iRiver H-340 - konečně něco lepšího než Apple iPod!

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

iRiver H-340 - konečně něco lepšího než Apple iPod!

Hudba 19.03.05

Na iRiver H-340 jsem se moc těšil, měl jsem na tento přehrávač reference, že hudbu z něj lze poslouchat i pokud je člověk poněkud náročnější na její kvalitu. Hudbu mám moc rád, moje domácí audio aparatura má pořizovací cenu nového německého auta vyšší třídy, sbírka CD a LPček dosahuje pár tisíců kusů, a (právě proto) jsem byl vůči MP3 přehrávačům dosud dost skeptický.

Budiž hudba!

MP3 z přenosných šumítek jsem dosud za hudbu nepovažoval. Kdysi dávno (v roce 2002) zakoupený Sony přehrávač s podporou jen pro WMA, či dnešní přehrávání MP3 v telefonech se Symbianem (Siemens SX1 a Nokia 6630) ve mně zanechalo dost negativní dojem. Mizerný odstup signálu od šumu, malá kapacita MMC či RS-MMC karet, podivné ovládání, praskající a zkreslující sluchátka, ta bylo pro mne synonymem MP3 přehrávače.

iRiver H-340 měl být ale něčím jiným. Skvělé provedené iRiveru, docela vysoká cena 15.000 Kč (s DPH), obří kapacita 40GB vestavěného disku, aktivní barevný displej, implementace SRS WOW pro lepší zvuk a špičková Sennheiser sluchátka, to všechno prostě slibovalo víc (tedy hudbu, ne sykot do sluchátek).

iRiver

První dojmy - lesklý černý špalík

Tak jsem rozbalil krabici (voněla!), a koukal jsem na docela těžký (200 gramů) černý špalík (10 x 6 x 2.5 cm). Velikost a váha tak akorát do kapsy u kalhot, na kapsičku u košile je to už moc. Černý špalík byl lesklý, a vypadal bezvadně, obal tvořila hořčíková slitina, a já jej obracel v ruce a nevěděl, jak jej zapnout.

Po chvíli mačkání všech tlačítek mi došlo, že se ten lesklý černý špalík zapíná tlačítkem PLAY. Prosté. A vypíná se ( nyní již jsem šel intuitivně a na jistotu) tlačítkem STOP. No, blikla modrá obrazovka (iRiver nabootoval během 14 sekund), pak jsem znovu zmáčknul PLAY, a začala hrát hudba!

Jak to hraje? Skvěle!

Nutno říci, že z iRiveru hraje hudba. Nikoliv zkreslený šum. Jak jsem již předeslal, sluchátka nedělal nikdo menší než Sennheiser, a zvuk je automaticky zpracováván pomocí SRS WOW od SRS Labs, tedy zjevně to nejlepší, co lze za dnešního stavu audia a digitální techniky použít.

Zapojil jsem iRiver do USB 2.0 portu mého počítače, a nahrál do něj asi 2,000 skladeb v MP3, OGG Vorbis a WMA formátech. Různé formáty, různé žánry, a za chvíli na 40 GB interním Toshiba disku iRiveru vedle sebe trůnila skladba El Bebe Masoquista od Fat Boy Slima, One More Night od Philla Collinse, Amerika od Rammsteinů a The Critic od Eighteen Vision. Ještě jsem doplnil nějaký c/rap (Eminem) a taky vážnou hudbu. Všechno skladby co dokonale znám, a vím, jak mají znít, a bylo tedy možné poslouchat a hodnotit celé spektrum tónů, dynamiky a věrnosti podání.

A byl jsem ohromen! iRiver H-340 má lepší reprodukci než přehrávání stejných MP3/OGG Vorbis skladeb na mém počítači se značkovou kartou SoundBlaster Audigy 2 ZS a HiFi sluchátky BeyerDynamic DT 331.

Na "vině" úžasného zvuku iRiveru budou jednak velice slušné Senheisser špunty (má ale smysl i tak investovat do ještě lepších špuntů), a potom hlavně SRS WOW. Creative u SoundBlasteru na PC nabízí pro sluchátka něco podobného (CMSS 3D a EAX), ale není to tak dobré jako iRiver. iRiver H-340 hraje díky SRS WOW "prostorově" aniž by zvuk ovšem zkresloval, má (relativně) pevné basy, a ani při maximálním vybuzení nic nerezonuje a není to zkreslené. Prostě dokonalý zvuk.

SRS WOW, TruBas, a mnohé další si můžete nastavovat či vypnout dle libosti, postačí když déle stisknete klávesu NAV, a objeví se Vám menu s řadou možností přizpůsobení iRiveru.

Dokonalý zvuk je hlavní zbraní iRiver H-340 oproti Apple iPodu. Tedy, ještě sem taky patří jeho obří kapacita (40GB). Takže jsou to vlastně zbraně dvě. A potom ještě kvalitní barevný displej a upgradovatelný firmware, který přehraje i XviD video, a integrované FM rádio s nahráváním zvuku. Tedy, abych to řekl znovu, šest hlavních zbraní iRiveru v boji s Apple iPodem jsou bezvadný zvuk, brutální kapacita, barevný displej, upgradovatelný firmware, video a FM rádio. A pak ještě vzhled. Takže, sedm hlavních zbraní… :-)

iRiver

Proč má iRiver barevný displej?

Při přehrávání audia ve formátech MP3, OGG VORBIS, ASF či WMA člověk velice kvalitní, jemný a kontrastní displej iRiveru ocení, ale není to něco, co by nezbytně potřeboval.

iRiver H-340 nicméně není jen MP3 přehrávač, můžete si na něm taky prohlížet fotky, texty, a rovněž přehrávat video ve formátu XviD a v rozlišení 220 x 164 (což je docela málo, ale displej je kontrastní a skutečně se na to video dá dívat).

Nicméně, to přehrávání videa nefunguje ihned po vybalení iRiveru z krabice, je potřeba do něj nahrát z webu výrobce nový firmware 1.27 (zvládne to i cvičená opice, zde je popis; jednoduše nahrejte stažený soubor H100.hex do kořenového adresáře na iRiveru, stiskněte klávesu NAV, a tam si zvolte Upgrade Firmware a minutu počkejte).

Další dodávané modely to ale už třeba budou umět hned, ten můj nicméně obsahoval z výroby postarší firmware 1.07.

Co iRiver ještě umí?

iRiver H-340 kromě zmíněných funkcí obsahuje i FM rádio a Diktafon.

Pro diktafon má iRiver H-340 jednak vestavěný mikrofon, s velice slušnou kvalitou, citlivostí a dosahem, a jednak se dodává i externí mikrofon. Kvalita nahrávaného zvuku je hodně dobrá (možný je bitrate až 128 kbps).

Nahrávat je možné i FM radio stanice.

Co iRiver neumí?

Neumí (zatím?) přehrávat soubory chráněné pomocí DMR. Osobně mi to nevadí, ale lidem, co kupují hudbu přes například Apple iTunes to vadit bude hodně, protože si ji prostě na iRiveru nepřehrají.

iRiver taky neumí hrát, když se nabíjí pomocí USB kabelu, a to ani s nejnovějším firmware, ale s externí nabíječkou tento problém nemá.

Hardwarové střípky

iRiver H-340 obsahuje Toshiba 40GB pevný disk, odolný proti otřesům. To je dobrá kapacita, vydá se tam bez problémů 10.000 (a více) songů, a je to moc dobře. Takových 256MB či 512MB u běžného MP3 přehrávače je prostě málo. Nahrávat nové songy na MP3 přehrávač se člověku nikdy nechce, a dopadne to tak, že u malé kapacity MP3 přehrávače si ty tři existující nahraná alba po 2 týdnech naprosto znechutí, a jen při pomyšlení na ně je mu zle.

V případě iRiver H-340 je to jinak, posloucháte dny, týdny, a měsíce, a pořád Vám hraje něco jiného. Máte chuť na Depeche Mode? Máte je na disku. Na Linkin Park? Jsou tam. Na XYZ? Je to tam. iRiver H-340 to taky umí zamíchat, a přehrávat to různě dokola. Normální funkce.

Ovládání iRiver H-340 je prvních 10 minut mírně složité (oproti iPodu), protože některá tlačítka mají i 3 různé funkce dle kontextu nabídky, ale pak si na to zvyknete, a začne se Vám to líbit. Nebude to tedy láska na první pohled, ale až na druhý.

K počítači se iRiver připojuje přes USB rozhraní (USB 1.1 nebo 2.0, každé má ovšem jiný vstupní konektor, proč proboha?), a funguje jako externí Mass Storage Device, tedy, laicky řečeno, jako normální další pevný disk ve Vašem počítači. Rychlost je více než obstojná, kopírování z PC na iRiver letí rychlostí zhruba 5 MB/s a z iRiveru do PC zhruba 11 MB/s.

Pokud si budete iRiver kupovat, doporučuji dražší model H 340 SE, obsahuje totiž pár věcí navíc, z nichž nejpodstatnější je dálkový ovladač na sluchátkách, nemusíte pak z kapsy tahat 200 gramový lesklý špalík.

A navíc dostanete v SE verzi moc pěkný obal. A taky Docking station pro snadné nabíjení a spojení s PC.

Výdrž baterií

Barevný displej, to je žrout baterie, že? Ani ne. iRiver H-340 vydržel hrát 15 hodin, až pak se poslušně vypnul. Nabíjet se dá dodávanou nabíječkou s napětím 5V (nabíječka od Nokie tam nepasuje, má užší konektor) anebo přes USB kabel.

Nepříjemné ale je, že při připojení k počítači (a nabíjení přes USB) není iRiver schopen dělat nic jiného než být připojen. Třeba to další firmware upraví.

Závěr

Zamiloval jsem se. Život s přenosnou hudbou je veselý, barevný, optimistický a zářivý!

iRiver H-340 je MP3 přehrávač, který má několik hlavních zbraní, které nemá konkurence. Patří sem perfektní zvuk, potom perfektní zvuk, a do třetice perfektní zvuk, velký harddisk, skvělý displej, FM rádio, přehrává video, a dá se mu upgradovat firmware.

Pokud jste si chtěli koupit Apple iPod (Photo), tak si jej nekupujte. iRiver je v mnoha směrech lepší a v žádném horší.

Pokud Vás dosud "obyčejné" MP3 přehrávače nebavily, iRiver H-340 Vás asi bavit bude.

Je to sice trošku dražší věc, v porovnání s "obyčejným" MP3 přehrávačem za pár tisícovek, ale zase je to už (konečně) použitelné a velice zábavné řešení.

A pokud chcete mírně ušetřit, iRiver H320 umí to samé, co jeho velký bratříček, jen má menší disk o kapacitě 20GB (což je pořád hodně), a stojí o 3,500 Kč méně.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem