NVU - perfektní WYSIWYG editor pro HTML

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

NVU - perfektní WYSIWYG editor pro HTML

NVU je velice zajímavý WYSIWYG editor, píšu takový marketingově-technický dokument o nových počítačových sestavách pro CzechComputer.cz a pochopitelně to dělám v XHTML, a Stanislav Gaj z CzechComputer.cz ten dokument potřeboval mírně upravovat a komentovat (aby mi to pořád neposílal emailem), a chtěl to dát do „otevřeného formátu“ (čímž asi myslel dokonale uzavřený formát Microsoft Wordu) ;-)

Co je na NVU dobré

No, pochopil jsem, že potřeba je prostě freewarový, ale kvalitní, WYSIWYG editor pro HTML, a stáhnul jsem si a doporučil mu NVU 0.81 pro Windows + čeština, a funguje to docela dobře. NVU má perfektní podporu pro psaní HTML (nikoliv XHTML!), a takový editor atributů tabulek, či editor CSS stylů je dokonce lepší než v Macromedia Dreamweaver MX 2004.

NVU jako jádro pro rendering používá Gecko (Mozilla), takže opět lépe než Dreamweaver, a ve WYSIWYG režimu se mi moc líbí žlutě zobrazené aktuální tagy (což Dreamweaver nemá). Při uložení souboru může být HTML kód automaticky přeformátován, takže vypadá docela hezky (ale Dreamweaver zde formátuje lépe). Perfektní je podpora pro různá kódování, není problém pracovat v CP1250, ISO-8859-1 či UTF-8, jen je potřeba absolutně nutně provést nastavení editoru, aby české znaky editor nepřeváděl na entity (viz druhý obrázek). Z dictionaries.mozdev.org si pro NVU můžete stáhnout i český spellchecker (a spellcheckery pro desítky dalších jazyků), což je dost užitečná věc.

Co na NVU není dobré

To, co NVU neumí je „split view“, kdy se díváte současně na HTML i WYSIWYG část, a můžete je střídavě editovat.

Nepříjemné u rozsáhlých dokumentů je i to, že pokud se z WYSIWYG režimu přepnu do HTML, jsem na začátku dokumentu, zde Dreamweaver umí umístit kurzor přesně na to místo v kódu, které odpovídá vizuální pozici ve WYSIWYG editoru.

Dalším negativem je i extrémní pomalost NVU, zvláště pokud si zapnete online spellchecker, ale i přepínání mezi HTML a WYSIWYG módem je pomalé.

Celkově je NVU dobře použitelné na WYSIWYG, ale podpora pro psaní HTML zaostává, neexistuje zde třeba ani zcela klíčové doplňování tagů a jejich atributů či file-browser pro atribut src. Zde, pro profesionály, Dreamweaver jasně vítězí, ale jako WYSIWYG editor pro plně zaměstnaného manažera je NVU stále perfektní věc.

Základní vzhled NVU:

NVU - vzhled

Základní nastavení NVU:

NVU - nastavení

Komentáře

 1. 1 MARINAKX 10.03.05, 00:59:46
  FB

  Nepříjemné u rozsáhlých dokumentů je i to, že pokud se z WYSIWYG režimu přepnu do HTML, jsem na začátku dokumentu, zde Dreamweaver umí umístit kurzor přesně na to místo v kódu, které odpovídá vizuální pozici ve WYSIWYG editoru.

  ale to NVU umi jen si asi kurzor nevidel nebo se projevyl nejaky bug (jeden z mnoha)takze tak perfetkni neni (ty vzdy vsechno nafukujes)
  jinak jsem o nem sam zacal delat stranku pro "BFU"... http://marinakx.wz.cz/tvorime_v_nvu/...
  stahnout si NVU + cestinu muzou lidi na http://www.slunecnice.cz/product/Nvu/...
  jinak pokud by nekoho zajimalo jak se vyviji tak to at ctou blog vyvojare
  http://glazman.org/weblog/dotclear/index.php?Nvu...
  a forum http://forum.nvudev.org/

 2. 2 Mlog 10.03.05, 18:30:02
  FB

  Profesionalove pouziji 0.90rc1.

  Jinak hezky clanek, ale verze 1.0 bude samozrejme jeste lepsi. ;)

 3. 3 Petr Tomeš 25.03.05, 13:07:04
  FB

  "NVU má perfektní podporu pro psaní HTML (nikoliv XHTML!)"

  Nvu podporuje i tvorbu XHTML dokumentů již od 17.1.2005 (resp. od verzí 0.80 RC):
  http://glazman.org/weblog/dotclear/index.php?2005/01/17/819-nvu-progress-20050117...

  "To, co NVU neumí je „split view“, kdy se díváte současně na HTML i WYSIWYG část, a můžete je střídavě editovat."

  Zatím se s touto možností nepočítá, protože NVU se snaží být kvalitním WYSYWYG (X)HTML editorem.

  "Nepříjemné u rozsáhlých dokumentů je i to, že pokud se z WYSIWYG režimu přepnu do HTML, jsem na začátku dokumentu, zde Dreamweaver umí umístit kurzor přesně na to místo v kódu, které odpovídá vizuální pozici ve WYSIWYG editoru."

  Tato chyba by se již neměla vyskytovat od 13.1.2005, resp. od verzí 0.80 RC
  http://glazman.org/weblog/dotclear/index.php?2005/01/13/813-nvu-progress-20050113...

  "Dalším negativem je i extrémní pomalost NVU, zvláště pokud si zapnete online spellchecker, ale i přepínání mezi HTML a WYSIWYG módem je pomalé."

  Opraveno ve verzi 0.90:
  http://glazman.org/weblog/dotclear/index.php?2005/03/07/907-nvu-progress-20050307...

  Další optimalizace rychlosti jsou v přípravě.

  "Celkově je NVU dobře použitelné na WYSIWYG, ale podpora pro psaní HTML zaostává, neexistuje zde třeba ani zcela klíčové doplňování tagů a jejich atributů či file-browser pro atribut src. Zde, pro profesionály, Dreamweaver jasně vítězí, ale jako WYSIWYG editor pro plně zaměstnaného manažera je NVU stále perfektní věc."

  NVU není určeno pokročilým profesionálům, kteří upřednostňují ruční editaci XHTML/CSS (a umějí tyto technologie používat). NVU není textový/(X)HTML/CSS editor, ale WYSYWYG editor pro tvorbu webových dokumentů.

 4. 4 Shogin 13.12.05, 17:32:46
  FB

  Chtěl bych se zeptat jestli někdo neznáte stránku kde je návod na program NVU??

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem