Kdo je největší konkurence pro Microsoft?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Kdo je největší konkurence pro Microsoft?

Odpověď na otázkou položenou v nadpisu asi znáte, největší konkurencí pro Microsoft je … Microsoft. Microsoft má na trhu operačních systémů zaslouženě majoritní, nikoliv však monopolní postavení. A to je ta nejlepší možná situace pro koncové uživatele i vývojáře.

Microsoft = monopol?

Nejprve je nutné si uvědomit, že Microsoft není monopol.

Při prodeji Windows Vista mu konkurují nejen různé Linuxové distribuce, Apple OS X, ale především jeho vlastní starší operační systém Windows XP. Připočítejme do této rovnice ještě roli warezu jakožto reálného konkurenta, a označit Microsoft za monopol je absolutně nemožné.

Microsoft má pouze majoritu na trhu, kolem 98%, nikoliv monopol, kdy by si mohl dělat, cokoliv se mu zlíbí. Konkuruje totiž sám sobě a musí udržovat nízké ceny. Takové Windows Vista OEM stojí jen 2.200 Kč + DPH, neuvěřitelně nízká cena. Důvod je přitom zřejmý, pokud by tato cena byla vyšší, lidé zůstanou u starších Windows XP, popřípadě se v desítkách procent poohlédnou po warézáckých verzích, nějaké to procento se přesune na Linux.

Monopol je například ČEZ, nikoliv Microsoft.

Ten když zdraží elekřinu o 1000%, budeme ji muset zaplatit. Microsoft nemůže být monopol, protože je nezbytností neustále prodávat nový SW nucen k tomu, že jeho produkt musí být pro 98% trhu zajímavý, a to nízkou cenou, novými funkcemi, kvalitou a marketingem.

Reflektování těchto požadavků trhu je pravým opakem monopolu.

Microsoft znamená jistotu rozhodnutí

Pokud tedy víme, že Microsoft není monopol, můžeme se zamyslet nad tím, jaké přínosy či problémy přináší jeho 98% podíl na trhu, zcela dominantní pozice.

Dle mého názoru je dominance na trhu v IT vždy nesmírně prospěšná věc pro koncové uživatele i vývojáře.

Představte si, že máme na trhu 10 různých operačních systémů, každý s jiným API, běžící na zcela odlišném hardware. Jaký počítač a software si poté koupíte? Nevíte? Pro koncové uživatele znamená dominance jedné firmy velice příjemnou jistotu, že se rozhodnou dobře, nemusí investovat do shánění informací, nemusí přistupovat na kompromis, naopak jejich systém bude "kompatibilní" a za všech okolností funkční.

Stejné je to s vývojáři, vytvářet software pro deset platforem je mnohem nákladnější než pro platformu jedinou (dříve WinAPI, dnes .NET).

Majoritní platforma znamená, že vývojářské firmy mají usnadněné rozhodování a nemusí věnovat hromadu času vývoji a testování kompatibility software na různých operačních systémech.

Programují pro Windows a vědí, že pracují pro 98% trhu. Dominance Microsoftu na trhu tak šetří náklady vývojářských firem.

Funčnost a vývoj

Majorita na trhu je příjemná i pro funkčnost a vývoj nových aplikací.

Vezměte si příklad z Jabber serverů a protokolu. Tento otevřený komunikační protokol je v praxi řádově horší oproti uzavřenému MSN. Důvod? Tisíce malých Jabber serverů, každý s jinými instalovanými extensions, znamenají, že si v praxi pošlete přes Jabber maximálně tak textovou zprávu. Obrovské MSN znamená, že si pošlete text, hlas, data, video, audio, sdílíte aplikace, hrajete hry, a vše je na 100% kompatibilní a funguje to.

Výhody majoritního podílu na trhu (bez přítomnosti monopolu) jsou zřejmé. Jabber má šanci, jen pokud se jej ujme obří společnost jako je Google a „uzavře“ jej v rámci svých Jabber serverů.

Stejná je situace s Linuxem, tisíce rozdrobených distribucí jsou jen teoretickou ideou "svobody", v praxi je s nimi hromada problémů s nedostatkem aplikací a software, proto zabírají jen směšné 1% trhu. Pro trh jsou zjevně špatnou volbou, proto je nechce ani zdarma.

Velká společnost je rovněž schopna mimořádných inovací, je schopna investovat miliardy dolarů do R&D, zatímco malé společnosti s malými rozpočty zde zaostávají, neinvestují a sotva přežívají.

Nevýhody tržní majority?

Občas se objevuje obava z toho, že Microsoft může být "velký bratr".

Tato obava je zcela lichá. Majorita Microsoftu je postavena na poměrně křehkých nohách, pokud se i takto obrovská IT společnost znelíbí trhu, může být během pár měsíců zcela nahrazena.

Místo Windows Vista se dá používat samozřejmě starší Windows XP, "opatchovaná" verze Vista či alternativní operační systémy.

Gigant jako je Microsoft musí v IT velice dobře vážit svoje kroky, a stále se snažit především o kvalitu. Malých startupů, které je jsou schopni během okamžiku v dané oblasti nahradit (a dosáhnout trhem žádaný majoritní podíl) je spousta, a i když nedosahují jejich kvalit, tak veřejné mínění je vrtkavé a snadno se mění.

Microsoft není v roli ČEZu, který je monopolním dodavatelem elekřiny, k níž jsme doslova životně připoutáni. V IT oblasti skutečný monopol neexistuje a trh se získává jen inovacemi a kvalitou.

I to je důvod proč Linux či OS X dávno Microsoft neporazili, jejich kvalita je mizerná, a trh je si toho vědom.

Trh má rád velké firmy a má pro to velice dobré racionální důvody.

V IT platí, že tisíce malých firem jsou vždy horší než jedna obrovská.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem