Las Vegas: Day 4 - Steve Ballmer pobavil a Steve Jobs ne

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Las Vegas: Day 4 - Steve Ballmer pobavil a Steve Jobs ne

Microsoft a PHP pod IIS7 oficiálně

Dnes jsem navštívil (mimo jiné) dvě skvělé přednášky na téma PHP a Microsoft. První byla o provozování PHP pod IIS7 (PHP běžící jako FastCGI) a druhá o podpoře PHP v novém Expression Web 2. Microsoft prostě začal zcela oficiálně PHP podporovat jako jednu z alternativ, a pokud potřebujete provozovat ASP.NET i PHP aplikace, je IIS7 a Win2K8 Server vynikající volba. Na Apache už můžete zapomenout :-)

IIS7 / FastCGI modul se dodává s Windows Server 2008, popřípadě je také přítomen v SP1 pro Windows Vista. Pro IIS6 si jej můžete stáhnout jako dodatečný download.

Neznamená to samozřejmě, že PHP je zdůrazňovaná či preferovaná platforma, tou je samozřejmě ASP.NET a Silverlight 2 pro rich-content aplikace, Microsoft jen akceptoval tržní realitu, a nabízí svým klientům možnost volby. Na úpravě PHP a FastCGI režimu v IIS7 spolupracoval přímo se Zendem.

Keynote a Steve Ballmer

Ve 13:00 začala druhá keynote, což byl vlastně rozhovor Guy Kawasakiho se Steve Ballmerem. Dobře strávená zábavná hodinka :-)

Nemá asi smysl ji přepisovat, takže pokud si ji chcete vychutnat, zde je její online streaming.

Steve Ballmer, CEO nejvýznamnější světové softwarové společnosti, si zde neopomněl rýpnout ani do CEO nejsměšnějšího producenta elektronických cetek, tedy Apple. Steve Jobs totiž dnes představil SDK pro Apple iPhone, současný nejhloupější telefon s polovičním VGA displejem.

V čem je ten háček? Pokud budete chtít vyvíjet aplikace pro iPhone, musíte si nejen zaplatit $99 "developer access fee", ale také dát Apple 30% (!!) veškerých svých příjmů z této aplikace, přičemž distribuce bude povolena jen přes Apple Store. Takže žádné "domácí programování" či nahrání si aplikace do vlastního telefonu aniž by ji schválil Apple, což drasticky omezí výběr software a vytvoří vysokou cenovou hladinu. Navíc aplikace nebudou moci podporovat multitasking a běžet v pozadí, můžete prostě spustit jen jednu v popředí a poté ji ukončit. Totalita, hloupost a diktatura, to je Apple.

Microsoft je pravý opak - pokrok, svoboda, skvělé vývojové nástroje a otevřené standardy pro Windows Mobile 6.

Od věci není ani vzpomínka na nedávné zrůdné rozhodnutí jisté komisařky Evropské unie, kdy Microsoft dostal pokutu €899 miliónů za to, že si dovolil chtít 0.4% z příjmů nebo $14.000 fixní platbu (developer si může vybrat, co je pro něj levnější) za přístup k veškerému jeho know-how.

Osobně si myslím, že Microsoft je dnes jednou z "nejlidštějších" společností, nabízí spousty věcí zdarma, a to co prodává, je dostupné za skvělé ceny. Navíc pro studentské použití je zdarma skoro cokoliv. Už jen zarytí Linuxáci bez mozku vnímají Microsoft jako "Evil Empire"...


Komentáře

 1. 1 Michal S. 07.03.08, 00:19:41
  FB

  Microsoft se mi začíná líbit, ale na apache si myslím že se zapomínat nebude protože je zadarmo (myslím dokonce i open-source) a běží na Linuxu, který je taky zadarmo. A jednodušeji konfigurovatelný (konfigurace IIS, pokud teda chci jen něco jednoduchýho, se mi zdá vcelku dost složitá, a taky trošku v GUI:) někdy je text zlatej).

 2. 2 Radek Hulán 07.03.08, 00:24:16

  [1] naprosto souhlasím, že pro PHP má LAMP smysl. Ale pokud potřebuješ spouštět ASP.NET i PHP aplikace, je oficiální podpora PHP v IIS7 od Microsoftu parádní věc a osobně jsem za ni moc rád. Člověk nemusí provozovat a podporovat dva servery, ale jen jeden (IIS7), snadněji konfigurovatelný a výkonnější. Nakonec i určité IIS7 moduly může použít ve prospěch PHP, takže je to výborná synergie.

 3. 3 Marek S. 07.03.08, 00:50:03
  FB

  (..) cim dal vic ctu tento blog, tak cim dal vic zacinam byt skepticky k jabkum. To ze jsou krasne a stylove - to je fakt. Ovsem ta jejich "uzavrenost" zacina byt neuveritelne otravna. Vcerejsi vydani SDK to jen a jen potvrdilo. Myslel jsem, ze muj pristi telefon bude iPhone, ale ja se nechci 100% vazat a na neustale hackovani naladu nemam... Jeste ze je tu Windows Mobile....... :( Nebo si pockat na Android? :D

 4. 4 Radek Hulán 07.03.08, 01:09:52

  [3] Android není zatím nic, a dlouho nebude. Je to linuxový kernel pro telefony, což je nic moc, Windows CE je pro mobily absolutní špička, a nejsou a dlouho pro to nebudou aplikace. Není tedy důvod, na tento pofidérní systém ani čekat, protože na Windows Mobile 6 běží desítky tisíc aplikací.

 5. 5 Ondra Nekola 07.03.08, 07:47:19
  FB

  [3] Nejenom Android. Letos se dá čekat i několik dalších linuxových stacků pro mobily (Java FX Mobile, Palm) a další je třebas Qtopia, kterou teď koupila Nokia. Na druhou stranu pokud chceš smartphone dnes, tak máš výběr poměrně omezený.

 6. 6 Luboš Nový 07.03.08, 08:11:19
  FB

  [3] "čím dál čteš tento blok" - a zkoušel jsi si skutečně něco o apple zjistit? Zkusil jsi skutečně někdy apple používat? Když se zkusíš rozhlédnout okolo, třeba zjistíš, že sice má Radek ve všem pravdu, ale jsou věci, o kterých prostě nemluví.

 7. 7 Stanislav Kolar 07.03.08, 13:01:01
  FB

  [4] V cem je Linuxovy kernel pro embedded zarizeni horsi nez CE ? A v cem je CE lepsi ?

 8. 8 Žalud Petr 07.03.08, 13:17:34
  FB

  [7] Děkuju moc rADovi za tu hodinku s Balmerem, je to vážně super.

  Jinak k tomu iPhonu...dneska máme naštěstí na výběr mezi tunou různých hráčů na trhu. Radší si vyberu aplikace které chcei používat než abych byl nucen používat to co mi výrobce nutí. Krásně to vydím na strašném desktopovém Solarisu se strašnýma Open Office.

  Mám rád tuhle dobu, človek si může vybrat a Microsoft to úžasně podporuje.

 9. 9 Michal Vácha 07.03.08, 17:10:14
  FB

  Jsem rád, že MS nově začíná více podporovat PHP a doufám, že mu to vydrží i nadále. Doufám, že konečně někdo udělá nějaké pořádné IDE pro php, protože většina z těch co nyní existují jsou opravdu hrozné a zend studio také nenabízí nic extra.

  Ale chování evrospké komise a applu je opravdu hrozné... Prostě když evropská komise potřebuje naplnit kasu, tak najde nějakou věc, za kterou může MS dát pokutu, místo toho, aby spravedlivě rozhodovala ve prospěch evropského trhu a spotřebitelů....viz edice windows E - absolutní zbytečnost, jen buzerace.

 10. 10 Michal Koniakovsky 08.03.08, 03:58:37
  FB

  Hele jeste k tem jabkum.... Ja jsem 3 roky absolutni Mackar, to bylo v dobe XP SP1 tusim, nic neslo jak melo (coz byla chyba HW). Mno a ted ? Mam Leoparda, iPhone a nemuzu se hnout dal. Proste tocim se dokola. Programy ktery jsou, tak jsou skvely, ale je jich malo. Programy ktery nejsou, tak proste nebudou. A ted co vidim, slysim, zkousim, tak se Microsoft hnul uplne nekam jinam. A ta synchronizace, to je takovej bonus. Takze uz menim iPhone za Kaisra (ne, ze bys za to mohl ty, Radku), MacBook Pro za Vaio a iMac proste prodam... Stolni PC nema pro me smysl ted resit, jsem porad nekde v luftu.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem