Čtečka karet v počítači a hromady disků kolem

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Čtečka karet v počítači a hromady disků kolem

Software 22.12.06
Total Commander

K mému počítači mám připojenou combo tiskárnu Canon MP500 s integrovanou čtečkou karet (nicméně pomalou), externí SanDisk čtečku (rychlou), a také jeden externí SanDisk U3 USB flashdisk. V praxi to znamená, že se v "Tomto počítači" zobrazí 6 disků, jako zástupců na ony čtečky, a nikdo se v tom nevyzná. Tento zmatený systém se dá ovšem organizovat daleko lépe.

Spusťte s v "Ovládacích panelech" sekci "Nástroje pro správu" a v ní "Správa počítače". Zde můžete v menu "Správa disků" přidávat, odebírat a mapovat písmena jednotlivým jednotkám.

Princip zpřehlednění čteček karet ve vašem počítači spočívá ve vytvoření například adresáře c:\ctecky, v němž vytvoříte podadresáře pro jednotlivé (dosud) disky. Následně v konfiguraci každého USB disku odeberete namapované písmeno, například G:, a přidáte naopak link do NTFS adresáře, třeba c:\ctecky\SDkarta. Výsledkem je přístup ke všem čtečkám z jednoho adresáře a příjemně přehledný "Tento počítač".

Ilustruje to následující obrázek:

Správce počítačeSprávce disků a definice kam má být mapována čtečka

Komentáře

 1. 1 MiCHi 22.12.06, 11:33:47
  FB

  super, tohle mě zatím nenapadlo zkusit. disky, DVD a flashky už jsem remapoval, ale nenapadlo mě zkusit na NTFS link. díky

 2. 2 Jiří Macich ml. 22.12.06, 11:37:52
  FB

  Proč by se v tom nikdo nevyznal? Stačí přece změnit jmenovky (popsat typ slotu - např. MMC/SD a podobně) a nechat ikony zobrazovat ve skupinách. Čtečky jsou pak zcela oddělené od běžných pevných disků.

 3. 3 Libor Foltýnek 22.12.06, 11:56:16
  FB

  Tohle řešení není vůbec špatné, navíc člověk nemusí řešit vypínání autorunu ;-)
  Já ale přemapoval disky a kartám, které nepoužívám, jsem nepřiřadil písmenko. Takže se mně zobrazí jen disk F: (CF) a S: (SD). V adresářích mám pak namapované všechny (kdyby přišel někdo třeba s xD kartou), ale běžně je nepoužívám. Je to ale o zvyku.

 4. 4 Petryk 22.12.06, 12:07:45
  FB

  A jak se to chová, když se disky vyjmou, pak se tejden s kompem pracuje a pak se připojej v ruzným pořadí... Mapují se stále stejně?

 5. 5 Radek Hulán 22.12.06, 12:13:57

  [2] kdybys jako každý správný profík pracoval s Total Commanderem a ne s Explorerem, chápal bys ;) Vše v jedné adresářové struktuře, na "C:", de-facto jako na Linuxu, prostě produktivita..

  [4] musí se připojovat do stejného USB portu

 6. 6 OldaPolda 22.12.06, 18:03:25
  FB

  I v TotalCommander lze přidat ikonky k diskům, nezobrazí se tam teda ta "mechanika", ale klidně ikona smajlíka,....... Prostě čeho kdo chce. Zároveň jde nastavit popis k mechanikám. Jelikož to je ale provázáno se systémem Windows, pokud vytáhnu USB čtečku co byla třeba D: a dám tám PDA připojené jako Mass Storage (PALM OS), zobrazí se to pod D:, tzn se špatným popiskem a ikonou. S tímto však nic udělat nelze

 7. 7 WAV 22.12.06, 19:11:12
  FB

  Ano také to takto úspěšně používám. Mám SATAII diskové pole Raid 5. Dvě partition, systémová a datová. Datová zvlášť z důvodu bezproblémových reinstalací systému. Datovou mám nalinkovanou do adresáře DAT a v ní teprve DOC,VID,PIC,MP3,INS atd.
  C(SYS):
  BAT - vychytané dávkové příkazy :-)
  DAT - map2D:
  DVD - map2DVDRW
  EXT - šuplík na externí disk
  PRG - Program Files
  SET - Document and setings (bez dokumentů)
  TMP - temp a tmp
  USB - map2readers and extHDDs
  WIN - system

  Mám to tak hlavně kvůli častému připojování různých zařízení a záložních disků, kde je spoustu dat s různou strukturou. Mám rád *.bat a XCOPY :-)
  Dají se s tím dělat opravdu kouzelné automatické věci.

 8. 8 Libor Foltýnek 23.12.06, 07:54:23
  FB

  [6] Lze s tím něco udělat.
  1) použít radovu metodu a vhodně pojmenovat adresáře
  2) připojíš klíčenku, přiřadíš písmenko disku. Odpojíš, připojíš PDA, přiřadíš jiné písmenko disku. A tak to už zůstane. Resp. pokud připojíš někdy něco jiného, a to sežere to písmenko, nesmíš připojit klíčenku ani PDA, jinak by se ti to zas rozhodilo, ale to snad není takový problém ohlídat, ne?

 9. 9 Bobesh 24.12.06, 00:02:27
  FB

  Trošku OT, ale víte co je sranda? V dobách DOSu každý chtěl, aby mohly mít adresáře a soubory více než 8 písmen názvu. No a v době, kdy je to normálně možné, se opět přechází na dvou, tří a další "málopísmenné" názvy :-)

 10. 10 Radek Hulán 24.12.06, 00:05:01

  [9] nejedná se o soubory, ale o adresáře, pokud s nimi člověk pracuje v shellu, píše BAT soubory, a tak, krátké názvy typu "doc" jsou mnohem produktivnější než "Documents and Settings"..

 11. 11 Bobesh 24.12.06, 08:55:23
  FB

  [10] Ale jo, to chápu, jen mi to prostě přišlo srandovní :-) Je jasný, že napsat "doc" je daleko rychlejší než "Documents and Settings", jen mi to prostě přišlo úsměvné, toť vše :-)

  Ale jinak ten systém (namapovat vše na C:) se mi moc líbí a asi na to taky přejdu. Mě osobně otravuje už třeba jen to, když musím přemýšlet (jo, jsem trošku "bordelář") na kterém disku co je (sice mám C na systém a D na data, ale znáte to, člověk něco stáhne, dá to na C a hotovo) :-) Tohle by mi myslím taky ušetřilo dost času :-)

 12. 12 DFly 25.12.06, 02:32:35
  FB

  Nejrychlejší přístup k "Správa počítače" je přes "Tento počítač" pravým myšítkem a "Spravovat"

 13. 13 DR 25.12.06, 21:05:48
  FB

  Každé USB zařízení se dá identifikovat pomocí svého výrobního čísla. Takže pokud by byly XP dostatečně schopné, tak by neměl být problém mapovat každé zařízení na svoje vlastní jméno nebo svazek. Třeba Toto_je_můj_opravdu_starý_Palm a nezmění se ikdyž ho připojím do libovolného USB slotu.

  Řekl bych, že je to jen otázka ovladače, v Linuxu je to bez problému.

 14. 14 Vlado 25.12.06, 22:02:12
  FB

  Zdravím, v minulosti som mal urobenú pokusnú konfiguráciu, kedy druhý fyzický HDD nemal priradené písmeno ale bol namapovaný do adresárovej štruktúry primárneho HDD ("C:"), tak, ako popisujete v tomto príspevku. Po odobratí toho druhého HDD z počítača, Windows nie a nie nabootovať. Pritom obsah druhého HDD bol čisto dátový, neobsahoval nič, čo by mohlo systému chýbať. Bolo to už dávnejšie, určite sa nejednalo o Windows XP (možno 2000).
  A tak ma ako prvé pri čítaní vášho príspevku napadla otázka, ako sa systém vyrovnáva s odpojením niektorej z takto namapovaných čítačiek?

 15. 15 Libor Petr; 27.12.06, 15:56:59
  FB

  [8] Ano, někeré konvence lze dodržovat. Ale neznáte někdo způsob, jak donutit Wokna k tomu, aby při každém připojení nového USB Mass Storage mu nepřiřadil první volné písmeno po fyzických discích?
  Mám HDD rozdělené na C a D, mechanika je E, trvale namapovaný síťový disk je F. Když připojím novou USB flasku, nebo novou čtečku, tak Windows ji vždy připojí jako F. Musím pak ručně flasdisku změnit písmeno jednotky, což se neobejde bez zbytečných otravných hlášek. Nepřišel jsem na to, jak Windows domluvit, aby začínali třeba až s písmenem H.
  Ty čtečky mi zas tolik nevadí, změna přiřazení se dělá max. 1x/rok, ale s flashdiskem každou chvíli někdo přijde a něco přinese/odnese.

 16. 16 Krysha 01.03.08, 13:12:10
  FB

  Včera jsem "objevil" výborný program USBDLM (USB Drive Letter Manager), který umožňuje detailně na základě různých kritérií (typu (USB,Firewire), název, velikost apod..) přidělovat písmena USB diskům, odebrat písmeno, pokud ve čtečce není vložený disk, atd..
  více na http://www.uwe-sieber.de/usbdlm_e.html...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem