Problém dneška - aktivace software

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Problém dneška - aktivace software

aktivace Adobe CS4

Před týdnem jsem prodal HP notebook a koupil si jiný. Protože prodej proběhl rychleji než jsem čekal, tak jsem v kavárně před jeho osobním předáním jen zformátoval (kompletně zašifrovaný) disk a vůbec mě přitom nenapadlo, že instalovaná kopie Adobe Creative Suite 4 Web Premium bude na novém notebooku protestovat. Samozřejmě, že protestovala...

Adobe CS4 sadu můžete legálně instalovat na dvou svých strojích (typicky hlavní pracovní stroj a notebook; nesmíte na nich pracovat současně), a tento limit je bohužel tvrdě vynucován. Pokud zapomenete na deaktivaci nebo když vám třeba zkolabuje pevný disk, máte smůlu. Adobe to neumí řešit telefonicky, jako například Microsoft s automatizovanou aktivací jeho produktů. Neexistuje doba třeba půl roku, po níž by se přidala volitelná aktivace další a byla vám automaticky povolena nová instalace.

Poslal jsem email na Michala Metličku, ten jej přesměroval na technickou podporu Adobe v ČR, a ta zase na centrálu Adobe EE (easteur-custserv@adobe.com). Přestože se jednalo o cestu spíše preferenční, celý proces zabral několik dnů, než mi bylo přiděleno nové číslo a mohl jsem produkt aktivovat (nutno říci že i bez aktivace můžete s Adobe CS4 po 30 dnů pracovat).

Proces byl zdárně vyřešen, ale drobný úžas nad složitostí zůstal.

Adobe je ale ten lepší případ. Podmínky jsou jasné a můžete uživatelsky deaktivovat.

Nicméně i pokud vám nezkolabuje pevný disk a při reinstalaci poctivě deaktivujete, můžete mít jednoho dne smůlu. Třeba zrovna Adobe omezuje nejen počet aktivací, ale i počet deaktivací, a to na 20. Není tedy možné, pokud střídáte PC, pravidelně deaktivovat třeba 1x měsíčně, protože za necelé 2 roky vaše licence pozbude platnosti.

Já vím, říkáte si, to je extrémní případ. Asi je.

Jenže jiné firmy si nějak neuvědomují, že člověk nechce neustále kupovat nové verze software. Na Adobe je alespoň fajn, že deaktivace je součástí systému a můžete ji plně uživatelsky ovlivnit. Řada jiných firem nemá ani to...

Větší problém totiž nastal s Nuance Omnipage 15. Mám tuto verzi už 3 roky a instaloval jsem ji na Windows XP, 2x na Windows Vista, na desktopovém PC a notebooku. Na novém notebooku se odmítla aktivovat, počet 5 aktivací vypršel, a neexistuje žádná cesta jak z toho ven. Nuance zjevně nemá zájem o klienty používající 3 roky jejich software bez nákupu nového, jediný zájem jevila o prodej licence na Omnipage 16.

Problémy s aktivací řešil i Microsoft krátce po uvedení Windows Vista, viz tento článek, ale poslední rok je to v pohodě, zjevně musel upravit mechanismus de/aktivace. Na Microsoftí aktivaci se mi líbí že máte snadnou a auomatizovanou možnost opravy. I na mých Windows XP z roku 2001 (retail) mohu po 8 letech zavolat na infolinku, a přestože systém byl už aktivován snad 10x na různých historických strojích, tak aktuálně běží jen pod VMware, a po dotazu "na kolika PC běží tento systém?" a kliknutí na "1" dostanu obratem nový kód třeba o Silvestrovské půlnoci.

Aktivace je nutné zlo, ale to Microsoftí řešení se mi líbí. Microsoft sází na důvěru. Bylo by skvělé, kdyby podobný systém re/aktivace zavedly i ostatní společnosti, většinou jej ale mají mnohem striktnější.

Osobně ty společnosti chápu - vynakládají miliardy na vývoj software a přitom sledují, jak milióny zlodějů (nejen) v této republice ten software kradou, stahují cracky a keygeny. Aktivace je dobrý přístup jak těmto zlodějům stížit život, znepřístupnit aktualizace, opravy chyb, podporu a další prémiové služby. Warez a podobné špinavé činnosti není možné zastavit, nicméně dají se podobnými prostředky snížit.

Problém ovšem nastává, pokud ony prostředky zasahují do práv platícího zákazníka a pokud není jasně dořešeno, jak se postupuje, když se počet aktivací přesáhne.

Už teď se hrozím upgrade na Windows 7. Nikoliv kvůli Microsoftu, tam jsem si jistý kvalitou, ale kvůli tomu, že část z mých 140 legálních licencí software mi prostě přestane fungovat, protože narazí na nejasné limity aktivací.

Pokud chci 12x ročně reinstalovat PC, měla by to být moje volba, a třeba uvedené Nuance mi tedy má povolit 12x reaktivovat Omnipage 15 (tento produkt nemá deaktivaci jako Adobe CS4, takže to nejste schopni nijak ovlivnit). Nepovolí... A zde mě Nuance ztrácí jak klienta nadobro. Příště si vyberu konkurenci, která nemá takto šílené podmínky.


Komentáře

 1. 1 Zefram Cochrane 06.03.09, 00:27:58
  FB

  Najhoršie na tom je že tieto "aktivácie" obmedzujú len poctivo platiacich zákazníkov.

 2. 2 Radek Hulán 06.03.09, 00:35:31

  [1] to není tak docela pravda. Zloději mají různé backdoory v crackutém software, nestabilitu, jsou bez aktualizací a bez podpory.

  Nicméně není možné vinit společnosti za to, že se snaží software chránit. To je správné a potřebné. Primární problém je v té warézácké špíně, bez ní by nebylo potřeba ani aktivací...

  Jiná věc je, že třeba v případě Nuance jsou restrikce až příliš extrémní...

  Nejperverznější ale je, když takový malý špinavý zloděj ukradne třeba Windows Vista, použije crack co většinou způsobuje nestabilitu, a on pak ještě chodí po fórech a nadává na Microsoft, přestože legální uživatelé si lebedí nad dokonalou stabilitou nejbezpečnějšího OS.

  Rozhodně platí rovnice: méně warezu = lepší software pro všechny. Aktivace je jen reakce na zloděje...

 3. 3 Gianluca Turturro 06.03.09, 01:40:39
  FB

  Přesně o tomle problému jsem se bavil s Richardem Markuzym z Adobe ČR na představení CS4. Je o tom pojednání dokonce i na Adobe TV. Zkrátka, VŽDY ti zůstavájí 2 aktivace. Ale před tím, že jednu instalaci smažeš, musíš ji deaktivovat. Pokud se u Adobe zeptáš na deaktivaci licence, rádi ti pomohou. Pokud software jen tak smažeš bez deaktivace, a jednu aktivaci tím příjdeš.

 4. 4 Gianluca Turturro 06.03.09, 01:44:27
  FB

  [3] Pardon, přehlédl jsem, že v článku o deaktivaci píšeš...

 5. 5 Gianluca Turturro 06.03.09, 01:50:43
  FB

  Ještě co se ale týče licence: Je poskytována pouze 1 licence na 1 počítač. Bylo mi řečeno přesně toto: "Adobe bere nabízí uživateli 2 aktivace najednou, s tím, že 'Pracovat' by se mělo vždy současně pouze na jedné z nich. Adobe toto bere za džentlmenskou dohodu. Pro současnou práci na více strojích je třeba zakoupit tolik licencí, s kolika stroji je zamýšleno současně pracovat". Takže ono těch 20 aktivací je zcela "nedosažitelná hodnota" při běžném používání tohoto sw.

 6. 6 Filip Mileret 06.03.09, 08:03:54
  FB

  Aktivace je dobrý způsob jak ztížit program pro LEGÁLNÍ uživatele. Cracknutá verze funguje hned, dokonce většina lidí se ani nedozví že tam původně nějaká byla...

 7. 7 Mašek Jiří 06.03.09, 08:07:32
  FB

  Já tedy nevím... Ale aktivace jsou jen zbytečné zlo. Software to neochrání, a odrazuje to zákazníky. Něco jako DRM a viry přikládané na CD u hudby. Odnese to jen poctivý uživatel.
  Popravdě... Ty warez verze jsou většinou dokonce lepší než originály. "Pirát" totiž problémy s aktivací nikdy mít nebude... A aktualizace? Ty má také. Když není zlomen přístup k aktualizacím přímo od výrobce SW, poskytují updaty různé "warez sites".
  Smutnější je, že občas musí legitimní uživatel sáhnout po cracknuté verzi aplikace, protože ta funguje lépe, než jeho koupená...

  Nějaké aktivace zkrátka postrádají smysl. Osobně si velmi cením aplikací jako Total Commander, které nabízejí perfektní licenci. Vše je založeno na důvěře. Uživatel není nijak omezován. A tak by to mělo být. poctivý uživatel by neměl být omezován. A pirát? Toho to stejně nezasáhne.

 8. 8 Petr Lněnička 06.03.09, 09:19:41
  FB

  SW od ADOBE kupuji v USA, nejsem schopen skousnout to evropské předražení. Tím pádem rovnou volám na jejích USA čísla a s technickou podporou, včetně stejného případu, který je popisován v článku, jsem neměl žádný problém - vše vyřešeno během krátkého hovoru po telefonu.

 9. 9 Radek Hulán 06.03.09, 11:47:32

  [5] samozřejmě, že člověk nebude pracovat na 2 strojích zároveň, nicméně řada lidí má hlavní pracovní PC jako desktop a k tomu cestovní notebook.

  Jinak deaktivace je ok, a je fajn že existuje. Ale vůbec to nepočítá s tím, že chceš deaktivovat bez internetu či ti zkolabuje disk - zrovna na přehřátých noteboocích běžná věc.

  [7] zrovna u Total Commanderu to moc nefunguje, znám hromadu firem co neustále klikají na 1-2-3, protože program se poté spustí. Být tam aktivace, která neumožní program po 30 dnech spustit, zakoupí si jej, protože k tomu budou donuceni.

 10. 10 Ladislav Horváth 06.03.09, 12:13:51
  FB

  Zaplat panboh za to ze nemam kupeneho tolko software ako ty. Jedine co ma mrzi su tie kvanta licencii od Stardock co som nakupil a zistil aky je ich SW smejdovy odpad..

  Kazdopadne aspon na Viste si velmi cenim 3x rearm s funkcnostou 120 dni a moznost instalacie systemu bez serialu.

  Nie je to zrovna uplne koser, ale pri mojich experimentoch a castejsom preistalovani je to k nezaplateniu. A to mam k PC HP kupenu OEM Vistu Business ENG a pol roka predtym OEM Home Premium SK System Builder...

  Uhm...asi by som jedno z toho mal predat kym sa da, lebo Win7 sa blizi :)

 11. 11 Jakub Karásek 06.03.09, 12:27:50
  FB

  Omezená aktivace je zlo. Před cca dvěma lety jsem si koupil Roboform (podle mě nejlepší správce hesel), nedávno jsem koupil nový notebook a od té doby jedu na cracknutém Roboformu, protože jsem prý překročil počet aktivací. Firma, která Roboform vyvíjí ignoruje můj email, psal jsem jim již dvakrát a ani jednou jsem se nedočkal odpovědi. To není dobrý přístup k platícímu zákazníkovi.

 12. 12 Radek Hulán 06.03.09, 12:29:59

  [12] Roboform používám také, ale zde pomůže jedna věc - vzít složku v ProgramData a AppData a zkopírovat ji na nové PC. Aktivace je zachována.

  Každopádně to neřeší problém komplexně, třeba u Nuance na tebe kašlou také.

  Nemám problém s aktivací u Microsoftu, v zásadě ani u Adobe, jenže ostatní firmy mají aktivace výrazně horší, omezené a bez možnosti uživatelské deaktivace.

 13. 13 Michal Vácha 06.03.09, 13:13:14
  FB

  Podobný problém, který s řešil u kradení her - dokud nebude nějaký jednotný způsob aktivace SW nejlépe integrovaný přímo v systému, míra pirátství se moc nezlepší a ti co si SW koupí budou muset čelit problémům spojenými s aktivacemi, deaktivacemi atd...

 14. 14 brain insane 06.03.09, 13:29:45
  FB

  toto: http://www.vmware.com/products/ace/... by neriešilo Tvôj problém? teda u adobe asi nie (z hľadiska čistého výkonu) ale u iných aplikácii možno áno. Viem, že je to kanón na vrabce v Tvojom prípade...

 15. 15 Radek Hulán 06.03.09, 14:29:15

  [14] existuje Steam od Valve, už cca 5 let, kde je obrovská spousta her, a je to vázané na přihlášení uživatele. Na Xboxu 360 existuje jednotné šifrování pro všechny hry už několik let a Live.com arkádové hry jsou zde vázány jen na přihlášení uživatele, ne na HW či aktivaci. Mám nový Xbox 360? Zakoupené hry na mém účtu se mi prostě stáhnou. I proto je Xbox 360 nejlepší platforma pro hry, vždy funguje (a proto jej pubescenti, co jen kradou, nesnáší).

  Na druhou stranu, ono to něco stojí licenčně, takže zejména menší producenti PC her jdou cestou vlastních řešení...

 16. 16 Libor Foltýnek 06.03.09, 17:21:14
  FB

  [20] a s tím souvisí další problém. Koupím-li si nějaký software od menší společnosti a chci ho používat hodně dlouho, nechci být vázaný na to, že ta společnost bude existovat. O podpoře ani nemluvě. Adobe třeba nedovoluje nainstalovat nový Adobe RAW na Photoshop CS3. CS4 mě nepřesvědčila, že stojí za ty peníze, ale RAW bych bral. No co, oželím, ale co když se Adobe rozhodne, že neumožní aktivaci verze CS3 třeba od roku 2015? A u her je to mnohem pravděpodobnější. Pravděpodobnost, že budu chtít v roce 2015 používat Photoshop CS3, je malá, ale pravděpodobnost, že si budu chtít zahrát nějakou starou hru, malá není. Ještě nedávno jsem si rád zahrál Civilizaci II a dal bych si ji i dnes, ale pod 64bitovýni Vistami bohužel nejede...
  Když už nic jiného, bylo by fajn, kdyby firmy uvolňovaly po nějaké době aktivace nebo ještě lépe, staré verze (o několik generací) dávaly ve výprodeji nebo volně... Ale to je už jiná pohádka :-)

 17. 17 Jaroslav Meheš 06.03.09, 18:20:36
  FB

  Aktivácie softvéru je naozaj šikanovanie užívateľov.

  Mali by sa radšej viac venovať kontrole toho, či sa používa legálny softvér, hoci aj robiť razije.

  Môj otec mal podobný problém s AutoCADom od Autodesku, tiež majú nejakú komplikovanú ochranu, ktorá dokonca povoľuje, aby bežal len 1 AutoCAD na 1 PC v rámci lokálnej siete. To v praxi znamená, že stačí malá zmena v nastavení siete a program sa nespustí. Raz sa to stalo, musel som utekať zo školy k nemu do práce (áno, počas vyučovania) a zistilo sa, že je to kôli nainštalovanému software k USB Wi-Fi adaptéru, ktorý z nejakého dôvodu vypol sieťovú kartu. Ja som bol nakoniec na vine, ako inak.. Pretože som tam deň dozadu inštaloval ten Wifi adaptér.

  Hoci má otec všetok softvér legálne kúpený, doteraz ho nikto nekontroloval. O pár poschodí vyššie pracuje iná firma, ktorá si s licenciami neláme hlavu. Kto má v konečnom dôsledku viac problémov? :(

 18. 18 Štěpán Pazderka 06.03.09, 19:39:59
  FB

  Problém s aktivací software od Adobe jsem měl i já. To potom co mi odešel HDD. Zavolal jsem na zákaznickou linku a do pěti minut bylo po problému. Dali mi nový kód, kterým jsem svou verzi Photoshop aktivoval. Nezdá se mi to nijak složité, tak nevím, že to nenapadlo ani Radka.

  Tudíž smůlu nemáš. Jediné omezení je v tom, že tuto telefonickou reaktivaci můžeš použít asi pětkrát. Stačí si jen dávat pozor a před formátováním produkty od Adobe deaktivovat. Při další instalaci aktivace proběhne v pořádku.

 19. 19 Štěpán Pazderka 06.03.09, 19:43:09
  FB

  Tudíž abych se vyjádřil přesněji: Deaktivovat a aktivovat můžeš kolikrát chceš. Omezení je v tom, že naráz můžeš mít aktivované dvě verze. Pokud se ti povede jednu zformátovat a předtím ji nedeaktivovat, musíš problém telefonicky řešit a dostat nový klíč, který musíš do počítače zadat okamžitě - nově nainstalovaná verze se zaktivuje a můžeš s ní pak zacházet jako bys ji normálně aktivoval. Tzn. jednoho dne ji deaktivovat, přeinstalovat počítač a znovu zaktivovat.

 20. 20 Libor Foltýnek 06.03.09, 22:49:06
  FB

  Jsme to přivolali... jsem v PC dnes měnil síťovku a Photoshop při startu štěkal, že je porušená aktivace a je třeba ji opravit. Po netu to nešlo, musel jsem po telefonu přepisovat moře čísel - a pak to už šlo. Ale je to pruda :-(

 21. 21 Lukas A 07.03.09, 21:53:41
  FB

  Docela by mě zajímalo, jak by se to chovalo, pokud bych měl aktivovaný photoshop, udělal zálohu celýho disku, deaktivoval a obnovil disk z zálohy.

 22. 22 Petr Jurik 08.03.09, 22:33:00
  FB

  Na jednu stranu chapu vyrobce SW, protoze maji pravo chranit svuj produkt. Na druhou stranu toto jednani poskozuje v 90% prave ty uzivatele, kteri si ten produkt radne zakoupi. V pripade her jsem napr. velkym kritikem zabezpeceni typu SecureRom apod. Proc ja, jako platici zakaznik MUSIM mit neustale v mechanice medium ? Drive nebo pozdeji se mi poskrabe do takove miry, ze nepujde precist a budu v ... haji. Je to duvod proc hry (napr. vcetne PC verze GTA 4) kupuju prevazne jako download verze ze steamu.

  BTW kdyby tyto ochrany/buzerace nebylo mozne obejit, tak bych je respektovat, ale kdyz vim, ze ja jsem si hru koupil a jsem neustale 'obtezovan' (napr. tim, ze musim neustale menit media v mechanice) a zlodeji za to nezaplati ani cent a takove problemy nemusi resit ... nejsem si zcela jist, jestli priste podobny produkt radeji neozelim.

 23. 23 Miro Jurčík 09.03.09, 00:54:34

  Buzerácie typu DVD v mechanike tiež moc nemusím, ale sú zase hry, ktoré si zo steamu nechcem stiahnuť, napr. GTA SA alebo GTA IV a to kvôli rôznym módom, ktoré na San Andreas v steamovej verzii nešli. Inak na všetky hry, ktoré chcú DVD v mechanike, a kde to nevadí pri online hraní si sťahujem cracky, akurát sa mi už stalo, že poklesol framerate alebo hra padala.

 24. 24 not fill 09.03.09, 01:58:14
  FB

  Co se tyce CAD aplikaci tak napriklad Dasault Systems do Catie pripravuje kod ktery bude kontrolovat zda byl dany soubor vytvaren v crackovane verzi. Cili dobra vec ktera omezi nekalou konkurenci. Kdo crackuje , ten si u VW group neskrtne. Steam je taky prima.
  Co se tyce ochran, tak zastavam nazor usetrit vyhozene penize za ochrany, snizit ceny a prodavat ve velkem.
  Levna DVD v trafikach dokazuji ze to tak funguje. (A ze uz jich mam doma slusnou sbirku)
  Co se tyce aplikaci, tak urcite bych uvital vice licenci se snizenou cenou pro neziskovy sektor.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem