Co je co?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Co je co?

Jan Jílek napsal takovou sympatickou krátkou úvahu na téma warezu, a protože je mi toto téma velice blízké, s jeho svolením ji přetiskuji.


Warez

Tak jsem dnes sledoval debatu o legálním a nelegálním softwaru a zároveň přemýšlel nakolik si tak opravdu dobrý programátor cení hodinu svojí práce. Zároveň jsem přemýšlel, když se tam diskutovalo o těch právních důsledcích a někteří tam říkali něco v tom smyslu: „že jim nevadí když jim někdo sebere kus kodu, ale že ukrást počítač by bylo horší.“ Dumal jsem nad tím kdyby tak měli dvě děti a hypotéku na byt a neživili je rodiče, jestli by jim skutečně nevadilo, že jim někdo sbalí dvouměsíční práci. Například. Nějak si myslím, že za dvouměsíční programátorskou práci se dá koupit víc než jeden počítač.

Ale možná ta práce nemá zas až takovou cenu. Ale nechce se mi tomu věřit Je fakt, že já osobně dost věcí, které se platí, popisuju zde a i jinde zdarma. I když jsem za spoustu, jak se dnes říká „know how“ zaplatil dost peněz lidem, kteří byli dobří a svoje vědomosti a um mi jednoduše prodali. Konečně sám svoji práci taky většinou prodávám a nedaruji jen tak. Živí mě.

No asi by se mi moc nelíbilo, kdyby někdo to co mám na prodej sbalil s tím, že to potřebuje. A nechtěl mi to zaplatit. Ale jak říkám, nevím nakolik je cenná práce programátora. Mandraky jsem si mimo prvního koupil. I s příručkou. Knihy o Linuxu taky. Ale to jsem udělal z pohodlí. Přeci jen se mi ještě pořád listuje lépe v knize. Možná že ti programátoři tomu rozumí podobně jako já. Něco dají, protože je to baví a něco prodají. Linux, BSD jsou zdarma. Do určité míry. Jsem tomu rád. Mám něco, co je legální, co mi někdo dobrovolně nabídl a měl k tomu dobrý důvod. Svůj důvod. Ale jsem rád, že je legální a nemusel jsem nikoho připravit o jeho čas, peníze a práci.

Stále mám totiž pocit, že když někomu vezmu něco z počítače, na poli, nebo doma, je to prostě zlodějna. A jakékoliv debaty o tom co je nebo není legální a čemu právo říká trestný čin, nebo přestupek jsou z určitého, především morálního hlediska bezpředmětné. Bez morálky to totiž nejde. Pokud ukradu housku, nezaplatím program, nebo lístek do kina, případně zpronevěřím dva miliony, rozdíl je jen v názvu činu a výši sumy, nikoliv v samotném činu. A klidně mi někteří za to nadávejte.


Související články:


Komentáře

 1. 1 Petr Stříbný 25.04.06, 19:53:58
  FB

  Bez morálky to opravdu většinou nejde. Jenže lidi nejsou zvyklí platit. Mě osobně to dost mrzí, protože pak tratí aplikace, které jsou prodávány buď levně jako alternativy k drahému softwaru anebo jsou zadarmo. No a když si kdekdo může stáhnout ten nej software, i když ho nevyužije..

  je to smutné, je to tak

  Ještě bych pochopil, kdyby ti lidé (piráti) měli alespoň soucit a chtěli to mít legální. Mnoho lidí však se nad tím jen zasměje a opravdu si snad nikdy nepoložili otázku ke koupi.

 2. 2 mr wawra 25.04.06, 20:25:14
  FB

  Pokud člověk nezná cenu práce, těžko po něm chtít, aby si SW kupoval.

 3. 3 antianonym 25.04.06, 21:00:33
  FB

  No mě osobně se stalo že jsem si chtěl na naformátovaném PC po celém dni instalací přehrát své (originální)DVD pána prstenů ale Media Player plácal cosi o licenci. To mě dožralo - milion volů si to přepálí a sleduje a já si to koupím a nic? Podíval jsem se tedy na internetu na nějaký přehrávač a stáhnul Power DVD 6 - celé mě to stálo asi 5 minut mého času a já se cítil opravdu špatně. Protože se sám učím programovat (jsem maximální začátečník) bylo mi jasné kolik práce a času jsem právě ukradl, ale tuto krádež jsem si ospravedlňoval nemožností přehrát originální DVD.

 4. 4 Radek Hulán 25.04.06, 21:07:45

  [3] WMP přece standardně nepřehrává DVD.. To ale není důvod krást PowerDVD, ale koupit si je..

 5. 5 Zdenek 25.04.06, 21:42:23
  FB

  [3] Jedna věc je stáhnout si trial verzi a až bude čas nebo nálada, tak se poohlédnout po free alternativě, nebo si Power DVD koupit. A jiná věc je si přehrávač stáhnout i s crackem a dál se nestarat :-)

 6. 6 Mezzonit 25.04.06, 21:43:48
  FB

  Na mých začátcích jsem warezu holdoval. I když teď se za to stydím a co si můžu dovolit to si koupím a co nemůžu, si prostě nekoupím. A člověk má hned lepší pocit, když ví, že má 100% originální software a něčí práce byla ohodnocena. I když většinou používám free software, PS jsem si proste koupit musel. Největší úlovek co jsem kdy kupoval.A jsem rád!

 7. 7 Bobesh 25.04.06, 21:48:06
  FB

  [5] Třeba VLC Media player přehrává snad všechno včetně audiokazet :-) Pokud bys měl svědomí i nadále černé, tak bych ti ten produkt docela doporučil, jsem s ním celkem hodně spokojen a "normální" DVD umí tuším jakbysmet...

  Jinak nad nálepkou windows MEDIA player, přičemž uvedený přehrávač neumí přehrát originální DVD, mi nepřestává rozum stát...

 8. 8 dolec 25.04.06, 21:56:23
  FB

  [4] ok, dobře, já třeba vím co je třeba udělat, aby WMP dvd přehrával, ale to je moje práce - a ta mne sice špatně, ale živí. Zkus ale běžnému uživateli vysvětlit, že když vrazí svoje těžce vydělané prachy do PC s DVD mechanikou/vypalovačkou a legálním OS, že na něm ani to pitomé DVD nepřehraje. Vím že jsem tímto příspěvkem vybočil z původního dotazu, ale je to prostě pohled z trochu jiné strany...

  Jinak Tvoje i ostatních články o warezu čtu rád, protože reflektují zhruba moje vlastní názory, a to jsem v pubertě taky ukradl co se dalo. Jenže jakmile člověk zjistí hodnotu práce, hned změní názor, nebo ne?

 9. 9 lazzna 25.04.06, 22:09:06
  FB

  A teď trochu z jiného soudku. Co přetiskovat jen články, které mají minimum gramatických chyb? Zvykl jsem si na vysokou kvalitu, tohle mě překvapilo...

 10. 10 Soustruh 25.04.06, 22:10:37
  FB

  [3] [4] případně je možnost použít nějakou alternativu zdarma (je jich k dispozici více než dost) a nebo si power dvd 6 nejdříve (legálně) vyzkoušet a nemuset se tak "cítit opravdu špatně" a pokud se osvědčí, tak si ho koupit...

 11. 11 Petr 25.04.06, 22:25:13
  FB

  [9] A co takhle zkusit nepřemýšlet při čtení nad gramatikou, ale nad obsahem..článek není slohové cvičení nebo diktát.

 12. 12 Radek Hulán 25.04.06, 22:26:53

  [11] ideální je, pokud jsou obě věci v souladu. Diskusi na toto téma ale dále nebudu publikovat.

 13. 13 antianonym 25.04.06, 23:29:00
  FB

  [10] Abych to uved na pravou míru - pár free přehrávačů jsem samozřejmě také zkoušel ale nějak nešly (ne že bych si s nima nehrál). To že MPlayer standardně nepřehrává DVD jsem nevěděl - pamatuji si že kdysi jsem na něm DVD přehrával. A co se týče stáhnutí trial verze Power DVD - sice jsem stáhl plnou ale když přihlédnu k tomu jak často se podívám na nějaké DVD je to v podstatě trial (cca. 3 použití :). Přesto se poohlédnu po nějaké free alternativě.

  PS: připadá mi smutné že práci programátorů dokáže ocenit jen pár zasvěcených zatímco zbytek se na vás dívá jako na idioty jakmile u vás uvidí něco originálního (mé zkušenosti -> střední škola).

 14. 14 aCIDfire 25.04.06, 23:41:54
  FB

  Mě se sice DVD media přehrají normálně,ale jen když je grabnu na disk.Pokud se je pokusím pustit rovnou v mechanice DVD (Plextor či vypal NEC),tak mi to jde jak když skáče jednonohej přes překážky. Nevíte někdo čím to může být,že to z mechaniky běhá trhaně? Žádný předpotopní počítač zase nemám,že by to muselo běhat tak trhaně. DMA u mechanik zapnutý mám.

 15. 15 misojogi 26.04.06, 01:57:37
  FB

  Neda mi to :-)

  Na pôvodnom odkaze sa rozbehla búrlivá debata o morálnosti kopírovania programov, hudby apod....a argumentuje sa na základe rôznych analógii:

  Napr.
  Je morálne, že existujú verejné knižnice, kde za symbolický poplatok si môžeš prečítat spústu kníh ktoré si nikdy v živote nekúpiš?

  Je morálne si na magnetofón nahrať hudbu z rádia?

  Máš morálne právo si požičanú knihu oxeroxovat? Ved v xeroxovni si predsa zaplatil.

  Je morálne, ze telekomunikačný operátor si postavi siet a teraz ju MUSI prenajimat inym operatorom, ktori ju nepostavili a navyse chcú len "vyžrať smotanu- čiže prebrat najlukratívnejších zákazníkov"?

  Je morálne, že majstra Hanuša po postaveni pražského orloja oslepili, aby nemohol aj inde postavit orloj a zachovali si jedinečnost orloja v Prahe? (vid Alois Jirasek) Je to de-facto ochrana odkúpených autorských práv.
  BSA by bolo určite nadšene :-EE

  A tak dalej.....

  Za seba môžem povedať, že poznám ludi, ktorí svoje znalosti o PC zahalujú aurou tajomna, aby neprezradili svoje know-how. Ja sa naopak snažím, aby sa pri mne ludia co najviac naučili urobit si na PC sami a nemám pocit že prichadzam "skrátka"

  Zastávam názor,(hoci asi v rozpore s Tebou Rado) že programy by mali byť pre domáce použitie free a platit by sa malo až komerčné použitie.

 16. 16 pleva 26.04.06, 02:47:26
  FB

  [3] Na druhou stranu jdou největší výrobci směrem druháho extrému. Aby nebyli okradeni, dají výrobcům HW OEM verze za nízkou cenu (Nero, Cyberlink, Pinnacle). Pak se Vám stane jako mě, že mám legálně 4ks PowerDVD - 2x od Plextoru a 1 ke grafice a 1 k MoBo. (Nevím, zda mám rADo ke svým SLI násobné počty).
  A zaplatil jsem něco, co ani neužívám :-( . Ten SW je jen za nižší cenu.

  Loni jsem tátovi koupil NIS (Norton Internet Security) a když jsem mu přeinstalovával okna, instalačka od MoBo mi je nabídla ve stejné verzi free. Vyhodil jsem 2k :-)

  Vím, že to s kradením úplně nesouvisí, ale k tématu to myslím patří.

 17. 17 Histakel 26.04.06, 09:31:47
  FB

  [3] Já měl podobný problém. WMP mi originální DVD nepřehraje. Prý nemám dostatečnou hardwarovou ochranu proti kopírování. Ale přepálené DVD přehraje jak nic. Je to vážně paradoxní, přičemž RealPlayer vše přehrává bez problémů.

 18. 18 josh b. 26.04.06, 09:32:44
  FB

  jinak doporučuji i ostatní články v blogu Jana Jílka ... dají se tam najít fakt perly.

 19. 19 Radek Hulán 26.04.06, 10:11:37

  [15] naprosto jsi neporozuměl jedná části, a na základě toho děláš zmatené závěry. Pokud si autor přeje či neprotestuje proti tomu, aby jeho dílo bylo například v knihovně veřejně dostupné ke čtení, k zapůjčení, je to jeho volba. Může to odmítnout a půjčování své knihy v knihovnách zakázat. Pokud ale autor programu trvá na tom, že chce za svoje dílo uživatelem zaplatit, aby měl čím on zaplatit účet za elekřinu, je nejenom trestné, ale i nemorální, tento program ukrást. Kdybys byl programátor, pochopíš to... Pokud je člověk jen "socka", co nic nevyrábí, a krade, těžko to chápe. Software má ten nepěkný znak, že se krade velice snadno, a socky nemají k osobnímu vlastnictví nikdy dobrý vztah, viz jejich 40letá podpora komunismu.

  Typicky jsou chudí lidé banda nečestných zlodějských individuí, zatímco bohatí jsou pracovití, inteligentní (proto jsou bohatí) a čestní...

 20. 20 aCIDfire 26.04.06, 10:59:41
  FB

  No já třeba nejsem ani nejchudší,ale boháč bohužel/možná někdy bohudík taky ne,ale znám i pár dost chudejch kamarádů ze školy,resp.pocházejí z chudých rodin a rozhodně to není banda nečestných zlodějských individuí jak píšeš. Jsou to naopak lidé dost skromní a čestní (i vysokoškoláci),to jen tak na okraj,ono takhle házet silný jednostranný slova je dost jednoduchý. Naopak je celá halda bohatejch lidí až až,kteří SW kradou i když by na něj měli a jsou to i lidé vysokoškolsky vzdělaní,tím chci říct,že to není tak černo-bílý,ba mnohdy právě naopak.

 21. 21 Radek Hulán 26.04.06, 11:05:42

  [20] v té větě, co jsem napsal, je důležité slovo "typicky", což neznamená "všichni" ;-)

 22. 22 ich 26.04.06, 12:56:05
  FB

  Na WMP stačí free DVDkodek a přehrává DVD normálně.
  Mám ho už asi4 roky.

 23. 23 xpol 26.04.06, 14:21:43
  FB

  [14] "Tak to asi bude něco mezi nebem a zemí" - to ti řeknou v Růžovce (Pražský comp bazar), když k nim něco přijdeš reklamovat ...

 24. 24 MildaEvilda 26.04.06, 15:00:29
  FB

  Krádež software má proti krádeži fyzického vlastnictví jeden specifický prvek, a to že po zkopírování software nikomu nic viditelně nechybí. Je to jako byste v samoobsluze místo nákupu rohlíků, rohlíky zkopírovali.
  Na první pohled jsou všichni spokojeni nikdo o nic nepřišel, zloděj si zkopíroval zboží na své náklady. Problém nastane až ve chvíli, kdy někdo sní poslední originální rohlík a náhle se zjistí, že už je nikdo nepeče. Ale to si warezácí nepřipouští, vždyť lidí, co si to koupí, je dost... :-(

 25. 25 anička 26.04.06, 16:15:47
  FB

  Ten citovaný člověk, co považuje ukradený počítač za větší zločin než upirátěný program, jsem byla já. Rozhodně jsem netvrdila, že používat nelegální software je v pořádku, naopak. Ale srovnávat krádež a neoprávněné využití software? IANAL, ale jaká je společenská nebezpečnost obou činů, srovnáme-li ukradení jednoho počítače a jedna upirátěná Windows?

  Celá ta původní diskuse byla o tom, že mluvit o "krádeži" software je z logického, morálního i právního hlediska nesmysl. O tom, že používat warez není OK téměř nikdo nepochyboval.

  Pro pořádek: Živím se sama od sedmnácti let, většinu toho času jako programátorka software, který zjevně velmi často používáš, a který navíc upirátit ani nejde. Na řeči o nepracujících lamoidních teenagerech jsem kromě jiného i proto prudce alergická.

 26. 26 Pavel 26.04.06, 16:27:09
  FB

  Co takhle vysokoškolák (student), který si vyděláva na studium. (maká po supermarketech). Potřebuje nastudovat nějaký program (jinak nedostane práci lepší a více hodnocenou práci), ve škole jej program nenaučí, škola na ten soft také namá, když si jej má legalně koupit nemůže (to by vydělaval do důchodu) např. SolidWorks, 3D Max.

  Ne každý má bohaté rodiče, aby mu financovaly studium. Osobně jsem si také dost SW "nakradl", abych se mohl jej naučit používat (programovat). Holt škola jej k dispozici neměla...

  I když pozitivní je, že mnohé z těchto firem si to uvědomují a za 1000 Kč může mit člověk oficialni licenci pouze ke studijmim učelum. Např. ArchiCAD atp.

  Rado mohu se zeptat, měl vždy vše originální? Děkuji za odpověď. Pokud ano tak před tebou hluboce smekám a oceňuji dvojnásob. A osobně se červenám a stydím, že jsem toho za studií toho nebyl schopen (vydělal jsem si s obtížemi jen na studium) a kradl jsem (ač jsem si uvědomoval cenu práce).

 27. 27 Radek Hulán 26.04.06, 16:29:20

  [26] ano, měl jsem vždy originální věci.. Nakonec v roce 1990, kdy jsem začal jako student podnikat, internet téměř neexistoval, žádné DC++ či P2P, takže nebylo jiné cesty než si SW kupovat. Ještě dnes mám v knihovničce 5kg manuálů k Borland C++ (pro DOS) a hromadu 5.25" disket, stálo to tehdy ukrutnou pětimístnou částku, s počítačem cca 100.000 Kč (v roce 1990 to bylo hodně peněz), vzal jsem si na to půjčku, a za 6 měsíců ji splatil :-)

  Až posledních pět let "rychlého internetu" přineslo mraky warezu a -náctiletých zlodějů..

 28. 28 IRQ 26.04.06, 16:56:24
  FB

  [27] Také si vás vážím, že všechno co jste kdy užíval, bylo legální. Dále si cením toho, co jste byl ochoten udělat pro to, aby jste se dostal tam kde jste. Ale na druhou stranu když máte dostatek peněz, tak je to jednoduché argantně plivat na všechny, kteří si, z jákýchkoliv důvodů, nemohou dovolit a proto zvolí cestu warezu.

 29. 29 Radek Hulán 26.04.06, 17:05:37

  [28] v mém komentáři píšu o tom, že jsem si vzal půjčku abych si mohl koupit Borland C++.. Kdo krade je zloděj a morální odpad a plivat je na něj nutné.

 30. 30 Pavel 26.04.06, 17:20:07
  FB

  [27] Děkuji za odpověď. Obdivuji, gratuluji a přeji hodně úspěchu.

  Osobně jsem se o půjčku také pokoušel, abych rozjel malou firmičku. Když zjistili, že mi nemá kdo ručit tak se mi vysmáli a poslali do (no kam mě přímo ta bankovní uřednice poslala raději neřeknu, protože to není moc slušné slovo) pryč. Proto jsem si "pomohl jinak". Teď už mám SW legalním. S tím dražším pracuji ve firmě. Jinak teď pro zakladní seznamení s neznamým produktem používam trial verzi a po vyzkoušeni smažu nebo koupím. Nebo využivám prezentací kdy si daný produkt mohu vyzkoušet.
  Stydím se za to, že jsem nebyl schopen již od počátku mit veškerý SW legální.

 31. 31 Radek Hulán 26.04.06, 17:21:13

  [30] důležitý je vývoj. Za minulost není nutné se stydět ;-)

 32. 32 Soustruh 26.04.06, 22:30:35
  FB

  [13] já osobně používám k plné spokojenosti Media Player Classic na všechny videa i DVD.... filtr pro přehrávání DVD již obsahuje a na ostatní videa tu je ffdshow, případně i real/quick time alternative (umožňují přehrávat videa v těchto formátech i v alternativních prohlížečích bez nutnosti instalovat nafouklé balíky s přehrávači)

 33. 33 pleva 27.04.06, 05:42:47
  FB

  [15] Přiznám se, že moc nesouhlasím s přirovnáním krádeže softwaru ke krádeži auta, nebo rohlíku.

  Spíše bych uvítal přirovnání ke krádeži intelektuálního vlastnictví, které i v Evropské komisi málokdo chápe a ta pak chrání maximálně nenasytná hudební vydavatelství.

  Pak si Šárka Grossová může bez ostudy chodit s kopií kabelky od Louise Vuittona, kdekdo kupuje padělky parfémů, nábytku, bot, oblečení. Problém je jak v padělatelích (a Čína se směje), tak hlavně v kupujících, kteří chtějí dělat dojem, mít značku, ale "koupí si" levný padělek.

  Teenagery, o kterých rADo nejčastěji mluví nepovažuji za takový problém (i když jde o budoucnost), jako firmy, kde mají programy za statisíce a dělají na nich státní zakázky za provizi. Ale na změnu tohodle to chce opravdu nějaké to desetiletí. A RudoOranžoví tohle měnit nebudou, radši MS znárodní, takže je volte :-(

 34. 34 RuDa 27.04.06, 06:52:14
  FB

  [19] Typicky jsou chudí lidé banda nečestných zlodějských individuí, zatímco bohatí jsou pracovití, inteligentní (proto jsou bohatí) a čestní...

  Mno, to je dost zjednodušený názor. Stejně tak by někdo mohl říct, že chudí lidé jsou chudí proto, že jsou "hloupí", poctiví a nekradou a bohatí mají peníze proto, že jsou vychytralí a nakradli si. :-) A v každém případě lze najít vhodné příklady . Jinými slovy, jakákoli generalizace je nesmyslná.

  Co se týče SW, dokud jsem byl mladý a hloupý (14), tak jsme o věcech typu licence ani nic netušil, teď mám samozřejmě vše legálně. A můžu říct,
  že někdy se cítím divně, když jdu někomu opravit počítač nebo Winy a on má nakradeného SW, že bych za něj musel platit miliony (navíc to ani nepoužívá, ukradl si to jen kvůli pocitu, že může)... Takovým lidem už říkám, že holt mají, co chtěli a tímhle se zabývat nebudu.

 35. 35 Bobesh 27.04.06, 19:20:03
  FB

  [33] No já bych v určité rovině nesouhlasil s tím, že ukrást SW není totéž, jako ukrást auto... Samozřejmě, rozdíl tady je (když vám někdo čajzne auto, tak se v něm už nepovozíte, zatímco u SW není ztráta na první pohled hmatatelná)... Nicméně ve finále škoda vznikne také - jistě, je dost lidí, co by si produkt nekoupili, kdyby nebyl ke stažení, ale pak je i dost lidí, kteří si produkt nekoupí kvůli tomu, že je snadno dostupný... čili ve finále u některých dražších "kousků" SW se dostaneme na cenu levnějšího ojetého auta :D

 36. 36 Matus 28.04.06, 17:55:49
  FB

  Odhliadnúc od morálnej stránky warezu je tu ešte jedna strana. A to je postoj výrobcow SW k nemu. Myslím že MS, Autodesk ... a niekoľko ďalších výrobcov by nemalo problém znížiť represiami, obštrukciami a podobne podiel nelegálnych kópii svojich programov. Ale neurobia to preto, lebo si uvedomujú že časť tých ľudí to ma len z túžby mať doma poslednú verziu všetkých programov na zemeguli, aj keď v skutočnosti ich vedia akurát tak nainštalovať a v živore ich nepoužijú. Druhá veľká skupina používa tieto programy na triviality pre ktoré by si ich nikdy nekúpili a nemá význam na nich tlačiť. Tretia skupina sú ľudia ktorý daný SW využívajú a po tom čo z jeho využívania získaju finančné prostriedky, SW si zlegalizujú (tak ako je spomenuté v niekoľkých komentároch). Štvrtou skupinou skupinou sú ľudia ktorí sa o legálnosť SW nestarajú, nepoznajú problematiku, netušia čo nelegálny SW vlastne je ... a na tých mieria kampane vysvetľujúce túto problematiku. Piatou skupinou užívateľov sú ľudia ktorý kradnú z princípu a na tých pomáha len strach a basa. špeciálnou skupinou sú ľudia živiaci sa z predaja nelegálneho SW, títo ľudia by mali byť pre výstrahu upaľovaní, a verím že aj v pekle to budú mať spolu s ľudmi čo rozprávajú v kine špeciálne oddelenie. Spať na začiatok, kde niet žalobcu niet sudcu, takže ja osobne považujem ľudí zo skupín 1-4 za ľudí s "tichou licenciou". Bohužial, a to je jednoznačné, na týchto tichých licenciách najviac tratia práve výrobcovia lacného SW ktorý týmto spôsobom prichádzajú o potenciálnych klientov.

 37. 37 Bobesh 28.04.06, 19:56:47
  FB

  [36] U Autodesku je to celkem evidentní... Třeba takový AutoCAD, IMHO Autodesk celkem v klidu "trpí" fakt že 99,9% studentů technických VŠ si ho čajzne... Trpí to z jednoduchého důvodu - budou umět JEJICH software a až budou dělat někde ve firmě a vytvářet tím SW skutečné hodnoty (a nikoli školní práce), budou opět používat JEJICH software, ovšem tentokrát už za penízky... Mluvil jsem s člověkem z Autodesku a ten mi potvrdil, že takováto "tichá tolerance" opravdu existuje... Autodesku se v pohodě vyplatí, že si budoucí strojař na pár školních prací "čajzne" Mechanical Desktop, protože pak firmy jedou na něm a Autodesk má zajišťenou reklamu...

 38. 38 Leto_Atreides 02.05.06, 12:21:12
  FB

  [37] Asi jsme oba mluvili s tím samým člověkem. Já slyšel skoro slovo od slova totéž. Nebo je to neoficiální firemní politika. :-) No bodejť; každý nemá IQ jako rADo (to není myšleno pejorativně, nýbrž jako konstatování faktu) a sotva dostane malý poklad jako půjčku na programy. Ale nemálo z těchto studentíků se "chytí" - a pak to firmě vrátí i s úroky. Zkrátka dobrá investice. Nelegální software může ve firmě tolerovat jen cvok; za ty sankce to nestojí...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem