Firefox a výborný marketing Mozilla teamu

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Firefox a výborný marketing Mozilla teamu

Technologie 28.09.04
Firefox

Firefox 1.0 PR (preview release) je výborný browser, kterému se, oprávněně, dostává extrémní pozornosti médií. Na “vině” je především výborný marketing Firefoxu, který upřímně obdivuji. Člověk se z něj, i přes své značné zkušenosti, může něco naučit…

Podívejte se, co nám na titulní straně mozilla.org nabízí Mozilla Foundation, je to především jasné a přesné poselství, jasné zaměření na segment trhu, zaměření, které je navíc působivé jak pro laickou veřejnost, tak i pro veřejnost geeků (Mozilla je open-source!).

Mozilla Firefox 1.0:

 • je bezpečnější (po problémech MSIE poslední 2 roky je toto nesmírně důležité),
 • je rychlejší (máte pomalý počítač?),
 • má lepší prohlížení internetu se záložkami (kdo by nechtěl něco lepšího?),
 • má integrované hledání a “živé záložky” (každý potřebuje hledat informace),
 • blokuje pop-up okna, spyware a virusy (a nechce každou chvíli reinstalovat počítač).

A aby to celé ale nepůsobilo jen jako nějaké žvatlání geeků, je k tomu doplněn pohled autority pro masy - novináře Wall Street Journal, Walta Mosseberga, a jeho prohlášení, že “Doporučuji vyhodit Microsoft Internet Explorer (a začít používat Firefox)!”.

Takovýto marketing nemá chybu! Takto zaměřená marketingová kapmaň, navíc založená na řadě dobrovolných uživatelích a propagátorech, se jen tak nevidí. Opera, ba i Microsoft, se mají co učit.

A pokud již jednou zahodíte Microsoft Internet Explorer, proč za chvíli nezahodit i Windows XP?

Doba Linuxu na desktopu již rozhodně dozrála! A to nejenom pro geeks, ale i pro normální uživatele. Na jednom CD se SuSE 9.1 Personal získáte skvělý operační systém, OpenOffice, tedy obdobu Microsoft Office, KMail pro email, Firefox pro prohlížení webu, Gimp pro obrázky, či KAlbum pro práci s Vaším digitálním fotoaparátem. A to vše zdarma, za často horší MS produkty by jste zaplatili cca 20.000 Kč.

Mimochodem, včera jsem smazal Firefox 0.9.3, a instalovat 1.0PR, a veškeré extensions, které používám, jsou s touto verzí již kompatibilní. Jen bylo potřeba udělat zálohu souboru bookmarks.html, smazat adresář profilu Firefoxu, a vše stáhnout během 10 minut znovu.

Zahoďte Microsoft Internet Explorer a stáhněte si Firefox! Doporučte Firefox i svým známým. Pošlete jim email, a třeba odkaz na to, jak si Firefox mohou dokonale nakonfigurovat. Potěšíte je :-)


Komentáře

 1. 1 Tomáš Kubát 28.09.04, 16:08:01
  FB

  Podle toho článku to tipuji, že Vámi tolik oblíbená Opera je v těchto dnech někde v pozadí ... že by jste se úplně přeorientoval? :)

 2. 2 Radek Hulán 28.09.04, 16:09:43

  [1] na Linux nemám koupenou licenci pro Operu... Mám Operu v práci (s WinXP), a všude jinde Firefox (na SuSE 9.1, Solarisu, atd.)

  Opera hlavně není jenom browser, je to takový všemocný integrovaný balík, asi bych to nazval "Internet Productivity Suite".. ;)

 3. 3 Jiří Macich ml. 28.09.04, 17:39:25
  FB

  Jo, vážně je to skvělý browser. I po instalaci 43 rozšíření, která jej po funkční stránce povýší na Operu (ale s lepším jádrem) je stále podstatně přehlednější než Opera.

 4. 4 whoa-framework.org 28.09.04, 17:50:59
  FB

  na MacOS X je to bohuzel porad mizerne optimalizovany, pomaly kus software, ke vsemu nerespektujici UI design hostitelskeho systemu (jednoduse vypada oproti ostatnim aplikacim strasne, asi jako kdyz si na windows pustite DOSovsky program napsany v Turbo Vision nebo Foxce..:). Navic, je to divne, ale s kazdou verzi (tyka se Gecka jako jadra), je interpret javascriptu pomalejsi a pomalejsi - mam pocit, ze se jadro pekne "zasira", receno slusne (mereno na narocnych ui aplikacich, ne nejakych rolloverech apod..).

  Opera na Macu bezi naopak vyborne. K smule obou, je tu vyborne Safari, takze neni co resit:)

 5. 5 DJ.Maca 28.09.04, 18:49:46
  FB

  [4] Co tak pouzit na Mac OS X Camino???

  http://www.mozilla.org/products/camino/...

 6. 6 Lumpy 28.09.04, 19:33:09
  FB

  Dovolím si souvislost - porovnání bezpečnosti Firefoxu a Internet Exploreru: http://lumpy.kbx.cz/index.php?p=40...

 7. 7 Jirka Vlček 29.09.04, 12:36:57
  FB

  Ahoj, chtěl bych dostat Firefox na úroveň uživatelského komfortu Maxthonu. Máte návrh, jak ukázat SidePanel jen najetím myši doleva? Jinak všechno docela OK, ale tohle mi vadí... Díky moc

 8. 8 noname 29.09.04, 12:47:19
  FB

  ad rozšíření: shodou okolností jsem předevčírem instaloval firefox a hledal jsem nějaká inteligentní rozšíření a nechtělo se mi je procházet všechny, tak jsem nalistoval ten tvůj článek http://myego.cz/item/dokonala-konfigurace-firefoxu... a zkusil všechny nainstalovat, ale některé zahlásily, že jsou jen do verze 0.9x. Prý pomůže jenom v tom souboru přepsat tu hodnotu, že to i tak funguje, ještě jsem na to neměl čas, takže to jen takový komentář k tvému "jsou kompatibilní".
  Zatím se musím s Firefoxem sžívat, mě osobně jeho rozložení nevyhovuje, což ale neznamená že by bylo špatné, ale jen to, že já jsem zvyklý na myie a nemůže se přivyknout a hlavně neumím spoustu věcí měnit i když věřím, že to nějak jde (třeba jak udělám, abych měl záložky dole, a ne nahoře?!).
  Zatím jej tedy spíš používám jen na testování kompatibility designu mého serveru.

 9. 9 Radek Hulán 29.09.04, 13:38:16

  [8] já jsem včera taky re-instaloval Firefox, ale veškerá rozšíření mi tam jdou ;) Asi 3 sice cosi hlásily, ale bez úprav normálně fungují. Občas se je dobré podívat na homepage autora extension, má tam často novější verzi, než na mozilla.update

 10. 10 PJ 29.09.04, 15:54:10
  FB

  [8] Dobra otazka! Jak dostat zalozky dolu?

 11. 11 mlok 29.09.04, 17:25:47
  FB

  [7]

  Pod pojmem sidepanel si mam predstavit co?

  Zkusil jsem:
  Optimoz Tweaks ,ale nefunguje mi v FF 1.0PR...

  Ale muzes zkusit: Mouse Gestures a pak Gesture Exchange WOP! jenze se patrne setkas, jelikoz FF ma pro kazdou vec svuj sidebar, s problemem, ktery sidebar ma toto gesto (WOP!) otevrit. Ale asi nebude problem najit ten prikaz a pouzit ho v Edit mappings.

  Podotykam, ze v mozille je oboji OK ;) Zlata Mozilla :)

  Good luck!

 12. 12 z3rg 29.09.04, 19:46:47
  FB

  add toolbary: tahle extension by mela pomoct: http://www.texturizer.net/firefox/extensions/#tbx...

 13. 13 Ondřej Kokeš 29.09.04, 20:32:15
  FB

  [10] tabbrowser extensions, tab bar position.

 14. 14 sim 30.09.04, 20:58:31
  FB

  kezby byl firefox v jistych aspektech tak user-friendly jako maxthon... proc tam, sakra, neni nastaveni domenovych zkratek (ctrl+enter->http://www.neco.cz, cekal jsem, ze to bude u ceske verze, preinstalovaval jsem, a nic. taky nikde nevidim url aliasy, nastaveni podrobnosti o zalozkach apod. kdyby maxthon nebyl staveny na ie..(tu moznost gecka enginu nepocitam), byla by to parada..

 15. 15 Radek Hulán 30.09.04, 21:24:21

  [14] je potřeba se lépe dívat, URL aliasy normálně fungují.. Maxthon je šílenost, nad jádrem MSIE.. Ano, možná má jednu funkci, co nemá Firefox, ale zase ten má X funkcí navíc, a pomocí extensions řádově více navíc..

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem