IE7 versus běžní uživatelé

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

IE7 versus běžní uživatelé

NoMSIE

Na světě je velká novinka, během půl roku bude "nový" Microsoft Internet Explorer 7. Poněkud masochisticky jsem se začetl i do komentářů na onom Microsoftím webu, a zcela nechápu uživatele, kteří tam jásají a považují Microsoft za hybnou sílu vývoje webu. Ach jo. Vždyť veškeré věci, které chtějí po Microsoftu má již dlouho Opera, a částečně i Firefox a Safari.

Chápu ale politiku Microsoftu, ve chvíli, kdy open-source Firefox získává reálně 10-20% trhu, během pár měsíců, komerční Opera se dostává na 5%, tak Microsoft na tuto (v médiích téměř denně zveřejňovanou) skutečnost musí zareagovat, protože to Microsoftu marketingově velice škodí.

Stačí mít jeden špatný produkt, a "hanba" z něj se přenáší i na Windows XP, Microsoft Office a další produkty, a škodí jejich prodeji. Pokud již uživatel vyzkouší alternativu k "modrému E", a zjistí, že je to podstatně lepší produkt, bude zkoumat dál. A to Microsoft nesmí připustit.

Yuhů nabízí tři varianty, jak to dopadne, osobně jsem ale přesvědčen o variantě čtvrté. Je nutno vycházet z běžných uživatelů, z jejich omezených potřeb. Běžný uživatel má zapnuté Windows Updates, automatické, IT news nesleduje, a "nový" MSIE 7 (což bude to samé co nesmírně zastaralý MSIE 6, ale bude to mít obarvené ikonky ve stylu Microsoft Office 2003; změny jádra se konat nebudou, řada aplikací by totiž potom přestala fungovat, maximálně se doplní cosi jednoduchého, jako podpora transparentních kanálů v PNG) získá tedy automaticky s dalším updatem Windows.

Média spustí kampaň na podporu Microsoftu, běžný uživatel se bude cítit "IN", a ztratí jakýkoliv impuls pro upgrade na Firefox.

Jedinými propagátory Firefoxu zdarma (Opera je o něčem zcela jiném, ta je komerční a kupují si ji profesionálové) budou tak IT nadšenci, nicméně, jejich zásoba bude po jednom roce šíření Firefoxu slušně vyčerpána, řada lidí u kterých je "IN" být proti Microsoftu není nekonečná…

Microsoftu se podařil jediným prohlášením skvělý kousek - řada firem, které používají MSIE, teď nebude zvažovat migraci na Firefox, ale bude čekat na MSIE 7. A až se MSIE 7 dočkají, zjistí, že věc už není tak horká, že Firefox již není tak "over-hyped" (a manažeři se již nebudou stydět za to, že jej také nevyzkoušeli), a dokonale se spokojí s MSIE 7, protože to pro ně bude znamenat nejnižší náklady pro nasazení.

Pozice MSIE 7 (obarvený MSIE 6) se tím zafixuje a stabilizuje na dalších pár let, a to se zcela minimálními náklady pro Microsoft. Nazval bych to skvělým tržním chováním a maximalizací zisku pro akcionáře :-)


Komentáře

 1. 1 Yuhů 16.02.05, 11:48:43
  FB

  Radku, děkuju za odkaz. To, co označuješ jako čtvrtou alternativou, já uvádím jako možnost číslo jedna. V podpoře CSS a javascriptu prostě žádná změna.

 2. 2 Petr Musil 16.02.05, 12:28:43
  FB

  Když vidím jak Microsoft zapracovává nové techologie do svých produktů jako je Visual Studio, tak se osobně nebojím že to bude "jen" vylepšená 6ka.
  Mimochodem, o IE7 se na MSDN mluvilo již před půl rokem.

 3. 3 markon2 16.02.05, 12:49:20
  FB

  Ono já to vidím takhle, jestli přijde IE7 jako obarvená IE6 SP2 = totálně nefunkční prohlížeč, kterej se ptá jestli spustit i javascript, tak to lidi tak naštve, že přejdou na Firefox. IT manažerům dojde, že něco lepšího může být tak nejdřív za 3 roky a zbaví se toho.

  Už dneska lze říci, že veškeré výhody IE po zazáplatování padají. Jedinej důvod proč ho držet je Outlook. K čemu mi je čistej Firefox, když v Outlooku běhá MSIE? A Thunderbird Outlooku nedokáže konkurovat ani ve snu. Vložit kus tabulky z Excelu do e-mailu prostě nejde.

  Jednomu se ovšem divím, proč se s tím Microsoft ještě plácá. Kdyby koupil společnost Opera, do prohlížeče dodal lepší podporu ActiveX (ano Opera má částečnou podporu nějakých funkcí z ActiveX) zlepšil kompatibilitu, tak má prohlížeč za rok na stole. Takhle si myslím, že to možná i dopadne, Microsoft bohatne na tom, že kupuje software.

  Navíc si myslím, že kdyby Operu upravili, tak by se nádherně zbavili i Firefoxu, který je pomalejší a má horší podporu CSS. Vývojáři by byly nadšení a uživatelé taky. Jen pro informaci jsem pár laikům nainstaloval Operu a dneska si jí pochvalují jak já nevím co. Já jsem bohužel zase přešel na Firefox, jako webovej vývojář totiž u Opery moc neoceňuji funkce cache apod., která při vývoji webové aplikace celý proces dost znepříjemňuje. Když jsme u toho, zajímal o by mě jestli někdy do Opery daj nějakej přepínač pro vývojáře, který vypne veškerou cache

 4. 4 wosacz 16.02.05, 22:57:00
  FB

  [3] Když jsme u toho, zajímal o by mě jestli někdy do Opery daj nějakej přepínač pro vývojáře, který vypne veškerou cache
  Můžete to upřesnit? Jinak je tu Opera česky fórum

 5. 5 marx 17.02.05, 00:25:35
  FB

  Jen na okraj... občas používám vedle FF i Operu a to legálně zdarma. Podmínkou je zapnutý úzký pruh textové reklamy nad horní lištou. Skoro o něm nevím.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem