Práce přináší koláče. A peníze!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Práce přináší koláče. A peníze!

Technologie 30.06.04

Spousta lidí kolem jsou lamy. Nezvdělané. To by nebylo až tak nejhorší. I lama se může pochlapit. Něco se naučit. Nicméně, ono se těm lamám taky nechce vůbec, ale opravdu ani trochu, pracovat. Vrcholem jejich výkonu je smazání mého copyrightu z patičky. Chce se jim jen nadávat a používat to, co dělají jiní. Je pár výjímek, jako třeba Arthur (velký Malý) Dent, či Libor eLKa Krayzel.

Včera jsem si na toto téma vyměnil pár emailů s Patrickem Zandlem (který mi udělil svolení to zveřejnit, a podotknul, že pokud z toho bude problém, tak vše popře; tímto tedy preventivně popírám, že se jedná o Patricka Zandla z marigold.cz).

Tak to zde máte. Nefiltrovaná, nepředžvýkaná strava, bez dalších komentářů z mé strany. Hodnocení si budete muset utvořit svépomocí.

Patrick píše:

Ahoj, tak mám lokalizaci (PunBB fóra) hotovu, 
snad tam není moc chyb - je v příloze.

Já jsem nadšen:

Patricku, ta čeština je dobrá, pro PunBB, mám z ní radost. 
Ale hlavně mám moc radost z toho, že konečně se objevil 
někdo, kdo jen nestahuje, nekomzumuje, ale také něco dělá!

Patrick to komentuje:

Ono to není tak jednoduché - hodně lidí prostě neumí 
programovat, ale dobře umí něco jiného. Já programovat 
neumím, zato rozumím mobilním sítím, někdo jiný nerozumí
sítím, ale zase umí programovat, každý děláme něco

A já doplňuji:

No, ono se Patricku nejedná vůbec o programování, 
takový BLOG:CMS může do češtiny přeložit kdekdo, ale ve 
skutečnosti každý jen křičí, že to není česky, a když si 
to pak 500 lidí stáhne, až to do češtiny přeložím já,
tak poděkují na emailu přesně 3 lidi

Patrick smutně přikyvuje:

Tak to máš docela dobrý poměr. Já když napíšu jeden článek,
který si přečtou stovky lidí, tak dva poděkují a deset
napíše, že jsem debil, že tam mám hrubku

Komentáře

 1. 1 noname 30.06.04, 16:04:22
  FB

  ;-)
  doufám že Patrik nemyslí mě, když jej občas upozorním na hrubku (ale nikdy jsem mu nenapsal že je debil, tak snad myslí někoho jiného) ;-)
  Jinak potvrzuji tyhle zkušenosti z práce pro internetprovsechny.cz. Kluci tam schraňují ze padesáti různých míst ceny v celém světě, snažíme se překládat weby ze všech jazyků (jenom v Evropě jich je minimálně dvacet) abychom pochopili jestli prodávají DSL nebo housky a co je měsíční poplatek a co instalační a co je všechno v ceně, a všude je napsáno, že informace jsou takto neoficiální a že když někdo najde změnu či chybu tak ať dá vědět. A lidi? Nadávají když narazí na nějakou jinou cenu, kterou jsme nezaregistrovali (a často i zaregistrovali ale cena obsahuje úplně něco jiného). Z těch asi 13 tisíc lidí co podepsali petici pro rozšíření internetu udělalo aktivně něco asi 20, zato nadávajících lidí byly stovky.
  Ale pozor, neplést si to s argumentem "když si myslíš, že to umíš líp, tak to dělej sám", kterej nesnáším, protože naprosto zabíjí konstruktivní kritiku. Ale jde prostě o slušnost a v případě že se jedná o nějakou službu, kterou vám někdo poskytuje zdarma v rámci svého volného času, tak i toleranci a pochopení a ochotu pomoc.
  P.S.: s tím děkováním do mailu - to je nesmysl, to by ti musel furt někdo děkovat ;-), poděkování pro tebe musí být, že to používá čím dál tím více lidí. Mimochodem proto jsem nechal práce technické podpory. Rok a půl jsem na telefonu řešil problémy zákazníků, radil jim co mají udělat, školil je jak to správně dělat. A nepoděkoval nikdo. Volali pouze když měli problém a když nebyl, tak o nich člověk nevěděl (naštěstí se to pak alespoň pozitivně projevovalo na obchodních výsledcích, ale ty jsem jako technická podpora neměl moc šanci vidět).
  Mimochodem se tento můj argument velmi líbil mému předchozímu zaměstanavateli, když se mě ptal "jak si představuji práci dokonalé technické podpory". Když jsem mu odpověděl, že má nohy na stole a čte si odbornou literaturu a on nechápavě kulil oči, tak jsem mu vysvětlil, že dokonalá technická podpora všechny všechno tak perfektně naučila, že nejsou žádné problémy a tak se může v klidu dále sebevzdělávat aby mohla ještě lépe sloužit. ;-)

 2. 2 PePPer 30.06.04, 16:34:47
  FB

  My programujeme webovou sluzbu za penize a ani muj sef nechce pochopit ze kdyz to lidem funguje tak jak ocekavali nebo alespon tak ze to mohou pouzivat pro sve ucely, tak nikdo nic psat na feedback nebude. Jakmile ale objevi nejakou chybu tak zcela opravnene je tech feedbacku spousta. A tak to proste je.

  Kdyz byla sluzba zadarmo, tak lide psali jak je to skvele a jak jsou radi ze to delame. Od doby kdy jsme to zpoplatnili takove feedbacky proste nechodi. A vysvetlete sefovi ze se na aplikaci nic nezmenilo. :-(

  Pokud ale nekdo dela Open Source casto ceka ze ho nekdo bude vyzdvihavat na rukou ale to nikdo nebude. Myslim ze muzete byt rad i za ty tri lidi kteri Vam napsali. Kdyz je neco FREE tak to proste stahnu a pouzivam. Uprime i me je jedno ze nad tim nekdo stravil peknych par hodin sveho casu a asi se pekne zapotil.

  Kdyz najdu na internetu zajimavou informaci zadarmo, taky nepisu autorovi ze jsem si precetl jeho web a naucil se podle nej ha|c(kovat. To bych asi nedelal nic jineho, nez psal emaily a dekovne dopisy.

  Kdyz nekdo dela neco zadarmo, mel by predpokladat ze za to opravdu asi nic nedostane. Zpravidla ani to uznani.

 3. 3 Radek Hulán 30.06.04, 16:42:46

  [2] smysl článku nebyl pochopen, tady se vůbec nejedná o děkovné emaily, ty mě spíše obtěžují, zvláště pokud by jich byla hromada, musím je číst, zde jde ale o to, že lidi, co to mohou přeložit to neudělají, ale naopak ještě NADÁVAJÍ, že to není česky.. A to je už úplně o něčem jiném. ;)

  Pokud něco dostávám zdarma, a nehodlám-li pomoci, ani se uctivě uklonit, mám minimálně držet hubu.. ;)

  Prostě někdo je líný parazit, a někdo ne..

 4. 4 meky 30.06.04, 17:20:28
  FB

  No, já popravdě nikdy nepoděkoval ani pixymu ani Janu Bienovi a přesto vesele jejich systém pro tvorbu blogu používám. Mým poděkováním je odkaz na jejich stránky, snad to takhle stačí.

 5. 5 Jiří Macich ml. 30.06.04, 17:36:24
  FB

  Když jsem dělal ještě jednoduché freeware hry (o jejichž kvalitě raději pomlčím), tak se mi zdálo, že si snad ty stovky (tisíce?) hráčů z Level CD a Chip CD myslí, že hraním mě dělají službu a když jim bleskurychle neporadím po telefonu v 23:15 s triviální instalací, tak mě strestají trestem nejkrutějším tj. nebudou moji free pařbičku hrát ...

  Mě nevadí rada, tip na vylepšení, bug report, konstruktivní kritika ... to všechno vítám. Jen nesnáším ty machry, co si založí blog/diskuzi a jakmile se někdo do něčeho pustí začnou jeho snahu kritizovat. Nekonstruktivně.

  Třeba já jsem chtěl punBB češtinu. Zeptal jsem se Radka, jestli bude punBB překládat - abych nenosil dříví do lesa. Napsal, že nebude a tak jsem se do ní pustil sám. Soubory jsem si přeložil za pár minut, ale punBB si díky skládání slov do vět v hláškách udělalo s mojí češtinou takový malý gulášek ... Co jsem udělal? Nic! Nechodil jsem po fórech a nevykřikoval jsem, jak je punBB blbé fórum. Počkal jsem si až na pořádný překlad Patricka Zandla.

  Zkusil jsem Nucleus XE a neseděl mi. Zvyknul jsem si na EasyBlog a tak jsem u něj zůstal. Házel jsem proto špínu na Nucleus XE? Ne.

  Možná je komentář trošku OT, ale rozepsal jsem se a když se rozepíšu, tak nejsem k zastavení ;-)

 6. 6 Radek Hulán 30.06.04, 17:44:50

  [5] tvůj komentář není OT, Jirko, řekl bych, že přesně vystihuje podstatu článku, zvláště věta ..stovky (tisíce?) hráčů z Level CD a Chip CD myslí, že hraním mě dělají službu... :)

  Prostě někdo pracuje, a někdo je nevychovaný parazit.

 7. 7 Jiří Macich ml. 30.06.04, 17:57:16
  FB

  [6] "nevychovaný parazit" - to bych neřekl. Spíše nevychovaný uživatel, protože pak by si do role parazita stavěl každého uživatele open source i freeware, který program spokojeně používá, ale nepřispívá k jeho vývoji.

 8. 8 Radek Hulán 30.06.04, 18:08:39

  [7] to vůbec ne, nevychovaným parazitem myslím človíčka, co sice užívá, ale pokud má nějaký problém, a měl by hodinku pracovat, tak začne strašně řvát.. ;)

 9. 9 Jiří Macich ml. 30.06.04, 18:23:40
  FB

  [8] Tak to máme oba stejnou představu.

 10. 10 P.Erbak 30.06.04, 18:53:27
  FB

  hm, lama. To je asi takový novejsi vyraz. No ano, zrejme jsem lama nebo BFU, ci podobny parazit. Kapku mi to pripomina frekventne uzivane vyrazivo ceske linuxove komunity, kdyz jsem ji asi tak pred 3-4 lety sledoval na internetu.
  Ne - nehodlam se naucit zadny programovaci jazyk a ano - hodlam nadale do vseho vrtat, zkouset, stahovat, testovat.
  Ano jiste - hledam na internetu programy, ktere mi vyhovuji a pouzivam je. Pokud jsou komercniho charakteru a stoji zato, tak si je koupim. TheBAT, TINY, NOD32, Total commander, AcdSEE, atd.
  Pokud jsou pod GPL licencni, tak nemam komu co zaplatit.

  A co se tyce BLOG:CMS - tak tento program me opravdu udivuje.
  Velmi me totiz prekvapilo, kdyz jsem zjistil ze je "free" (GPL).
  Za programy tohoto typu jsem ochoten zaplatit. Protoze si myslim, ze za kvalitni pracu se MA zaplatit. (Dokonce i v medicine.)
  mejte se hezky

 11. 11 Radek Hulán 30.06.04, 19:38:19

  [10] Petře, to nebylo zcela dobře pochopeno. Pokud něco dělám v GNU GPL licenci, dělám to proto, že CHCI aby to lidé používali.

  Parazitem ale nazývám člověka, co místo toho, aby v klidu používal mi třeba na ICQ nadává za to, že mu něco neřeknu, s čím on má problém, a odkážu jej na fórum. Prostě parazit je člověk, který si myslí, že mě osobně dělá cosi jako službu, milost, když ON používá můj systém. ;)

 12. 12 P.Erbak 30.06.04, 21:00:32
  FB

  [11] tak jo, o.k, ja jsem dost hotheaded :)

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem