Když už žádný TV tuner nestačí

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Když už žádný TV tuner nestačí

Ze života 17.12.07

Ve své „pracovně" mám problém, že se nějak nikdy nepočítalo (v tomto starém baráku), že by tu někdy byla potřeba sledování televize. Dnes už je běžné u nových domů, že se do každé místnosti vede svazek kabelů, kde je často zahrnut telefon, televizní anténa i ethernet. V době stavby a návrhu tohoto domku ještě nic z toho potřeba nebylo :-). Na pokojovou anténu jsem tu jaktěživ nikdy nic nechytil. Vzhledem k tomu, že jsem tu chtěl někdy před dvěma roky po nastěhování počítače (čti notebooku a periferií) televizi nějak sledovat. Natáhl jsem si z jiné místnosti signál z aktivní průchodky v jednom starém videu. Video (pro odborníky magnetoskop :-)) se ukázalo jako dobrý zesilovací prvek. Při přímém spojení kabelů už jsem tu nějak nechytil vůbec nic.

Protože nemám stolní počítač, tak jsem si musel vybrat tuner buď do PCMCIA slotu, nebo do USB. Zvolil jsem naštěstí USB (půl roku od koupě jsem totiž vyměnil notebook a ten nový už PCMCIA neměl), které se mi zdálo být univerzální a člověk nikdy neví, kam to bude chtít časem připojit. Koupil jsem si AverTV DVB-T tuner (model A808) s tím, že analog tu je zrnitý a to by se mi moc sledovat nechtělo. Bohužel ten malý USB přijímač měl často problémy, že zvuk praskal a přes obraz sem tam běhaly kostičky MPEG2 koprese. Někdy to bylo úplně v pořádku a někdy se naopak celý obraz zasekával a sledování televize bylo nemožné.

Nyní jsem si našel řešení, které mi maximálně vyhovuje. Do obýváku se koupil totiž HDD rekordér a původní DVB-T set-top box zůstal volný. Připojil jsem si ho tedy přímo k monitoru (mám na něm možnost připojení všech analogových TV signálů s výjimkou RGB) a nyní můžu sledovat televizi i bez připojeného notebooku. V případě, že chci pracovat a zároveň sledovat nějaký pořad, tak používám funkci PIP (obraz v obraze). Kvalitní set-top box od Stronga má samozřejmě podstatně lepší signál a ještě se mi nestalo, že by mi obraz nebo zvuk nějak zlobily. Přišel jsem maximálně o možnost nahrávat, ale to teď můžu řešit tím novým rekordérem v obýváku, ze kterého lze nahraný pořad vytáhnout přes USB (díky dualnímu tuneru je možné nahrávat a sledovat jiné pořady zároveň).

Zvolil jsem tedy řešení čistě nepočítačové, ale jsem teď mnohem spokojenější. Set-top box navíc posloužil díky kovovému tělu jako chladící podložka pod notebook :-).


Komentáře

 1. 1 Žemlička Jirka 18.12.07, 00:00:38
  FB

  Z mých zkušeností s digitálními set-top-boxy bych spíš předpokládal (teda pokud ho máš zapnutý), že bude spíš než chladič, fungovat jako topení. Jak to tedy je?

 2. 2 Diagon Swarm 18.12.07, 13:42:18
  FB

  [1] Pravda, pravda. Když ho nechám zapnutý tak hřeje. Já ho právě pořád vypínal (protože ve standby na něm svítí velká červená dioda). Teď skončil nakonec pod primárním externím LCD, protože jsem to musel všechno přestěhovat.

 3. 3 Michal Šnajdr 18.12.07, 16:38:37
  FB

  u nas bohuzel digital jeste neni (Hodoninsko) a tak sem si poridil hybrydni Aver (A828) a protoze sem liny tahat k sobe spolecnou antenu tak pouzivam jenom tu prilozenou antenku a jakz takz chytam CT1/2, nova, prima, STV1/2

 4. 4 Diagon Swarm 18.12.07, 19:59:19
  FB

  [3] Já tu bohužel na tu malou anténku chytnu jen hodně zrnitě ČT1/ČT2. Analog je tu pro mě ještě nepoužitelnější, než to DVB-T.

 5. 5 Žemlička Jirka 19.12.07, 14:19:16
  FB

  Přesně tak, pokojová anténa většinou nestačí. Ale hodně lidí si myslí, že najednou budou používat jen malé anténky, když už je ta TV digitální a mají přece navíc tu krabičku.:-)
  Pro Skvedo: A o moc nepřicházíš, kromě pár programů navíc nepřináší digitální TV nic nového. Pokud chceš pořádnou televizi, tak si pořiď satelit.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem