Firefox 2.0 je opravdu strašný prohlížeč

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Firefox 2.0 je opravdu strašný prohlížeč

Osobně je mi jasné, proč je Firefox (relativně) populární prohlížeč, je totiž ještě primitivnější ve své funkčnosti než IE6 a má velice slušný marketing. Lidé mají rádi primitivní věci podpořené obrovskou reklamou… Osobně tento prohlížeč nesnáším pro jeho neuvěřitelnou pomalost, a kdykoliv jej mám používat pro testování webů, tak trpím.

Opera 9.2 a IE7 s doplňkem IE7Pro jsou prohlížeče, které jsou podstatně rychlejší než Firefox. Na mém PC se čtyřjádrovým Intel Q6600 procesorem na 3.2GHz, rychlým diskovým polem a 8GB RAM startují na Windows Vista x64 prohlížeče následovně rychle:

Prohlížeč Studený start Horký start
Firefox 2.0.0.6 + 20 pluginů + Roboform 7.0 s 3.5 s
Internet Explorer 7.0 + IE7Pro 1.1 + Roboform 1.0 s 0.5 s
Opera 9.23 1.0 s 0.5 s
Safari 3.0.3 (bez pluginů, omezená funkčnost) 2.0 s 0.4 s

Rozdíly jsou značné, a nejhorší je, že neuvěřitelná pomalost Firefoxu i na extrémně rychlém PC znamená, že v praxi čekáte denně celé dlouhé minuty na pouhý start prohlížeče, například po kliknutí na odkaz v emailu. Pro verzi 3.0 Firefoxu jsou plánované samé nicotné blbůstky, a nic, co by vyřešilo zásadní problém Firefoxu - mizerně napsané pomalé jádro a XUL rozhraní.

S každou verzí je to spíše horší a horší, zatímco verzi 1.x jsem ještě se skřípěním zubů instaloval (v té době nebyl IE7, jen IE6), verzi 2.x nemohu doporučit. Instaluji všude IE7, případně s doplňkem IE7Pro (který nahradí 20 pluginů do Firefoxu), a všichni jsou spokojeni, a to i na levných noteboocích s Celeron procesorem a 1GB RAM.

Mozilla.org by měla zásadně přehodnotit svoje priority, nabízet nesmírně pomalého bumbrlíčka, který v základu naprosto nic neumí, a "prodávat jej" pouze díky barnumské reklamní kampani, to je prostě nehoráznost.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem