IT vědomostí v poslední době neustále žvatlají cosi o tom, že Internet Explorer by měl být odinstalovatelnou součástí z Windows. Toto prostě není možné. Internet Explorer, zejména jeho renderovací jádro Trident (obdoba Webkitu v Safari, Gecko ve Firefoxu či Presto v Opeře) je součástí naopak naprosto klíčovou.

Spousta aplikací by bez něj nefungovala. Trident jádro se totiž používá v tisících aplikací třetích stran a Microsoftu. Provázání na Trident API používá třeba Google Talk, Maxthon, Microsoft Outlook, RealPlayer, herní Steam klient od Valve či Windows Media Player.

Chcete jiný příklad? Vytvořil jsem Hulán Browser. Můžete si jej stáhnout zde, má jen 7KB.

Důvodem pro tuto miniaturní velikost je fakt, že daná aplikace používá komponentu WebBrowser vloženou ve Visual Studiu 2008 do formuláře a s přednastavenou URL adresou na hulan.cz. Ona komponenta není nic jiného než volání Trident jádra ve Windows, proto je celá aplikace tak miniaturní.

Hulán BrowserHulán Browser

Podobně se chová řada dalších aplikací.

Verze Internet Exploreru a jádro spolu úzce souvisí, nové číslo verze IE znamená i jinou verzi jádra, podobně jako Firefox 3.0.2 obsahuje jinou verzi Gecko jádra než 3.0.3.

Jádro Internet Exploreru používají nejen intranetové systémy, ale i běžné aplikace třeba pro zobrazování nápovědy. Bez jádra Internet Exploreru se obrovská spousta aplikací prostě neobejde, je to stejně důležitá součást Windows jako samotné WinAPI.

Moc dobře to nakonec ví i tržně neúspěšná Opera Software ASA...


Komentáře

 1. 1 Martin Borýsek 26.02.09, 23:42:46
  FB

  Internet Explorer jako takový odinstalovat JDE, samotné jádro IE není možné odinstalovat. Já osobně jsem dlouho měl IE odinstalované. (pak jsem si jej ale doinstaloval zpět, když optimalizuji web pro prohlížeče, musím vědět jak v IE bude vypadat). Ve windows XP lze IE odinstalovat následovně:

  Start>Ovládací panely>Přidat nebo odebrat programy>vlevo je záložka Přidat nebo odebrat součásti systému a tam jednoduše zrušíte IE a kliknete na tlačítko Další.

  To odinstaluje IE z vašeho PC, zruší všechny ikony od IE, dokonce když v průzkumníkovi zadám webovou adresu, tak se mi ta adresa otevře ve firefoxu (mám jej nastavený jako defaulntí browser).

  Ale jak píše pan Hulán - samotné JÁDRO

 2. 2 Radek Hulán 26.02.09, 23:44:42

  [2] Internet Explorer = jádro (Trident aka MSHTML) + obal (zasazení renderovacího jádra do aplikace), protože obal samotný toho moc nedělá. Existují i jiné obaly na Trident jádro, třeba Maxthon. Takže ne, Internet Explorer kompletně (tedy i s jádrem) odinstalovat opravdu nejde, protože řada jiných "obalů" jej využívá. Jediné co se ve zmíněném případě odinstaluje je ikonka modrého "E" :-)

  Pokud odstraníš opravdu jádro Internet Exploreru zvané Trident (což bude tak 95% kódu celého prohlížeče), dost toho nepojede... Je to jako provozovat "obal" Safari bez Webkitu.

  Opeře totiž nejde o likvidaci IE. Jde jí jen o špinavě komunistické zvýšení podílu na trhu, povinné umístění její ikonky na plochu, když to nezvládla tržně, jako Mozilla s Firefoxem.

 3. 3 Dušan Janošík 26.02.09, 23:54:47
  FB

  Mezi návrhy EK je i to, aby MS začal v tomto směru podporovat ostatní prohlížeče. Mohly kompletně IE nahradit a integrovat se do systému - Hulán Browser by pak fungoval dál, ale s jiným jádrem. Nepovažuji to však za dobré řešení (ne jen z bezpečnostních důvodů).

 4. 4 Radek Hulán 26.02.09, 23:55:56

  [4] to by musela tato jádra 100% implementovat veřejné API Trident jádra, což žádné jiné současné jádro neumí. Tedy se jedná o zcela idiotský a nereálný nápad. Například jádro Opery (zvané Presto) má tak 1% funkcí API Tridentu.

  Jde prostě jen o špinavé komunistické jednání...

 5. 5 Kukač Martin 27.02.09, 09:59:11
  FB

  Nevinil byl autory Opery. Jen zkusili to, co muze zkusit kazdy - podali stiznost u uplne zbytecne a nekompetentni komise a ta jim (svete div se) uplne nekompetentne vyhovela. Kazdemu musi byt preci jasne, ze nutit vyrobci cehokoliv podporovat sve konkurenty je na hlavu padle. Nicmene fakt, ze se k tomu pridala jak Mozilla Foundation, tak Google svedci o tom, ze co lze zkusit, proste nekdo drive ci pozdeji zkusi.

  Operu povazuju za jeden z nejlepsich browseru pro platformu Windows, pro mne osobne ji prekonava az posledni dobou Chrome, jinak jsem od roku 2003 jiny prohlizec nepouzival. Snazit se odstranit zavislost programu ve Windows na Tridentu je take mimo misu. Je to totez jako kdyby nekdo chtel odstranovat WebKit z OS X. Je tam na nem zavisle kde co a nikomu to neprijde divne, prave naopak.

  Dokud tu budou komise, ktere budou vedet vse lepe nez zbytek sveta, bude tu vzdy problem.

 6. 6 Láďa Durchánek 27.02.09, 10:59:07
  FB

  [7] Google? Ano. Mozilla? Spíš ne: http://www.pcpro.co.uk/news/246913/firefox-exec-we-dont-want-to-be-bundled-with-windows.html...

 7. 7 Michal Černoch 27.02.09, 11:49:50
  FB

  Věcné připomínky:
  a) Windows 95 se běžně dodávaly bez IE.
  b) Ano, mnoho programů využívá jádro IE, ale mnoho lidí jmenované programy (Outlook, Maxthon, Google talk) nepoužívá, takže by jim chybějící jádro IE nevadilo. Většinu ze jmenovaným programů jsem nikdy nepoužil.
  c) Nápovědu atd. může Microsoft postavit na jiném principu
  Tím neříkám, že rozhodnutí EK je správné. Pouze reaguju na argumenty v tomto článku. Já jsem naopak rád, že Operu používá málo lidí, právě díky tomu je tak bezpečná.

 8. 8 Daniel Bystřický 27.02.09, 12:24:36
  FB

  Myslíte, že by bylo nějaké řešení, kdyby při instalaci windowsu byla možnost odkliknou instalaci IE. Tím pádem by MS "nevnucoval" svůj prohlížeč a uživatel by měl volbu. Jinými slovy "Aby se vlk nažral a koza zůstala celá".

 9. 9 Martin Sura 27.02.09, 12:25:27
  FB

  Ano, mnoho programů využívá jádro IE, ale mnoho lidí jmenované programy (Outlook, Maxthon, Google talk) nepoužívá, takže by jim chybějící jádro IE nevadilo. Většinu ze jmenovaným programů jsem nikdy nepoužil.

  Tak to je super, že ty nevyužíváš Outlook je sice pěkný, ale co zbytek lidí a hlavně firem? U nás si nedovedu představit, že by jsme se museli obejít bez Outlooku?

  A další nesmysl :

  Já jsem naopak rád, že Operu používá málo lidí, právě díky tomu je tak bezpečná.

  Méně lidí != větší bezpečnost

 10. 10 Radek Hulán 27.02.09, 12:58:26

  [9] "Nápovědu atd. může Microsoft postavit na jiném principu" - a proč by to dělal? Protože to nějaký český pubescent chce? Microsoft je soukromá společnost a pokud postaví nápovědu na jádře MSIE, má na to plné právo. A má to i logiku, než budovat pro každou aplikaci jiný engine...

  Dokonce i pokrytecký Google, který Microsoftu spílá a přihřívá si svoji polívčičku, se chová v reálu úplně jinak, a jeho vlastní Google Talk používá jádro IE pro zobrazování... Mohl přitom klidně použít Webkit, ale nepoužil. Proč? Protože jádro IE je skvělá komponenta, a je součástí Windows.

 11. 11 Mašek Jiří 27.02.09, 13:00:47
  FB

  [9] Opera už bohužel dávno není nejhlepší prohlížeč pro Windows. A bezpečná je asi stejně. Jen se o tom tolik nemluví. Navíc její bezpečnostní chyby jsou o to víc směšné, když nepodporuje žádné pokročilé technologie, jako ActiveX, pluginy třetích jako Silverlight (ano, jde to "nahackovat")... Nepodporuje téměř nic potenciálně nebezpečného, takže by spíše neměla mít bezpečnostní chyby. Přesto se tu a tam nějaká objeví. To je spíš ostuda než přednost v dnešní době.
  Bohužel, Opera se zasekla s výmojem někde u verze 8.0, a od té doby se moc novinek nekonalo. A když, tak často k horšímu (viz. nestabilita 9.x na Linuxu, zhruba od 9.5 už i na Windows...)

 12. 12 Petr 27.02.09, 15:00:35
  FB

  Tady jde i o princip. MS není na poli OS monopol a nezakazuje třetím stranám pro windows distribuovat své aplikace.
  Naše slavná EK by se spíš měla zaměřit na opensource, protože dodávat software za dumpingové ceny je nelegální (ale google a další to ví, tak se schovávají za všemožné nadace).

 13. 13 Jaroslav Meheš 27.02.09, 17:43:53
  FB

  V krajnom prípade by sa dalo odstrániť "modré e", webová stránka by sa dala napísať do poľa Adresa v Exploreri (akomkoľvek otvorenom priečinku). OS by týmto pádom vlastne nemal prehliadač, nie? Aj Winamp má integrovaný browser (zrejme tiež používa IE jadro) a nie je to prehliadač, ale prehrávač hudby. Je to celé nezmysel, len by ma zaujímalo, akým spôsobom by v tomto prípade ďalej argumentovala EK, prípadne žalobca... Pretože z doterajšieho vývoja sporu mám pocit, že im viacero vecí nedochádza. Prípadne sa len tak tvária...

 14. 14 jan nemecek 27.02.09, 21:22:02
  FB

  [13] no ono ActiveX okrem IE nemá asi žiadny prehliadač. Možno Maxthon, ktorý je na tom istom jadre. Dôvod si skúste nájsť, ale myslím, že to nebude ťažké ;)

 15. 15 Mašek Jiří 27.02.09, 22:39:16
  FB

  [18] No ano... Ale ActiveX, tedy různé "doplňky" pro prohlížeč (spíše tedy něco co rozšižuje funkcionalitu webových stránek), je správná cesta. Kdo bránil ostatním prohlížečům, vč. Opery zavést něco podobného, v době kdy IE zůstal zaostalý ve verzi 6. Nebo mohla "komunita" přijít s vlastním standartem tohoto typu. Až teď se probouzí s podobnými věcmi Firefox. Jenže dneska už je to sakra zapotřebí, jelikož webové aplikace jsou čím dál složitější.
  Ale jelikož IE už takovou technologii nějakou dobu má, tak ji některé weby mohou využívat. Ale protože je IE7, potažmo blížíce se IE8, schopným prohlížečem, těžko bude někdo uživatele přesvědčovat aby se vzdali pohodlí pro nějakou Operu, či Firefox, za příslib, že když se dost uživatelů přelije do jiného tábora, budou muset vývojáři vzít v úvahu i další implementaci tohotéž.

  A k tématu... Odstranění IE rozhodně není tak jednoduché jak tu kdosi zmínil. Jiné jádro by ho sice mohlo v renderování zastoupit (ostatně už dnes jsou aplikace, které si s sebou "táhnou" jádro Gecko, jen jich je málo...), ovšem "IE" zde neslouží pouze k renderování, ale zásadní roli zde hrají funkce přímo navázané na API, a například již zmíněný ActiveX. Přoč asi spoustu věcí pod Wine v Linuxu neběhá korektně? Obzvlášť, když aplikace volá MSHTML? Protože například Wine supluje "IE" jádrem Gecko, které nemá požadované funkce. Proto je nahrazení IE jiným browserem včetně jádra zásadně mimo hru. Od EK je to samozřejmě pokus o "zruinoivání" MS, za kterým stojí politický lobbing. Nic víc. Je jasné, že prsty v tom má nejen Opera.

 16. 16 Jurkovič Michael 28.02.09, 00:30:39
  FB

  Takže jestli jsem to správně pochopil ?
  Pokud nějaký člověk kompletně ovlivněný itenligencí lidí, kterým naprosto irituje společnost "MICROSOFT", přitom ji používají, ale aby podpořili svou nenávist, tak jsi aspoň odinstalujou programy microsoftu viz. "IE". Tak stějně firefox, safari, google chrome atd. používají jádro windowsu (trident) ?
  Může mi to někdo potvrdit ?
  Jestli ano, tak bych těmto hlupákům zakázal používání OS windows a používání daleko "určitě" iteligentích OS typu apple !!!!

 17. 17 jan nemecek 28.02.09, 09:45:30
  FB

  [21] nepochopil si to správne. Firefox, Safari a Chrome samozrejme používajú svoje jadrá. Ale aplikácie od MS napríklad outlook a pod. používajú trident.

 18. 18 Juraj Durech 28.02.09, 10:52:53
  FB

  Neviem ako dnes, ale tak 3-4 roky dozadu pouzival Intel jadro IE v ovladacoch k sietovym kartam, na zobrazenie konfiguracnych dialogov. Osobne to povazujem od Intelu za prasaren (vyzeraju totiz uplne rovnako, ako keby ich zbastlili v MFC), ale svedci to skutocne o tom, ze bez MSHTML sa dnes uz windows nezaobide...

 19. 19 Urban Novák 28.02.09, 18:20:15
  FB

  Co se neodinstalovatelnosti Internet Exploreru týká, je to jako se jinými záležitostmi. Když se chce tak to jde. Systém Windows je dnes vcelku modulární a renderovací jádro je prostě a jednoduše jedna z mnoha komponent. Budou Windows bez renderovacího jádra fungovat? Samozřejmě, akorát nebudou dostupné funkce které renderovací jádro využívají. Podobně když v systému (windows xp) nebude nainstalován .net framework, nebudou Vám fungovat programy které .net využívají.

  Microsoft by měl vytvořit a zveřejnit api, přes které by bylo možné zaregistrovat nějaké jiné renderovací jádro(napr. operu). To by umožnilo zcela nahradit Internet Explorer jiným prohlížečem.

 20. 20 Marcel Janík 28.02.09, 18:25:36
  FB

  Jaký prohlížeč tedy doporučuješ? IE?

 21. 21 Radek Hulán 28.02.09, 18:55:56

  [24] API pro Trident je veřejně dostupné, stejně jako ostatní API. Microsoft je k vývojářům velice vstřícný a otevřený, což je jeden z hlavním důvodů úspěchu Windows - skvělá podpora a nástroje pro vývojáře.

  [25] IE7 s IE7Pro, RoboForm a DebugBar považuji za absolutně nejlepší prohlížeč pro náročné uživatele

 22. 22 Miro Jurčík 01.03.09, 01:33:12

  [24] Keď sa chce, tak sa dá, to je jasné, ale prečo by to robili, keď oni sami nechcú ako tvorcovia Windowsu? To by potom mohlo prísť x-firiem s požiadavkou nahradiť Aero, Notepad, Picture and Fax Viewer, ... a plno iných základných vecí, ktoré sú vo Windowse v základe.

  Nechápem, čo tým EÚ sleduje, je to nehorázna sprostosť sa takto rýpať nezávislej firme do produktu, to sa potom ako výrobca autorádii ohradím, že napr. Honda montuje do svojich áut OEM autorádiá od Matsushity a nie odo mňa, prečo používa žiarovky Philips a nie iné, prečo OEM disky Enkei... atď. Prečo sa takto neobujú napr. do Apple, príp. iných linuxových distribúcii, ktoré majú v základe len jeden prehliadač?

 23. 23 jan nemecek 01.03.09, 13:18:41
  FB

  [27] Apple áno, ale asi to nikomu nestojí za to, však v Európe majú možno 3%.
  Linuxové distribúcie neobsahujú vlastné prehliadače a určite v základe nepoužívajú len jeden. Niektoré majú Firefox či IceWeasel, niektoré Konqueror. Vždy sú to však opensource prehliadače a preto tam napríklad nebýva Opera. Používateľovi však nič nebráni tento predvolený prehliadač odinštalovať.

 24. 24 Miro Jurčík 01.03.09, 14:18:50

  No ak ide o to, že sa tento prehliadač nedá odinštalovať, tak to nieje problém, IE samozrejme odinštalovať ide, pravdaže, jadro stále ostáva pre ostatné programy, ktoré ho potrebujú, užívateľ však príde o niektoré funkcie, ale tak to by sme potom mohli chcieť od iných programov používajúcich vlastný updatovací nástroj, aby mohli používať iný. Ako sa už vyššie spomínalo, IE je jedno z riešení, nie jediné možné riešenie. Ak je s tým taký problém, že používajú "vlastný" prehliadač, tak nech založia zvlášť spoločnosť, ktorá bude vyvíjať IE pod vlastným menom a je pokoj.

 25. 25 Radek Hulán 01.03.09, 14:26:12

  [32] IE a jádro jedno jsou. U Firefoxu 3.0 také normálně neodděluješ rozhraní a Gecko jádro, naopak, verze Firefoxu udává jak verzi rozhraní tak jednu konkrétní verzi jádra. Prohlížeč bez jádra se nedodává, a jádro bez prohlížeče (pro běžné uživatele) také ne.

  Pokud nějaký komunista chce zasahovat do toho, co Microsoft může a nemůže dodávat, tak žijeme zase v diktatuře...

 26. 26 jan nemecek 01.03.09, 14:45:54
  FB

  [32] Založenie firmy vyvíjajúcej IE by mohlo byť jedno z riešení, ktoré by pomohlo. Aj tak by to bola len zbytočná komplikácia pre MS a to len preto, že sa EK zaoberá nejakým návrhom Opery. Keby sa pozreli len na Firefox, tak by im malo byť jasné, že prehliadač sa vie presadiť aj bez toho, aby IE nebolo vo Windowse.

 27. 27 Morpheus 01.03.09, 21:34:38
  FB

  Napadají mě dvě řešení situace:

  - MS bude muset do Windows povinně naroubovat i další prohlížeče... Což mi přijde úchylárna, zaprvé je demence nutit soukromý subjekt aby do svého produktu doinstalovával součásti, které vyrábí konkurence... Zadruhé, v první fázi tam budou muset cpát Operu a FF, pak se ozvou další a nakonec to skončí tak, že každý, kdo jako Radek přetáhne komponentu do VS, vytvoří svůj "Franta Kropáček Browser" a bude požadovat, aby ho MS měl předinstalovaný, aby měl uživatel "možnost volby"

  - Ve Windows nebude předinstalovaný žádný prohlížeč... Což je moooc príma, už vidím, jak si BFU "nějak" bez prohlížeče stahuje prohlížeč, případně, jak si budeme zase nosit při instalaci Winů k instalačnímu DVD ještě flashky s browserem...

  Jedna možnost mi přijde hloupější než druhá a nejvíc mě s...e (pardon, Radku, za to výrazivo) to, že EU zřejmě doopravdy neví co roupama a vymšlejí tam akorát kraviny.. za naše peníze... Já Klause nikdy moc nemusel, ale skrz názory na EU mám toho chlapíka čím dál radši :-)

 28. 28 Tobiáš Potoček 02.03.09, 19:35:51
  FB

  [35] Třetím řešením může být IE Lite, něco na způsob "Hulán prohlížeče". Tedy něco extrémně ořezaného, sloužícího pouze k downloadu něčeho lepšího. Tím by se splnily antimonopolní podmínky EU.

  Osobně si myslím, že když EU chce nějak řešit tuto situaci, tak ať místo toho zainvestuje do ostatních prohlížečů. Sice by se tím rovněž porušil trh, ale pořád mi to přijde vhodnější než diktovat Microsoftu podmínky.

 29. 29 qedisk 27.03.09, 17:26:05
  FB

  [14] "dodávat software za dumpingové ceny je nelegální": kam to ten svet speje...

 30. 30 Příjmení Jméno 23.03.11, 23:22:42
  FB

  Tak jsem si Hulán Browser cvičně spustil v Linuxu. Funguje bez problémů. A s Geckem místo Tridentem ;-)

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem