application/xhtml+xml

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

application/xhtml+xml

Technologie 21.07.04
nice!

BLOG:CMS se stal, díky spolupráci s The Literary Moose, prvním CMS systémem, který kompletně podporuje application/xhtml+xml. Moose, CSS a XML génius, si vzal na starost vzhledy a šablony, já vytvoření a přepsání engine BLOG:CMS, aby byl za každých okolností well-formed. Výsledek je nad očekávání dokonalý, FrontPage (aka WordPress), či Movable Type nesahají této Moosifikaci BLOG:CMS ani po kotníky.

Co je na tom nejlepší? Výsledek naší spolupráce bude během týdne dostupný v několika variantách CSS, a v licenci GNU GPL. Systém bude určen pro velice náročné uživatele, nikoliv pro web-designérské děti. Více o naší spolupráci si můžete přečíst přímo na stránkách Literary Moose :). Potřebujete pochopitelně browser, který application/xhtml+xml podporuje, tedy Operu, Operu, Operu či Firefox.

I am pleased to announce that this log of updates is powered by the best engine around: BLOG:CMS, written and maintained by the ingenious Radek Hulán from Czechia.

Indeed, I am so impressed that I decided to contribute all I can to the development of this software. Although I cannot work on the MySQL and PHP combo, I can contribute something to the overall vision of the software, as well as practical solutions involving the XHTML output, as well as everything that even remotely has to do with cascading watercolor arrangements, otherwise known as CSS.

Wait, have I just said XHTML? I have. Blog:CMS works with the application/xhtml+xml MIME type straight out of the box, both in the (very sophisticated) admin, and in the output pages. That cannot be said of other pieces of software out there, the best example being the ever miserable FrontPage of the blogging world, also known as WordPress.


Komentáře

 1. 1 Jiří Macich ml. 21.07.04, 20:41:24
  FB

  Mohl bys mi prosím vysvětlit FrontPage (aka WordPress)? Co má WYSIWYG FrontPage od Microsoftu společného s CMS WordPress?! Asi jsem naprostý hlupák, protože je to další ze stovek věcí, které nechápu.

 2. 2 Radek Hulán 21.07.04, 20:53:09

  [1] povídání o tom, proč je WordPress stejně špatný jako FrontPage, od uznávané autority, nalezneš právě zde:

  http://www.literarymoose.in...

 3. 3 Radek Hulán 21.07.04, 20:55:24

  mimochodem, ten kód webu je poezie, doporučuji podívat se na zdroják této stránky: :)

  http://www.literarymoose.in...

 4. 4 Vlado Raab 21.07.04, 21:55:06
  FB

  [1] Jirko z toho si nic nedělej a raději se na to podívej...
  celý život se učíme a neboj se určitě to nebude poslední věc v životě, které nerozumíš. Poslední člověk jenž věděl vše umřel roku 1798. Pak začaly jiné dějiny.
  [3] Poezie to je a nejen jako obsah sránek nýbrž i co se týče kódu...

  Vidím, že ses rozhodl definitivně odříznout uživatele IE od možnosti prohlížet tvůj Blog. :!:
  to je podpora marketingu Opery snad za to dostaneš aspoň nějakou premii za tu osvětovou činnost by sis ji určitě zasloužil hlasuji pro...

  Empy

 5. 5 Radek Hulán 21.07.04, 22:46:06

  [4] application/xhtml+xml není věc pro každého, jak píšu, bude to speciální edice pro mimořádně pokročilé uživatele :) Stačí jediný neuzavřený P tag a... web se ti nezobrazí, protože není well-formed

 6. 6 Vlado Raab 22.07.04, 10:24:22
  FB

  [5] jenom doufám že i v takovém případě bude fungovat administrace. at se to dá opravit... :)
  vidiná reinstalace programu protože jsem neuzavřel jeden <tag> se mi zrovna nelíbí...

 7. 7 Jiří Macich ml. 22.07.04, 10:52:16
  FB

  [2] Díky. Zajímavé čtení.

  [4] Odříznout uživatele IE? Není to vražda návštěvnosti?! Kolik sem chodí lidí s IE?

 8. 8 Radek Hulán 22.07.04, 10:54:56

  [6] BLOG:CMS Specially Moosified Edition nebude text/html vůbec podporovat, ani v admin rozhraní, jak říkám, bude to věc jen pro mimořádně pokročilé uživatele :)

  Nicméně současný BLOG:CMS LIGHT a BLOG:CMS eXtreme zůstane zachován, a přibude i nový BLOG:CMS Kids Playground, se 3 různými WYSIWYG editory (RTE, FCKEditor a htmlArea) :)

 9. 9 kakoo 22.07.04, 11:09:43
  FB

  sice je možná kód webu poezie, ale mně nefunguje pod msie 6, což je podstatný nedostatek...

  --
  MSIE je zastaralý browser z roku 2001, to, že ten web "nefunguje" v MSIE je fakt a záměr, protože stařičký MSIE vůbec netuší co to je application/xhtml+xml

 10. 10 d.f.h 22.07.04, 12:05:46
  FB

  no... hezky, hezky. akorat by me zajimalo, komu to bude k cemu dobry. uzivatele (= ctenare stranek) fakt nezajima, jakou specifikaci a kdesi cosi ma web, na kterej se diva. ale jako pripadna onanie autoru je to fakt dobry. nic ve zlym ;-) ja proste zastavam nazor, ze obsah je dulezitejsi nez forma.

 11. 11 cyberluk 22.07.04, 12:19:10
  FB

  Kdyz jsme u toho odriznuti lidi s IE (s cimz naprosto souhlasim,protoze miluju Operu) , tak se mi vyskytl jeden problem: Nenasel jsem funkcni plne-vybaveny wysiwyg editor pro Operu...jsou tam nejake problemy s Javascriptem. Zkousel jsem jeden udelat ve Flashi,jenze Flash nema XHTML,takze je to drina. Napadlo me udelat wysiwyg editor ve Flashi s tim ze by generoval XML obsah. To by slo ,ne?

 12. 12 Radek Hulán 22.07.04, 12:20:09

  [10] to samozřejmě ano, OBSAH je vždy hlavní, u prezentace komerční, nicméně u webu nekomerčního, je samotná prezetace špičkových technologií oním hlavním obsahem, a systém, který nativně a za všech okolností podporuje application/xhml+xml touto špičkovou technologií, ve spojení s dokonalým markupem je :)

  Jedná se zde o dosahování maxima, technologickou špičku :)

  Normální webdesignér by ten web napsal jako 50 DIVů, a měl by klid, toto je úplně o něčem jiném, a není to pro každého...

 13. 13 noname 22.07.04, 15:32:32
  FB

  offtopic:
  zkoušel jsem včera instalovat tvůj blog:cms a je to bomba! Zvládnul jsem to i já, Blbeček Maximální. ;-)
  Napíšu o tom asi článek s obrázky (jak mít za deset minut profesionální publikační systém na freewebu a to vše kompletně zdarma) a budu jej šířit pod GNU licencí, tj. budeš jej moci otisknout ;-)
  Krom toho jsem narazil na pár nesrovnalostí v dokumentaci a skutečnosti (zřejmě se vše vývojem mírně mění), tak to ti v nejbližší době dám všechno vědět.
  A mám malý dotaz: blog:cms je by default v angličtině. Musím překládat všechno manuálně na těch mnoha stránkách zvlášť, nebo je nějaký způsob, jak to vše přeložit na jednom místě (asi nějaký "magic klik" pro překlad neexistuje)?
  A chtěl bych přeložit i administrační stránky (a možná i popuphelp) do češtiny a dát to pak vám všem volně k dispozici, můj otec neumí moc anglicky, a určitě je takových lidí víc. Mohu to někdě (opět kde co nejjednodušeji) udělat?

 14. 14 noname 22.07.04, 16:08:13
  FB

  jo jinak jak jsem právě zjistil, tak existuje už česká verze, takže jsem ještě navíc slepej (respektive jsem to našel až náhodou tady, na blogcms.com to imho není).
  Nicméně ten článek stejně zkusím napsat a jestli tam budou stejné nepřesnosti, tak dám vědět.

 15. 15 Radek Hulán 22.07.04, 16:10:25

  [13] Děkuji :) A stáhnul sis českou verzi? Ta je (kromě nápovědy) by default v češtině, celá, jak skiny, tak administrační rozhraní :)

 16. 16 Radek Hulán 22.07.04, 16:11:40

  [14] ale je to tam ;)

  viz: http://blogcms.com/extra/do...

 17. 17 cyberluk 22.07.04, 18:40:05
  FB

  Ohledně toho odříznutí IE - Microsoft své weby záměrně zkomplikoval tak aby se načítaly déle nebo vůbec v ostatních prohlížečích.Některé weby na microsoft.com a msn.com se nezobrazí v Opeře vůbec - načítání se kompletně zastaví a v IE je tento web načten do 5 vteřin. Co si o tom uživatel Opery a IE může potom myslet???

 18. 18 Peter Erbák 23.07.04, 12:52:44
  FB

  hm, tak nevím, naistaloval jsem operu 7.53 ale do eBanky se s ní nedostanu ani náhodou.
  Tím je pro mě volba browseru jasná.

 19. 19 Jakub Smejkal 23.07.04, 16:27:33
  FB

  Další blbá otázka ;) :

  Co to je CMS system a BLOG:CMS ??

  Dík za odpověď (všem :-))

 20. 20 Vlado Raab 23.07.04, 23:36:52
  FB

  [10] tak to je sice dobrá otázka ale...trochu neopodstatněná nejspíše to pramení z neznalosti techologie tvorby webových stránek ... ono to totiž není jenom web, ale taky různé čtecí zařízení pro nevidomé, slabozraké a tyhle přístroje si s validním webem poradi mnohem lépe než s "nějakým HTML 4.0 Transitional"sice to vypadá jako diskriminace majitelu IE ale což je důležitější ve svém důsledku to znamená zvýšení množství čtenářů i s jinými čtecími zařízeními - tohle vše je důsledek oddělení kodu (X)HTML od CSS tak
  Radek " [12] " se zaměřil pouze na technologickou část Perfekcionismus je ale na místě. [13] Pokud chceš pomoci tak tady zazněl požadavek na přeložení http://blogcms.com do češtiny sice jsem s tím začal ale navalilo se mi tolik prace ze nevim kam dřiv skočit - pokud to zvládneš rychleji tak ti bude hodně lidí vděčno hlavně v česku.

  jo tak nápověda a dokumentace v češtině by se taky hodila ale to je opravdu přepych. protože většina lidí co dělá v oboru IT tak anglicky rozumí, je to nezbytnost kdo by dnes čekal na lokalizace.. to je to rychlejsí se anglicky naučit je to i nesporně konkurenční výhoda... kdo dřiv přijde ten dřív prodává ... a stránky W3C -http://www.w3.org/TR/xml11/ http://www.w3.org/TR/xhtml2/ bible tvůrců webu taky v angličtině tak jenom více elánu do práce...

  [15] někdo holt potřebuje nakopnout...

  [18] tak si ji nainstaluj i s Javou ... sice nevím co jsi dělal ale ja jsem zrovna dnes na 7.53 přešl a v eBance jsem už byl a vše chodí na 100%
  [19]tak to je záludná otázka.
  CMS (Content Management System - Systém 5ízení Obsahu)
  BLOG:CMS je jenom upřesnění toho že se jedná apriori o cílovou skupinu uživatelů což jsou Blogeři - což majitele blogů jenž mají snahu podělit se s okolím blízkým(bydliště) i vzdáleným(internet je bez hranic) o svých názorech a poznatcích

  PS:
  pročítáte si komentáře ke článkům i poté co jste do nich přidali svůj názor?

  Víte jak se registrovat a urychlit tak zobrazování svých komentářů?

  Tohle je zatím ode mne vše Empyrea

 21. 21 Jakub Smejkal 25.07.04, 14:27:28
  FB

  [20] Jasně, že si pročítám komentáře i poté, co jsem vložil svůj vlastní komentář (většinou se na něco ptám a jinak bych se nic nedozvěděl;))

  A to registrování je snad jasný každýmu ...

  pro rADo :
  Prosímtě, nešlo by přihlašování dát někam výš na stránky ??? Je vcelku nízko a celkem ... nenápadný. :-)

  Díky arny

 22. 22 Marek Mojzík 27.07.04, 06:17:32
  FB

  Mohu se zeptat, jaký smysl má content type application/xhtml+xml?

  Díval jsem se na web literarymoose.info v IE6 i v jiných prohlížečích a žádného extra rozdílu jsem si nevšiml. Akorát autor nevychytal, že mu nenavazuje textura v pozadí ... takže "optimized for Opera 7 or Mozilla with 1280x960" a kdo má cokoliv jiného, bude trpět! :-)

  Filtrace návštěvníků jen na základě značky prohlížeče, bez jakéhokoliv rozumného důvodu, je svinstvo, které trápí web už velmi dlouho... škoda, že v této oblasti není absolutně žádný pokrok.

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem