Nokia N95 není „osobní počítač“, ale póza

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Nokia N95 není „osobní počítač“, ale póza

Tento článek je osobní názor. Pokud vás tento názor rozčiluje, jděte jinam.


Nokia N95

Pokaždé když vidím obrovskou reklamu na Nokia N95 telefon, prezentující tento uspěchaný nedodělek jako prý nejlepší „osobní počítač“, musím se smát. Nokia je v oblasti mobilů (dle mého názoru) zaostalá společnost, která rozhodně nevyrábí high-end, a už vůbec se nepřibližuje termínu „nejlepší“ či „osobní počítač“. Je to pouhý lepší telefon.

Nokia = Škoda. Neurazí, ale rozhodně nepotěší.

Skutečný high-end dnes vyrábí společnosti jako je HTC (ne, SonyEricsson to opravdu také není).

Dokonalý osobní počítač je například HTC Kaiser. HTC Kaiser je hyper-moderní zařízení s maximem technologií, výbornou hardwarovou klávesnicí, rychlým dualcore procesorem, skvělým Windows Mobile 6 operačním systémem, a třeba i opravdu  funkční GPS. Na tomto zařízení se dá skutečně pracovat a je možné je považovat za „osobní počítač“, dokonce za ten absolutně nejlepší v „multimediálních kombajnech“ pod 200 gramů.

Nokia N95 se prezentuje (a je propagována) funkcemi, které v reálu neumí. Má sice integrovanou GPS, ale tato nefunguje s navigačním programem TomTom 6, OziExplorer či iGO 2006, je tedy v praxi zcela k ničemu. Nokia N95 má sice emailového  klienta, ale psát trochu delší email na 0-9 pidiklávesničce, byť pomocí T9, může jen naprostý masochista.

Hlavním negativem každé Nokie je samozřejmě  absence dotykového displeje. Zatímco na skutečně high-endových HTC zařízeních můžete označit správný kontakt z 10 pouhým jedním ťuknutím stylusu či prstu na displej, na Nokii musíte jako blázen mačkat 10x kurzorovou šipku dolů. Pomaleji než na Nokii už to prostě nejde…

Nemám nic proti Nokii, jsou to slušné (středně hloupé) telefony pro jednoduché potřeby, ale zjevně klamavá reklama Nokie prezentující jejich produkty jako high-end mi vadí. Lidé, co si N95 koupí, od ní budou očekávat mnohem více než dokáže nabídnout.

Nokia N95 je dobrý telefon, ale to je tak vše. Skutečný osobní počítač se pozná jinak. Má dotykový displej, dá se ovládat pouhým pohybem prstu na něm, popřípadě stylusem, dá se ovládat i kurzorovými šipkami, a samozřejmě text je na něm možné psát i pomocí kvalitní hardwarové (QWERTY) klávesnice.

Nokii ujel vlak, a to nejen v hardware. Zaostávající je i Symbian 9.2, jakožto hlavní operační systém Nokie. SonyEricsson se Symbian UIQ to již pochopil, a po vcelku nudné a neinovativní sérii P900, P910, P990 a P1 zadal prý zakázku na nový chytrý mobil přímo firmě HTC. Tedy korejská výrobní dokonalost, operační systém od Microsoftu, a design od švédsko-japonského konsorcia. To by mohlo být dobré zařízení, hlavně pryč od Symbianu.

Windows Mobile 6 telefony jsou mnohem lepší než ty se Symbianem, perfektně se integrují a synchronizují s Windows Vista (včetně x64 verze), jsou více „otevřené“, nabídka hardware je obrovská  a existuje na ně nejvíce aplikací třetích stran.

Spousta lidí již začíná chápat, že Nokia „klame tělem“, propaguje něco, co pořádně neumí, a že řada jiných značek nabízí podstatně lepší funkce, použitelnost a kvalitu za tu samou či nižší cenu. Lituji každého člověka, který za nedodělek typu Nokia N95 utratil peníze. Heslo Nokie by mělo být „Funkce a použitelnost jsou na nic, hlavní je marketing a image! Nokia.“.

I když stále jsou na tom lidé s Nokií lépe, než chudáci uživatelé, co si koupili Apple iPhone. Smutné to existence… Snaží se jej hackovat a crackovat, různě ošálit, ale po novém update firmware hloupého iPhone telefonu do něj opět nenainstalují jedinou aplikaci, a děsivě omezené základní funkce tak nemohou nijak rozšiřovat.

Jsem zvědavý kolik fanatických ovcí a jak dlouho toto bude Steve Jobsovi „žrát“, horší „fuckování“ zákazníků než provozuje Apple si opravdu nedokážu představit. Pokud Nokii nemám rád, tak Apple je mi jako společnost svým chováním vyloženě odporná.


Komentáře

  1. 1 Jan Novotný 01.05.08, 20:44:27
    FB

    Nokii N95 jsem minulý víkend ztratil. Po koupi jsem byl opravdu dost rozčarován. Časem jsem si na ní zvykl, ale email se na ní píše opravdu špatně. Synchronizovat se dá celkem bezbolestně. Ale už mám objednané Vario III, což je právě převlečený Kaiser. Jsem na něj fakt zvědavý.

  2. 2 Ondra Chmelař 05.03.09, 23:37:12

    Plně souhlasím s Radkovým tvrzením. Nokie jsou jen průměrné mobily a Symbian je jen nadstavba firmwaru. Windows Mobile fandím, ale HTC je na tom rok od roku hůře. Kopírování iPhone ubírá na výkonu, kvalitě a ovladatelnosti :(

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem