Firefox už nikomu nedoporučuji

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Firefox už nikomu nedoporučuji

Za posledního půl roku neexistuje chybovější prohlížeč než je Firefox. Už jej nemohu nikomu doporučit. Nejedná se ani o to, že Firefox zabere největší množství paměti a nejpomaleji se spouští. Problém je nově i jeho neustálá nebezpečnost.

Jen za poslední čtvrtletí byl opravný patch na Firefox verze 2.0.0.7 vydán v září, 2.0.0.8 v říjnu, 2.0.0.9 v listopadu, 2.0.0.10 také v listopadu a 2.0.0.11 rovněž v listopadu. Pokud používáte Firefox musíte prostě neustále cosi aktualizovat, aby hromada děr v tomto triviálním prohlížeči nebyla zneužitelná.

Aktualizace je pro běžné uživatele ovšem složitá, neustále se musí něco instalovat, stahovat, a pokud člověk není Administrátor, má opravdu velký bezpečnostní problém.

Osobně poslední rok všem doporučuji instalovat Internet Explorer 7 s rozšířením IE7 Pro namísto Firefoxu. Vtip je nejen v tom, že IE7 je dlouhodobě výrazně bezpečnější než Firefox, ale fungují s ním veškeré weby, a také má mnohem lepší funkčnost než Firefox bez rozšíření (což je stav, v němž jej používá většina uživatelů). IE7 Pro  obsahuje gesta myší, super drag & drop, obnovu otevřených záložek po pádu (třeba kvůli nestabilnímu Flash pluginu), uživatelské skripty, kontrolu pravopisu a desítky dalších funkcí.

Instalovat IE7 je mnohem snazší, a řádově snazší je aktualizace, stahuje se totiž automaticky pomocí Windows Update, a uživatel ani nemusí být administrátor.

Osobně si občas Firefox spustím, ale to  jen kvůli úžasnému rozšíření Firebug, což je vynikající (byť velice specifická) věc pro webdesignéry, ale nikoliv pro širokou veřejnost.

Je mi to líto, ale osobně mám pro vývojáře Firefoxu místo slov uznání spíše slova pohrdání, skoro deset let (od února 1998) "vyvíjet" a kopírovat na základě Netscape kódu něco, co v roce 2007 skončí jako nejpomalejší prohlížeč s nejhorší (vestavěnou) funkčností a s nejvíce chybami, to si nic jiného nezaslouží.

Mozilla si přitom teoreticky může dovolit zaplatit slušné vývojáře, její příjmy ve výši $70 mil jen v  roce 2006 nejsou opravdu zanedbatelné... Od té doby co byl vydán IE7 nemá prostě Firefox pro běžné uživatele (kam je svojí triviálností určen) místo. IE7 je rychlejší, snadněji se používá a snadněji se aktualizuje (než Firefox). A fajnšmekři sáhnou spíše po Opeře 9.x.

Mozilla za těch 10 let měla udělat mnohem více práce.

Screenshot IE7 Pro

Internet Explorer 7Internet Explorer 7

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem