Adobe, Macromedia, odkup nebo sloučení a Ben Forta

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Adobe, Macromedia, odkup nebo sloučení a Ben Forta

Adobe CS4

Minulý týden se konala akce Adobe nazvaná Buducnost internetu je v RIA. Většina obsahu konference se do značné míry shodovala s akcí mnohem rozsáhlejší - Adobe Max v Miláně, které jsem se před půl rokem zúčastnil, takže to nebylo (pro mě) moc nových informací. Pokud chcete podrobnosti, přečtěte si tedy spíše ony starší zápisky.

Zajímavější byl ovšem rozhovor s Ben Forta, což je technický evangelista Adobe. Na rozhovor byli pozváni i zástupci Živě.cz a Zdroják.cz, ale nějak se jim (z neznámého důvodu) nechtělo, tak jsem s Benem u kávy neformálně pohovořil sám :-)

Adobe koupilo firmu Macromedia přesně před čtyřmi roky. Můj komentář z té doby nebyl právě nadšený - viděl jsem to primárně jako omezení konkurence a výrazné zúžení možností pro webdesignéry.

Ben Forta v té době pracoval právě jako vývojář Macromedia. Dle jeho slov se ovšem nejednalo v praxi ani tak o "násilné převzetí" či odkup, jako o sloučení dvou podobně silných firem, kdy management obou firem dostal 50:50 šanci ovlivňovat následné dění.

Po 4 letech je možné celou akci zhodnotit jako mimořádně povedenou. Sloučení (myslím si, že to je v uvedeném případě výrazně vhodnější slovo než odkup) Adobe s Macromedia se opravdu povedlo.

Adobe velice citlivě zaintegrovalo kodérsky / RIA zaměřené produkty Macromedia do vlastního kreativního portfolia, kdy proces tvorby webu dnes zahrnuje jak bývalé aplikace Adobe (Photoshop, Illustrator), přes aplikace nové (Flash Catalyst) až po spíše kodérské aplikace (Flash Professional a Flex Builder). Nezaniknul ani (Macromedia) Fireworks, který se bude specializovat na webovou grafiku. Jediný produkt, který nemělo smysl dále vyvíjet, byl Freehand, který se téměř 100% překrýval s Illustratorem, ale měl výrazně menší rozšíření.

Tato skvělá produktová synergie bude podle Bena dále posílena v Adobe CS5. Ptal jsem se jej i na logickou věc, zda příští CS5 Web Premium sada bude zahrnovat i Flash Builder 4 a Flash Catalyst, a odpověděl na to s úsměvem, že "by to dávalo smysl" :-)

Ben Forta mě potěšil i tím, že používá notebook s Windows, Samsung telefon s Windows Mobile a na Apple máme podobný názor v tom, že se jedná o nejvíce uzavřenou společnost, co vůbec existuje, přestože část neodborné IT veřejnosti to vůbec nechápe a má dokonce zcela opačný dojem. Flash na iPhone? Nemožné dokud to neposvětí Steve Jobs.

Osobně musím říci, že strategie Adobe mi také smysl dává. Nakonec právě pro Flex (vs. SilverLight) jsem se rozhodnul před pár dny pro vývoj back-endu našich e-commerce řešení.

Sloučení Adobe a Macromedia se povedlo, a myslím si, že může být po 4 letech zhodnoceno jako jedno z nejúspěšnějších sloučení dvou velkých firem v historii IT vůbec.

A zásluhu na tom má i Ben Forta :-)


Komentáře

  1. 1 Gianluca Turturro 25.05.09, 18:31:56
    FB

    Byla to pekna akce a ceskemu zastoupeni Adobe patri velky dik. Co se tyce CS studii, jsem s nimi vice nez spokojen a cekam na vhodnou prilezitost pro nakup CS4 na kterou se jiz velmi tesim. Kazdopadne, pokud by si chtel nekdo precist jak akce probihala, napsal jsem na svem blogu male resumé i s par fotkami z mobilu...

  2. 2 Gianluca Turturro 25.05.09, 18:32:23
    FB

    ufff, zapomnel jsem vlozit odkaz: http://blog.gtweb.cz/2009/vseobecne/budoucnost-internetu-je-v-ria...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem