Nenažraná obluda

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Nenažraná obluda

Autor: Jiří Šatánek. Zdroj: Zvědavec.org.


Představte si na okamžik, že bych vám odebral váš mobilní telefon, nainstaloval vám náš šifrovací software SMS 007 a vzápětí vás zinkasoval. Neptal bych se vás jestli o náš produkt stojíte, jestli nechcete koupit produkt konkurenční, prostě bych vám vnutil násilím službu a ukradl peníze.

Takto funguje daň, jen s tím rozdílem, že naše šifrování alespoň funguje, služby státu dost často nefungují.

Pro ty, co nečtou dlouhé články

Vezme-li nám někdo přes náš nesouhlas peněženku, budeme - s odkazem na příslušná ustanovení trestního zákona - jeho jednání kvalifikovat jako krádež případně loupež, a při případném trestání bude jako přitěžující okolnost hodnoceno, že tak učinil v rámci jednání v organizované skupině. Pokud ovšem organizace takové skupiny dosáhne určitého stupně, nazveme tento akt daní.

Stát se chová stejně jako libovolná mafie – vyžaduje výpalné. A stejně jako v případě mafie následuje při neplacení trest. Trest dokonce následuje i v případě, že bychom snad někoho jen nabádali, aby výpalné neplatil. Naštěstí můžeme v demokratickém systému - čas od času - mezi mafiemi volit.

Je přirozené volit ty, kteří žádají nejmenší výpalné (nejsme-li ovšem mafiáni nebo masochisté).

Nabídka výpalného na trhu

Stát tu je a je to obluda nenasytná, s poměrně tuhým kořínkem. Lidé dokonce uvěřili PR obludy, že je tu odjakživa a poskytuje jim ochranu(např. před jinými obludami), že je moudrá a nezbytná. Přestali si všímat, že nároky obludy neustále rostou a s nimi i počet jejích služebníků.

A co? Vždyť se o ně obluda stará! Co by si bez ní počali?

Jelikož princ na bílém koni nepřijíždí, zdá se, že s obludou ještě nějakou dobu budeme muset žít a bude nutné ji živit.

Fixní výpalné

Každý obyvatel zaplatí fixní poplatek.

fixní poplatek = SPOTŘEBA_OBLUDY / počet_obyvatel

Takto svou obludu krmí např. Andorra.

Bohužel jejich obluda je velmi malá, osvícená a proslýchá se o ni, že je vegetariánka.

Naše obluda ovšem aspiruje na vstup do klubu gurmánek, obecně známého pod konspiračním názvem “sociální stát” a tato volba výpalného tedy zatím nepřichází v úvahu, když fixní poplatek, který by umožnil uspokojení chuťových pohárků členky tohoto klubu, by mnozí nebyli schopni zaplatit.

Proporcionální výpalné

Každý obyvatel zaplatí poplatek úměrný svému výdělku. To znamená, že někteří zaplatí podstatně více než jiní a přitom všem nabízí obluda stejné služby(o kterých prohlašuje, že je dokáže nabídnout jen sama a jejichž kvalita je nevalná). Situace je analogická stavu, kdybyste při každé platbě v obchodě museli předložit doklad o svém příjmu a na jeho základě by teprve prodavač určil výši platby. Někdo by platil za rohlík korunu a jiný stovku. V některých zemích se tento nespravedlivý koncept pokusili narovnat, stanovením stropu maximální platby případně degresívním výpalným.

Při proporcionálním výpalném platí chudí za stejné služby méně než bohatí.

Proporcionální výpalné je známo pod názvem “rovná daň”.

Někteří se obávají, že chudinka obluda začne hubnout.

Já doufám, že alespoň přestane mlaskat.

Progresivní výpalné

Obluda při své spotřebě potřebuje zajistit logistiku a zaměstnává veliké množství přisluhovačů.

Zlé jazyky dokonce tvrdí, že samotná obluda toho zas tolik nesežere.

Obluda a její přisluhovači samozřejmě chtějí maximalizovat svůj příjem a hledají další a další možnosti pro výběr výpalného. Chtějí ukrást maximální částku, a proto jim již nestačí vzít každému stejnou poměrnou část jeho bohatství, ale bohatším berou větší poměrnou část než chudším (těm už více vzít nemohou). Časem pravděpodobně nebudou přihlížet jen k výši výdělku, ale i k fyzické kondici. Ti mladší a silnější vydrží o hladu jistě déle.

Uctívači této daně se ohánějí slovem solidarita, jehož význam zcela devalvovali.

Solidarita není násilí, solidarita je dobrovolná.

Současný stav

Žijeme ve zhruba 60 % komunismu (v komunismu obluda přerozděluje 100 % zisku)..

Bohužel nepozoruji, že by mi obluda zajišťovala 60 % mého blahobytu. Těch 60 %, které mi ukradne formou daní ze zisku, sociálního pojištění, zdravotního pojištění a DPH.

Zdravotní a sociální pojištění není bohužel mnoha lidmi jako daň chápáno (obluda má výborné PR) přičemž je to právě toto „zanedbání“, které činí naši daňovou zátěž menší než je daňová zátěž např. Švédska, kde je v rámci daní pokryto i zdravotní a sociální pojištění (mají se severští soudruzi, co učit).

Obluda se nespokojí s 60 % a tak ukradne ještě část z toho, co získáme darem (daň darovací), případně nás okrade po smrti (daň dědická).

Obluda je nenažraný Otesánek, kterému nestačí, co ukradne a tak si ještě půjčuje. Za posledních 8 let cca. 1000 miliard Kč tj. 1000 000 000 000 Kč.

Jiné členky „gurmánského klubu“ na tom nejsou věru lépe - např. Francie 1250 miliard Euro.

Můžeme volit

Právě vrcholí boj o státní penězovody. Jednotlivé mafie se předhání a slibují rozličné služby (sliby mají zvládnuty výborně) a nabízí různé formy výpalného. Po zkušenostech víme, že na nabídku služeb nelze příliš spoléhat a výpalné budeme muset zaplatit.

Je téměř jisté, že korumpovatelnost lidí se významně nesníží, ať volby vyhraje kdokoliv. Můžeme pouze snížit výši výpalného a omezit příležitost ke korupci nižší mírou regulace a menšími nákupy obludy.

Nasaďme obludě redukční dietu!

Mám-li volit mafii, volím tu, která chce menší výpalné.


Komentáře

 1. 1 Jan Brašna 30.05.06, 14:32:21
  FB

  "Mám-li volit mafii, volím tu, která chce menší výpalné." — Koukám, že se na to díváme podobně optimisticky.

 2. 2 jakub 30.05.06, 14:32:28
  FB

  Smekám před autorem, přesně takhle situaci u nás chápu, ale nevládnu tak hezky pomyslným perem..

 3. 3 Majki 30.05.06, 14:59:10
  FB

  [1] Ale takhle to přesně je a tak to chodí. Už to tady tuším psal rADo nebo Tony. Krade se vždycky, jde jen o to, kdo krade méně ;)

 4. 4 Stone 30.05.06, 16:15:13
  FB

  Rado, před časem jsi přestal psát na politické téma a všechny již vyšlé politické články jsi smazal. Nyní tneš spravedlivě a správně do živého té nenasytné obludě. Co se změnilo, že tehdy jsi přestal / a nejenom mi to chybělo/ a nyní opět trefuješ hřebíky do hlaviček?
  Nicméně je třeba bojovat dále, dokud nebude bolševik postaven mimo zákon a dokud nevymřou stářím.
  Holt, máme jinou náturu než Maďaři v 1956 roce. My v klídku sametem, oni na nás pendrekem a daněmi na všechno. Je mi z toho na blití. Všichni jen kradou, a dokud budou dýchat, krást budou, dyť jsou češi. Zde pomůže jen pořádná výchova v rodině s názornými příklady otce a matky a ne odbývání dětí u TV a PC, kde z nich rostou bytosti bez citu, jakýsi poloroboti. Smaž to, jdu blít.

 5. 5 malyfred 30.05.06, 16:24:19
  FB

  Jen pro doplnění kolik peněz nám stát odebírá:
  http://fredfred.net/skriker/in...
  je tam "dechberoucí" graf.

 6. 6 Jech 30.05.06, 18:59:07
  FB

  Ta obluda je opravdu nenažraná, dnes jsem kupoval batoh a z utracených 652 kč naleží 104 kč obludě !!To už je fakt moc :-/ ...

 7. 7 koldak 31.05.06, 09:04:58
  FB

  Teď nedávno běžel v TV snímek o sicilské mafii. Zastřelili obchodníka, protože nechtěl platit výpalné. Spojení s výpalným a tzv. "daní" mě napadlo taky.

 8. 8 Jan Strnad 31.05.06, 23:24:40
  FB

  [6] Batos stal tedy 548 Kč, vy jste za něj dal 652 Kč, předtím jste zaplatil daň někde kolem cca 25 procent (se všemi odvody, průměrně vydělávající) - tedy musel jste dostat hrubou mzdu minimálně někde kolem 850 Kč. Tahle hrubá mzda znamená, že jste někoho (předpokládám, že jste zaměstnanec) stál kolem 1190,-. Takže za vytvořenou hodnotu cca 1200 Kč jste dostal zboží v hodnotě 550,- Kč - ten zbytek spolkla ta obluda :-) - mimochodem je to vice než ten batoh.

 9. 9 truss 06.06.06, 13:42:29
  FB

  volil jsem ODS jelikož jsem živnostník vzešlý za vlády KSČSSD, ale mám obavy že ODS opět dokáže, že nic nedokáže... doporučuji se k této diskusi vrátit za rok, za dva...

 10. 10 Radek Hulán 06.06.06, 14:41:04

  [9] bohužel, ODS nemá majoritu, nenažraná obluda Paroubek bude vše blokovat, je to v jeho sobeckém volebním zájmu :(

 11. 11 Jan Strnad 06.06.06, 22:31:35
  FB

  [10] ODS nemá majoritu. Je to škoda, protože by pak bylo jasně vidět, zda svůj program myslela vážně.

  ODS je zde také často považována za pravicovou stranu - záhadou je mi proč. Je to spíše umírněná levicová strana, řekl bych že i lidovci jsou od ní více napravo, Zelení pak zase více nalovo a KSČ s ČSSD pak hodně nalevo.

  Pravicoví poslanci by v parlamentu nehlasovali třeba pro vytlačování akcionářů či pro předávání údajů ze soukromí občanů, popřípadě by aktivně nepřispívali k omezení možností bránit se soudně (jak činili poslanci za ODS v minulém obodobí) a pravicový politik by si určitě nedával do programu něco jako rovnou dávku pro všechny či daňové prázdniny za vybrané obodbí - to je spíše doména politiků levicových a populistů.
  Nutno říci, že Paroubek dokázal sliby ODS překonávat (Jistoty a prosperita) a tak, pokud se Paroubek označoval za levicového politika, nezbývá než považovat ODS za pravicovou stranu - což ovšem platí jen pro ČR, neboť i v Anglii by ODS vedle Labour Party vypadala asi tak, jak vedle ODS u nás vypadá KSČM :-).

  Výběr z politických stran ČSSD a ODS bych spíše viděl tak, že ODS si krade pro sebe a nechce se dělit a ČSSD zase krade částečně pro sebe a částečně se dělí. ODS krade v menším, neboť ví, že nemá cenu zaříznout si dojnou krávu a ČSSD naopak nezná mezí. Proto je lepší volit ODS - že krade méně a je to první krok k tomu, aby se nekradlo vůbec. Ideál to ovšem není.

 12. 12 Turbo 10.06.06, 00:44:24
  FB

  [7] No to jsem viděl taky a líbilo se mi, jak těm lidem to vlastně ani nevadilo. Prostě platili o trochu větší daně, ale ti mafiáni se o ně prej hezky starali. Tak co. Nakonec to je jedno ne?

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem