Firefox a stará koncepce SDI versus moderní MDI

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Firefox a stará koncepce SDI versus moderní MDI

Technologie 13.07.04

Jedna z výhod Opery, oproti Firefoxu, je rozhodně MDI koncepce. Zde si můžete přečíst proč tomu tak je. V zásadě se jedná o přiznání toho, že Opera to dělá lépe, a že Firefox bude hodně složité upravit, aby v MDI fungoval. Ach jo.

Opera is different. It's not a tabbed browser. It was designed from the beginning as an MDI (multiple document interface) program, basically just separate windows wrapped in a larger container window . It was designed from the ground up for both single window and multiple window modes.

On the other hand, I've always seen Mozilla and Firefox not as "tabbed browsers" per se, but as single window browsers with a bonus tab function added on. Not that I actually liked it that way myself; I avoided Mozilla for over a year myself simply because I didn't know there were extensions available for single- window mode.

But I try not to second-guess the choices developers make in software. What I want might not be what others want or even possible to program. Remember also that development of Mozilla began before the idea of single- window programs really took off. It wasn't designed in from the outset, so they will have to retroactively fit it in. The devs here have mentioned before that they intend to eventually provide basic single window mode to FF, but that it's going to take a while because they want to do it right. They don't want to just integrate an extension, for example. Extensions like TBP do not provide full single window mode anyway, they just tweak settings already in place, and TBE uses some dirty javascript hacks and intrusive program file changes to do it's work that the devs don't want in the core system. They should eventually get around to it, but they have their hands full just getting the current design up and running.

So it's best to just be patient, use the options available now, and wait.


Komentáře

 1. 1 Milf 13.07.04, 10:59:51
  FB

  Mám pocit, že až bude Firefox na chlup stejný co Tvá favourite Opera, tak Ti stejně bude vadit logo a budeš o tom psát pořád a neustále dokola, že Firefox je špatný a dolary investované do Opery jsou správnou investicí. Mám pocit, že Ti o nic jiného nejde.
  Nech každému svobodnou volbu a nezatracuj odlišnosti, každému jednotlivci sedí něco jiného a třeba já jsem Operu snesl čtyři dny .. a pak šla k šípku (respektive jsem ji už víckrát nepoužil na surfování netem). A nemám potřebu někoho přesvědčovat, proč a nač a jelikož a protože .... ať si každý užívá co je mu libo. ;-)

 2. 2 rony 13.07.04, 11:25:29
  FB

  Ked Word opustil MDI v poslednych verziach, tak neviem ci tie privlastky moderny a zastaraly su akurat vhodne zvolene.

 3. 3 vrabcak 13.07.04, 11:33:53
  FB

  Ono je otázkou, zda je koncept MDI opravdu lepší než SDI. Zajímaný pohled na věc mají třeba http://developer.kde.org/do... , kde naopak MDI označují za zastaralý koncept. Ovšem bohužel u Mozilly se mi zdá, že nemá koncept GUI žádný a to je dost na škodu.

 4. 4 Jiří Macich ml. 13.07.04, 11:46:01
  FB

  Jen bych doplnil, že MyIE alias Maxthon MDI okna umí a dokáže běžet i na Gecku.

 5. 5 rony 13.07.04, 12:30:19
  FB

  Len by som doplnil, ze Office od MDI zasa upustil ;-) priznam sa, ze som si na ne tym padom nestihol ani zvyknut ;-)

 6. 6 Roman Dagi Pichlik 13.07.04, 12:37:20
  FB

  A co z toho pro me jako uzivatele Mozilly plyne? Nic. To jak to Mozilla dela je vec jadra, uzivatel je od toho odstinen.

  Pri vyvoji XUL aplikaci to zrejme nevadi, nevidim tedy zadny konflikt. Pokdu to dobre chapu, tak se pripadna zmena nijak nedotktne klientu.

  Na druhou stranu by bylo zajimave porovnat podporu DOM (I,II, III) v Mozille a Opere, vysledek by byl IMHO prinosnejsi.

 7. 7 Radek Hulán 13.07.04, 14:37:33

  [3] ano, Mozilla má dobré jádro, lepší než Opera (DOM), o tom není sporu, ale UI hodně zaostává, nepřináší nic nového.

  Ve Firefoxu je problém okna versus TABy: otevřu si Firefox, kliknu na JavaScript, co mi otevře nové OKNO (TAB musí být vždy maximalizován), a teď mám problém, protože mám v taskbaru Windows 2 OKNA, a v jednom okně mám TABy. Je to zmatek. Podobně funguje i MSIE.. Opera podporuje MDI i SDI, podle toho, co člověk chce.

  Firefox prostě nevyužívá potenciál, který z MDI a důsledného používání TABů plyne, fakt, že TAB je vždy maximalizovaný je nechutné omezení.

 8. 8 Petr 14.07.04, 01:41:13
  FB

  Až do dneška jsem obhajoval Firefox, ale asi mě něco secvaklo, pustil jsem znovu Operu, no - a je fakt dobrá a hodlám ji nadále používat jako defaultní prohlížeč...a ta okení podoba (věřme/nevěřme) opravdu mnohem lepší!

 9. 9 llook 14.07.04, 06:00:54
  FB

  Jak je co moderní je mi upřímně ukradené, ale vyhovuje mi víc MDI.
  Co se mě týče, tak by u Firefoxu stačilo, kdyby taby považoval za okna, a window.open(), příp. target="_blank" považoval za metodu pro otevření nového tabu. Protože takhle je to opravdu strašně matoucí, jak už bylo mnohokrát řečeno. To už by snad bylo i lepší, kdyby taby vůbec neměl.
  Ale já ho moc nepoužívám, ani nevyvýjim, tak si asi nemám co stěžovat.

 10. 10 n00b 14.07.04, 15:29:31
  FB

  No firefox je primo zameren na uzivatele MSIE a tim padem je pro lidi co chteji prejit z IE na neco lepsiho ale pro ne prijatelnejsiho.
  Mozilla (firefox) ma opravdu nedostatky (nekdy cloveka fakt potesi) ;) ale i pro Vas by nebylo tezke udelat rozsireni,ktere
  vam vyvola pres JS nove okno po kliknuti na odkaz treba pravym tlac. mysi ;)
  Nemyslim tim klasicke okno (ctrl+n ani tab), ale okno ktere se otevre pres JS, tedy bez nabidek apod.
  Me takove nedostatky nekdy hodne vadi (po dlouhem pouzivani Opery) :)
  jenze ja vidim v Mozille dobrou budoucnost ;)
  Osobne bych vsak byl pro to, aby z FF udelali co hteji vyvojari a z MAS udelali neco podobne Opere a to pak budu ten nejspokojenejsi clovicek pod sluncem :)

 11. 11 Radek Hulán 14.07.04, 15:40:48

  [10] no jo, taky bych pak byl spokojen, ale fakt je ten, že za 5 roků poté, co Netscape zveřejnil zdrojové kódy se toho moc nestalo, málo práce, a blbá koncepce UI.. snad jen to jádro je občas ok, i když, u Firefoxu 0.9.2 se mi stává, pravidelně, že se mi míchají obrázky, to aspoň verze 0.8 nedělala

 12. 12 dgx 14.07.04, 18:19:57
  FB

  [11] tipoval bych, že vývoj po uvolnění zdrojáků firmou Netscape byl tento:

  1) náročná úprava zdrojáků pro požadavky open-source (např. vytvoření pořádné dokumentace, ...)

  2) rozšíření týmu vývojářů, určení cílů vývoje (dohnat na svou dobu vyspělý IE4, podpora standardů, odstranění nesmyslů jako 'layers', ...)

  3) staré zdrojáky se neustále zdokonalují, ale svižnost IE4 zůstává stále nedostižná ;-)

  4) objevuje se první myšlenka, že úpravy zdrojáků nikam nevedou, že je třeba začít úplně znovu, vytvořit nové jádro

  5) bylo rozhodnuto vytvořit od základu nové jádro, pojmenované Gecko. Veškerý čas věnovaný bodům 1-4 byl zbytečně promrhán. Microsoft vydává IE5

  6) práce na novém jádře nejde tak rychle, jak se očekávalo. Investor a příznivci by rádi viděli nějaký výsledek práce

  7) slavnostně uvolněna preview verze Netscape 6. Tak hloupý browser si ovšem nemohl získat nové příznivce, naopak mnoho dřívějších ztratilo o Netscape iluze ;-)

  8 ) další horečnaté práce na novém jádře. Plán se nestíhá a musí se začít škrtat. Některé věci (např. UI, části kódu) se použijí ze starého Netscape atd.

  9) Opera pouští do světa sedmou verzi svého prohlížeče. Mozille tak vzniká obzvlášť silná konkurence....

  (berte to s úsměvem, je to jen fikce. Ale stejně to tak bylo...)

 13. 13 n00b 15.07.04, 13:51:45
  FB

  No vyvojari co pracuji na Gecku maji jeste pomerne dost prace ;) ale ja jim verim.
  dgx: Tohle se brat s usmevem snad jeste da :) ale kdyz pomyslim na dejiny nasi republiky tak uz se moc neusmivam :(
  He co to placam trochu OT ;)

 14. 14 Miroslav Navrátil 20.07.04, 21:21:04
  FB

  Mno, nechci nic říkat, ale já musím říct, že třeba mně MDI vůbec nevyhovuje -- vlastně vůbec nechápu k čemu to je. Možná tak když máš velkej monitor (mám 15"LCD 1024x769).

 15. 15 Miroslav Navrátil 20.07.04, 21:31:54
  FB

  Mno, nechci nic říkat, ale já musím říct, že třeba mně MDI vůbec nevyhovuje -- vlastně vůbec nechápu k čemu to je. Možná tak když máš velkej monitor (mám 15"LCD 1024x769).

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem