A byly tam krávy, a koukaly na mě těma svýma očima…

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

A byly tam krávy, a koukaly na mě těma svýma očima…

traffic jam...

Ne, nebyl jsem na louce, potkal jsem krávy na silnici, a bylo jich tam hodně, a koukaly na mě těma svýma očima, a něco mi říkaly, jenže… krávy pro mě vůbec, ale vůbec nic neznamenají. (Tornádo Lue)

V 16:00 jsem jel z Prahy do Plzně, pro mého šestiletého prvnáčka, blonďatou Natálku, v Praze tradičně spousta vesničanů z Kladna, taky z Mostu a především z Brna, co neumí jezdit, jsou tak zpomalení… pokud svítí zelená, oni nevědí co dělat, pak jim to dojde, tak hledají “šaltrpáku”, ale než ji najdou, tak už je zase červená, pak za Prahou, u Berouna, kolona jak Brno, ale i tak to docela šlo, slabá půlhodina parkování na dálnici, pak naložit prvňáčka, ahoj, pusa, dlouhé šťastné objetí, pak zpátky do Prahy, u Berouna opět nechutná zácpa, další fronta na Barrandově, a potom D1, kapitola sama pro sebe. Prvňáček mezitím spokojeně usnul v autě, posilněn rohlíkem, co jí dala máma a džusem, co jsem jí koupil já…

Prvních 30 kilometrů D1 směrem na Brno kolona aut jako na Legerově v pravé poledne, prostě katastrofa, více aut jsem viděl snad jen v 15-ti miliónovém Bangkoku (New York ani Mexico City se zde vůbec nechytají; Bangkok má největší dopravní zácpy na světě), pomalu jsem popojížděl, občas se to rozjelo trochu více, to když se nějaký kaminón z levého pruhu uráčil zařadit do pravého.

Pak další kanárkově žlutá Fabie, co brzdila bez zjevného důvodu, jen tak, protože uvnitř vždy seděla kráva s velkým poprsím, a malým IQ, co jí nedochází, že pokud má před sebou 200 metrů místa, a auto před ní jen mírně zpomaluje, ona nemusí na tu brzdu dupat, může jen mírně přibrzdit, popřípadě nebrzdit vůbec, ale to je na tyto ženy moc…

Další kráva zase jede jen v levém pruhu, je z Brna, a jede do Brna, a takto jí to vyhovuje, zpětné zrcátko jí nevzrušuje, pokud se v něm nedívá na sebe, a můžete na ni blikat, troubit, ignorovat ji, nic s ní nehne, prostě si jede v tom svém pruhu, s tou svojí Felicií 110 km/h do kopce a … je sama se sebou strašně moc spokojená a strašně moc emancipovaná.

U Jihlavy, to už jsem byl v autě 4 hodiny, další kolona, tak jsem to na poslední chvíli strhnul na výpadovku z dálnice, a koukám, že kolem Jihlavy tam postavil někdo takový zajímavý nový obchvat, už se nejede centrem… ovšem obchvat je to moc mazaný, on Vás dovede přes velký kopec s novou rychlo-komunikací a 340 metrů dlouhým tunelem přesně na Jihlavské náměstí, takže jedete 10 km proto, aby jste nejel po městě 300 metrů, a pak se stejně ocitnete uprostřed sídliště… Ach jo. Jihlaváci… Nebo eko-teroristé?

Z Jihlavy jsem jel na Velký Beranov, tam byl opět moc pěkný pohled na stojící kamióny D1, tak jsem to zase otočil na okresku, a jel na Velmez, tam snad bude už volno, stará císařská cesta na Vídeň byla skoro prázdná, šlo tam jet 180 km/h, skoro jako na dálnici, občas tam byla papundeklová podobizna policajta, ale protože nesvětélkoval jako světluška, bylo jasné, že je to jen papír, tak jsem nemusel ani zpomalovat…

Měřín, dálnice poloprázdná, nádhera, sjíždím z okresky zpět na dálnici, 500 km a 6 hodin cesty… Normálně to jezdím za poloviční dobu. Ach jo.

Sedím si tu teď v altánku na Moravě, nádherně čistý vzduch, pojídám voňavé maso pečené na rožni, piju dobré víno… Musím uznat, že ta vesnice má taky něco do sebe! A ženy, ženy jsou tu takové nějaké méně emancipované a krásnější, a vůbec, ale opravdu vůbec, nezkouší řídit auta :-)


Komentáře

 1. 1 Ondra Krasny 11.09.04, 00:16:04
  FB

  Me v doprave Cesku vadi jedna vec, ze nemuzes predjizdet zprava. V USA se vsichni sunou stejnou rychlosti a kdyz je nekdo rychlejsi a pred nim jej nekdo brzdi, tak ho proste predjede zprava. Nikomu to nevadi. Za tech nekolik malo hodin co jsem tady stravil v aute jsem nevidel jedinou bouracku a jenom tri opravy. Tolik oprav jsem videl v Novem Jicine, kdyz jsem jel 19. srpna z Frydku do Prahy na letiste..

 2. 2 TenKohoSiNasral 11.09.04, 01:41:42
  FB

  Pac Kladnaky, Mostaky a Brnaky oznacovat jako vesnicany to uz je prilis. Treba jezdis ty jako .. a ostatni jezdi tak jak se ma? Zamyslel si se nekdy nad tim? A kdyz jsem v Praze tak mi prijde ze spis prazaci jezdi jak prasata. Pac to hraji vic na nahodu a proste jednou jim to nevyjde a do neceho narazi. A jak se tak zamylsim tak mi prijde ze jsi moc zahledeni do sebe a neberes vse s nadhledem ze i ostatni jsou na tom svete a vnimaji to z jine sfery. HAWK

 3. 3 Prokop 11.09.04, 01:57:27
  FB

  Mě tohleto nepřekvapuje a ani neuráží. Jezdím celkem dost a jsem z Brna. Jenom se vždycky v duchu pousměju, jak naprostá většina řidičů okolo Prahy ještě nestačila vstřebat skutečnost, že dálnice může mít i tři pruhy. V pravým nejezdí skoro nikdo, uprostřed sem tam někdo, ale "mainstream" je levý pruh. Pak se ani nedivým myšlenkám [1] o předjíždění zprava. Občas takto taky někoho kolem Prahy proškolím, pokud nereaguje na sérii předcházejících signálů. Většinou se pak zařadí.

 4. 4 seldik 11.09.04, 06:14:29
  FB

  [1] Nojo, jezdeni ve statech je pohodicka. Nidko nespecha; malokdo jede vice nez 80mph (130kmh). Pokud nikdo na dalnici prekazi, neni problem ho objet z prava. Kdyz jede nekdo pomalu na normanli silnici, vetsinou (pokud je aspon trochu inteligentni) uhne na krajnici, ktera casto stejne siroka jako jizdni pruh

  Kdo neridil ve stateh, nevi co je to pozitek z jidy...

 5. 5 Kenny 11.09.04, 08:06:57
  FB

  Průměr 166km/h?? Jestli fakt takhle jezdíš tak jsi docela dost velký prase.

 6. 6 Radek Hulán 11.09.04, 09:51:26

  [5] jezdím tak, jak povolují jízdní podmínky, doprava a situace, od 18 do 31 let jsem najel tak 600-700 tisíc km, a bez jediné havárie.. ALe to jen tak :-)

  Jedinou havárii jsem měl, když jsem nechal řídit jednu ex-přítelkyni, to jsme spadli 12 metrů s autem z mostu, a vrtulník mě převážel na Homolku..

  Skutečný problém na silnici, nejsou lidé, co jsou schopni zvážit přiměřenou rychlost dané situaci, ale lidé, co se nevěnují řízení, anebo co neumí řídit (naprostá většina)...

 7. 7 Radek Hulán 11.09.04, 10:13:50

  [2] narodil jsem se na vesnici, která má tak 50 obyvatel, pár hektarů zahrada, vlastní rybník (koupání, bruslení) na zahradě... Pro dítě nádhera. Nicméně, teď mi i druhé největší město v ČR, Brno, připadá jako zpomalená vesnice, vyhovuje mi dyamika.. ZKus se na Svoboďáku v Brně projít v 10 večer, nebude tam nikdo, Praha žije a funguje pořád.. Dost rozdíl. Zkus spočítat, kolik aut projede v Brně na zelenou a kolik v PRaze. Opět rozdíl.

  Já to nehodnotím, zda je lepší fungovat "pomalu" či "rychle", Brno versus Praha, nicméně, Praha objektivně funguje rychleji, a mojí osobnosti to mnohem více vyhovuje.

 8. 8 Miroslav Navrátil 11.09.04, 10:50:44
  FB

  Huh ... 166Km ... :) Takovýhle jízdy bych taky bral, ale z rodiny nikdo rychle moc nejezdí ... :/ Ale doufám že nejsi jeden z těch mercedesů, kteří se na nás nalepí když jedem v té naší hnusné Felině 140km/h a pak troubí že chce jet rychleji ...

 9. 9 felcik 11.09.04, 11:25:04
  FB

  no mas videt prazaky jak jezdi u nas ve meste (cca 50tis obyvatel), kde je v podstate jedna hlavni ulice.
  Prirovnal bych je k nemcum. Zmateni za vsech okolnosti.

 10. 10 Radek Hulán 11.09.04, 14:18:25

  [8] nikdy netroubím... ale pokud jsou někde 3 pruhy, a nějaká Felicie s ženskou nikdy se nedívající dozadu se pořád drží toho levého, i když všechny jsou volné, tak to.. mírně naštvaný jsem ;)

 11. 11 Elis 11.09.04, 15:36:27
  FB

  Podle mě všechno moc zobecňuješ. Jsou lidi, kteří jezdí slušně a taky jsou lidi, kteří jezdí jako prasata. Určitě je ale nelze rozškatulkovat podle místa bydliště či pohlaví. Z tohohle článku mám pocit, že se právě o takovéto škatulkování snažíš.

 12. 12 Miroslav Navrátil 11.09.04, 18:22:41
  FB

  [11] No, ženský teda pomalu jezdí, to mi nevymluvíš ...

 13. 13 ks 11.09.04, 19:57:06
  FB

  jezdim pomalu - podle predpisu, naprosto mi to vyhovuje. nikam se nehonim a jedom v duchu nadavam na ta vsechna bezohledna prasata, ktera se na nasich silnicich vyskytuji. je lepsi jet pomalu a mit situaci pod kontrolou, nezli riskovat nezvladnuti rizeni kvuli vysoke rychlosti. navic vetsina nasich silnic neni vyssi rychlosti uzpusobena. nechme kazdeho, at si jezdi podle svych ridicskych schopnosti a zkusenosti - zsadne se nenechavam vyprovokovat nejakym netrpelivym blikajicim idiotem k rychlejsi jizde, ktera muze byt nebezpecna nejen pro mne, ale i pro me okoli. cenim si sveho zivota.

  a - jsem zenska a snazim se jezdit co nejvice vpravo, ne vsechny zeny jsou pipiny, ktere uzivaji zpetnych zrcatek k obdivovai sebe sama a ne vsechny zeny neumi ridit.

 14. 14 Ondra D. 12.09.04, 12:05:29
  FB

  [7] Ty jsi asi dlouho nebyl na Svobodaku v deset vecer, ze? ;-)

 15. 15 noname 13.09.04, 00:33:11
  FB

  ženy jezdí "jinak". Netvrdím, že vysloveně špatně. Ale prostě jinak. Jel jsem s přítelkyní nedávno z Tábora do Prahy a dvacektrát jsem za jízdu řekl "ženská" vždy když auto před náma udělalo něco "nečekaného". Ani jednou jsem se nespletl.
  Chlap má rychlejší reakce (věděcky dokázáno), žena reaguje tedy o pár setin pomaleji ale o to prudčeji. Neumí také předvídat dění na silnici, chlap v každé situaci uvažuje "logicky" co může nastat za problém a jak by se zachoval.
  Chlap dokáže jednání chlapa předvídat, protože prostě jedná podobně. Žena je nepředvídatelná tak, že její jednání na silnici nechápe ani jiná žena (a někdy asi ani ona sama). Proto se nám zdá že jezdí tak "špatně". Špatně také odhadují směry a vzdálenosti, proto neumí parkovat a navigaci.
  Chlapi zase zbytečně riskují kvůli jejich egu a soutěživosti a slabšími pudy sebezáchovy. Také více píjí (a poté řídí).
  Ženy naopak zvládají dělat pět věcí najednou, takže pro ně není problém se malovat a řídit a mluvit po telefonu, chlapy to nezvládají a když třeba telefonují, tak mají několikrát delší reakce (i než ženy) a to bez ohledu na to jestli používají handsfree.
  Nedá se to ale zcela paušalizovat. Měl jsem kolegyni, která řídila "jako chlap", a měl jsem kolegu, který musel několik let po bouračce brát prášky na hlavu, protože měl strach z větších rychlostí a když řídil (musel jako obchodník), tak třeba na dálnici jel maximálně 100 a když zrychlil na sto deset, a všimnul si toho tak okamžitě bez ohledu na dění za ním dupnul na brzdu a zbrzdil to na 70.
  Jsou to vše věci dané našimi prehistorickými geny. Až budou auta, silnice, předpisy a parkoviště navrhovat z větší části ženy, tak bude řídit automat aby měly čas na manikůru, a parkoviště budou mít dvojnásobné prostory na stání.
  Do té doby se s tím smiřmě a předvídejme.

 16. 16 JohnyB 13.09.04, 01:13:59
  FB

  [5] Zalezi na podminkach. Kolik km si najezdil treba za posledni mesic, dva? Pri cestovani i jen po Evrope (ne vsichni treba jen na rande do Londyna litame, ze Radku? :) ... ) bys asi pri jizde po dalnici v 100kph brzy usnul nebo se zblaznil - ja jsem behem leta najel zhruba 14tkm a bez moznosti valit napric nemeckem po prazdne dalnici 230kph bych stravil na cestach mladi...

 17. 17 mANY 13.09.04, 10:47:11
  FB

  OFFTOPIC: 15miliónový Bangkok... (http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#12st...)

 18. 18 Miroslav Navrátil 13.09.04, 19:05:07
  FB

  [16] Prosímtě, čím jezdíš? :) Moje nejrychlejší jízda byla zatím tak 170-180km/h ve Felině 1.6 ...

 19. 19 Radek Hulán 13.09.04, 19:42:23

  [18] nejvyšší oficiálně změřenou rychlost PČR jsem měl 268 km/h... Bylo to na liduprázdné D1, s vozem Chevrolet Corvette Coupe, rok výroby 2001, motor 5.8l V8, výkon 400hp, váha 1.200kg, zrychlení 0-100km/h za 3.9 sekundy. Na německé dálnici jsem běžně závodil s Porsche Turbo a neměl šanci... Ve 280km/h vždy odpadnul...

 20. 20 Miroslav Navrátil 14.09.04, 16:06:41
  FB

  Tak tím bych se projel ... ;) Ale ještě bych musel mít nějakýho řidiče, protože by si na to nikdo od nás (vč. mě) netroufl. :)

 21. 21 JohnyB 14.09.04, 20:20:42
  FB

  [18] Octavia Kombi 1.9 TDi a Superb 1.9TDi, oboji pouhych 130HP, maximalka 240KPH.

  [19] Taky dobry :D Jaka byla vymluva/pokuta? Ja jsem prozmenu drazdil M3 CSL a novou M5 (kdyz je testovali na dalnicich kolem Mnichova) a taky sem je trhnul ;) Ale jenom proto, ze oni nechteli zvysovat spotrebu a mysleli si o me svoje... Leon Cupra R mel taky smulu, ale po GT2 nebo Z4 zbyla vzdy jen smouha... :(

 22. 22 lukas 14.09.04, 22:42:56
  FB

  [6] "Skutečný problém na silnici, nejsou lidé, co jsou schopni zvážit přiměřenou rychlost dané situaci" - takovych machru, co si mysleli ze jsou schopni zvladnout primerenou rychlost uz bylo, ze? A pak je prevazel ten vrtulnik do nemocnice...

 23. 23 Ron 16.09.04, 01:52:59
  FB

  [22]
  Vrtulnik vetsinou prevazi ty do kterych takovy borec v 250km/h napali...
  Jinak sdilim nazor o zenskych (teda aspon vetsine).Ridicka pres den (za slunecneho pocasi) jedouci se zapnutymi dalkovymi svetly me vubec neprekvapuje. A ani ji neprijde divne ze na ni ostatni troubi a blikaji. A to jsem jich uz par videl :)

 24. 24 EoJ 16.09.04, 15:37:27
  FB

  Dej si pozor na Valacha s motorovou pilou http://mudd.wz.cz/2003-10_091005.html...

Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte nejdříve  registrovat Facebookem