A zase to Brno…

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

A zase to Brno…

O tom, že si dělám z vesnice zvané Brno občas na tomto webu srandu nemůže býti pochyb, nakonec i Marek Lutonský či Vilém Málek jsou z Brna. A vždy se najdou nové podněty, abych v této zábavné činnosti pokračoval.

Dnes jsem vstával extrémně brzo, v 8:30, protože jsem se potřeboval dostat do jedné vesnice kousek za Brnem v úřední hodiny. Zhruba 250 km cesty tam bylo pouze středně šílené, nikoliv maximálně šílené, jak je v zimě na D1 obvyklé. Celou cestu jsem měl puštěné stěrače, protože dvoumetrové závěje sněhu na krajích dálnice roztávaly a tvořily ladné řečiště, ve kterém se jezdilo a stříkalo a klouzalo.

Na úřadě, na nějž jsem zavítal, mě přivítala sympatická cedule „Úřední hodiny: středa 8:00 - 17:00“. Protože bylo právě 11:00, pln očekávání jsem zaklepal na dveře. Nikdo. Zamčeno. Vedle v sekretariátu také zamčeno.

Jdu tedy pryč a po cestě potkám první živou osobu, jedinou známku života v jinak prázdné obří a nákladně rekonstruované budově Městského úřadu. Ptám se oné osoby, kde všichni jsou, zda není cvičení požární ochrany, že všichni museli utéci kamsi ven, ale dozvídám se jen nevrlé „tož musíme obědvat, ne?!“.

No dobře, tož se jdu také naobědvat, za bratru 119 Kč si dávám tonic s citronem, cibulovou polévku a kuřecí prsa se sýrem, šunkou a rýží. Je to mimochodem značně nevalné chutě.

Ve 12:00 se opět blížím k budově Městského úřadu. Jsem si jistý, že doba pro „tož musíme obědvat“ už dávno uplynula, ale to jsem se hrubě mýlil. Veškeré dveře jsou stále zamčené.

Postávám 5 minut na chodbě, a v tom vidím starší osobu se psem jak vylézá z jídelny. Ptám se jí, zda zde dnes někdo pracuje. Ona starší osoba se psem (německý vlčák) říká, že ano, ona tu pracuje, a nerušeně se sune dál, se svým psem na procházku ven, přestože je jasné, že bych od ní cosi potřeboval.

Úděsné. Nechávám starší osobu se psem jít na zdravotní procházku a zapřísahám se, že do Brna a okolních vesnic už nikdy nepojedu. Maximálně tam pošlu plnou moc pro advokáta, ať to zařídí za mě. Jak osvěžující byl příjezd do Prahy :-)


Komentáře

 1. 1 David1 08.02.06, 20:37:58
  FB

  Samozřejmě to není problém Brna, ale českých "pracovitých" lidí všeobecně. Spousta lidí má zas určitě špatný zkušenosti s Prahou. Jo a mimochodem su z Brna:)

 2. 2 klevo 08.02.06, 20:57:41
  FB

  Už si bol na Slovensku?:)

 3. 3 yosei 08.02.06, 21:12:09
  FB

  hezké, jenom by mě zajímalo, co si musel jet řešit do vesnice u Brna a co se nedá vyřídit z "Práglu".

 4. 4 Jirka Pech 08.02.06, 21:42:18
  FB

  Znám jeden stavební úřad, který má dva úředníky. Šéfa a poskoka. Každý den mezi polednem a řekněme čtrnáctou hodinou najdeš oba dva v nedaleké velmi pozoruhodné restauraci na obědě, na kávičce, kulečníčku ...
  Že se jim to někdy protáhne a sem tam vyrazí na oběd s předstihem? To se přece stane každému, ne? A jestli zpracování čehokoli na tomto úřadě trvá otřesně dlouho a většinou tam nikdo nebere telefony, je to jistě proto, že místní úředníci jsou zavaleni prací a odpovědností. Světe div se, je to pár kilometrů od Prahy.

  Radku, není to Brnem. Za naše peníze pro naše dobro dřou do úmoru lidé po celé širé zemi.

 5. 5 Pavel 08.02.06, 22:28:50
  FB

  Ono je vcelku jedno, kde jsi na úřadu. Stejné zkušenosti mám s kterýmkoli úřadem. Jen jednou jsem se setkal s vlídným přístupem. Tamní úředník mi řekl, že zde se pomoci nedočkám a musím jít jinam (shodou okolnosti se mi to stalo v Brně). Jeho vlidným přístupem byl mile překvapen.
  Holt další úřad ve stejném městě neochota, arogantnost, nevědomost... tož si vyber

 6. 6 JP 08.02.06, 22:43:06
  FB

  Mě na venkově vadí, že když vyjdu v pátek o půlnoci do ulic, je tam ticho, nikde ani noha a všude zavřeno. Opravdové město přece v noci neumírá...

 7. 7 Vilém Málek 08.02.06, 23:13:44
  FB

  Hezký pokus, ale opět mimo. Nejsem z Brna a za poslední rok jsem v Brně byl ani ne tolikrát, co by se spočítalo na prstech jedné ruky ;-)

 8. 8 Radek Hulán 08.02.06, 23:20:02

  [7] budiž, minimálně ale pracuješ pro vlastníka z Brna (Zoner)

 9. 9 Fluke 08.02.06, 23:37:02
  FB

  Jako vždy výborný článek, jen mě mrzí, že tento neboří žádné zavedené mýty, jak jsem si už u tvých takřka uměleckých kousků přivykl. Nicméně jen tak dál. Pokud bys chtěl mohu se tebou podělit o seznam brněnských restaurací, kde podávají kuřecí prsa se šunkou a rýží chuti téměř božské.

 10. 10 Jarda 09.02.06, 07:14:45
  FB

  Nedávno byla moje manželka na úřadě jen pár kilometrů od Prahy. Chtěla ověřit maturitní vysvědčení. Byl pátek dopoledne a když požádala úřednici o ověření jednoho listu papíru, úřednice se na ni obořila, že na ni nemá čas, že má přijít v pondělí. Ta paní asi už zapomněla, že být na mateřské dovolené, neznamená v létě koupání, v zimě lyže, spousta času a válení u televize.

 11. 11 Dave 09.02.06, 08:15:27
  FB

  Vidíš, a teď si vem nás co na ten úřad musíme chodit pravidelněji..
  Mimochodem "vstávat extrémně brzo v 8:30".. co bych za to dal - 3 a půl hodiny spánku denně navíc :)

 12. 12 Stone 09.02.06, 09:46:57
  FB

  [11]Ale to je tvoje volba, v kolik vstáváš. okud ti nevyhovuje vstávat v 5 ráno, změň profesi. Já vstávám nejdříve v 9:30 (ale většinou kolem 10:30) a jsem v pohodě.
  [10]V pátek dopoledne v Praze a okolí přece nemá cenu nic vyřizovat na úřadech. Leda tak mezi 9:30 a 10:15. Pak tam jaksi začíná víkend. Jak kde.

 13. 13 jakub 09.02.06, 13:57:18
  FB

  [12] Přesně tak, pevná pracovní doba je na nic, není nad to, když je "doporučená" od 9 a když se protáhne noc a dorazí se v 11, tak se nic neděje ;-) Mám, užívám si..

 14. 14 BrainLag 09.02.06, 17:33:48
  FB

  No, teď Tě Radku nepotěším, protože přinesu trošku kritiky. Víš, pořád bojuješ proti slepé nenávisti teenagerů proti čemukoliv, jak si vymíšlí a hledají cokoliv, ale jejich fakta (někdy ani ta ne) jsou velmi chatrná. No a vidíš, sám jsi trošku takový :) Nenávidíš Brno. Ani bych nereagoval, mě to nikdy nevadilo, když někdo pomlouval Brno (ano, jsem z této vesnice), ale jelikož se mi svým způsobem zamlouváš, musím.
  Sám jsem si těď rozšiřoval živnost, tudíž běhal po úřadech. Živnosťák, sociální, výpis z trestního rejstříku, finančák (+zrovna jsem si zašel i na zdravotní, měli tam nějakej nepořádek v mých platbách). No a světe div se, jelikož vstávám později, oběhal jsem to ve středu přibližně mezi 11:00 až 1:00. A pro Tebe to možná bude šok, ale všude někdo byl, nemusel jsem nikde čekat z důvodu přestávky na oběd apod. Že někde na ještě menší vesnici, než je Brno (tomu bys mohl říkat osada, ne? :), se stalo to, cos popsal, bych nespojoval s Brnem...
  No o občas omýlaná nepřítomnost lidí na vesnici ve večerních hodinách, to je taky docela sranda. My tu nemáme tolik fetošů, zlodějů atd, dokonce máme i nějaký peníze, takže normální lidi nemusí postávat na ulici, ale jdeme se bavit do hospůdek, klubů, na diskotéky apod. Můžeš někdy zavítat a zajít někam, většinou v těch normálních a výš hospodách (tedy žádná sračka bez ubrusu s pivem za 12.50,-) a jiných zábavních podnicích je narváno...
  Tak, neber to jako ohavnou kritiku, která na Tvém webu nemá co dělat (stejně to asi neuveřejníš, nu co, aspoň sis to přečetl), ale jako druhý pohled na něco, co sám děláš a pokládáš za samozřejmost. Třeba uznáš, že na tom cosi může být a nebudeš až tak přehnaně kritický k mé oblíbené vesnici ;)

 15. 15 AmonRe 09.02.06, 18:13:43
  FB

  [1] Ahoj Rado.. Toto známe všichni, ale ne z Brna, ale celkově z dob minulého režimu.. Neplet si prosim Brno s okolnimi vesnicemi. To by bylo stejné jako si mluvit o Praze stejně jako o Roztocich u Prahy a dalsich periferiích, ale stejně si myslim, že jsi byl poměrově dál. V Brně to tak zajisté nevalí, "tož to tu znám ne :D" PS: uřady v Roztokach taky nic moc... nj.. musi být úpěšný wezine ;-)

 16. 16 marek 09.02.06, 21:40:50
  FB

  [13] hehe pružná pracovní doba většinou znamená, že budeš makat víc hodin, než by sis na první pohled mohl myslet. vím o čem mluvím ;-) a když někdo říká, jak v pohodě vstává v 10, tak zapomíná dodat, že končívá taky v 10 (večer). v podstatě při pevné máš v denním rytmu aspoň trochu pořádek a odpoledne čas vyrazit na kolo nebo na bazén :-).

  jinak k úřadům. když jsem si šel nechat udělat nový pas (starému končila platnost), tak mi paní za přepážkou na otázku kdy se mám zastavit řekla "no nejdříve za čtyři týdny..." -pro ty komu to uniklo: neřekla 'nejpozději', ale 'nejdříve' :) trochu to napovídá o pracovní filozofii...

 17. 17 markon2 10.02.06, 07:49:54
  FB

  Paradoxně v Praze jsou úředníci ochotní a rychlý. Nějaké takovéhle manýry by jim tu asi nikdo netoleroval, minimálně já mám přístup:"Jenom si uvařte kafíčko, zajděte si na oběd, já tu mezitím jenom dopíšu stížnost na ministerstvo", což i úředníka vyvede z míry.

  Mimo města hodně lidí ani neví co to práce je, občas mě překvapuje, že si stěžují na plat, když nikdy ani nepracovali. Já sice pracuji více v pohodě a v klidu než běžný úředník, ale to je dáno mými zkušenostmi a inteligencí, že se nemusím dřít a dokážu složité věci řešit od kafe. Vím, že jiní lidé na mém místě běhaj upocení a nevědí jak dále. U těch úředníku je nejhorší to, že oni ale pohodu nemaj za to, že něco dokážou bleskově řešit.

 18. 18 Stone 10.02.06, 09:57:18
  FB

  [16]
  Máš pravdu, dnes jsem vstal o něco dříve (9:27), ale tu práci za mne stejně nikdo neudělá. Takže někdy končím ve 22-23:30. Zkoušel jsem vstávat v 04:00, pak to vypadá, že má člověk fůru volného času, ale po pár dnech jsem z toho byl unavený a podrážděný. Nechci znásilňovat svůj organismus nějakými umělými a nepravdivými informacemi o tom, kolik je hodin a kdy by se jako mělo vstávat.(Jistě si všichni uvědomujete, že doopravdy není tolik hodin, kolik máte na hodinkách, ale např. pravé poledne je přesně polovina doby od východu do západu slunce a to jak jistě dobře víte je každý den v trošičku jinou dobu. Na druhou stranu, kdyby se tímto měl řídit každý, zavládl by tady pěkný chaos, takhle máme aspoň nějaká umělá pravidla o čase nutná k efektivnímu,leč nezdravému způsobu života.

 19. 19 Michal Tulacek 10.02.06, 18:54:55
  FB

  Vyplatí se mít vedení radnice jako v Liberci, kde už před lety prohlásili "každý den je přece úřední a každý den začíná ráno a končí večer" - a není problém zajít na úřad v čas kdy se hodí občanovi a ne kdy se hodí úřednici.

 20. 20 czhunter 11.02.06, 14:59:46
  FB

  Když sem klikal na nadpis článku, tak sem si myslel, že se jako Brňák zase jednou naštvu a překvapivě se to nestalo :)

  Je to docela pěkně napsaný, Brno to nijak významně nesmyslně neuráží a je to pravdivý a přitom nepsaný nijak urážlivě nebo uraženě, ale spíš "smířlivě".

  A že je Brno vesnice? Je. No a? Praha taky, Paříž taky, Londýn taky, Stockholm, Kodaň, Berlín, Madrid ... všechny tyto města mi opět připadaly jako vesnice. Pravda, v Tokyu, Pekingu nebo NY sem nebyl, možná že tam bych získal ten pocit z "města".

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem