HTC Touch HD - první dojmy z pokořitele Apple iPhone

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

HTC Touch HD - první dojmy z pokořitele Apple iPhone

Pár dní jsem majitelem HTC Touch HD, jednoho ze současných nejlepších telefonů vůbec. Díky obrovskému (na telefon) 3.8" 800x480px displeji nahradí i běžné netbooky.

Když jsem před dvěma týdny porovnával HTC Touch HD na Touch Pro a SonyEricsson XPERIA X1, myslel jsem si, že to bude o X1, ale ono ne. Na Adobe Max (Milano) jsem měl skvělou příležitost si veškeré telefony podrobně osobně vyzkoušet, a klávesnice Xperie X1 je spíše zklamání. Kdybych neměl HTC Kaiser (TyTN II), tak bych byl asi nadšen, ale srovnání mám a tak vím, že na klávesnici HTC Kaiser se o dost lépe píše.

Skloubit velký displej a klávesnici zatím žádný telefon nedokázal, tak jsem to vyřešil nákupem zmíněného Touch HD a externí Freedom Universal2 Bluetooth klávesnice.

Telefon mi dodal Sunnysoft, tradiční spohlehlivý partner (kupoval jsem tam už předchozí HTC Kaiser), po fiascu s nedodáním u PalmPC.

Touch HD se dá ovládat jak prstem tak stylusem, hardwarovou klávesnici ovšem nemá. Je to jednoznačně nevýhoda pokud chcete psát delší texty či emaily, nicméně 200gramová externí Bluetooth klávesnice toto plně řeší. Telefon s 800x480px displejem a skvělou externí klávesnicí se už dá považovat za náhradu notebooku, a ve většině případů zastane stejnou práci.

Naprosto úžasný je na Touch HD displej. Zde je malé srovnání na iPhone, který se mu designem nejvíce podobná (nikoliv už funkcemi, tam Touch HD vede ještě výrazněji):

Touch HD - srovnání velikostí displejeTouch HD - srovnání velikostí displeje

První dojmy z telefonu

Podrobnější recenzi Touch HD a "vychytávky" budu psát pro MobilMania.cz, takže zde jen heslovitě první dojmy:

 • Telefon je úžasně rychlý, pocitově více než by napovídala o 25% vyšší frekvence procesoru oproti HTC Kaiser.
 • O HTC Kaiser jsem si myslel, že má nejlepší integrovanou GPS, v Touch HD je ale ještě o fous citlivější. Poznáte to třeba při zatažených roletách uprostřed místosti, zde žádná jiná (ani externí se SiRF Star III a MediaTek) GPS nechytala více než 3 satelity, Touch HD vidí signál 6-8 družic, neuvěřitelné.
 • Displej je opravdu krásný, barvy jsou věrné, dá se dobře číst na přímém slunci. Podsvícení displeje je řízené automaticky, podle světelného čidla.
 • Windows Mobile 6.1 se díky velkému 3.8" displeji a povedenému HTC TouchFlo 3D pluginu ovládají velice snadno prstem, není potřeba používat vůbec stylus. Je na tom pěkně vidět, že ovládání prstem není "magie", jak pomateně tvrdí někteří lidé, ale jde jen a pouze o velikost úhlopříčky. 2.8" je na prst málo a musíte vytahovat stylus, 3.8" znamená luxusní ovládání prstem.
 • Veškeré navigační aplikace fungují (byť po mírném tweakování) na nativním 800x480px rozlišení, včetně TomTom 7, iGo 8, OziExplorer (ShoCart mapy), Google Maps 2.2 a Garmin Mobile XT (odzkoušena Topo 2 Czech mapa).
 • Veškeré internetové aplikace fungují na nativním rozlišení, a to zcela bez nutnosti je nastavovat, ať už je to Opera, Skype, Windows Messenger, napojení na Exchange, Remote Desktop Mobile klient, a další. Rovněž bez problémů jsou obslužné aplikace typu Total Commander, Resco Explorer, SKTools a další.
 • Většina her naopak má problém, jedou typicky jen ve VGA rozlišení, dole zůstane prázdný pruh, navíc se hodně her nedá vůbec ovládat - vyžadují kurzorové klávesy, které Touch HD nemá. Moje nejoblíbenější hra - ChessGenius ovšem jede nativně v 800x480 :-)
 • Integrovaná softwarová klávesnice je přítomná v mnoha provedeních - standardní QWERTY, velká QWERTY, kompaktní QWERTY (vše s T9 či bez), Phonepad, Transcriber, Block Recognizer. Jinak řečeno, i bez externí klávesnice se na Touch HD píše docela dobře, pokud už je ta nutnost.
 • Telefon má po startu přes 120MB volné paměti RAM, takže můžete spustit 10-20 aplikací v multitastkingu a stále je stejně svižný.
 • Kvalita zvuku integrovaného přehrávače je opravdu výborná (HTC zde nešetřilo, také je to zařízení poněkud dražší než libovolná konkurence, která často hraje opravdu mizerně).
 • Baterie vydrží bez problémů dva dny, při častém používání zařízení, což je skvělá hodnota, zvláště na tak obrovský displej. HTC opravdu dobře zapracovalo na režimech šetření energie.
 • Telefon má 3D čidlo polohy, používá jej ale defaultně jen ve fotoalbu a pro Operu. Existuje ovšem freeware aplikace Gyrator 2, která podporuje automatické otáčení displeje podle naklonění telefonu u všech aplikací. Můžete také třeba zavěsit hovor tím, že telefon položíte displejem dolů během hovoru.
 • Synchronizace na Windows Vista i na Exchange je opravdu velice rychlá, 3G připojení podporuje HSDPA i HSUPA.
 • Pracovat s Word a Excel dokumenty je s externí klávesnicí a velkým displejem doslova požitek.
 • V zařízení je anglická WWE ROM. Interní telefonní modul ovšem podporuje rychlé vyhledávání kontaktů (SmartDialing) i pro znaky s českou diakritikou, rovněž tak integrovaná klávesnice podporuje (po nastavení) nápovědu slov přes českou T9. České jsou samozřejmě veškeré fonty a Regional settings.
 • Bootování je jediná operace, která trvá u Windows Mobile (tradičně) dlouho, po zapnutí to chce telefon minutu nechat, než budete moci něco dělat.
 • Druhé negativum jsou tradičně jinak umístěné konektory do pevné sady v autě (oproti HTC Kaiser), HTC jejich pozici vždy o pár mm posune, takže si musíte kupovat novou sadu.

Po pár dnech používání maximální spokojenost. Upgrade z HTC Kaiser nebyla sice vůbec nutnost (nicméně s jeho prodejem to zase nebyl až tak drahý upgrade), pro operativní psaní je to dokonce horší volba (pokud tedy u sebe nemáte externí Bluetooth klávesnici), to zase ale více než dobře vynahrazuje brilantním 800x480 displejem pro mobilní internet a navigační aplikace.

Je Touch HD zařízení snů? Téměř :-) Pokud bude někdy představen Touch HD "Pro" s integrovanou QWERTY klávesnicí po vzoru HTC Kaiser, jdu zase do něj, zatím je HTC Touch HD nejblíže ideálu...

Pár screenshotů obrazovek:

TouchFlo 3D - mailTouchFlo 3D - mail
TouchFlo 3D - počasíTouchFlo 3D - počasí
TouchFlo 3D - akcieTouchFlo 3D - akcie
Agenda FusionAgenda Fusion
Internetové aplikaceInternetové aplikace

Pokud dosud nemáte Windows Mobile telefon (od HTC), tak Touch HD je mimořádně povedená high-endová vstupní brána do tohoto světa. Pokud máte mírně starší, ale stále skvělé zařízení typu HTC Kaiser, je to spíše otázka pocitů. A pokud už Windows Mobile sice máte, ale jen nějaký levný E-TEN, poté neváhejte a jděte to HTC Touch HD.

HTC, to je totiž už několik let naprostá špička v mobilních telefonech.

PS: srovnání HTC Touch HD na iPhone v titulku článku vůbec nemá smysl, Touch HD je o několik světelných délek lepší telefon. Slovo "iPhone" je v nadpisu jen pro přitáhnutí pozornosti, jak zajisté chytrý čtenář pochopil...


Komentáře

 1. 1 Daniel Tlach 08.12.08, 01:56:01
  FB

  Uvažoval jsem o výměně Pro za HD ale nakonec zůstanu u Pro. Software klávesnice mi moc nevyhovuje a já poměrně často píšu (byť většinou krátké) SMSky (potvrzení účasti na meetingu atd. - je to rychlejší a snazší než volat, což občas nemusí být zrovna vhodné). Kromě toho si nebudu kupovat novej telefon co pár měsíců :)

  Funguje ti TouchFLO bez problémů? Na Pro jsem měl problém s odezvou a jak jsem se dočetl, tak jsem nebyl sám. Kolikrát si člověk stihl dát kafe než se k něčemu dostal. Vyměnil jsem ho za SPB Shell, hlavně díky možnosti si mnohem více přizpůsobit Today obrazovku.

  BTW: Čím děláš screenshoty?

 2. 2 Hmm.. Trochu drze ziadat skutocne meno, nie? 08.12.08, 06:43:15
  FB

  Aky prehliadac pouzivas? Je to take dobre ako Safari?

 3. 3 Daniel Borat 08.12.08, 07:42:46
  FB

  Radku,
  Muzete porovnat TouchFlo3D mezi Vasim TouchHD a mezi Diamondem? Mam jednoho z prvnich Diamondu co se u nas prodaval s CZ a jsem nadmiru spokojen, ale koukam, ze napr. u pocasi je to u HD jine, (ta spodni lista s dalsimi dny je tam original nebo je to nejaka vychytavka z xda-developers?) Ten software co pouzivate jako kalendar/planovac (viz screenshot) - jste s tim spokojen? A jeste do tretice - ma podle Vas vyznam vymenit Diamonda za TouchHD? Diky za odpoved.

 4. 4 Daniel Borat 08.12.08, 07:44:29
  FB

  [2] Podle screenu je to Opera, ktera je v novych HTC zarizenich nainstalovana originalne (je tam i IE). Oboji je lepsi nez safari, ono nez Safari je lepsi asi cokoliv :-)

 5. 5 Vít Šesták 08.12.08, 08:10:55
  FB

  No porovnávat skoro jakýkoli mobil s iPhonem nemá moc cenu... Viděl jsem něco za cca pětikilo, co by mi sice moc nevyhovovalo, ale zcela určitě by mi to vyhovovalo víc než iPhone.

  BTW: Proč nesrovnáváte klávesnici i s iPhonem? Tam se na tom plochým dotykáči musí psát skvěle!...

 6. 6 Hozák Michal 08.12.08, 12:59:10
  FB

  Je opravdu ovládání prstem tak bezproblémové? Když jsem to zkoušel na Touch Pro, tak jsem ovládání prstem označil slovem TRAGÉDIE. Naproti tomu od lidí, co měli možnost vyzkoušet Touch HD slyším samou chválu, je to opravdu velký rozdíl? Trochu o Touch HD uvažuji, ale jelikož nejsem "stylusář", chci zařízení, které lze ovládat pomocí kláves/prstu. Jak se výrobci SW staví k rozlišení 800x480, budou se upravovat stávající programy? Z toho bych měl trochu obavy. A jaké máte zkušenosti s Yrgo? Co jsem se díval, přišlo mi mnohem zajímavější než TouchFlo 3D...

 7. 7 Daniel Tlach 08.12.08, 14:01:44
  FB

  [6] Při ovládání prstem mi u Pro vadí jen snadno ohmataný display. Pokud člověk nemá prsty jak kolíky na řípu, tak by neměl mít problém ani u Pro.

 8. 8 Hozák Michal 08.12.08, 14:12:04
  FB

  [7] Nemám prsty jako kolíky na Řípu :-). Ženě jsem koupil iPhone (ať si Radek Hulán říká, co chce, pro ni to byla jistě nejlepší volba), tak vím, že dokáži telefon prsty snadno ovládat. Ovšem u Touch Pro to bylo peklo, neuvěřitelně nepřesné, na každém dotyku bylo vidět, že na to zařízení není stavěno, bez stylusu hrůza. U citelně většího displeje by mohlo (a asi i mělo) být ovládání prstem mnohem lepší, proto se ptám na zkušenosti...

 9. 9 Pavel Kouřil 08.12.08, 14:31:39
  FB

  [8] Asi jsem divný, ale jde mi prstama ovládat víceméně bez problémů [jediné omezení jsou hrany displaye] i starý TyTN, který snad na nic jako prsty stavěn nebyl.
  Prsty mám normální velikosti, ani malé ani tlusté.

 10. 10 Hozák Michal 08.12.08, 14:39:27
  FB

  [9] Rozhodně nejsi divný, je to o zvyku a jelikož já nebyl zvyklý na žádné ovládání prsty a pak jsem měl možnost důkladně (to je důležité slovo) vyzkoušet iPhone i Touch Pro, tak vím, že u toho druhého zařízení byla ještě dlouhá cesta k pohodlnému ovládání prsty. Asi bych se časem naučil i s Touch Pro, ale proč? U Touch HD očekávám velké zlepšení, ale zatím jsem jej neměl možnost vyzkoušet...

 11. 11 Pavel Kouřil 08.12.08, 14:48:16
  FB

  [10] Já dneska měl v ruce iPod Touch - a popravdě, moc dobře se mi to prstama neovládalo ... Nějak mi to nereagovalo na hrany prstů a ani na nehty. A tušímže iPod Touch a iPhone sou co se týče tohoto stejné. Touch Pro (a ani Diamond) jsem v ruce zatím neměl.

 12. 12 Hozák Michal 08.12.08, 15:09:06
  FB

  [11] Proč nehty? To máš zlozvyky z WM ;-) Já bych třeba to ovládání z iPhone u WM zařízení bral, protože tam je Apple o parník jinde (nejde jen o můj pocit), ta přesnost a rychlost je fantastická. Jenže to se lehce řekne, že bych chtěl nejlepší věci z každého v jednom...

 13. 13 Vlach Martin 08.12.08, 15:40:54
  FB

  [6] Také se mi nedařilo psát jen prsty poté co jsem ztratil stylus na HTC TYTN, ale stačí si zkalibrovat dotykové ovládání a hned to jde mnohem lépe (v základu se spíše kalibruje pro stylus).

 14. 14 Hmm.. Trochu drze ziadat skutocne meno, nie? 08.12.08, 16:22:51
  FB

  [4] humble boy skusal si vobec niekedy safari? zaujimalo by ma, ci tie prehliadace podporuju javascript a ajax na takej urovni (ci vobec) a tak rychlo ako safari..

 15. 15 Vojtěch Mráz 08.12.08, 17:00:30
  FB

  [2] V HTC Touch HD je předinstalovaná Opera Mobile 9.5 jako alternativa k Internet Exploreru, kterému se na WM zařízeních nedaří tak jako na desktopech. Nová Opera je skutečně skvostná, nabízí plynulé zoomování, možnost otevření několika oken najednou a vůbec široké možnosti nastavení (personifikace chcete-li).

 16. 16 Vojtěch Mráz 08.12.08, 17:04:59
  FB

  [14] Zde je pěkné srovnání Opery Mobile 9.5 a tebou "preferovaného" Safari :-)
  http://gizmodo.com/5028443/mobile-safari-vs-opera-mobile-vs-skyfire-whos-the-fastest...

 17. 17 Radek Hulán 08.12.08, 20:32:35

  [6] ovládání Touch HD je naprosto špičkové. Z pohledu rychlosti a snadnosti ovládání je to telefon bez konkurence, navíc tam nic občas nezamrzá, jak je zcela běžné na iPhone. Opravdu Skvěle doladěné, také TouchFlo 3D je už ve verzi 3.0.

  [2] je to Windows Mobile, takže si můžeš zvolit jaký prohlížeč chceš. Existuje Safari na Windows Mobile (nazvané Iris Browser), SkyFire, Opera Mobile 9.5, Opera Mini (Java), Netfront, Minimo, Pocket Internet Explorer a další.

  Opera Mobile 9.5 je jinak vynikající prohlížeč, používám ten.

 18. 18 Pavel Attel 08.12.08, 23:23:31
  FB

  Přešel jsem též z TyTN II a velká spokojenost, jen bych ještě doladil:
  - podsvícení čtyř hardware tlačítek, nejlépe i se změnou barvy dle aktivity
  - TF3D stránku PEOPLE s rastrem fotografií pro přímé volání,
  jako SPB shell
  - možnost přiřadit příkazu ALL PEOPLE sunnysoft contacts
  - možnost timingu pro zhasnutí obrazovky při volání
  - oznamovací led diodu na viditelnějším místě

 19. 19 Jakub Karásek 09.12.08, 00:31:54
  FB

  Touch HD má sice nádherný veliký displej, ale pro mě má jednu zásadní nevýhodu - nemá HW klávesnici, proto mám Touch Pro a jsem plně spokojený. Je také velice rychlý, bez lagů, dá se ovládat prsty bez problémů (jen v Opeře mám připravený i stylus, na textové odkazy se mi prstem špatně trefuje).

 20. 20 Pavel Attel 09.12.08, 00:44:40
  FB

  [21] také jsem myslel, že mi HW klávesnice bude chybět, ale SPB keyboard, který má i možnost vibrační odezvy, ji při běžném provozu v pohodě zastoupí.

 21. 21 Karel Jurecka 09.12.08, 11:20:16
  FB

  [19] Dobrý den Radku, už jsem se ptal včera (leč komentář jste mi smazal). Kde, jak nebo čím vám zamrzal iPhone zcela běžně? Nejedna se o rozpoutání flame, jen mně to zajímalo, protože já ani kolegové takové problémy nemáme. Děkuji za odpověď.

 22. 22 Radek Hulán 09.12.08, 12:18:33

  [23] stačí lépe číst, v komentáři je odkaz na 700 tisíc výsledků hledání "zamrzání iPhone", tedy extrémně rozšířený jev (na to, že je iPhone na trhu pouhý rok):

  http://www.google.cz/search?q=iphone+freezing...

 23. 23 Radek Gregor 09.12.08, 13:17:34
  FB

  Radku, ja nevim proc tam furt pletes iPhone? Je to s prominutim volovina. iPhone a HTC Touch HD jsou nesrovnatelne a pro uplne jinou sortu lidi. iPhone je jednoduchy, ale neznamena to, ze je pro jednoduche lidi. Nekdo jen posila sms, vola, pise maily, obcas koukne na net a poslechne muziku. Proto takoveho cloveka je zbytecne kupovat slozity system WM 6.1. Je jasne, ze Touch HD ma mnohem pokrocilejsi funkce, software etc., ale nekdo to proste nepotrebuje. Pro toho, kdo nechce stravit dlouhou dobu ladenim, prehravanim FW, nahravanim aplikaci, nastavovanim softu a chce telefon s velkym, kvalitnim, neposkrabatelnym displejem, je to dobra volba.
  Stejne jako bych ja tvrdil, ze kdyz mas Logitech G15, jsi prd a ne programator. Proste se ti na ni dobre dela a nepotrebujes pro sve mensi pociny kvalitni programatorskou klavesnici. Vsechno je to o tom, co kdo potrebuje.

 24. 24 Radek Hulán 09.12.08, 13:22:05

  [25] klasická vymývárna mozků :-) HTC Touch HD umí vše co iPhone a mnohem více, a dělá to jednoduše. Nevím proč by mělo být WM 6.1 složité. Přehrávání hudby, videa, psaní SMS, vyhledávání kontaktu, všechny základní věci se na Touch HD dělají snadněji než kdekoliv jinde. Ovládání Touch HD je božsky snadné, funkce luxusní, displej nádherný.

  iPhone je prostě horší. Není špatný, ale ve srovnání na Touch HD bledne. Tečka. Smiř se s tím a neokecávej to. Nemáš nejlepší telefon? Ne. Je to tak. Budeš se s tím muset naučit žít, místo pořvávání v diskusích...

  HTC Touch HD je prostě věc, která iPhone předstihla v ovládání prstem a jeho snadnosti, a navíc nabízí skvělou funkčnost, rychlost, stabilitu, GPS navigaci, MMS, obrovský displej, tedy vše co iPhone chybí...

 25. 25 Kamil Zmeškal 10.12.08, 18:09:50
  FB

  Radku, bylo by super, kdyby jste napsal, jaké hlavní aplikace na Touch HD používáte (klávesnice, správce kontaktů,...). Jestli SPB, Sunnysoft, SBSH apod. Četl jsem Vaše starší doporučení, ale přece jenom od té doby uplynul nějaký čas a display HD přináší jiné možnosti.

 26. 26 Miro Jurčík 10.12.08, 23:28:29

  Ja by som mal otázočku na Rada. Ako na teba pôsobí sklo na displeji? Ja som takmer odhodlaný kúpiť Diamonda ak ho budú mať zajtra na sklade, a ako pozerám, tak ani Diamond ani HD nemajú zapustené predné sklo, takže sa obávam škrabancov. Síce píšu, že sa jedná o odolné sklo, no človek nikdy nevie.

 27. 27 Radek Hulán 10.12.08, 23:49:10

  [28] Diamonda neber. Není špatný, ale Touch HD je výrazně lepší. Anebo vezmi Touch Pro, s klávesnicí. Ale Diamond nemá ani pořádný displej ani klávesnici.

  Jinak s Touch HD se dodává i krycí fólie, průsvitnost 99%, a měla by displej ochránit i při menším pádu....

 28. 28 Miro Jurčík 11.12.08, 01:22:18

  No, ja skôr hľadám dáku náhradu starého W810i (pokiaľ sa nemýlim, tak už má 2,5 roka), Diamond mi prišiel ako dizajnovo podareny kusok s wifi, Windows Mobile a dotykovým displejom, pekne rozmery a teda z nich vyplývajúca absencia hw klávesnice. Ono doteraz som ju nepotreboval, aj na SE som ju využíval len na hrách, o ostatné sa postarali smerové tlačidlá, aj keď určite by som si na poriadnu klávesnicu zvykol. Touch HD je oproti Diamondu o dosť drahší (a lepší samozrejme), ja hľadám dačo v cenovej kategórii Diamondu a experimentovať s ASUSom, HP alebo dajakými neznámimi značkami sa mi moc nechce.

 29. 29 Pavel Attel 11.12.08, 19:36:02
  FB

  [29] Dodávaná fólie mi pořádně nedržela na celé ploše, myslel jsem, že neumím lepit, ale pak koupil Brando a nalepil bez problému. BRando drží po celé ploše a vůbec ji na telefonu nevnímám, vypadá jako sklo, narozdíl od dodávané. Určitě za 200,- dobrá investice.

 30. 30 Tomáš Martínek 14.12.08, 01:23:18
  FB

  Konečně se našel někdo, kdo bude psát o tomhle telefonu zajímavé typy :)
  Mám ho pár dní a jsem dost spokojený. Jenom si moc nevím rady s nastavením voip. Našel jsem nějaký návod (ale ne na Touch HD) a je tam třeba úprava v registrech. Mám sice nějaký SW, ale mám problém se zápisem do registrů. Dál nevím, jak je to s GPS mapama. Je třeba si koupit kartu na které to bude? Tech support Tomtoma je tady na nic, takze nevim koupit/nekoupit. Případně jiný sw? A ještě k QuickGPS - je možné stahování přes wifi? Jinak doufám, že budou další články o tomhle telefonu.
  BTW článek na mobilmania.cz je dobrý ;)

 31. 31 Miro Jurčík 15.12.08, 12:09:22

  Prave som si priniesol domov Diamonda, z ktoreho aj teraz pisem. Trochu tazsie sa klika na odkazy a hneva ma natacanie displeja, ktory sa niekedy prepne spat na vysku a naspat sa mu nechce, inak opera funguje perfektne. Slovenska qertz klavesnica s diakritikou je s prstami nepouzitelna, zato na anglickej sa pise fajn. Dalsie postrehy hodim, ked si zvyknem na ten telefon.

 32. 32 Marek 17.12.08, 14:02:15
  FB

  Mohl byste prosím poradit, jak spárovat Freedom klávesnici s Touch HD? (Postup podle návodu nezafungoval.)

  Také jsem se rozhodl řešit klávesnici pomocí bluetooth "Freedom Universal Keyboard²", už ji mám doma od SunnySoftu. Touch HD zatím nemám.

  Zkoušel jsem nějaké spárování, nyní se marně pokouším spárovat klávesnici s HTC Diamondem kolegy, ale na něj se nenainstaluje ani ovladač, přestože postupuji podle návodu. Použil jsem instalaci z CD, z internetu, instaloval jsem na HTC Diamond ovladač přímo z CAB, ale po restartu mobilu se v Settings neobjeví žádný nový driver. :(

  Také se v návodu mluví o nějakých spárovacích kódech, a že klávesnici je možné spárovat jen s jedním zařízením, poté je nutno kontaktovat prodejce?? O co se jedná, máte o tom bližší informace? Klávesnici mám v ruce první den.

  Touch HD bych měl mít každým dnem, po dlouhém zvažování jsem ho také vyhodnotil jako aktuálně nejlepší stroj pro mé potřeby, děkuji za vaše postřehy a recenze, pomohly mi při rozhodování. Byl bych rád, kdyby s klávesnicí nebyly hned v prvních dnech problémy...

 33. 33 Jan Hrkal 17.12.08, 16:14:26
  FB

  [34] Já se připojuji. Také tady ladím instalaci Freedom Universal Kayboard².

  [6] Po dlouhé době jsem u HD zase narazil na PDA bez klávesnice. Sice to řeším externí klávesnicí, ale ani bez ní bych to nepovažoval za největší problém. Víc mi vadí to, že není čtyřsměrné tlačítko nebo Jogdial. Některé programy se ovládají bez HW kláves velmi špatně (například se mi nepodařilo regulovat rychlost posuvu u el. knížek)

 34. 34 Jan Hrkal 17.12.08, 20:24:33
  FB

  [35] a [34] Tak jsem nakonec zvítězil. Ovladač se MUSÍ nainstalovat do hlavní paměti a nikoli na paměťovou kartu. Pak již vše funguje podle návodu (anglického). Jen by mě ještě zajímalo, jsetli lze tuto klávesnici nějak připnout do kompletně českého režimu.

 35. 35 Marek 18.12.08, 02:21:41
  FB

  [36] Potvrzuji, že jsem se snažil instalovat ovladač na kartu, nefungovalo. Zítra zkusím instalovat do hlavní paměti.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem