Aver DVB-T 771: PCI karta pro příjem digitální televize

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Aver DVB-T 771: PCI karta pro příjem digitální televize

PC Hardware 30.05.05
Aver DVB-T 711

Je tomu již více než 5 let co na území Prahy a okolí běží „experimentální“ digitální vysílání. Digitální vysílání je skvělá věc, nabízí lepší kvalitu, kapacitu a interaktivitu než vysílání analogové. Není problém v něm nabízet desítky televizních kanálů (není to tedy problém technický - jiná věc je, že stovka politiků a lobistů kašle na 10 miliónů lidí a už pár let se hádá, kterým společnostem toto vysílání povolí či zakáže).

V Praze a okolí je dostupné digitální vysílání na frekvencích 506 MHz, 674 MHz a 818 MHz. Na domovní analogové televizní rozvody jsem na Praze 1 nicméně chytnul jen multiplex na 506 MHz s kvalitou příjmu 86% (což je ovšem vynikající hodnota), tedy vysílání Českých Radiokomunikací, jiní uživatelé ovšem nemají problém ani s přijmem vysílání Czech Digital Group, a to klidně na pokojovou anténu (záleží na jejím směrování).

Díky dříve zmíněnému politickému hašteření je na multiplexu dostupných jen 5 televizních stanic (ČT1, ČT2, Nova, Prima a Óčko) plus pár státních rádiových stanic. Doufejme, že se situace ale relativně brzo (během jednoho roku) změní, a stanic v nabídce přibude, zatím je potenciál digitální televize a přenosového pásma hrubě nevyužit a je v podstatě shodný s nabídkou analogové televize.

Karta Aver DVB-T 771

Aver TV-DVB-T 771 je PCI počítačová karta pro příjem digitálního televizního a rádiového vysílání. Navíc implementuje (pomocí BT-878 chipu) S-Video a kompozitní video vstup, pro zachytávání z analogových zdrojů, třeba z videokamery či (S-)VHS zdrojů.

Nejnovější ovladače pro tuto kartu jsou v době psaní článku verze 1.3.60.3, a doporučuji je instalovat místo ovladačů na CD, které se vyznačují značnou nestabilitou. Nové ovladače jsou naprosto stabilní (testováno na WinXP SP2).

Za 2.550 Kč je Aver TV-DVB-T 771 více než dvakrát dražší než dříve recenzovaná analogová Asus TV/FM tuner 7135/Philips karta.

Co za tuto vyšší cenu vlastně získáte?

  • pokud nemáte skvělý příjem analogového signálu, je kvalita obrazu u digitálního vysílání podstatně lepší (neplatí to vždy, digitální vysílání je MPEG2 komprese, takže to znamená i občasné „čtverečkování“ obrazu u rychlých akcí),
  • zachytávání videa je realizováno nativně a rychle do formátu MPEG2, odpadá tak nutnost použít například DivX kodek a tím i požadavek na extrémně výkonný počítač,
  • v budoucnu reálná možnost přijímat více televizních stanic než je tomu u vysílání analogového.

Zároveň je zde i pár nevýhod:

  • vyšší cena karty,
  • nekompatibilita s možnými placenými DVB-T kanály,
  • digitální pásmo dnes nenabízí některé velice kvalitní hudební rozhlasové stanice (jako například v ČR bezkonkurečně nejlepší Rádio 1 - 91.9FM, zatím se musíte spokojit s Českým rozhlasem), takže pro rádio je jednoznačně lepší klasický analog.
Digitální kanálynabízené stanice

Instalace karty Aver DVB-T 771

Instalace karty je jednoduchá, kartu zasunete při vypnutém PC do PCI slotu, nainstalujete stažené ovladače, následně se provede rychlé vyhledání dostupných multiplexů, a již můžete sledovat televizi. Protože je vše digitální, kanály se automaticky i pojmenují, dostupný je i teletext a EPG (Electronic Program Guide - Elektronický program televize).

V balení karty dostanete i dálkové ovládání, IrDA přijímač, redukci pro S-Video/kompozitní vstup a CD s ovladačem ke kartě.

Aver DVB-T baleníPCI karta a dálkový ovladač

Dodávaný software ke kartě Aver DVB-T 771

Zatímco v případě dříve recenzované Asus TV-FM karty byl dodávaný software tak nekvalitní, že jsem se ihned podíval na náhradní řešení (a použil naprosto skvělý software FlyTV 2000), s kartou Aver TV-DVB-T 771 je dodáván vcelku použitelný software. Zkoušel jsem i alternativy ChrisTV, DVBDream a DVB Viewer, ale tyto kartu Aver TV-DVB-T 771 dostatečně nepodporují, je tedy nutné se spokojit s dodávaným softwarem pro sledování televize.

Pro zachytávání S-Video a kompozitního signálu máte samozřejmě na výběr libovolný jiný software, osobně zde úspěšně používám velice kvalitní Cyberlink PowerDirector (dodaný s Asus TV-FM kartou).

Kvalita obrazu Aver DVB-T 771 karty je skvělá, obecně se dá říci, že digitální obraz buď je nebo není, ale nic mezi tím. Vlastní kvalita obrazu již poté závisí na úrovni MPEG2 komprese daného kanálu, zejména při rychlejších scénách (hokej!) mohou být vidět digitální artefakty a pozůstatky komprese, stejně jako je tomu na DVD.

Aver DVB-T televize

Zcela bezproblémově funguje i dálkové ovládání k této kartě.

Vynikající je podpora pro teletext, díky digitálnímu vysílání je každá stránka de-facto ihned dostupná, bezproblémová je v teletextu i podpora češtiny:

Aver DVB-T teletext

Digitální televize nabízí standardně i EPG (Eletronic Program Guide), tedy Elektronický program televize, nicméně, zřejmě kvůli nedostatečné úrovni signálu (86% by ovšem mělo bohatě stačit) tento nebyl zobrazen, jiní uživatelé ovšem reportují funkční EPG:

Aver DVB-T EPG

Zajímavou funkcí je i Plánovač, který umožňuje nahrávat programy podle předem daného časového rozvrhu:

Aver DVB-T scheduler

Zachytávání videa

Digitální vysílání je v podstatě MPEG2 video/audio stream, což je již komprimovaná podoba, a Aver TV-DVB-T 771 karta tento signál umí uložit bez ztráty kvality (tedy bitový obraz MPEG2 komprese). Toto je jednoznačná výhoda, běžná analogová karta musí pro zachytávání videa použít nějaký softwarový enkoder, což vytíží i velice výkonný počítač na 50% a více (komprese do DivX v lepší kvalitě včetně použití FFDShow filtrů).

Zachytávání do MPEG2 je možné použít i v případě externích S-Video a kompozitních zdrojů. Při zachytávání na disk a současném zobrazení TV je vytížení P-IV/3.8GHz procesoru zhruba 13%:

Aver DVB-T record

Zajímavé odkazy

Pro digitální vysílání (DVB-T) a Aver TV-DVB-T 771 existuje řada dobrých webů, zde je výběr těch nejzajímavějších:

Závěr

Aver TV-DVB-T 771 je kvalitní karta pro příjem digitálního televizního vysílání. Nicméně, vzhledem k tomu, že zatím digitální vysílání nenabízí celé roky slibované desítky nových stanic, je otázkou, zda se Vám vyplatí na digitální vysílání přecházet z analogového (pokud tedy již TV kartu vlastníte). V případě nákupu nové karty bych ovšem tuto investici již považoval za rozumnou, jedinou zásadní nevýhodou digitálu (oproti běžným analogovým kartám) je dnes jen nemožnost přijímat analogové FM rádio.

Pokud ale FM-rádio oželíte, a toužíte jen po velice kvalitním televizním vysílání a jeho zachytávání v perfektní kvalitě do MPEG2 (při minimálním vytížení počítače), není co řešit, Aver TV-DVB-T 771 je podstatně lepší volbou než analogová norma.

Aver TV-DVB-T 771 je rovněž lepší volba s výhledem do budoucna, kdy se snad naši politici místo hašteření shodnou na tom, kterým společnostem konečně přidělit licence, a digitální pásmo se nám zaplní bohatou nabídkou TV a rádio stanic.

Poznámka na závěr: není problém provozovat digitální Aver DVB-T i analogovou Asus TV-FM kartu v jednom počítači současně.


Komentáře

  1. 1 mitchi 30.05.05, 06:05:21
    FB

    Já ted dělám beta testera na vysílání DVB v síti karneval a je to nářez od pátku mám téměř všechny programy v DVB a ta interaktiva se mi moc zamlouvá. Do pátku jsem netušil co umí DVB a musím říci že analog mi do bytu už nesmí :-)

  2. 2 cenebris 30.05.05, 06:05:40
    FB

    Takze v mensich mestech je to momentalne k nicemu...

  3. 3 lukas 30.05.05, 07:05:03
    FB

    Nechceš otestovat i nějakou satelitní kartu? Přecijen zadarmo je BBC World + CT24 celkem slušná nabídka, možná tam jsou i další nekódovaný kanály, ale ty už budou pro zábavu.

  4. 4 Tex 31.05.05, 08:05:50
    FB

    K DVB-T řekl bych že je tu velká loby soukromých stanic (Nova, Prima) které se digitalizace bojí a nechtějí ji důvod je zřejmý - pokud bude více celoplošných programů tak ztratí exkluzivní příjem z reklamy. Takže jediná současná stanice která DVB-T chce je Česká televize. Bohužel se obávám že lidé kteří rozhodují o DVB-T tedy politici (vydávání licencí atd..) jsou velmi dobře podplaceni soukromími televizemi aby DVB-T co nejvíce pozdrželi....

    Toto je můj názor a vše co jsem kde slyšel tomu nasvědčuje.

    Tex

  5. 5 Petr Rybák 31.05.05, 09:05:11
    FB

    Mame doma DVB satelit, kvůli packetu Czechlik (nejsme v dosahu jiné analog. televize než TV Noha) a s tím, že obraz buďto je naprosto dokonalý, nebo není vůbec žádný se dá souhlasit. Jen když je bouřka, tak to je nářez, jak se to začne rozpadat. Jako když jsem se pokoušel pouštět DivX na PI@266MHz, ještě bez MPlayeru... :-)

  6. 6 Petr Nevola 31.05.05, 09:05:18
    FB

    Pěkný článek. Díky.

    Uvažuju o koupi LCD panelu cca 19" a chtěl bych na něm mít i TV. Ve hře je integrovaná kombinace LCD s TV tunerem anebo běžný LCD monitor + externí TV tuner s VGA výstupem (mám jen ntb a nechci být závislý na jeho přítomnosti, proto nepřipadá do úvahy USB2.0 tuner).

    Má taková kombinace smysl?
    (např. analog. tuner AVer TV BOX-9 nebo digitální AVer TV-DVB-T STB3)
    Resp. jak si stojí v porovnání kvality obrazu integrovaný tuner přímo v LCD-TV ve srovnání s externím řešením - jde mně hlavně o problém s resamplingem obrazu PAL či DTV na nativní rozlišení LCD 1280x1024.

    Díky za rady, nápady a zkušenosti.

  7. 7 Papo 01.06.05, 02:06:01
    FB

    Poznámka na závěr: není problém provozovat digitální Aver DVB-T i analogovou Asus TV-FM kartu v jednom počítači současně.
    Nejsem zase až tak technicky honěný do analogu a digitálu, ale měl bych dotaz:
    Neexistuje nějaká TV karta, která umí analog i digitál? Dík.

  8. 8 Radek Hulán 01.06.05, 10:06:32
    FB

    [7] ale jo, existuje:

    http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=29684...