Eurotel CDMA - praktické zkušenosti a srovnání s GPRS

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Eurotel CDMA - praktické zkušenosti a srovnání s GPRS

Technologie 05.08.04
CDMA rulez!

Ke svému nonstop tarifu GPRS od Eurotelu a nonstop tarifu GPRS od T-Mobile jsem si pořídil, dlouho očekávané, a Žlutým Molochem zdržované, CDMA od Eurotelu. CDMA nabízí teoreticky rychlost až 2.400kbs, v případě Eurotelu je to zatím omezeno pro 800Kbs pro download, a 153kbs pro upload (via mobilmania.cz), což je v praxi cca 10x lépe než GPRS, a přitom za cenu jen o 20% vyšší!

Volba je tedy jasná, ADSL s F.U.P. Molocha (fuck-users policy), a agregací 1:50 až 1:200 a omezeným přenosem dat získalo konkurenci za pouhých 899 Kč (+DPH) měsíčně, kde přenos dat není omezen, rychlost je oproti GPRS neuvěřitelná, a dostupnost pro většinu obyvatelstva perfektní.

Modem GPC-6420, co Vám Eurotel nabídne, je velký zhruba jako SonyEricsson T630 a připojuje se k počítači přes USB 1.1 nebo 2.0 (doporučeno) rozhraní. Je k němu přiložena i slušná externí anténa, USB kabel, USB prodlužovací kabel, baterka a AC/DC nabíječka.

První problém na mě čekal při instalaci modemu. Instaloval jsem software z přiloženého CD, na Windows XP, spustil jej a ... žádný signál. Bylo nutné cca 2 hodiny počkat pro zprovoznění, Eurotel totiž CDMA registrace zatím posílá postaru, jako v roce 1996, tedy faxem na centrálu, softwarové pokrytí této úřednické operace zatím připravují. Alespoň tak mi to sdělila velice sympatická blonďatá Renata na místní prodejně Eurotelu :)

Druhý zádrhl nastal ve chvíli, kdy bylo moje číslo 601100xxx zprovozněno. Zkusil jsem se připojit a ... modrá obrazovka smrti. Zkusil jsem to podruhé, a to samé. Tak jsem odinstaloval ovladače z CD, stáhnul si nové ovladače pro CDMA modem ze stránek Eurotelu, a vše začalo běžet! Mimochodem, uživatelské jméno pro přihlášení má formát 123456789@etcz, kde to číslo je Váš CDMA mobil, a heslo dostanete přiloženo k modemu.

Podle dsl.cz je rychlost mého připojení cca 320kbs, prakticky se jedná o cca 10-ti násobné zrychlení oproti GPRS. Mimochodem, protože jsem měl (a mám) GPRS od T-Mobile i Eurotelu, mohu srovnávat i zde, Eurotel GPRS je znatelně stabilnější a trpí mnohem méně výpadky. Nicméně, CDMA lze chápat jako náhradu spíše ADSL, než GPRS, pokrytí GPRS je stále lepší než CDMA, a navíc, napojení na notebook pomocí Bluetooth je automatické, a nemusíte ke svému T630 mobilu nosit nic navíc.

Výborná byla i cena, vzhledem ke "Kartě významného zákazníka" Eurotelu jsem získal slevu na modem a aktivaci, takže jsem zaplatil pouhých 650 Kč (vč. DPH) za oboje, a ihned funguji. Normální cena je cca o 1.200 Kč vyšší. CDMA Eurotelu vřele doporučuji!

Perličky navíc

 • GT Dialer X aplikace pro Windows má GUI napsané v Macromedia Flash 5.0.
 • Pokud máte počítač zapojen do sítě, připojení k CDMA se neuskuteční, takže, bez mírně speciálních postupů (můžete použít klasické AT příkazy, a obejít aplikaci Eurotelu), zapomeňte na sdílení připojení k intenetu, ale třeba i na tisk na síťové tiskárně.
 • Připojení k síti je otázkou cca 2 sekund, nicméně pokud používáte GT Dialer X, bude Vás v toolbaru pořád obtěžovat běžící aplikace. Zítra uveřejním návod, jak tuto aplikaci obejít :)

Komentáře

 1. 1 noname 05.08.04, 09:30:32
  FB

  Přeji ti mnoho štěstí, jenom bych chladil tvé nadšení, aby ses časem nedivil
  RE: ADSL ... s agregací 1:50 až 1:200
  ne, ADSL má agregaci maximálně 1:50. Zato CDMA má agregaci 1:nekonečno, respektive 1:počet lidí, kteří visí aktuálně na buňce

  ... za pouhých 899 Kč (+DPH) měsíčně
  ADSL začíná na 520 Kč

  ... omezený přenos dat
  jak asi tušíš, mohu vědět kolik lidé tahají po ADSL. 99% uživatelů ADSL tahá tolik, že by se do těch 899 Kč vešli také. Ty jseš možná "mírně" specifický příklad, jen ti tím chci tedy naznačit, že co je pro jednoho bariéra pro druhého být nemusí

  ... Normální cena je cca o 1.200 Kč vyšší
  AFAIK to není pravda, když si koupíš dotovaný, tak to stojí těch 6 stovek (na některých serverech to měli obráceně)
  Hlavně je to ale stále bariéra - u ADSL je koupě modemu 4x levnější, případně se také můžeš upsat a máš jej zadarmo.

  ... Problémy - ADSL modemy jsou typicky s Ethernet rozhraním, jsou to routery atd. tj. žádné popsané problémy nenastanou

  tj. podle mě je CDMA opravdu skvělá nabídka (vážně!), ale pro užší skupinu lidí. Rychlost bude časem klesat (ale zato se bude stabilizovat), zpoždění bude také vyšší, cena také o půlku větší. Výhoda je mobilita, tj. máte-li notebook, nebo počítač na chatě a dome, pak CDMA rulez. A nebo nejste-li a nebudete v pokrytí ADSL.

 2. 2 inForm 05.08.04, 10:09:33
  FB

  Máte-li notebook, CDMA rulez. Ale tepvre poté, co nabídnou PC kartu. Já žádnou další krabuici připojenou kabelem a ještě napájením nechci... :-(

 3. 3 Radek Hulán 05.08.04, 10:45:15

  [2] ta krabice má i napájecí zdroj, nejenom baterku ;) Navíc, CDMA je pro mnoho lidí mnohem lepší varianta k ADSL, alespoň pro mě a domácí použití

 4. 4 Prokop 05.08.04, 12:50:00
  FB

  Nevím, v čem by mělo být CDMA pro domácí použití lepší variantou. Jako mobilní připojení je bezkonkurenční, souhlasím. Na doma pro někoho, kdo nemůže mít jiný způsob taky super. Jinak ale já mám ADSL od prvopočátku u nás, reálnou rychlost mám vyšší než CDMA (neklesnu pod 50 kB/s), mám pevnou IP (to na CDMA nemáš), ale pravda mám 10GB limit.

 5. 5 Radek Hulán 05.08.04, 12:54:40

  [4] právě ten 10GB limit měsíčně je pro mě kritický problém, ne, nestahuji žádné mp3, ani DivX, nikdy, ale používám pracovně internet 15 hodin denně... A na to je 10GB prostě málo. Navíc, pokud jedu kamkoliv, třeba za rodiči, či někam na víkend, CDMA si vezmu sebou, ADSL nikoliv.. Výhoda je tedy, myslím, jasná.

 6. 6 MArek 26.01.05, 13:49:34
  FB

  Jak lze tedy obejít ochranu na sdílení? Jak to mám udělat, abych mohl bez problémů sdílet CDMA?

 7. 7 gampik 02.11.05, 13:30:06
  FB

  [6] to by mne taky zajimalo.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem