P2P sítě a Open Source

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

P2P sítě a Open Source

Technologie 31.08.04
Stolen

Začala to KaZaA, pak WinMX, a dnes tu máme řadu nových P2P protokolů a jejich variant, jako je Gnutella2, Gnutella1, eDonkey2000/eMule a BitTorrent protokol. Klienti pro tyto protokoly již nejsou komerční produkty s uzavřeným kódem a hromadou spyware a adware, ale kvalitní open source software. Některé z těchto protokolů (jako třeba BitTorrent) byly původně navrženy jako snaha o levnou a jednoduchou distribuci software (Microsoft by například takto mohl s výrazně nižšími náklady distribuovat Service Pack 2, protože čím více lidí BitTorren používá, tím se kapacita sítě a přenosu zvyšuje), nicméně, v praxi jsou používány z 99% pro sdílení hudby, videa a komerčních programů.

Je zajímavé se podívat na sourceforge.net. Nejvíce stahovaný program je eMule, tedy open source eDonkey2000 P2P klient, jedná se přitom o jeden z nejstarších P2P protokolů, na místě druhém je Azureus, což je výborný Java klient pro BitTorrent, poměrně nový protokol, na místě třetím je samotný BitTorrent, na místě čtvrtém je DC++, klient pro Direct Connect protokol pro sdílení souborů, na místě pátém je CDex, tedy program pro ripování CD do MP3 formátu (a jejich následné sdílení klienty uvedenými výše), na místě šestém je VirtualDub, tedy program pro práci s videem (včetně DVD), a na místě osmém je ABC, nativní BitTorrent klient pro Windows, a na místě devátém guliverkli (sada programů pro práci se zvukem a videem).

Co z toho vyplývá? 8 z 10 nejpopulárnějších open source software jsou programy pro sdílení a ripování hudby a videa. Jen pro doplnění, poslední dva v té desítce jsou phpBB (fórum) a FileZilla (FTP klient). Je k tomu nutno něco dodávat?

Music

Pochopitelně, není to celé, existují i programy jako je Shareaza, opět Open Source, která umí pracovat se všemi P2P protokoly (Gnutella1, Gnutella2, eDonkey2000 a BitTorrent). Opět, žádný spyware.

Vydělávat na vývoji software se dnes dá jen na firmách, a na službách s tím spojených. Na jednotlivcích nikoliv. A situace se změnit nedá. Pokud by Microsoft více zatlačil na svá autorská práva, docílí jen toho, že více lidí migruje k Linuxu. Proto to neudělá.

Nicméně, zcela jiná situace je ze strany hudebních vydavatelství a filmových společností. Ty zcela zjevně ztrácejí miliardy dolarů kvůli P2P sítím. Málokdo si CD či DVD stažené z internetu i koupí.

Je to situace, se kterou by se něco mělo dělat, ale, ono to technicky není zrovna dost dobře možné. Proč? Protože Open Source :-)


Komentáře

 1. 1 Ondrej Kokes 31.08.04, 15:19:02
  FB

  "Začala to Kazaa" - Nezacal to Napster?

 2. 2 Radek Hulán 31.08.04, 15:25:25

  [1] Napster byl technicky trošku jinde, ale samozřejmě byl ještě před KaZaA

 3. 3 whoa-framework.org 31.08.04, 15:27:04
  FB

  [1] zacalo to gnutellou od nullsoftu, napster nebyl p2p :)

 4. 4 Vlado Raab 31.08.04, 15:52:23
  FB

  Je to situace, se kterou by se něco mělo dělat, ale, ono to technicky není zrovna dost dobře možné. Proč? Protože Open Source :-)

  Proč protože Clone CD v 5.0.0.0 (beta)

  Čím se budete lépe zabezpečit software tím více bude lidí co se ho budou snažit nabídnout k dispozici všem.

  Clone je příklad kdy se "ne/zastavil" vývoj softwaru jenž byl příliš dobrý.A jenž obcházel ochrnu softwarových CD.

  druhý příklad je ochrana DVD tzv. regiony nápad

  distribuce dle lokalit ale jak dlouho to vydrželo? než se jedna splečnost rozhodla tuhle ochranu probořit a použit to jako marketingovou/konkurenční výhodu pro své přehrávače DVD. A je po ochraně.

  Důvodu je více ,ale tohle je jenom jeden z mála.
  jenom krátce ochrana *.pdf, *,doc pomocí hesel Hvězdičky misto jmen při psaní hesel atd atd. je toho spousta co se dá zjistit a s open source nebo i free nástroji. holt ZLATE RUČIČKY
  programátor je člověk jenž má být po zásluze odměněn za to co vykonal, pokud se vám program líbí a je pro Vás užitečny, tak se jistě nebudete bránit tomu aby se v jeho vývoji pokračovalo - tím, že podpoříte programátora zakoupením programu nebo licence-neplati jenom pro programátory

  Empyrea

 5. 5 Adam Javůrek 31.08.04, 16:29:27
  FB

  K těm hudebním vydavatelstvím - onehdá jsem si letmo prohlížel nějakou studii, která se snažila dokázat, že stahovači z P2P sítí neznamenají žádné finanční ztráty pro vydavatelství (jelikož jsem si to opravdu jen prohlížel, tak nevím, zda je ta studie napadnutelná).
  Zjednodušeně řečeno tvrdí na základě nějakých průzkumů: ti kteří dnes stahují si dřív stejnak nic nekupovali. Za jistých okolností dokonce můžou prodej mírně zvýšit (zjednodušeně řečeno: co se stahuje, o tom se mluví).

 6. 6 Ondra D. 31.08.04, 17:16:21
  FB

  [5] Presne tak, ono se staci zamyslet:koupily by si stahovaci vse co stahli? Asi tezko...

 7. 7 Radek Hulán 31.08.04, 17:33:33

  [6] tak jednoduché to není, pokud si teenager, co nemá peníze zvykne na to, že hudba se krade, těžko si ji bude kupovat až mu bude 25-30 a peníze mít bude..

  Obhajovat krádež tím, že by si to člověk stejně nekoupil je mimořádně špatná argumentace.

 8. 8 rony 31.08.04, 17:39:28
  FB

  [1] a este skor boli systemy BBS ;-)

 9. 9 Adam Javůrek 31.08.04, 18:12:56
  FB

  Kdyby někdo chtěl prozkoumat metodologii:
  PDF - The Effect of File Sharing on Record Sales - An Empirical Analysis

 10. 10 Ondra D. 31.08.04, 18:15:11
  FB

  [7] No, teenager nejsem. Ale presto, ze penez nemam na rozdavani, si myslim, ze CD je mnohem lepsi koupit. Sam jednou za cas si CD koupim. A az budu mit penez vic, rad si koupim vic CD a DVD. Proste jen nechapu vypocty ztrat velkych firem. Sam si myslim, ze nekdy stahovani privede posluchace k interpretum a ti si pak budou kupovat jejich CD. Ale je fakt, ze kdyz ses tricatnik a poslouchas Helenku V. tak si na ni zvyknes a nemusis ji hledat, protoze je vsude ;-) (to byla takova parodie na teenagera)

 11. 11 Jiri Zahradil 31.08.04, 18:46:57
  FB

  [10] Je nesmysl, že je LEPŠÍ kupování CD/DVD než výměna pomocí P2P. Pomocí P2P sítě si velmi snadno:

  • najdete skladbu co hledáte
  • některé věci jako filmy jsou často k dispozici i dříve než je konečně distributor začne distribuovat v ČR
  • pokud máte rychlé připojení, můžete za minutku již skladbu poslouchat! bez dalších problémů jako je objednání, placení, dodávka atd atd.
  • v určitých systémech - např. na DC hubech se při stahování jedněch dat zjistíte že uživatel který vám je poskytuje je stejný fanda do *** jako vy a má celou kolekci starších věcí kterou dlouho sháníte ... atd
  • a nemluvě o tom že hudbu nemusíte grabovat z CD na hardisk do MP3 - když jako já stejně všechno máte na hardisku, kdo by pořád žongloval s cédéčkama

 12. 12 Radek Hulán 31.08.04, 18:52:40

  [11] a jak P2P síťe řeší platbu AUTORŮM??? ;) Ano, zloděj má na tuto problematiku zcela jiný pohled než AUTOR... (PS: posledních 15 let se živím vývojem a prodejem SW)

 13. 13 Marián Hello 31.08.04, 19:36:54
  FB

  Shareaza, opět Open Source, která umí pracovat se všemi P2P protokoly (Gnutella1, Gnutella2, eDonkey2000 a BitTorrent).
  shareaza vie všetky protokoly okrem fastrack-u - kazaa. BTW vlastne autor shareazy je aj tvorcom gnutelly2. Ináč shareaza je napokrokovejší klient. Škoda, že nemá toľko userov ako fastrack. Aj keď povedzme si rovno, že na fastracku je 99% pijavíc a len 1% dodáva nový obsah.

 14. 14 Petr Bříza 31.08.04, 22:28:53
  FB

  Ať si kdo chce co chce říká, i já vyjádřím svůj názor. Já jsem přemlsaný konzument hudby. Filmy mě nezajímají. Ale co se týká hudby, stáhnul jsem si, naposlouchal a zahodil velkou - obrovskou hromadu alb/kapel. Stydím se, a můžete se do mě ihned pustit :) Poslochám metal. Díky svému přístupu mám dobrý přehled. Vím, co je kvalitní hudba. V životě jsem si ale koupil JEDINÉ audio CD, protože dotyčná kapela je dobrá, ČESKÁ, ba přímo z mého města ;-) a je mi i blízká. Koupil jsem si jej potom, co jsem si jej půjčil, a zgraboval. Koupil jsem jej jen proto, abych kapelu podpořil. Většina kapel, co poslouchám, jsou zahraniční, které se topí v penězích, zatímco kvalitativně odpovídající některé české kapely v tuzemsku ani nedostanou možnost natočit si album, protože je tu prostě strašně malý trh, a nízká morálka posluchačů, včetně mě.
  Nicméně, přes to všechno, znám celou řadu lidí, která jedná stejně jako já, a neomaleně pirátí o 106. Jde hlavně o studenty, tedy finančně samozřejmě nic moc. Avšak alba KVALITNÍCH kapel si pořídí v originálu, obvykle celou diskografii, a to POUZE díky tomu, že onu kapelu, a jednotlivé alba zná díky pirátění. Koncert sám o sobě někoho přesvědčí málokdy. Tedy nebudeme polemizovat, zda si piráti poznané kapely kupují či ne - já vím, že někteří si je kupují, a to velice rádi. Jde o lidi, kteří se o hudbu zajímají velmi intenzivně, což by pro ně bez pirátění bylo nereálné. Toť fakta o mém okolí, která hovoří pro P2P, a já děkuji za pozornost ;)

 15. 15 Michal Tulacek 31.08.04, 23:09:31
  FB

  Nejlepsi na na tom je ze stahovani hudby/filmu apod. je v cechah plne legalni "ja si jen stahoval manual k tomu programu a jujda, ono to hraje..."

  Na druhou stranu poskytovani to dal je zase vec nelegalni.... takze p2p site typu torrent jsou vzdy nelegalni (pac tam pri stahovani rovnou sdilite dal), DC++ by mohlo za jistych okolnosti byl nelegalni jen z pulky (ten kdo poskytuje) kdyz od vas nikdo nic netahne (popr nasdilite neco free)... a stahnout si vec z netu je uplne v poho :D

  A tady je pointa meho prispevku:
  Vydělávat na vývoji software se dnes dá jen na firmách, a na službách s tím spojených. Na jednotlivcích nikoliv. A situace se změnit nedá. Pokud by Microsoft více zatlačil na svá autorská práva, docílí jen toho, že více lidí migruje k Linuxu. Proto to neudělá.
  Na koho by tlacil? Na ty co palej? Asi jo, pac uzivatele jsou "cisti"... (jujda ono to ma okna...)

 16. 16 zombux 03.09.04, 00:34:00
  FB

  [14] plně souhlasím kolego metalisto :-)

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem