Firefox jako rudé BMW M3

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Firefox jako rudé BMW M3

Technologie 15.11.04

O konfiguraci Firefoxu jsem už psal, několikrát, stejně tak jako o Opeře, a proč ji preferuji (lepší a mnohem rychlejší UI). Moox se nicméně tento handicap Firefoxu snaží mírně řešit, nabízí na svém webu Firefox M3, M2 a M1.

Firefox M3 je dostupný v milestone, branch nebo dokonce i trunk release (tedy poslední vývojový kód), a je optimalizován a zkompilován, v případě M3, s podporou pro SSE2, a s dalšími optimalizacemi pro nejnovější Pentium-IV, Athlon-FX a Athlon-64. Mluvím zde samozřejmě o Windows verzích, pod Linuxem není problém si vše zkompilovat a optimalizovat sám.

Vyzkoušel jsem na Windows XP verzi M3, a mám pocit, že je oproti obyčejnému release, který je kompilován pro i386, poněkud ovladatelnější a rychlejší v UI. Na Operu sice stále nemá (a kvůli koncepci UI mít nikdy nebude), nicméně, je zde znát zlepšení.

Kromě Firefoxu M3 je dostupná i M3 verze Trunderbirdu, tedy s podobnými optimalizacemi.

Narazil jsem i na zajímavé rozšíření, Preferential, které je lepší implementací about:config, a to ve stromovém pohledu a s komentáři, doporučuji :-) Je tak možno Firefox pár vhodnými úpravami dále vhodně zrychlit…


PS: Je pravda, že Firefox je poněkud (více) over-hyper, nicméně, proč ne, je to taková jednoduchá věc, které rozumí každý, je to masová věc. A fakt, že tu konečně existuje výborný open-source prohlížeč, který má dobré jádro (tedy ctí normy w3c.org), a pro normálního uživatele je použitelný stejně jako MSIE, je skvělý.

Mimochodem, Haavard na Opera Forums boří mýty o Opeře, zejména mýtus zarytých příznivců gecko-engine o tom, že prý Opera neumí JavaScript (samozřejmě, že umí!), a mýtus, že prý Opera nezobrazí chybně napsané stránky (w3c nevalidní; zobrazí, implementuje třeba i document.all, a to dříve než Mozilla). Přečtěte si to!


Komentáře

 1. 1 Tomáš Kubát 15.11.04, 22:18:16
  FB

  Stáhle jsem dvě releases a ani jedna nelze spustit.

  Konfigurace: Athlon XP Barton, Win XP SP 1 - poměrně rozšírená kombinace. Podařilo se někomu na této sestavě to spustit a případně jaký releases.

 2. 2 borivoj 16.11.04, 05:20:40
  FB

  ja si stahl m2 a jede skvele

 3. 3 noname 16.11.04, 12:56:25
  FB

  Já si stáhnul také m2 a v pohodě (musel jsem ale odinstalovat původní ff a smazat složku mozilla pod document & settings / application data
  Mám ale problém s extensions: nejdou mi nainstalovat, když kliknu na odkaz na install extension (kterákoliv, kdekoliv), tak se nic nestane. Vypadá to na nějaký problém s registrací těch xpi souborů.

 4. 4 krteczek 19.12.04, 03:18:28
  FB

  pro noname:
  No a v preferencich jsi povolil stránkám instalovat software???

  Jinak si myslím, že ff je výborný prohlížeč, s operou přicházím do styku jen, když ladím své stránky, a nějak mi nesedí... je moc velká (nepřehledná,anglicky mluvící, prostě fuj :o)... Jo už slyším... je do ní čeština...jak do které verze... prostě mám rád jednoduchý soft v mé mateřčině, ještě radši ho mám když je free a open source ...

  Radku ted koukám...jak dlouho máš zaobleny spodek layoutu??? vypadá to moc pěkně...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem