Jsou Windows Vista propadák nebo hit?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jsou Windows Vista propadák nebo hit?

Windows Vista 29.04.07

Microsoftu se daří lépe než kdy jindy, za první kvartál roku 2007 vykázal zisk téměř 5 miliard USD s obratem 14.4 miliard USD, zatímco předchozí kvartál to byl "jen" obrat 12.5 miliard USD se ziskem 2.6 miliardy USD. Za tímto vynikajícím finančním výsledkem stojí samozřejmě úspěch Windows Vista a Microsoft Office 2007, dvou klíčových produktů.

Ćástečně úspěchu Microsoftu možná napomohl i Apple, který měl za Q1/2007 tržby ve výši 5.3 miliard USD se ziskem 0.8 miliardy USD. Lidé si kupují, masírováni klamavou reklamou, počítače Apple (zejména Mac Book Pro), ale následně mažou zaostalý OS X, a kupují si a instalují na něj Windows Vista, protože se jedná o jinak zcela běžná (předražená) PC v bílém obalu.

Mám rád firmy, které fungují a vykazují zisk.

Windows Vista - operační systém bez konkurence

Pubescentům se tato věta nebude líbit, ale fakt je, že Windows Vista jsou operačním systémem bez konkurence. Jejich dokonalá stabilita, funkčnost, správa a nastavitelnost (podívejte se na nové parádní Event Logy), přepsané jádro i velice povedené integrované aplikace (přes přehrávání audia, videa, DVD, fotogalerii až po kvalitní emailový klient a správu kontaktů), jej řadí daleko před Apple OS X z roku 2000 či různé Linuxové distribuce.

Mám posledních pár let Microsoft více a více rád, to co programuje patří totiž ke špičce. Kdysi jsem používal Solaris a Linux na desktopu, ale Vista konkurenci opravdu utekla.

S Vista Ultimate x64 CZ si nemohu stěžovat na jedinou věc. Množství inovací oproti Windows XP je obdivuhodné, nejedná se jen o jinak přemalované XP (to šlo částečně říci v případě upgrade z Windows 2000 na Windows XP), jedná se o zcela koncepčně odlišný systém. Technologie jako ReadyBoost a SuperFetch opravdu fungují a v praxi znamenají vyšší produktivitu, Outlook 2007 či Photoshop CS3 startují během jednotek sekund, přístup na disk je díky kvalitní cache a správě paměti okamžitý, nativně jsou podporovány quadcore procesory, a spouštění a používání 32-bitových aplikací na 64-bitovém kernelu je zcela transparentní.

Windows Vista Start MenuWindows Vista Start Menu

Profesionálové přecházejí na Windows Vista x64, protože produktivita práce s tímto systémem je prostě (nej)vyšší, zatímco některé zaostalé anti-Vista děti pořvávají a snaží se vypadat "zajímavě", v mylném domnění, že prezentace vlastní omezenosti a pár anglických vulgárních slov je zajímavými učiní.

Pokud si chcete koupit v tomto roce jediný kus software, proveďte upgrade na Windows Vista, budete opravdu spokojeni. Instaloval jsem Vista u řady známých, někteří z nich předtím měli Apple OS X, a všichni si Vista jen a pouze chválí, či jsou dokonce nadšení. Na nový počítač už ani nic jiného nepatří, Windows XP nejsou špatné, ale Vista je prostě mnohem lepší.

Windows Vista jsou navíc levné, OEM verze Vista Home Premium se dá pořídit za cca 2.000 Kč, což je podstatně méně než vás bude stát instalace, implementace a řešení problémů Linuxu či OS X s jen pár dostupnými aplikacemi.

Microsoft Office 2007 a Windows Live Messenger

Podobně jako Windows Vista vládnou světu operačních systémů, Live Messenger nemá konkurenci pro instantní zprávy. Windows Live Messenger umí komunikovat pomocí protokolů MSN a Yahoo, a jedná se tak o největší světovou IM síť.

Osobně mám na MSN kolem 60 kontaktů, ICQ jsem zrušil, a na Jabberu (z mírného donucení) 3 kontakty. Výhoda Windows Live Messengeru je v jeho 100% funkčnosti, zatímco ICQ neustále padá a moc toho neumí, Jabber je roztříštěný a nepoužívaný, tak MSN prostě funguje. Fungují offline zprávy, fungují přenosy souborů, hlasové a video hovory, fungují desítky online her, či sdílení aplikací.

ICQ je protokol minulého tisíciletí, zaostalý, Jabber je typicky jen částečně funkční, protože různí klienti pro něj implementují jen minimální sadu funkcí.

I zde samozřejmě existuje pár podivných open-source fanatiků, vyznavačů novodobého náboženství hlásajícího, že "jen otevřený zdrojový kód / protokol je božím dílem", zcela ignorujíce realitu. Pokud nechcete ovšem neustále řešit problémy s komunikací, nainstalujete si Live Messenger a oznamte to vašim ICQ / Jabber kontaktům ať udělají to samé. Veškeré služby budou fungovat a konečně nebudete omezeni jen na přenos textových zpráv.

I když se to open-source fanatikům nebude líbit, Windows používá 99% lidí a ostatní systémy jsou v praxi zanedbatelné a ignorovatelné.

Podobně nad konkurencí je Microsoft Office 2007, ať už se jedná o Word, Excel či Outlook 2007.

Pokud to zkombinujete s telefonem s Windows Mobile 5/6, dostanete luxusní integraci, kterou nikdo jiný na světě neumí. Budete mít všude své kontakty, emaily, kalendář, úkoly a samozřejmě Live Messenger pro online zprávy.

Microsoft Outlook 2007Microsoft Outlook 2007

Závěr

Microsoft v roce 2007 dokončuje rozsáhlou ofenzívu, gigant s majoritním tržním podílem se rozhodl ještě více prosadit na trhu a nejde na to "klasicky" formou bombastické reklamy, ale kvalitou software.

Cílem Microsoftu již zjevně není dělat "běžný software", kdy si lidé nainstalují Windows XP a zbytek aplikací použijí raději od konkurence, ale nabídnout jim opravdu špičku v dané oblasti.

Ať už se to týká Windows Vista, Live Messenger, Windows Mobile či Microsoft Office 2007, tak se jim to daří, a zisk za čtvrtletí ve výši 5 miliard USD to jen dokládá.

Osobně si myslím, že právě Microsoft je největším překvapením roku 2007, tato společnost zcela změnila svoji strategii, a zatímco třeba Apple se soustředí na neustálé pomlouvání a přehánění, Microsoft raději programuje a inovuje a dodává skutečnou kvalitu.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem