Bankovní IT „odborníci“

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Bankovní IT „odborníci“

Money

Volal mi dnes ráno jeden můj kamarád, že má u sebe odborníka na IT z jeho banky, a instaluje mu internetové bankovnictví. Prý je to velice složité. Spočívá to v tom, že se na root disku C: nahraje certifikát, a poté se udělá odkaz v Microsoft Internet Exploreru na banku.

Nicméně, uvedený špičkový bankovní pracovník měl velký problém. Starám se občas o tu síť, jako fileserver je tam Fedora Core 5 (Samba), a na všech Windows XP počítačích je jako defaultní prohlížeč Firefox (vypadá stejně jako MSIE 6, tedy pro IT lamy ideální). Jenže zmíněné bankovnictví ve Firefoxu nejede. Což o to, MSIE je tam stále nainstalován, ale tento člověk, se specializací na instalace internetového bankovnictví, netušil, že může myší vytáhnout odkaz na MSIE na plochu, doplnit za ten odkaz URL bankovní aplikace, a vše bude fungovat. Strávil jsem s ním na telefonu zhruba 10 minut, a pořád nebyl schopen vytvořit odkaz přetažením EXE souboru z Exploreru, přejmenovat jej, stisknout pravé tlačítko myši, a doplnit za definici odkazu URL.

Prostě bankovní IT „odborník“… Internetové bankovnictví ani po hodině práce nerozjel, a sekretářka tedy bude dále běhat do banky pěšky.


PS: znám spoustu IT lidí v bankách, zejména v oboru kapitálových trhů, kteří patří ke špičkám v oboru, ale rozhodně to nejsou tito „pochůzkáři“.


Komentáře

 1. 1 Majki 01.11.06, 14:42:36
  FB

  Jooo, podobnych specialistu je vsude..."skveli" odbornici jsou i na infolinkach O2. Nez ta zenska na druhem konci dratu pochopila, ze opravdu, ale opravdu nechci jejich pausal, ani jejich internet, ani televizi, ze chci POUZE aktivaci tlf. linky (chci ADSL Premium od CRK), stravili jsme na telefonu pul hodiny, behem kterych si me posprehazovali jak horky brambor 4 pracovnici. Vivat O2.

 2. 2 Lukke 01.11.06, 15:02:35
  FB

  Nejhorší na tom ale je, že je takových lidí čím dál více... Fanda od vedle má PC dva roky a už je IT odborníkem, dokonce za úplatu jezdí "ladit" PC lamám a školám a přitom má podobné znalosti jako odborník v tvém případě...

 3. 3 Tomáš Halada 01.11.06, 15:23:44
  FB

  A občas to také svádějí na koho mohou, že něco špatně nainstaloval, špatně připojil... Nejvíc mě ovšem dostávají tací, co místo vyřešení problému vymyslí více či méně dostačující berličku (úmyslně nenazývám náhradním řešením) a prohlásí Problém vyřešit nelze, pracujte pomocí této berličky...

 4. 4 Black Wolf 01.11.06, 16:01:34
  FB

  Velká koncentrace "odborníků" je bohužel dost velký problém IT. Kde kdo, kdo umí nainstalovat wokna je IT odborník, každý kdo umí napsat pár řádek v Basic je programátor, každý kdo umí vyexportovat html z wordu je webdesignér...
  On to není problém jen it, obecně je dneska dost namáhavé téměř v jakémkoliv oboru sehnat opravdového odborníka. V it však lidé většinou nejsou ještě tak zběhlí aby dokázali odlišit kvalitní práci od šmejdu – křivě postavenou zeď pozná každý, špatně udělaný web už ne.

 5. 5 zaty 01.11.06, 16:13:55
  FB

  [2] To je běžný případ. Obyčejná lama si myslí, že když umí nainstalovat windowsy, tak je odborník a pokud je to extrovert a trpí přehnaným sebevědomím tak dokáže na laika udělat dojem znalce a odborníka. To by ještě nebylo tak hrozné pokud se tomu věnuje ve svém volném čase a "spravuje" takto počítače rodině a kamarádům. Horší je když ho nějaká firma zaměstná jako spravce IT. Jeden takový mi před pár mešíci do očí tvrdil že pamětove moduly SDRAM běhají v slotu pro DDR a nenechal si to vymluvit. Vzhledem k tomu že se jednalo o dodavce nemaleho množství počítaču tak to byla fakt těžká situace, protože jsem musel zachovat kamenou tvař a nevysmát se mu do ksichtu :)

 6. 6 zaty 01.11.06, 16:18:50
  FB

  [4] Přesně tak, jenže kdo za to může? Začíná to už u personálních agentur, které hledají mladé dynamické odborníky např na pozici "Kanál účet menežra" a každému soudnému člověku musí byt jasné že něco jako mladý odborník je nesmysl, nedej bože mladý odborník s VŠ vzděláním :)

  inspired by dfens-cz.com

 7. 7 Discogio 01.11.06, 16:25:01
  FB

  [5] Oni tam ty moduly ale skutčně jdou narvat a dokonce i jedou, ale jenom jednou ;)

 8. 8 Ondra Kelka 01.11.06, 17:02:32
  FB

  Infolinka Mojebanka (KB) je taky výhra. Jak je obecně známo, tak KB má IE only internetbanking. Je postaven na obskurní kombinaci ActiveX+Java a moc to nefunguje. Jednou jsem se zase nemohl přihlásit a Java konzole obsahovala nullPointerException. Tak jsem zavolal na podporu. Exception jsem na experta na druhém konci drátu nevytahoval, za to naopak on po mně chtěl vědět verzi Javy. Tak jsem mu pověděl, že 1.5.09 a on na to, že oni podporují 1.5.02 a že je to v podmínkách atd. Tak jsem se s ním rozloučil opět bez vyřešení problému. Java 1.5.02 už bude notně vousatá verze = desítky až stovky bezpečtnostních děr, které by si KB přála, abych měl. Absurdní. Problém s přihlášením jsem nikdy nevyřešil, ale většinou pomůže nechat běžet "kouslé" okno IE po dobu třeba 5 minut. Pak se to občas zázračně přihlásí.

 9. 9 Lukke 01.11.06, 17:35:08
  FB

  [8] Řešením pro mě bylo zrušit účet v KB a přejít na kvalitnější řešení - internetové bankovnictví eBanky, u které jsem neměl problém nikdy a chodí opravdu všude. Pokud odborník na infolince tvrdí, že podporují verzi 1.5.02 (a novější tedy ne), je to k pláči a pro mě to jen svědčí nepoužívat tento produkt.

 10. 10 Memphis 01.11.06, 17:51:29
  FB

  [5] No ono ale do slotu pro DDR se opravdu strkají SDRAM paměti. Jsou to totiž Double Data Rate SDRAM :)

 11. 11 Mlog 01.11.06, 18:00:21
  FB

  A to ještě nevíš co za IT odborníky najdeš na našich středních školách! :-)

 12. 12 Martin Gavanda 01.11.06, 18:28:48
  FB

  Taky doplním smutnou zkušenost - tentokrát s IT specialisty z Volksbank.

  Řešili jsme u jednoho klienta automatické importy do našeho účetního systému - rutina. Neměl zřízen i-bankning...ok, zařídila se základní verze - na pobočce nám bylo řečeno, že i z tohoto systému je možné stahovat elektronické výpisy (všude se mluvilo o formátu Multicash).

  Jaké bylo ovšem překvapení, když se to vyzkoušelo. Lezl z toho naprostý nesmysl vhodný tak maximálně na prohlédnutí v notepadu - žádný standard. Nakonec nám řekli, že se úředníci asi spletli, ze multicash je až v jiné verzi...smutné.

  Poučeni z předchozího nezdaru jsem tedy chtěl ověřit, jetli to opravdu tak je a jakou verzi Multicashe používají. Bylo mi odpovězeno, že je to standardní ABO formát :) zdvořile jsem pracovníka upozornil, že Multicash != ABO nicméně IT specialista na i-banking na mě vyjel, že já jejich systému nerozumím, tak ať se jim do toho nepletu.

  Klientovy jsme doporučili přechod k jiné bance a přechod by do měsíce uskutečněn...

 13. 13 Slonik 01.11.06, 18:39:36
  FB

  [9] Jo, s KB je to opravdu veselé. Místo klasického GSM bankovnictví (na bázi SIM Toolkitu) nabízejí nějakou obludnou J2M aplikaci, která dělá úplně šílené datové přenosy a s její bezpečností bych si taky nebyl dvakrát jist.

  Jinak co se týče IT "odborníků", tak mám zkušenost s "experty" z tehdejšího Českého Telecomu, kterým jsem nemohl zaboha vysvětlit, že ADSL modem, který dodávají opravdu pod W98 neběhá, i když oni tvrdí že ano. Tahal jsem se s nimi asi 3 měsíce.

 14. 14 lukas 01.11.06, 20:21:23
  FB

  Takových IT "odborníků" mají dostatek i v GE Money Bank.
  Kdysi jsem implementoval do jednoho eshopu platbu pomocí OK karty od GE Money Bank. Vyžádal jsem si technickou dokumentaci od banky, abych věděl co a jak udělat. Po TÝDNU mi přišly čtyři manuály, po grafické stránce si s nimi vyhráli, ale podstatné věci jsem ze z nich nedozvěděl. Kontaktoval jsem jejich infolinku, kde jsem jim řekl, že potřebuji zajistit, aby se obchodník dozvěděl, že platba za zboží byla stržena z účtu zákazníka a že může zboží expedovat. Samozřejmě ze mě udělali úplného vola,protože nerozumím jejich manuálům, a že je v nich napsané vše potřebné. Tak jsem se snimi dohadoval a po hodíně z nich vypadlo, že to v těch čtyřech manuálech není a poslali mi manuál pátý. Z manuálu jsem opět nezjistil co jsem potřeboval, tak jsem opět volal na infolinku, opět jsem se s nimi dohadoval a opět si mě přehazovalijako horký brambor. Nakonec jsem klientovi doporučil jinou banku.

  BTW. nevíte náhodou někdo kdo píše v bankách technickou dokumentaci? Podle mých zkušeností(a to nejen s GE Money) mám pocit, že všechny technické dokumentace píšou lidi, kteří v životě nic neprogramovali.

 15. 15 Black Wolf 01.11.06, 21:30:16
  FB

  [6] Mladý odborník není zas takový nesmysl jak si myslíš. Věk není možno považovat za rozhodující kritérium - je to jen určité vodítko které ti napoví na co si dát pozor, ale ne určující parametr. Samozřejmě "mladý odborník" nebude srovnatelný s padesátiletým "starcem" který v oboru pracuje třicet let, ale může být natolik schopný aby byl lepší než většina patlalů co se v oboru vyskytuje. Není nemožné složit docela špičkový tým ze studentů středních škol, jen chvíli trvá než takové najdeš (a dokonce i funguje - vím z vlastní zkušenosti;)).

  Problémem není ani tak věk, jako přístup dotyčných k zákazníkovi a práci jako takové. A pak samozřejmě neschopní personalisté, kteří přijmou jako it odborníka kohokoliv kdo umí zapnout počítač;)

 16. 16 Jaromír Pešout 01.11.06, 22:27:36
  FB

  [14] No, mám celkem dobrou zkušenost s implementací 3DSecure od ČSOB. Manuály byly dobré a dva dny byl k dispozici zdarma člověk na telefonu (a nejspíš byl dobrý).
  Naproti tomu jako potenciální klient zkušenost nic moc - na můj e-mail ohledně cenových relací u firemních účtů dodnes neodpověděli. Tak jsem zakotvil u eBanky. Příští týden od nich ještě dostanu osobní účet za cca 30 Kč měsíčně a pak se rozloučím i s Komerční Bankou. Ti mně asi před rokem psali, že ne-IE bankovnictví je pro ně "strategickou prioritou" :/

 17. 17 Yuhů 01.11.06, 22:35:35
  FB

  Zastávám se lam. Počítače jsou složité.

  Dodnes mě například nenapadlo, že by se na windowsí ploše dal udělat zástupce exploreru s parametrem. Přitom je to logické. Ale nenapadlo by mě to.

  Já chápu, že je zle, když jsou lamy placeny za práci, kterou neumějí. Ale kde se to lamy měly naučit? Copak se ve škole učí tyhle věci, o kterých píšete? Počítače jsou natolik komplikované a zároveň užitečné, že si počítačový průmysl sosá lidi, kde se dá. A nedaří se to. Chápete, že většina "IT lam" by raději dělala něco jiného, ale stejně dobře placená práce pro ně prostě není?

  Až budeme mít slušnou učebnici počítačů, teprve potom bude možno kritizovat IT lamy. Zatím se ale skutečnou práci s počítačem neměly kde naučit.

 18. 18 AD 01.11.06, 22:41:11
  FB

  ono je to väčšinou dané tým, že ozajstný odborník pochôdzkára nerobí . btw- znalosti nemusia s vekom vôbec súvisieť (napr.: starší pracovníci su zvyknutí len na konkrétne procesy a zvyšok teórie zabudli, zatiaľčo mladí(mladí=noví v tej práci) vedia ešte aj niečo okolo toho)

 19. 19 Puberťák 01.11.06, 23:18:16
  FB

  [17] Musím odporovat. Takových škol existuje. ČVUT, VŠE... Tam všude jsou obory, kde dokáží ze schopného člověka vytvořit odborníka na nějaké odvětví IT, nemá však zkušenosti, které ale jako každý vysokoškolák musí nabrat po praxích a zaměstnáních. Tento argument je tedy zcestný a myslím, že sýto, kterým cedí zaměstance mnohé firmy je až benevolentní a chyba je spíš ve shcopnosti konkurenceschopnosti mnohých lidí, kteří jsou chytří, přesto však nemají potřebnou dynamičnost, komunikativnost a potřebné sebevědomí, takovou práci pak bohužel dostanou sice komunikativní, sebevědomí, dynamičtí lidé, jejichž inteligence pokulhává.

 20. 20 Lukas R. 01.11.06, 23:24:55
  FB

  [17] Nesouhlasím. Podle učebnice se praxi většinou nenaučíš. Jde o to jen mít zájem, všechno je k dispozici na webu. Parametr k shortcutu IE dnes umí vytvořit šestileté dítě, a pokud ne, dokáže najít postup v nápovědě nebo na internetu. Pokud to lama k životu nepotřebuje (patřím tak trochu mezi ně), je to dle mého názoru v pořádku. Ani odborník to znát nemusí. Nicméně by měl být schopen postup najít, přečíst si a následně se ním řídit. Pokud tohle nedokáže, nevím za co ho platí, protože práce v IT je snad o aplikaci postupů, které jsou většinou někde popsané a je třeba trošku analyticky a technicky myslet. Pocházím se Vsetína a vím, že i v tomto malém městečku na Moravě učili bezdomovce práci s internetem, vsadím se, že některý z nich by úkol s shortcutem zvládl během krátké chvilky.

 21. 21 Radek Hulán 01.11.06, 23:28:55

  [19] škola tě naučí velké kulové.. Základní je maximální snaha člověka pořád se učit, VŠ ti dá nějaké základy, jiný styl a rámec myšlení, ale skutečné znalosti člověk musí "sbírat" celý život, osobně dělám v IT od 12 let, po dnešních 33 let, a pořád se učím nové věci...

 22. 22 tOm 02.11.06, 04:05:29
  FB

  [14] Já už na info linky nevolám, ledaže bych potřeboval vybít baterku v mobilu (ať si to telecomica o106 zaplatí...) a projíždím ty jejich stupidní automatické nabídky. Kdysi jsem potřeboval info od Oskara a to mně vyléčilo. Když si nevědí rady, prostě típnou hovor! A jednou i takovým tím brutálním způsobem: "Haló, jste tam ještě? Neslyším Vás..." a to fakt garantuju, že mně slyšel až moc dobře :-D

 23. 23 Ivorius 02.11.06, 08:13:40
  FB

  [17] Víš co je ale Yuhů horší, že počítačový průmysl sosá takové lidi a o ty co mají skutenčný zájem a počítačům opravdu rozumí, tak je pak ten samý počítačový průmysl odmítne.

 24. 24 Michal Tuláček 02.11.06, 09:23:53
  FB

  [21] Jak koukám, jste přesně o těch 12 let starrší - na čem jste v tom roce 1985 začínal?

 25. 25 Tex 02.11.06, 09:40:40
  FB

  Jediné doporučení. Rychle změnit banku. Certifikáty na disku ať už kdekoliv je prasárna a díra jako blázen.

 26. 26 Bochi 02.11.06, 10:21:31
  FB

  [8] A to není zdaleka jediný problém okolo internetového bankovnictví KB - viz např. tato kauza.

  Je opravdu směšné, jaké psí kusy dokáže KB dělat kvůli zabezpečení a přitom jejich přístup k aplikaci MojeBanka (ActiveX, Java, jen IE6, jen Win, ... tedy snad nejméně bezpečná kombinace) je naprosto diletantský. Také by mě zajímalo, jaké "odborníky" v tomto úseku zaměstnává. (I když jádro aplikace MojeBanka bylo údajně KB i ČS koupeno od ČSOB, takže prohnilé to bude zřejmě ještě hlouběji, než se na první pohled může zdát.)

 27. 27 Radek Hulán 02.11.06, 14:34:32

  [24] Commodore C128 s parádním operačním systémem CP/M, někde jsem už o tom psal (na tomto webu)

 28. 28 vlk@sendmail.cz 02.11.06, 15:56:46
  FB

  [21] jak můžete Radku napsat, že škola vás naučí kulové ? naopak, ve škole - pokud chcete - získáte základní ... a dost potřebný ... přehled o problematice, který ovšem dále musíte rozvíjet sám ...

  uvedu jeden příklad za všechny ... bylo potřeba naimplenetovat zdánlivě jednoduchou věc, funkci která vypočítá libovolnou odmocninu - a tady je problém, z libovolného reálného čísla ... tedy výsledek může být i komplexní číslo apod a to na libovolně volitelný počet desetinných míst ... tedy začala se implementovat funkce X na Y kde X a Y jsou libovolná reálná čísla ... (pro neznalé, např. 3 odmocnina z X se spočítá jako X na 1/3 apod) ... zde člověk, který nemá základy matematické analýzy a algebry nemá šanci, neboť ani neví, kde začít a teprve se učit a studovat rozvoj polynomů a počítat derivace apod je nad jeho síly pokud to zkrátka neumí ... toto potká "obyčejného" programátora který prostě dostal ůkol ...

  jiná situace - opět jako programátor - vypočítat šířwní signálu v terénu - opět bez teoretického základu téměř nemožné, nebo možné ale za tak dlouho, že zákaník ztratí zájem ... škola vám dá neoddiskutovatelný znalostní základ

 29. 29 Accuphose 02.11.06, 17:21:26
  FB

  [21]
  No tohle je zajímavé téma a kupodivu nezaspamované, tak se vyjádřím. Ke škole: škola je jak řidičák na auto. Pokud nejezdíte, tak Vám je na nic a tím, že máte řidičák, nejste zdaleka dobrý řidič, chce to roky praxe a předpoklady, v IT branži jsem relativně cucák, podstatné pro mě je, snaha vědět toho víc než teď a obecně víc, než je obecná spokojenost. Pokud se mám vyjádřit k poradnám po telefonu u různých firem, jsou tomu podřízeny 2 věci. Jednak na druhém konci je většinou žena s milým hlasem a výbornými komunikativními schopnostmi. Druhak je tato pomoc určena lidem, kteří se neorientují vůbec a sáhnou po tom, jakmile nastane jakýkoliv problém, těm většinou poslouží dobře. Pokud ovšem se na ně obrátí čloběk s konkrétním odborným dotazem, který není možno saturovat znalostmi uživatele, nebo zdroji na netu (teď myslím okamžíté nalezení toho co člověk potřebuje, jinak se dá nalézt téměř vše), pak obsluha telefonu bohužel buď začne vykládat o něčem jiným, nebo inteligentně nastoupí praktika kolo kolo mlýnské, manuál 3C strana 54, pokud již máte předchozí zkušenosti(manuál máte našprtaný, takže obrázek, že věc se musí připojit ke zdroji napětí aby fungovala, znáte)odpovíte, že Vy máte problém takový, o čem se nikde nepíše, pak osůbka na druhé straně znejistí a začne Vás přepojovat a Vy musíte vše vykládat X krát (doporučuji dopředu napsat si na papír legendu), nakonec zjistíte, že tohle ví jen technik Franta a za řešení se účtuje 500,-Kč/hod. Pak samozřejmě každý raději zvolí metodu, že si radši všechno zjistí a udělá sám a nebude ztrácet čas otravováním nějaké podpory. Neplatí to všude a u všeho pochopitelně. Například u ASUSu si pamatuju, že jsem si celkem pokecal o certifikaci paměťových modulů pro různé desky a že jde opravdu zčásti o reklamu. No každopádně abych to vrátil ke článku, nejlepší je býti sám sobě detektivem, ne každý na to má však čas a chuť.

 30. 30 Tomáš Vavřička 02.11.06, 18:55:24
  FB

  Hmm - já mám PC něco kolem dvou let(kvůli škole > zaměření na IT). Z toho jsem první rok hrál hry, tzn. naučil se vypalovat, dělat/spouštět obrazy disků atd. Teď už se nějakou dobu věnuji webdesignu, učím se základy programování apod. Mám mezi kamarády jednoho toho extroverta s PŘEHNANÝM sebevědomím. Vždycky pro mě byl naprosto nedostižným bohem počítačů :) a stačí pár měsíců a zjišťuji že "zná" všechno jenom proto, že kecá naprosto zapáleně i o věcech o nichž neví naprosto nic - například mi vnucoval, že hnusný weby jsou psaný ručně zatímco ty krásný jsou dělaný ve wysiwyg editorech přestože za život udělal kdysi jeden web ve wordu a o nějakym obyčejnym HTML nemá páru. Jojo to je problém - vsadim se že by ho vzali na vytvoření webu spíš jeho než mě protože vím že toho ještě spoutu neumím a přiznávám to zatimco on ukecá všechno a nedostatky nevidí. Jsem IT lama ale snažím se přiblížit IT odbornímům - doufám že se mi to jednou podaří.
  PS: to s tím odkazem jsem nevěděl protože jsem nikdy nic takového nedělal/nepotřeboval ale podle článku mi to vyšlo napoprvé - to nebyl asi moc schopný odborník.

 31. 31 Petr G. 03.11.06, 09:00:51
  FB

  [13] Mě jejich ADSL modem pod W98 běhal :-) (možná to byl jiný model... od Sagem..)

 32. 32 Yuhů 04.11.06, 01:33:33
  FB

  [23] Počítačový průmysl je samozřejmě tvořen různými firmami. Pokud mě někde nevezmou, asi tam mají laťku vysoko. Třeba ve firmě, kde pracuju, je naštěstí laťka dost nahoře. To sice vede k vysoké kvalitě týmu, ale na druhé straně se další lidé shánějí jenom moc těžko.

 33. 33 Jostik 05.11.06, 21:53:36
  FB

  [26] Já používám službu Mojebanka, nikdy jsem s tím neměl problémy. Narozdíl od ČSOB Internetbanking, se kterým jsem měl tu čest předtím. Jejich "dokonalé" čtečky karet, které fungovaly jen kdy se jim chtělo, každé druhé přihlášení do banky se musely přeinstalovávat ovladače, sekal se systém prostě děs běs. Jinak pokud nějaká lama má prehistorický počítač s neandrtálským internetem, tak je potom s Javou trochu problém...
  [25] Jinak pro ukládání certifikátu používám prehistorický 128MB flash disk.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem