Neelie Kroes opět na scéně

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Neelie Kroes opět na scéně

Technologie 13.05.09

Neelie Kroes se nechvalně proslavila už před rokem, kdy udělila jménem Evropské komise nehoráznou pokutu Microsoftu za to, že si do Windows "dovolil" integrovat hudební a video přehrávač Windows Media Player, tedy věc, která byla zjevně v zájmu zákazníků.

Naopak ve fiktivním "zájmu zákazníků" byrokratem zavedená Windows N si nikdo nekupuje, přesto Neelie Kroes úřaduje dál. Jejím cílem zjevně nebylo "zlepšit podmínky na trhu pro zákazníky", ale získat peníze pro byrokraty.

Microsoft je velice úspěšná společnost, a to je něco, co komunistická EU nesnese, popřípadě co EU láká ke zneužití své absolutní moci. Evropská unie, postavená na zrůdných levicových ideích koncentrace moci a absolutní kontroly nad lidmi, si zjevně potřebuje vylepšit rozpočet i tento rok, a proto udělila Intelu pokutu ve výši 1.45 miliardy USD za údajné nekalosoutěžní praktiky "v rámci ochrany zákazníků".

Šéf Intelu s tím pochopitelně tvrdě nesouhlasí.

Intel měl podle EU "nutit" systémem slev a pobídek některé OEM výrobce, aby odebírali jen (či převážně) Intel procesory. Zajímavé je, že pro tuto zcela běžnou obchodní praktiku v řadě oblastí nejsou žádné důkazy, přesto byla pokuta udělena. Připomíná to zinscenovaný proces s Microsoftem či zavraždění Milady Horákové místními komunisty.

Vezměte si následující:

  • neexistuje žádný důkaz, že by byl poškozen koncový klient, právě naopak - neustále klesají ceny procesorů a celé notebooky (či netbooky) se prodávají za cenu jednoho jídla v lepší restauraci!
  • neexistuje žádný důkaz, že Intel dával speciální slevy či rabaty odběratelům, kteří prodávali Intel procesory, a porušil tím platné zákony!
  • v dodavatelsko - odběratelských vztazích je zcela běžné, že při větším odběru máte slevu, takto postupuje nakonec nejen Intel, ale i AMD; chce to opravdu hodně invence na straně EU označit množstevní slevu za nezákonnou a údajně poškozující zákazníka!
  • AMD před pár lety, kdy měla na trhu jen středně mizerné Athlon 64/X2 procesory (oproti katastrofálním procesorům předtím), alokovala zhruba 20% trhu - pokud tedy lidé nekupovali její procesory masově dříve, bylo to proto, že chtěli kvalitu a výkon (tedy Intel) a nikoliv mizerné AMD.

Je to opravdu smutné, kam se EU řítí...


Komentáře

  1. 1 Miroslav Pavelek 13.05.09, 10:05:49
    FB

    Docela s článkem souhlasím.Jinak tipuji,že příště to nějakým způsobem schytá nVidia,ta je na tom taky jakžtakž dobře.

  2. 2 Beniak Marek 13.05.09, 10:05:53
    FB

    Byl jsem již v mnohých velmi dobrý restauracích a za cenu jednoho jídla bych si ještě stále netbook nekoupil. Za rodinnou večeři možná.

    Teď si ovšem připadám jako důchodce, který jede na dovolenou za Prahu na Slapy, protože mne momentálně nejvíce štve rušení přechodů v Praze. Přejít ulici se stává poměrně obtížné (nábřeží u Karlových lázní, Ječná apod.).

  3. 3 Radek Hulán 13.05.09, 10:05:53
    FB

    [1] to spíše Google. Ne že bych měl Google nějak moc rád, ale stal se také velkým a úspěšným..

  4. 4 Jaroslav Dolejší 13.05.09, 11:05:03
    FB

    [3] Však v USA už se nějací papaláši do Googla začinají navážet, je jen otázka času, kdy se toho chopí nějaký byrokrat z EU...

  5. 5 (deleted) 13.05.09, 11:05:56
    FB

    Uspech Googlu spociva len vo vyhladavaci. Zvysok ich sluzieb nestoji za nic, vratane prehliadaca Chrome, ktory sa instaluje proti voli uzivatela (podobne ako kedysi Safari).

    Aj ked ich papalasi nechaju na pokoji, Ballmerove komentare na adresu Googlu vzdy stali za to :-)

  6. 6 George 14.05.09, 12:05:20
    FB

    Intel byl potrestán za podobnou věc už dříve v Japonsku a Jížní Koreji, takže to rozhodnutí není na první pohled tak nesmyslné jako v případě EU vs MS. Bohužel ta nehorázná výše pokuty opravdu ukazuje na aroganci moci ze strany byrokratů EU a celkem sedí srovnání s komunismem. Ale srovnávat to s procesem s Miladou Horákovou mi přijde nedůstojné její osoby. Vždyť tady jde "pouze" o peníze a přes výši obou pokut to není ani pro jednu firmu nijak likvidační. EU z mého pohledu byla levicová už v době našeho vstupu, tady nijak dramatický posun nevidím. Problémem je byrokracie a vliv lobbingových skupin.

  7. 7 Martin Macek 14.05.09, 12:05:44
    FB

    Ja jen nechapu, ze se tady ty velky firmy nebrani nejak jinak nez jen "ne, prosim, nedavejte nam pokutu, my jsme nic neudelali"... Priklad: Vlada Zimbabwe udeli pokutu Mercedesu. Co by udelal Mercedes? Ukazal jim prostrednicek. Chapu, ze EU komanci jsou trosku vetsi nez Zimbabwe, ale Intel neni Evropska firma... Mohli by klidne rict, ze jim na pokuty serou a pokud se EU neco nelibi, tak od pristiho mesice do Evropy nedodaji jedinej procesor. Nakonec by se sockomunisti plazili. Taky mi neni jasny, proc se za tyhle megaspory nepostavi americka vlada, ze se v dobe celosvetove (a hlavne americke) krize EU sere do jejich firem. Intel samozrejme nic spatnyho neudelal, mnozstevni slevy a pobidky tohohle typu jsou naprosto v poradku. Kazdopadne jsem byl driv evropske myslence spis naklonenej, ale co se deje v poslednich nekolika letech, nad tim zustava rozum stat.

  8. 8 RS 14.05.09, 01:05:04
    FB

    [7] EU se samozřejmě za nikým plazit nebude, v hypotetické situaci kdy by Intel řekl že nic dodávat do Evropy nebude je tu pořád ještě AMD že ano. A i kdyby už částka za pokutu přesáhla výdělek Intelu v Evropě tak se stejně nestáhne, protože kdyby to udělala tak několikanásobně zvýší sílu AMD, který by si potom byl více konkurenceschopný i na všech ostatních trzích.
    Intervence americké vlády už by byla pravděpodobnější, ale to z nejrůznejších důvodu *zatím* nestane.

  9. 9 Jiří Doležal 14.05.09, 01:05:28
    FB

    [8] Ano, Intel si to dovolit nemůže, ale škoda, že to onehdá neudělal Microsoft. Když jsou jiné procesory, většina koncových uživatelů (kancelářských krys) nepozná rozdíl, ale s OS musí uživatel přímo interagovat. Microsoft kdyby Evropu odříznul, tak jaká by tu byla konkurence? Apple? Linux? Apple by se jistě chopil příležitosti, ale moc úspěch by asi neměl, protože přeškolení miliónů zaměstnanců na práci s jiným OS je hodně problematické a velmi nákladné. Všichni by byli nespokojení a EU by ještě prosila Microsoft, aby se vrátil. O Linuxu ani nemluvím - zatímco Apple by mohl například poskytovat školení zdarma a jiná lákadla, komunita vyvíjející Linux nemá co nabídnout. Navíc jejich podíl na trhu je jim celkem ukradený. Pro MS by to sice byl risk, ale myslím, že jim by to téměř určitě vyšlo. Navíc by tím vytvořili precedens pro další firmy a EU by asi docela zkrotla, takhle si beztrestně řádí dál.

  10. 10 Adam Křivský 14.05.09, 03:05:52
    FB

    Možná trochu off-topic, ale tohle si prostě neodpustím. Včera jsem na webu kecy.roumen.cz oběvil toto:

    - Desatero božích přikázání má 279 slov.
    - Prohlášení nezávislosti třinácti severoamerických států z roku 1776 má 300 slov.
    - Nařízení Evropské unie o dovozu karamelových bonbonů má 25 911 slov.

  11. 11 Tomáš Herceg 14.05.09, 07:05:58
    FB

    [10] Kdyby tohle Intel nebo Microsoft udělal, dali by tím EU ještě argument navíc - ukázali by, že fakt jsme na nich vichni závislí.

  12. 12 cpy 14.05.09, 08:05:12
    FB

    Keďže ekonomická kríza je spôsobená tým že dolár nemá taku istú hodnotu za aku nakupujú, ale len 50% zhruba takže to ze nalievaju nekryte papieriky do sveta čiže aj do EU, tak vyrabaju viac menej dlh a to, že EU chce nejaku protihodnotu nazad nemam nič proti tomu, aj tak su to len bezcenne papiere ktore nemaju až taku hodnotu.
    Tento problém už bol rozobraný na jednej stránke kde bolo perfektne vysvetlené čo je dôvod krizi.

    [11] ale no náboženstvo tu nepchaj, náboženstvo nič nevysvetluje preto malo slov, a američania su založený na verení v boha, eu je založená na zákonoch a birokracii.

  13. 13 Beneš Marek 14.05.09, 10:05:28
    FB

    Bohužel nezbývá nic jiného, než s Radkem souhlasit :(

  14. 14 Jiří Doležal 14.05.09, 01:05:45
    FB

    [12] To máš naprostou pravdu, ale co by s tím jako EU udělala? Neměla by jinou možnost než se podřídit a odtáhnout před Microsoftem jako zpráskaný pes. Kdyby to neudělala, nastaly by nepokoje a dost možná i krize.

  15. 15 Miroslav Špaňko 14.05.09, 04:05:27
    FB

    Evropská unie (EU) by nemněla vůbec rozhodovat o tom kdo a jak má své produkty prosazovat, a jak prodávat. Firma pokud má špatné produkty se nemůže nikdy prosadí na trhu. Microsoft a NVIDIA mají skvělí software a hardware. Pokud má např. ATI špatné vývojáře, tak se nemůže nikdy dobře prosadit.

    Evropská unie zaměrně poškozuje uspěšné firmy. Děla zních kriminálniky. Diktujejim co mají dělat.

    Věškere dotace které od EU firmy, státy dostavaji, je z 90% z pokut od velkých firem. Uřednící EU nemají co dělat výmýšlejí píčovny, a výsledkem je okradání (pod záminkou pokuty) úspěšné firmy.

    Někdy mně připadá že všechny incidenty kolem EU a počítačových firem. Jsou vyvolávaný umněle. Vemte si incident např. okolo Internet Explorer, Windows Media Player, NVIDA apod..

    Dokonce jsem názoru že některé neuspěšné firmy (Mozilla, Opera browser, ATI apod) zamněrně podplacejí EU a by se oni zviditelnily a ukazel jak jsou ve skutečnosti špatný.

  16. 16 Roman Muller 14.05.09, 05:05:07
    FB

    [16] Dovoluji si lehce nesouhlasit, nepovažuji že by Mozilla byla zrovna neúspěšný projekt.

    Jinak k tématu, pokuta Intelu akorát ukázala jací jsou v EU sněmovně dementi.

  17. 17 Josef Strnád 14.05.09, 09:05:10
    FB

    [17] Jaká EU sněmovna? Myslíš Evropský parlament? Ten o tom ale nerozhoduje, tohle má v kompetenci nikým nevolená Komise. Aspoň vidíme, co se tu bude dít po Lisabonské smlouvě... Tohle je jen takový malý náznak.

  18. 18 Roman Muller 14.05.09, 09:05:31
    FB

    [18] Aha, tak to je moje mýlka. A kdo tedy určuje kdo v té komisi bude a kdo ne?

  19. 19 (deleted) 15.05.09, 05:05:50
    FB

    Este je tu zaujimava suvislost, keby stopli vyvoz Intel CPU do Europy uplne, siel by k zemi aj Apple.

  20. 20 Roman Muller 15.05.09, 08:05:31
    FB

    [20] Toho bych se nebál. Apple vše vyrábí v Číně, nevim jak s počítačema ale iPhone je odtamtaď.

  21. 21 Ondřej Slámečka 15.05.09, 10:05:13
    FB

    Já to vůbec nechápu, někdo mi prosím vysvětlete, co je špatného na tom dát v balíku zákazníkovy svůj software zdarma?
    Samozřejmě bych se nerad dočkal toho, že WMP bude jediný povolený přehravač a svět řízený Microsoftem, ale tohle směřuje k tomu samému jen z řízení EU.
    A to co praktikuje EU není komunismus ale státní kapitalismus. Totalita jak totalita, nejhorší na tom je, že jim to prochází a reálná možnost něco změnit je pomalá… jestli vubec nějaká v dohledné době.

  22. 22 Peter Kotrčka 16.05.09, 12:05:49
    FB

    súhlasím, až na jednu výnimku.

    Windows N sa nepredávajú z jedného dôvodu - prakticky sú nedostupné. Je to proste fakt a ako predajca v PC obchode som sa za svoje pôsobenie nestretol s týmito WIndows v ponuke dodávateľa. A čo nie je dostupné, to sa ani nepredáva, však áno? :-)

  23. 23 Jiří Doležal 16.05.09, 02:05:08
    FB

    [23] A proč by je taky někdo nabízel? Kdo by si koupil systém, který stojí stejné peníze, ale má méně funkcí? Ani naprostý laik, když se zeptá, jaký je mezi těmito stejně drahými verzemi rozdíl a vy mu, po pravdě, řeknete, že jediný rozdíl je v tom, že v ne-N verzi muže okamžitě po instlaci přehrávat hudbu a videa, kdežto v N verzi bude muset dělat něco navíc, tak si N verzi nekoupí. Osobně jsem N verzi viděl kdysi v nabídce jistého, poměrně velkého, e-shopu. Náhodou tam mám známého ve skladu a ten mi řekl, že během třech měsíců, kdy měli skladem od každé N-verze pět kopií, se neprodala ani jedna. Pak je vrátili dodavateli.

  24. 24 Štěpán Binko 17.05.09, 09:05:39
    FB

    Co v malém nezvládneme u nás, nemůžeme pak chtít od EU. Komentované rozhodnutí považuji za další katastrofu z dílny jedné p_c_, které platíme z našich daní vše, na co si ta k_a_a pomyslí, ale je to jenom odraz toho, co se děje v jednotlivých zemích, i u nás. Zkrátka úspěch se trestá a ty dobré, co umí vyvořit produkt, který je lepší než konkurenční, je zapotřebí sekat přes prsty, aby je ti horší měli šanci dohnat, nebo alespoň, aby jim neutekli tak moc. A to jsou přesně nálady, které klíčí z vymydlených levicových hlav, pro které je úspěch strašákem, protože znamená neúspěch jiných. Soudní lidé v Evropě by teď měli bojkotovat AMD, aby nakonec AMD samo prosilo ty za_r_ne papaláše, ať to přehodnotí. A my všichni bychom neměli zapomenout, že se za chvíli volí do Evropského parlamentu!!!

  25. 25 Leos Piros 18.05.09, 10:05:18
    FB

    Hoši, zachovejte ve svých soudech chladnou hlavu. Naprosto zbytečně se ztotožňujete s firmou, jejíž produkt (procesor, vyhledávač, OS, apod.) používáte. To, že je dobrý produkt, automaticky neznamená, že jednání firmy je vždy zcela legální.

    Nebuďte naivní a uvědomte si, že bez určitých podvodů a či jednání na samé hraně zákona, by se žádná firma nestala nejúspěšnější v oboru. Podívejte se okolo sebe, podobně se chovají i ostatní firmy a jednotlivci. Je naprosto pochopitelné, že ti úspěšnější jsou poté lepším terčem pro žaloby od konkurence nebo regulačních orgánů.

    Nejsem socan ani příznivce EU a jejich přerozdělování, ale například Microsoft je v přece usvědčený monopolista v USA - v nejsvobodnější a nejobdivovanější zemi na světe :-)

  26. 26 Jirka Koroptev 18.05.09, 05:05:17
    FB

    [15] EU komise zastupuje 470 milionů potencionálních zákazníků (a to beru jenom obyvatele). Z takového trhu se ti žádná velká firma dobrovolně nestáhne, protože by byla sama proti sobě. Maximálně tak zvednou o pár dolárů koncovou cenu. Přečti si svoje komentáře a dojde ti, že se EU bojí přesně těch věcí, které popisuješ. Tedy uplné závislosti na jedné firmě.