Ovladač multimediálních klávesnic

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Ovladač multimediálních klávesnic

Software 11.08.05
Konfirmace spuštění

Logitech i Microsoft mají velice nedostatečné ovladače multimediálních klávesnic a myší, tyto ovladače zaberou extrémní místo v paměti, a přitom neumí namapovat a uživatelsky přizpůsobit jiné klávesy než těch pár vyvolených. Pokud navíc používáte klávesnici (Logitech diNovo) a myš (Razer DiamondBack Plasma) různých výrobců, mixovat drivery Logitechu (SetPoint) a Razeru není právě ideální.

Řešením pro klávesnici je jedna perfektní utilita zdarma, a to HotKeyz. Tato utilita dokáže nadefinovat libovolné kombinace kláves pro spouštění programů, umí ovládat systémové věci jako je minimalizace a maximalizace oken, umí ovládání Winampu a řadu dalších věcí.

Na rozdíl od mizerné podpory klávesových zkratek ve Windows či Logitech a Microsoft ovladačích můžete předefinovat libovolnou klávesu, včetně provedení maker. Což je dost značné urychlení práce. Klávesovou zkratku můžete vztáhnout i na název programu, a vytvořit si tak zkratky specifické pro danou aplikaci.

Osobně pro zkratky používám jinak moc nevyužité Win klávesy, takové Win+X mi zavře aplikaci a Win+Z ji minimalizuje. Velice užitečné, protože každá Windows aplikace se ukončuje jinak (a Alt+F4 se jednou rukou skoro nedá mačkat, kdežto Win+X ano).

Definice HotKeyz

Aby bylo možné používat, jinak rezervované, kombinace kláves jako je Win+M, je nutné vypnout těch pár vestavěných hotkeys, která Windows umí. Dělá se to zápisem do registrů v sekci HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Policies / Explorer. Zde vytvořte hodnotu typu REG_DWORD s klíčem NoWinKeys a hodnotou 1.

Moje diNovo klávesnice ovšem nefunguje ani s HotKeyz pro WinAmp, nejlepší audio přehrávač, nutné je ovládací prvky WinAmpu obejít pomocí Logitech Keyboard Pluginu, popřípadě pluginu pro Obecnou multimediální klávesnici.

Výhodou řešení HotKeyz + plugin pro WinAmp je to, že dostáváte mnohem lepší funkčnost klávesových zkratek, a přitom uvedené řešení zabere menší množství operační paměti než oficiální ovladače.

Logitech WinAmp plugin

Komentáře

 1. 1 Vilém Málek 11.08.05, 10:06:46
  FB

  Tohle mne dost zaujalo. Dokáže ten prográmek pracovat i s "nadstandardními" klávesami multimediálních klávesnic a nemáš něco podobného i pro multitlačítkové hlodavce? ;-)

 2. 2 Radek Hulán 11.08.05, 10:51:36

  [1] jak se kterou klávesnicí, v práci mám Logitech Internet Navigator a doma Logitech diNovo, a u obou neumí zaznamenat stisk PLAY/STOP/PREV/NEXT, proto ten plugin pro WinAmp, jinak zvládá všechny klávesy..

 3. 3 tomase 11.08.05, 11:47:12
  FB

  [2] winamp má predsa vlastný plugin na global hotkeys... používam ho už rok

 4. 4 Radek Hulán 11.08.05, 12:07:42

  [3] jenže tento plugin nedokáže namapovat multimediální klávesy na Logitech klávesnici

 5. 5 lukas 11.08.05, 13:14:29
  FB

  Bylo by fakt super, kdyby to umělo i iTunes. Pak bych mohl ve WinAMPu vypnout global hotkeys a v obou programech používat stejný zkratky (iTunes jsou jasná volba na podcasting).

 6. 6 PK 11.08.05, 18:57:03
  FB

  [5] Zrovna klávesnice Logitech diNovo, kterou Radek používá, umí spolupracovat s iTunes. A jestli si dobře pamatuju, tak má předchozí Elite (ze setu Logitech Cordless Desktop Optical) taky.

 7. 7 tomase 11.08.05, 19:29:33
  FB

  [4] ja som tým myslel, že tým pádom žiadne multimediálne klávesy ani nepotrebuješ ;)

 8. 8 Libor 02.09.05, 20:22:42
  FB

  Než HotKeyz mi už přijde lepší (i když složitější na definování) použít AutoHotkey. Ten je schopný odchytit jakoukoliv klávesu (i když je fakt, že jsem nezkoušel hardcore multimediální a hráčské klávesnice) a přiřadit jí jakoukoliv akci (taktéž v závislosti na programu, čase, ročním období atp.), odchytit pohyb myši, zmáčknutí tlačítek atd. a předdefinované klávesy s Win ho nijak nezajímají. Zvlášť ve spojení se StrokeIt a za pomoci WinInspectora se dají v ovládání windowsů dělat dokonalé psí kusy.

 9. 9 Michal Zimmermann 30.01.07, 20:33:11
  FB

  Zdravím,
  stáhl jsem si Hotkeyz a plugin pro Logitech media keyboard do winampu. Všecko funguje, až na předchozí/následující skladbu. Sice mám na klávesnici tlačítka pro tyto funkce, nicméně plugin není schopen je namapovat. Potřeboval bych nějak zjistit jejich "čísla" (např. tlačítko play má 179, stop 178). Pokud s tím máte někdo zkušenost, budu vděčný za rady (kdyžtak i na mail).

 10. 10 Pilis 09.11.08, 19:28:01
  FB

  Dobrý den, měl bych otázku, nejsem nikterak dobrý v počítači a chtěl jsem nějaký program, který mě pomůže u winampu na multimediální klávesnici zmáčknout stop/play, nainstaloval jsem proto Logitech Keyboard Plugin, ale nijak to nepomohlo a ted mi navíc ani nejde odstranit, nemůžu ho nikde najít.. Odebrat programy, ani ve startu není... Ted se mi při spuštění winampu spouští malé okénko a v něm napsané - cannot load MEDIAKEY.VXD! Prosím o pomoc, děkuji za odpovědˇ!

  Tady je můj email pilis.black@seznam.cz

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem