Nové fonty pro web i programátory (z Windows Vista)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Nové fonty pro web i programátory (z Windows Vista)

Windows Vista přinesla, kromě spousty inovací, i nové fonty pro použití na webu i pro programátory. Zatímco dosud jsem měl v textovém (programátorském) editoru nastavenou Lucida Consolas, případně Courier New, tak na Windows Vista jsem přešel na Consolas.

Consolas je zřejmě nejlepší font pro programátoryConsolas je zřejmě nejlepší font pro programátory

Nové jsou ovšem i fonty pro web, místo Arialu, Georgia, Verdana a Tahoma můžete používat Cambrina, Calibri, Candara či Constantia. Samozřejmě, ne každý má Windows Vista, ale definice nových fontů na prvních místě ve stylesheetu nového webu nemůže uškodit. Lidé s Vista dostanou lepší zážitek.

Následující tabulka ukazuje nové Windows Vista fonty a jejich staré ekvivalenty.

Nové fonty mají výhody v jejich "neokoukanosti", webové prezentace s nimi působí živěji a zajímavěji, jsou precizně navržené, a navíc mají lepší integrovanou podporu pro Cleartype (vyhlazování hran písmen na Windows; sub-hinting).

nové fonty na Windows Vista a jejich staré ekvivalentynové fonty na Windows Vista a jejich staré ekvivalenty
nové fonty v tučné sazběnové fonty v tučné sazbě

Komentáře

 1. 1 Jakub Vrána 13.07.09, 11:21:37

  Neproporcionální font je vhodný podle mě leda tak pro ASCII-art. Já používám při programování k maximální spokojenosti Verdanu. Na obrazovku se toho vejde mnohem víc a přitom to je čitelnější.

 2. 2 Peter Lachký 13.07.09, 11:45:02
  FB

  Tie nové fonty sú naozaj krásne, veľmi rád ich používam. Akurát bojujem s tým prečo mi MS Office 2008 neustále nastavuje Times New Roman ako defaultný font. Zmením font na Calibri, po sekunde automaticky nastaví späť na TNR. Keď zmením štýl na Normal tak sa mi nenastaví font na Calibri, ako by som očakával, ale šablóna sa zmení na Normal + Times New Roman. Už som z toho na nervy, neviete čo s tým? Jedna drobná poznámka - je to MS Office 2008 pre Mac. Vďaka.

  Pri programovaní som zvyknutý na Courier New, asi nejaká úchylka - keď som bol malý tak som zbožňoval písací stroj v tatkovej kancelárii. :-)))

  [1] proporcionálny font pri programovaní? to si neviem predstaviť, preto to hneď vyskúšam. ;-)

 3. 3 Tomáš Herceg 13.07.09, 11:51:48

  [2] K těm Office, evidentně jste nepochopil, jak v Office fungují styly, ale to je u tohoto článku dost off-topic.

  Jinak Consolas již několik let používám ve Visual Studiu k mé plné spokojenosti. Proporcionální písmo při programování mi přijde vyloženě nepraktické, je to asi věc zvyku, ale je to minimálně nestandardní.

 4. 4 Peter Lachký 13.07.09, 12:32:29
  FB

  [3] Ospravedlňujem sa za off-topic, bolo to spôsobené kopírovaním dokumentu zo staršej verzie MS Office. Pri vytváraní nového dokumentu všetko funguje ako má, takže evidentne viem ako majú fungovať štýly. Mám totiž vždy pravdu. ;-)

 5. 5 Ľuboš Kmeťko 13.07.09, 13:42:23
  FB

  Používanie nových fontov na webe má len jeden háčik, so zapnutým štandardným vyhladzovaním (nie ClearType) vo Viste napr. také Calibri v prehliadači nevyzerá veľmi dobre. Aj keď možno podiel užívateľov, ktorí vypínaju ClearType (ako ja) je zanedbateľný.

 6. 6 Martin Lefler 13.07.09, 16:51:32
  FB

  Tohle písmo je jako defaultní ve VS2010 a musím uznat, že se s nim pracuje fakt skvěle.

 7. 7 František Hliva 13.07.09, 22:59:44
  FB

  ja používam Cufón, takže môžem použiť hocijaký font.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem